TOPlist

Samsung Galaxy Note 10+: podívejte se na testovací fotografie a video

Fotoaparát na Galaxy Note 10

Od minulého týdne v redakci testujeme horkou novinku v podobě smartphonu Samsung Galaxy Note 10+. I letos se výrobce do telefonu snažil integrovat to nejlepší ze své produkce. Výsledkem toho je špičkově vybavený smartphone s atraktivním designem, navíc doplněný o ikonické pero S Pen, které je s modelovou řadou Note pevně spjato. Samsung samozřejmě nešetřil ani na fotoaparátu, i když upřímně jsem tady čekal o něco více inovací – třeba trojnásobný optický zoom.

Při porovnání fotoaparátů se Samsungem Galaxy S10+ se totiž žádné velké změny nekonají. Všechny fotoaparáty mají shodné rozlišení, nepatrně se zlepšila pouze světelnost u teleobjektivu a hlavní snímač má vylepšenou optickou stabilizaci obrazu, která funguje naprosto fantasticky. Širokoúhlý objektiv je ale zcela shodný. Také klasický Galaxy Note 10 disponuje identickou výbavou fotoaparátů, jen postrádá 3D TOF kamerku s VGA rozlišením – ta zůstala výsadou pouze Galaxy Note 10+.

Note 10 fotoaparaty
Galaxy Note 10 a Note 10+ mají shodné fotoaparáty. Liší se pouze přítomností 3D TOF kamery u Note 10+.

Ještě než vám nabídneme plnohodnotnou recenzi Samsungu Galaxy Note 10+, připravili jsme pro vás rozsáhlou galerii testovacích fotografií. Vyzkoušeli jsme všechny tři snímače a zaměřili jsme se také na stále oblíbenější noční režim.

Testovací snímky z hlavního fotoaparátu

Na zadní straně najdeme již zmíněný trojlístek fotoaparátů. Ten hlavní, ze kterého pocházejí fotografie nad tímto odstavcem má rozlišení 12Mpx a pyšní se dvojitou clonou (f/1.5 – 2.4), duální optickou stabilizací obrazu, technologií Dual Pixel a úhlem záběru 77 stupňů.

Specifikace fotoaparátů

Druhý do počtu je širokoúhlý objektiv s fixním focusem, záběrem 123 stupňů, rozlišením 16 megapixelů a světelností f/2.2. Třetí je 12Mpx teleobjektiv s dvojnásobným optickým přiblížením, optickou stabilizací obrazu a světelností objektivu f/2.1. U Galaxy Note 10+ je navíc přítomna také 3D TOF kamerka.

20190818 120327 bokeh
Testovací fotografie pořízená 10Mpx selfie kamerkou (f/2.2)

Aplikace pro focení umí rozpoznat až 30 typů scény, podle kterých nastaví co nejlepší parametry pro daný snímek. Stejně tak nechybí noční režim, při kterém se pořídí několik snímků, ze kterých se následně složí výsledný obrázek. Tady jsou testovací snímky – automatika vs. noční režim.

V případě nočního režimu je dobře vidět, za jakých podmínek exceluje a kdy naopak oproti automatice kvalitu snímku degraduje. Úplně nejlepší jsou logicky statické scény s dostatkem osvícených objektů – v takovém případě dokáže Galaxy Note 10+ vykouzlit velice působivé fotky, i když noční režim na konkurenčním Huawei P30 Pro je stále o něco lepší.

Naopak fotit na noční režim pohybující se objekty postrádá smysl, a stejně tak u velmi špatně osvětlených scén nemůžete čekat, že vám optika a následný postprocessing zajistí dobrou kvalitu fotografie. Fyzika je zkrátka fyzika.

Video: nově s rozmazaným pozadím i přiblížením zvuku

Samsung Galaxy Note 10+ umí nahrávat video ve 4K rozlišení až při 60 snímcích za vteřinu, avšak pouze s elektronickou stabilizací obrazu. Duální optické stabilizace se využívá až od 4K při 30 fps. V tomto rozlišení jsme proto točili testovací video. Také přední selfie kamerka zvládne nahrávat 4K video při 30 fps.

Během záznamu videa se lze přepínat mezi jednotlivými objektivy a novinkou je funkce přiblížení zvuku při zoomování. K tomu telefon využívá schopností trojice mikrofonů. V případě, že dochází k přiblížení zvuku, jste o tom během natáčení informování ikonkou na displeji. Nejen v tichém prostředí, když například do záznamu přiblížíte kolegu ve vedlejší místnosti, který zrovna telefonuje, funguje přiblížení zvuku poměrně dobře, ale i na rušnějších místech (třeba na koncertu) je „vytažení“ zvuku poměrně realistické a kvalitní.

Novinkou u řady Galaxy Note 10 je také režim videa s živým zaostřením, kdy se za snímaným objektem či postavou rozmaže či jinak upraví pozadí. U tohoto módu lze navíc využívat několika různých efektů na (černobílý, glitch či big circle). V praxi by to mohlo fungovat ještě o něco lépe, ale věřím, že je jen otázkou času, než tuhle novinku Samsung lépe optimalizuje. Z ukázkového videa je patrné, že software místy obrys postavy nedetekuje úplně ideálně.

To je do jisté míry zapříčiněno také tím, že se za postavou nachází poměrně rozmanitá scéna. Při využití jednolitého pozadí je kvalita efektu o něco lepší.

Oba modely se v České republice začnou prodávat už tento pátek 23. srpna. Galaxy Note 10 bude stát 24 999 Kč, Galaxy Note 10+ v 256GB variantě vyjde na 28 999 Kč, Galaxy Note 10+ s 512GB pamětí zakoupíte 30 999 Kč.

Samsung Galaxy Note 10 a Note 10+ na našem trhu seženete ve dvou barevných variantách – černé Aura Black a stříbrné s duhovým efektem Aura Glow. Nejvyšší 512GB verze Galaxy Note 10+ bude k dostání pouze ve verzi Aura Glow.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku