TOPlist

Samsung Galaxy Watch Active recenze: hodinky nejen pro sportovce

Samsung Galaxy Watch Active recenze

Samsung před měsícem na tiskové konferenci v San Franciscu nepředstavil pouze vlajkové smartphony Galaxy S10/S10+ (recenze) nebo levnější model S10e (recenze), ale i hromadu mobilního příslušenství, včetně bezdrátových sluchátek Galaxy Buds. Jedním z nich jsou i hodinky Galaxy Watch Active, které jsou určeny zejména pro zápěstí sportovců, ale ostudu neudělají ani s formálnějším oděvem. Novinka zaujme novým svěžím designem, který však s sebou nepřináší otočnou lunetu, která je pro chytré hodinky Samsung už roky charakteristická.

Hodinky samozřejmě cílí na aktivní uživatele, proto nechybí voděodolnost s certifikací 5 ATM, vylepšené měření srdečního tepu a stresu, mnoho sportovních funkcí, GPS nebo dobrá výdrž na baterii. Nová generace opět sází na operační systém Tizen, který přichází s inovovaným prostředím One UI. Hodinky Samsung Galaxy Watch Active se prodávají od 29. března ve stříbrné, černé, růžovo-zlaté a zelené barvě. Doporučená cena je stanovena na 6 499 Kč včetně DPH. Dokážou se uživatelé obejít i bez otočné lunety? A jaké další funkce hodinky nabízí, vám prozradí naše recenze Samsung Galaxy Watch Active.

Video recenze Samsung Galaxy Watch Active

Samsung Galaxy Watch Active: obsah balení

Obsah balení asi nikoho nepřekvapí. Samsung novou generaci hodinek zabalil do malé hranaté krabičky, ve které uživatel nalezne jen nezbytné příslušenství. Nacházejí se zde samotné hodinky, které jsou bezpečně uloženy uprostřed balení. Ve zbytku se ukrývá stručná uživatelská příručka, dokovací puk pro bezdrátové nabíjení s dlouhým kabelem s klasickou koncovkou USB a náhradní gumový řemínek ve velikosti L.

Samsung Galaxy Watch Active recenze
Samsung Galaxy Watch Active: obsah balení

Konstrukce a design: tentokrát bez otočné lunety

Samsung Galaxy Watch Active mají velmi střídmý design bez jakýchkoliv výstřelků. Na první pohled působí opravdu velmi kompaktně. Jejich fyzické rozměry jsou 39,5 x 39,5 x 10,5 mm a příznivá je i hmotnost 25 g (s řemínkem cca 47 g). Jedná se tak vůbec o nejmenší hodinky korejského výrobce. V portfoliu výrobce by tak měly nahradit Gear Sport (recenze).

Samsung Galaxy Watch Active recenze
Samsung Galaxy Watch Active

Přední stranu z velké části zaujímá kruhový displej, jenž má po obvodu zakřivené sklo, které plynule přechází v hliníkový rám. Velkou změnou je absence otočné lunety. Ta dodávala eleganci minulým modelům, sloužila k ovládání systému, a kromě toho byla velkým odlišným prvkem od ostatních chytrých hodinek. Co se musí hodinkám nechat, je ta čistota přední strany a díky zaobleným hranám i hebkost ovládání.

Watch Active se ovládají pouze dotykovým displejem a dvěma tlačítky na pravé straně. Ta jsou sice malá, ale jejich stisk je jistý a působí vcelku elegantně. Dokonce má každé tlačítko jinou povrchovou úpravu, takže už na dotyk poznáte, které z nich mačkáte. Horním tlačítkem se vrátíte o krok zpět a spodní tlačítko má funkci pro vyvolání menu aplikací, nabídky pro vypnutí a dvojím stisknutím se spustí vámi přednastavená funkce (ve výchozím stavu je jím asistent Bixby).

Na pěkně vypadajících lesklých kovových bocích se ještě nachází dva malé otvory pro mikrofon. Spodní část je vyrobena z kvalitního tvrdého plastu a k tělu hodinek je přichycena čtyřmi šroubky. Vespodu se nachází velký senzor srdečního tepu, který je kryt odolným sklem a mírně vystupuje z těla zařízení, aby mohl lépe fungovat.

Nesmím opomenout další příjemnou vlastnost hodinek, kterou je klasické 20mm uchycení řemínků, proto nebude žádný problém si pořídit jakýkoli jiný řemínek s touto roztečí. V balení naleznete obyčejné gumové pásky ve velikosti L a S, které jsou vhodné především na sport. Výměna originálních řemínků je díky speciálním osičkám velmi pohodlná. Hodinky jsou dostupné v námi testované modrozelené barvě, dámské růžovo-zlaté, elegantní stříbrné nebo konzervativní černé variantě.

Samsung Galaxy Watch Active ve všech barevných provedeních
Samsung Galaxy Watch Active ve všech barevných provedeních

Skvělý displej a hardwarová výbava

Chytré hodinky Galaxy Watch Active nabízejí nádherný 1,1“ kruhový dotykový displej, což je o desetinu palce méně než loňský model Galaxy Watch 42mm (recenze) nebo starší Gear Sport. Je samozřejmě typu Super AMOLED, což zaručuje absolutní černou a displej tak působí, jako by byl zcela bez rámečků.

Samsung Galaxy Watch Active recenze

Rozlišení zobrazovače je 360 x 360 pixelů (jako u předchozích generací) a je kryt sklem Gorilla Glass 3, které zaručuje vysokou odolnost. Na přímém slunci je zobrazení velmi dobré, nabízí krásné živé barvy a skvělé pozorovací úhly. Potěší i možnost ovládání displeje v rukavicích nebo automaticky nízký jas ve tmě.

Hardwarová výbava hodinek je na vysoké úrovni. Hnacím motorem se stal dvoujádrový procesor Exynos 9110 s taktem 1,15 GHz, kterému sekunduje 768 MB operační paměti. Interního úložiště má kapacitu 4 GB (uživateli je dostupné pouze 1,5 GB místa pro hudbu a aplikace). Do konektivity patří Wi-Fi 4 (o novém značení jsme psali zde), NFC a Bluetooth ve starší verzi 4.2. Mezi systémy určování polohy patří GPS, Glonass, Beidou a Galileo.

Samsung Galaxy Watch Active 01
Samsung Galaxy Watch Active a Samsung Gear Sport

Zamrzí nepodpora ANT+, která u starších hodinek Gear S3 nechyběla. Mezi senzory zde najdeme akcelerometr, barometr, gyroskop, snímač srdečního tepu a světelný senzor, který reguluje úroveň jasu displeje. Za zmínku stojí i fakt, že hodinky splňují vojenský standard MIL-STD-810G a voděodolnost 5 ATM, takže jsou vhodné k plavání, nikoliv však k potápění.

Výdrž baterie: průměr, který postačí

V útrobách hodinek se schovává uživatelsky nevyjímatelný akumulátor o kapacitě 230 mAh, což je oproti Gear Sport pokles o 70 mAh a oproti Galaxy Watch 42mm o 30 mAh. Díky pomalému bezdrátovému nabíjení se nabijí zhruba za dvě hodiny. Dobíjení obstarává bezdrátová technologie Qi, takže je možné využít jakoukoliv bezdrátovou nabíječku, novou 10 000mAh powerbanku s bezdrátovým dobíjením od Samsungu nebo záda vlajkových smartphonů Samsung Galaxy S10, S10+ a S10e.

Výrobce udává výdrž hodinek při běžném užívání více než 45 hodin (při nenáročném používání až 90 hodin). To je v praxi možné při polovičním jasu displeje, vypnuté funkci Always-on, automatické detekci cvičení, automatické GPS, nepřetržitém monitorování srdečního tepu, občasném spouštění aplikací (navigace, hudební přehrávač aj.), stále zapnutém Bluetooth, přijímání a vyřizování notifikací.

Při plné zátěži se zapnutou funkcí Always-on, maximálním jasu displeje, zvýšenou sportovní aktivitou a neustálým využívání aplikací (včetně her), dokážou hodinky vydržet pouze jeden den. Já osobně nabíjel hodinky každý druhý den a to jsem se nijak neomezoval. Přijímal jsem notifikace, občasně používal aplikace a sportoval s i bez GPS. Jas jsem měl nastavený na střední hodnotu, zapnuté nepřetržité sledování tepové frekvence a záznam spánku.

Pokud často sportujete se zapnutou GPS, tak se může výdrž baterie rapidně snížit. Velkou zásluhu na slušné výdrži má i funkce „klidového režimu“ při sundání a odložení hodinek. Při něm dochází k přerušení příjmu notifikací, hodinky mají zhasnutý displej a většina funkcí je také vypnuta. Tuto funkcionalitu například postrádají oblíbené Apple Watch, takže Samsung musím pochválit.

Samsung Galaxy Watch Active se nabijí i ze zad vlajkových modelů S10,S10+ a S10e
Samsung Galaxy Watch Active se nabijí i ze zad vlajkových modelů S10,S10+ a S10e

Úsporný režim omezí výkon, některé funkce, přepne zobrazení do barev v odstínech šedi, umožní používat pouze aplikace zprávy a volání a notifikace se zobrazí pouze při vašem rozsvícení displeje. V tomto režimu je výdrž hodinek až 5 dní.

Lze zapnout i režim „pouze hodinky“, kdy baterie vydrží až neuvěřitelných 40 dní bez nabíjení. Tuto funkci jsem bohužel nebyl schopen během dvoutýdenního testování ověřit. Velmi užitečnou funkcí je i Optimalizace baterie, kdy vám hodinky poradí, jak co nejlépe optimalizovat nastavení funkcí pro co nejdelší výdrž.

Samsung Galaxy Watch Active: zaměřeno na sportovce

Samsung s novými hodinkami cílí především na sportovně založené uživatele. Watch Active dokáží sledovat až 39 sportovních aktivit (převážně fitness cvičení) a nechybí ani automatická detekce fyzické aktivity. Před zahájením sportování se už nebude stávat, že monitoring zapomenete zapnout. Hodinky automaticky rozeznají, jestli zrovna běžíte, jedete na kole, veslujete, používáte eliptický trenažér nebo provádíte dynamický trénink.

Samsung Galaxy Watch Active 07

Nejčastěji mi hodinky detekovaly chůzi, při které se měří počet kroků, spálené kalorie, průběh tepové frekvence, kilometry a rychlost. U Denní aktivity jsou zaznamenány vystoupaná patra, počet ušlých kroků, srdeční tep, spálené kalorie nebo doba (ne)aktivních minut. Pokud nebudete aktivní víc jak hodinu, tak vás hodinky vyzvou, abyste se alespoň protáhli.

Kromě předinstalované aplikace Samsung Health si můžete stáhnout do hodinek i plejádu aplikací od Under Armour, tj. Endomondo, MapMyRun, MyFitnessPal, Under Armour Record nebo ciferník Under Armour – vlastní den. Nechybí ani populární nástroj Strava nebo mnoho jiných sportovních aplikací.

Perfektní záznam stresu i tepové frekvence

Hodinky mají vestavěnou funkci Stress Tracker, tedy sledování stresu, což má uživateli pomoci zachovat koncentraci speciálními dýchacími a relaxačními cvičeními. Vyzkoušet můžete i nové meditační techniky. Vestavěný senzor srdečního tepu dokáže měřit tepovou frekvenci nepřetržitě, takže hodinky vás ihned dokáží upozornit na nějaké abnormální hodnoty.

Ani plavci nepřijdou zkrátka

Galaxy Watch Active se po vzoru Gear Sport a Galaxy Watch mohou pochlubit voděodolností 5 ATM. Jsou tudíž vhodné pro povrchové plavání, nikoli však k potápění do větší hloubky. Nezapomnělo se ani na možnost deaktivování dotykového displeje. To můžete udělat v horní liště rychlých nastavení nebo se automaticky zapne při spuštění aktivity plavání.

Samsung Galaxy Watch Active 30

Aktivita plavání umožňuje dvě základní cvičení – bazén a venkovní. V prvním případě se zaznamenává doba cvičení, tempo na 100 metrů, spálené kalorie, srdeční tep, počet uplavaných bazénů nebo délka a typ bazénu. U venkovního plavání máte navíc k dispozici údaje u uplavané vzdálenosti, které jsou zaznamenány pomocí GPS.

Škoda, že aplikace neumí zaznamenat tempa, rozpoznat styl nebo stanovit skóre SWOLF. Pro lepší záznam plavání bude muset sáhnout k aplikacím třetích stran. Například Endomondo nebo Swim.com jsou pokročilejšími nástroji pro plavecký trénink. Tyto aplikace vám umožní snadno sledovat hodnoty, jako je počet uplavaných bazénů, čas na jeden bazén, plavecký styl, tep, kalorie a mnohé další.

Spánek je velmi důležitý, Watch Active jej změří dokonale

Chcete mít dokonalý přehled o svém zdraví? Pak vás jistě potěší, že Watch Active se o vás postarají i během spánku. Spánková aktivita se je klasifikována do čtyřech fází (bdění, lehký a hluboký spánek nebo REM fáze). Je sledována i účinnost spánku nebo počat spálených kalorií.

Všechny naměřené údaje si zobrazíte v hodinkách i v telefonu v podobě grafu a přehledných statistik. Zajímavou funkcí je, že pokud máte na hodinkách nastavený i budík, tak vás probudí v nejvhodnější časovém okamžiku kolem nastavené doby, abyste se probudili skutečně odpočatí.

Operační systém a propojení s telefonem

Samsung u svých chytrých hodinek od začátku vsází na vlastní operační systém Tizen a ani u modelu Watch Active tomu není jinak. Konkrétně se jedná o verzi 4.0, kterou můžete znát z předchozích modelů, nicméně ta je ještě doplněna o nové uživatelské rozhraní One UI.

Samsung Galaxy Watch Active 06

Hned v úvodu je třeba zmínit, že hodinky lze spárovat s telefony se systémem Android 5.0 a vyšším (s minimální hodnotou RAM 1,5 GB) nebo se všemi iPhony (od iPhonu 5) s iOS 9.0 a novějším.

Spojení probíhá přes Bluetooth a vzdáleně i přes Wi-Fi. Aplikace Galaxy Wearable obstarává kompletní správu hodinek, tj. nastavení, instalaci aplikací nebo úpravu ciferníků. Pokud budete chtít využívat sportovní funkce a monitoring spánku, tak je potřeba si nainstalovat i aplikaci Samsung Health.

Nové uživatelské prostředím One UI

Nové rozhraní One UI s sebou přináší ještě větší důraz na tmavé prostředí, lehčí redesign nebo inovované funkce. Výchozí pozicí prostředí je ciferník, který si můžete libovolně měnit, upravovat jeho funkce a barvu. Můžete vybírat z třinácti předinstalovaných ciferníků nebo z velkého množství (převážně placených) ciferníků v obchodě Galaxy Apps.

Pokud kdekoli v sytému potáhnete prstem dolů, uvidíte nabídku s rychlým nastavením a ukazatelem stavu baterie. Nově můžete celým menu s přepínači horizontálně listovat, díky čemuž máte přístup až k šestnácti rychlým volbám.

Vlevo od ciferníku se pak klasicky nacházejí oznámení, na které můžete odpovídat, mazat je, zobrazit si je v telefon a další. Reagovat na zprávy, emaily apod. můžete emotikony, rychlými odezvami nebo textově skrze klávesnici, na které se překvapivě píše vcelku dobře, jelikož hodinky našeptávají slova.

Funguje i zadávání textu v několika světových jazycích (angličtině, němčině, francouzštině aj.). Na hovory můžete reagovat rychlými odezvami nebo je ukončit. Na pravé straně mají své místo widgety, tedy interaktivní plochy, kde si můžete umístit kalendář, počasí, krokoměr, zástupce cvičení a mnoho dalších.

Mnoho aplikací, přesto některé chybí

Aplikace si můžete instalovat přímo z hodinek díky obchodu Galaxy Apps. Všechny nástroje se nacházejí v menu aplikací, které je řazené do spirály. Stačí ťuknout na ikonku a uprostřed se zobrazí její název, kterého když se dotknete, tak se spustí daná aplikace. Jako první položkou v seznamu je nabídka spuštěných aplikací, které zde můžete ukončovat nebo se mezi nimi přepínat.

V hodinkách jsou v základu nainstalované všechny potřebné nástroje. Mezi ty, které byste si měli určitě stáhnout, patří kalkulačka, hlasová poznámka, Samsung Internet, mapy HERE WeGo, UBER, Spotify, Endomondo, Najít moje auto, Výškoměr a další. Velice se mi líbila i aplikace „prezentér“, díky které můžete přes Bluetooth ovládat PowerPoint nebo myš vašeho počítače.

Chytré funkce, které vám usnadní život

Mezi další funkci, která se mi osobně hodně líbí je Denní přehled. Hodinky vám každý den ráno zobrazí, co vás ten den čeká, tzn. jaké bude počasí, jaké máte dnes události, co vás čeká za sportovní aktivitu nebo kolik zbývá hodinkám energie, tj. za jak dlouho se vybijí. Stejný přehled dostáváte i večer, který vám podá zprávu, jak úspěšný byl váš dnešní den a co vás čeká zítra.

Hodinky disponují funkcí Always-on displej, kdy stále (se sníženým jasem) svítí ciferník, což navozuje dojem digitálních nebo klasických hodinek. Pochválit musím obsáhlé nastavení hodinek, kde si můžete nastavit režim nerušit, oznámení, spravovat připojení (například automatickou Wi-Fi nebo párování Bluetooth sluchátek) a mnoho dalších nastavení.

Systém hodinek běží neuvěřitelně rychle a plynule. Načítání aplikací je svižné a nikdy se mi nestalo, že bych musel na něco čekat, nebo že by něco nešlo. Líbí se mi i vzhled prostředí a funkce, které Tizen, respektive One UI nabízí, ale bohužel nedisponují tolika aplikacemi, aby mohly konkurovat jiným v čele s Apple Watch. Stejně tak v Česku musíme zapomenout na bezkontaktní placení, protože Samsung Pay u nás stále nemá podporu.

Samsung Galaxy Watch Active recenze: závěrečné hodnocení

Chytré sportovní hodinky Samsung Galaxy Watch Active se mi opravdu líbí. Jsem rád, že Samsung po několika letech přišel s novým designem, který hodinkám velmi prospěl. Jejich minimalistický, jednoduchý a zároveň elegantní design se zkrátka povedl. Hodinky se velmi pohodlně nosí, při sportu nijak zvlášť nevadí a nemusíte se bát si je vzít i k formálnějšímu oblečení. Pochválit musím i plejádu barev, ve kterých nové hodinky zakoupíte, vybere si určitě každý.

Uvítáte i klasické 20mm uchycení řemínků, takže nebude žádný problém si dokoupit jakýkoli jiný pásek s tou roztečí a pohodlně jej vyměnit. Výrobce musím pochválit i za obsah balení, konkrétně za přibalení dalšího (náhradního) řemínku ve velikosti L. Dodávaný pásek je sice pouze gumový, ale je velice příjemný, šetrný k pokožce i při neustálém nošení a velice se mi líbilo i jeho (netradiční) zapínání.

Samsung Galaxy Watch Active 27
Samsung Galaxy Watch Active

Pokračovat budu v dalších superlativech. Musím vyzdvihnout kvalitu displeje, který je sice malý a nemusí vyhovovat každému, ale má nádherné barvy, vysoký jas a velkým plusem je, že jej můžete ovládat i v rukavicích. Ano, hodinky sice postrádají pro Samsung typickou otočnou lunetu, ale abych byl upřímný, tak mi to nijak zvlášť nevadilo. Systém se i tak ovládá velmi pohodlně, čemuž přispívá i nové prostředí One UI.

A u systému ještě chvíli zůstanu. Tizen je velice dobře odladěný, rychlý a plynulý, ale bohužel nenabízí příliš mnoho aplikací. V dnešní době, kdy jsem si velice zvykl platiti mobilem, jsem zklamán, že Samsung Pay není v Česku dostupný a na placení hodinkami, tak musíme zapomenout. Ale i tak v systému najdete veškeré potřebné aplikace a mnoho užitečných funkcí.

Samsung Galaxy Watch Active 21
Samsung Galaxy Watch Active

Malým mínusem je absence reproduktoru, který se hodí nejen pro volání, ale i zvukové oznámení nebo asistenta Bixby, popřípadě hlasovou navigaci. U záporů budu ještě chvíli pokračovat. Mírným zklamáním je výdrž baterie, která je mezi chytrými hodinkami průměrná a určitě by mohla být lepší. Nepotěší ani pomalejší nabíjení, ale kompenzací by mohlo být pohodlné nabíjení pomocí puku, úsporný režim nebo funkce pro optimalizaci baterie.

Svoji úlohu sportovních chytrých hodinek zvládají Galaxy Watch Active velmi dobře, i když se nemohou měřit s o něco dražšími a na sport cílenými hodinkami. Skvělé je, že se mohou pochlubit vodotěsností 5 ATM, takže jsou vhodné i pro (občasné) plavce. S tím souvisí i velká spousta nástrojů pro měření sportovních aktivit.

Samsung Galaxy Watch Active 29
Samsung Galaxy Watch Active

Mezi přednosti hodinek patří nový elegantní design, kovové tělo s malými rozměry, kvalitní displej, povedený operační systém Tizen s mnoha aplikacemi a chytrými funkcemi, záznam sportovních aktivit, včetně spánku, tepu nebo stresu, vestavěná GPS, voděodolnost 5 ATM a také cena, která je oproti předchozím generacím hodinek Gear a jablečné konkurenci nastavena níže na částku 6 499 Kč.

Mezi největší konkurenty Samsung Galaxy Watch Active patří především starší sesterské hodinky Gear Sport (recenzi si můžete přečíst zde), které zaujmou otočnou lunetou nebo nižší cenou. Novinka se může bát i Huawei Watch GT (recenze), respektive Honor Watch Magic (recenze). Oba tyto modely nabízejí lepší výdrž a mnoho sportovních funkcí, nicméně mají o poznání horší operační systém. Mohu zmínit i Xiaomi Amazfit Verge (recenze), které nabízí sportovnější vzhled a příznivější cenu. Poohlédnout se můžete i po dalších hodinkách od Xiaomi, po starších generacích oblíbených Apple Watch nebo sáhnout po vybavenějších Galaxy Watch (recenze).

Samsung Galaxy Watch Active

Samsung Galaxy Watch Active
8.3

Design a zpracování

8.3/10

Funkce a výbava

8.4/10

Pohodlnost nošení

9.2/10

Výdrž baterie

7.3/10

Klady

  • skvělý kruhový displej
  • pohodlnost nošení i při sportu
  • výborné zpracování a povedený design
  • vhodné pro plavání (5ATM) a sportovní funkce
  • klasické 20mm uchycení řemínků a druhý pásek v balení
  • skvělý systém Tizen s prostředím One UI
  • možnost ovládání v rukavicích
  • kompatibilita s Android a iOS

Zápory

  • výdrž baterie by mohla být lepší
  • pomalejší nabíjení
  • množství aplikací a horší kvalita aplikací třetích stran
  • pro někoho menší rozměry, absence otočné lunety nebo reproduktoru
Autor článku Petr Uhlíř
Petr Uhlíř
Student ČVUT, Fakulty elektrotechnické a studijního programu Softwarové inženýrství a technologie. Milovník mobilních zařízení a nových technologií. Mezi mé záliby patří grafika a florbal. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku