TOPlist

Takhle fotí Huawei P30 Pro. Kompaktní fotoaparáty v ohrožení?

Takhle fotí Huawei P30 Pro. Kompaktní fotoaparáty v ohrožení?

V redakci aktuálně testujeme vlajkový model Huawei P30 Pro (první dojmy), mezi jehož nejsilnější zbraně a lákadla jednoznačně patří fotoaparát(y). Ty na zádech najdete hned tři; každý má svou specifickou funkci a navíc spolu umějí spolupracovat.

Primární 40Mpx snímač (ten uprostřed) je postaven na zbrusu novém SuperSpectrum senzoru o velikosti 1/1,7 palce s RYYB maticí, která oproti klasickému RGBG Bayerovu filtru nahrazuje zelené pixely žlutými, díky čemuž má poskytovat maximální hodnotu ISO až 409 600. Díky této technologii, světelnosti f/1.6, velkým pixelům a kombinaci OIS a AIS dokáže telefon pořizovat špičkové fotografie za nejrůznějších světelných podmínek.

Neméně zajímavým je spodní člen „semaforu“. Jedná se o 8Mpx teleobjektiv (f/3.4), který zatím ve světě smartphonů nemá obdoby. Reprezentuje jej optický hranol, skrze který se láme světlo o 90 stupňů do podélné osy telefonu. V ní jsou pak naskládány další optické členy a fotočip, přičemž díky delší cestě je možné zaznamenávat snímky a video až s 5násobným optickým přiblížením.

Huawei P30 Pro: král přiblížení a mocný nástroj všech špionů

Ve spolupráci se softwarem a umělou inteligencí může být dosaženo až 10násobného hybridního přiblížení či dokonce 50násobného digitálního přiblížení. Každému bude hned jasné, že padesátinásobné digitální přiblížení k ničemu nevyužijete a snímky pořízené v tomto režimu budou mít něčemu koukatelnému hodně daleko, ale i tak se jedná o zajímavou demonstraci toho, kam se mobilní focení za poslední dobu dokázalo posunout.

Testovací snímky včetně přiblížení

Tip: všechny snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout/stáhnout zde

Mnohem více zábavy si ale užijete s pětinásobným optickým přiblížením, které je velmi kvalitní, či desetinásobným hybridním, které na tom také není vůbec špatně. Občas jsem si při pořizování snímků připadal jako špion – množství detailů, které optika při desetinásobném přiblížení odhaluje je někdy až děsivá a párkrát jsem byl překvapen, co všechno se odehrávalo za okny domů, které jsem fotil z rušných pařížských ulic :-)

Jak je to s přiblížením v rozsahu 1,1 až 4,9x ?

Během testování jsem se ale poměrně často dostal do situace, kdy byl na klasické fotografii (1x) objekt příliš daleko, ale při pětinásobném optickém přiblížení už zase až moc blízko. V takových situacích bych ocenil dvojnásobný či trojnásobný optický zoom. Nic takového ale možné není, jelikož čočky nejsou nijak pohyblivé.

Huawei P30 Pro 01 1

Přesto na to Huawei jde chytře. Při přiblížení v rozsahu 1,1x až 2,9x využívá data pouze z hlavního 40Mpx fotoaparátu, kde se díky umělé inteligenci a speciálnímu algoritmu dosahuje lepší kvality, než v případě obyčejného digitálního přiblížení (zjednodušeně se vlastně jedná o „výřez“ ze 40Mpx fotografie. Obdobnou technologii u svých Pixelů využívá také Google.

Od stupně přiblížení 3x po 4,9 už telefon využívá data nejen z hlavního 40Mpx fotoaparátu, ale také z teleobjektivu. Optické přiblížení je ale dostupné jen na 5x. Cokoliv od 5,1 do 10x přiblížení je pak kombinací dat z hlavního a teleobjektivu a teleobjektivu + dopočet dat speciálními algoritmy = hybridní zoom.

Jak jsem už zmiňoval výše, čočky samotné nejsou pohyblivé, takže nelze docílit kontinuálního optického zoomu, ale pouze fixního přiblížení. Výsledná kvalita je velmi slušná, a to dokonce i v horších světelných podmínkách. Tady je vidět, že Huawei při vývoji udělalo obrovský kus práce – ostatně přesvědčit se o tom můžete sami z ukázkových fotografií.

Snímky pořízené v Nočním režimu

Třetí fotoaparát je širokoúhlý (0,6x). Má rozlišení 20 megapixelů, pyšní se optickou stabilizací obrazu a světelností objektivu f/2.2. Kromě toho je Huawei P30 Pro osazen ToF senzorem pro zaznamenávání informací o hloubce scény (ten najdete kousek pod duální přisvětlovací diodou. Při focení přes širokoúhlý objektiv je na okrajích patrná výraznější deformace obrazu. Pokud si ale zapnete umělou inteligenci, software se při ukládání fotografie postará o mírnou redukci soudkovitosti.

Porovnání: klasická fotografie vs. Noční režim

Umělé inteligence se už nemusíte bát

Při testování loňského modelu Huawei P20 Pro (recenze) jsme doporučovali umělou inteligenci nepoužívat. Byla totiž celkem dost agresivní a snímky často upravovala tak, že měly k realitě daleko. A opomenout nesmím ani zbytečně agresivní softwarové doostřování. U Huawei P30 Pro se ale nic takového neděje a už se tedy nemusíte bát nechat AI zapnutou – snímky totiž podle detekovaného typu scény vylepšuje velmi decentně.

Další testovací fotografie (Automatický režim)

Tip: všechny snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout/stáhnout zde

Huawei P30 Pro: nejen fotograf, ale i skvělý kameraman

Huawei P30 pro umí natáčet opticky stabilizované video maximálně ve 4K rozlišení při 30 snímcích za vteřinu. V budoucnu bychom se měli dočkat aktualizace, která přidá možnost nahrávání 4K videa při 60 FPS, avšak bez OIS. Během záznamu máte možnost přepínat se mezi jednotlivými objektivy; přepnutí je pochopitelně doprovázeno krátkým rozostřením obrazu (necelá vteřina), kterého se pak musíte zbavit až v nějakém programu pro střih videa (dobře vidět je to v přiloženém videu). Kvalita záznamu je fantastická – obraz je příkladně ostrý a vyznačuje se vysokou mírou detailů, a to i za horších světelných podmínek, kde už konkurence ztrácí.

Huawei P30 Pro je dle mého názoru nejlépe fotícím telefonem na trhu a vypadá to, že tento titul mu hned tak nějaký jiný výrobce nesebere. Jednoduše nemá jak – Huawei konkurenci výrazně utekl. Kombinace tří fotoaparátů, pokročilých technologií pro zpracování obrazu i následná softwarová postprodukce se starají o to, že novinka vytváří velmi kvalitní snímky, kterým není příliš co vytknout. Kompaktní fotoaparáty zatím ještě nepřekoná, ale pokud u Huawei budou tímto tempem pokračovat dále, může být za pár let situace zcela opačná.

Největším konkurentem pro Huawei P30 Pro je aktuálně Pixel 3 XL (recenze), který díky softwarovým vylepšením a optimalizacím od Googlu také produkuje fantastické fotografie. Logicky ale ztrácí u snímků s přiblížením. Do trojlístku nejlepších samozřejmě musím zařadit i Samsung Galaxy S10+ (recenze), nicméně ten na oba konkurenty nejvíce ztrácí při focení tmavých scén. Podíl na tom má i fakt, že Samsung zatím nemá dostatečně odladěný režim Super Night Shot (více informací), který se pro focení nočního města skvěle hodí a P30 Pro i Pixel 3 XL s ním umí velmi dobře pracovat.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku