TOPlist

Samsung Galaxy A40 recenze: poctivá nižší střední

Samsung Galaxy A40 nahled

Jihokorejský čebol Samsung v nedávné době kompletně „zahubil“ svou levnou řadu smartphonů s názvem Galaxy J, kterou nahradil řadou A. V nové řadě Galaxy A Samsung představil hned několik zajímavých telefonů, které zaútočily nejen na nejníže vybavené modely, ale i na stálice z nižší střední třídy.

Samsung Galaxy A40 3
Samsung Galaxy A40 má ambice ovládnout nižší střední třídu – má na to?

Z modelů nově představených na akci v Miláně se nám do redakce dostal také Galaxy A40, který má stále co nabídnout, ačkoli oproti svému vybavenějšímu sourozenci Galaxy A50 (recenze) ztrácí v oblastech nejnovějších technologických trendů. Má Samsung Galaxy A40 šanci zaujmout? Prosadí se v rámci nové modelové řady, nebo skončí v propadlišti dějin? A přináší něco navíc speciální Seznam.cz edice? Nejen na tyto otázky vám odpoví naše recenze.

Obsah balení: nutný základ a malé překvapení

Balení Samsungu Galaxy A40 je na dnešní poměry opravdu bohaté. Kromě samotného přístroje najdete v balení také nabíjecí USB-C kabel, 2A adaptér podporující rychlé nabíjení, jehlu pro vyjmutí slotu na SIM/microSD karty, nezbytné manuály a, světe div se, také sluchátka. Právě ta jsme si už odvykli vídat v baleních dnešních přístrojů.

Samsung Galaxy A40 1
Balení je na dnešní dobu nadstandardně bohaté (my jsme měli na recenzi zapůjčené balení právě Seznam.cz edice, které navíc čítá speciální brožuru).

Neradujte se ale předčasně – jedná se o naprosto základní pecky, které jsou kvůli kratšímu kabelu u pravého sluchátka koncipovány jakožto headset pro hovory. Na ty bohatě dostačuje, stejně tak jako na naprosto nenáročný poslech. Co musím Samsungu spíše vytknout, je USB-C kabel o délce jednoho metru. Kdyby místo sluchátek přibalili delší kabel, udělali by lépe.

Design a konstrukce Galaxy A40: duhový Korejec

Design Samsungu Galaxy A40 i přes na první pohled konzervativní provedení dokáže upoutat pozornost. Přední strana je takřka celá pokrytá displejem jen s minimální bradou a malým kapkovitým výřezem pro sluchátko a přední fotoaparát. Zadní strana zaujme dvojicí fotoaparátů s přisvětlovací LED diodou a čtečkou otisků prstů.

Na bocích přístroje se ukrývají jen standardní záležitosti – kolébka hlasitosti, vypínací tlačítko, mikrofony, hlasitý reproduktor, 3,5mm výstup pro připojení sluchátek, USB-C konektor (třikrát hurá!) a dedikovaný slot pro microSD kartu a dvě nanoSIM (vše můžete používat naráz).

Samsung Galaxy A40 11
Po konstrukční stránce telefonu není moc co vytknout

U zadní strany se nicméně musíme ještě chvíli zdržet. Na první pohled se jedná o plast, nicméně Samsung tento materiál nazývá 3D Glasstic a jedná se o kombinaci plastu a skla. Na světle telefon (především černá varianta) hází zajímavé duhové odlesky, které zákonitě zaujmou kohokoli v okolí. Kdo nechce konzervativní černou, si vybere například z odvážnější oranžové či modré barvy.

Samsung Galaxy A50 v černé, modré, bílé a oranžové variantě
Samsung Galaxy A40 v černé, modré, bílé a oranžové variantě

Ačkoli je konstrukce pevná a telefon se nijak neohýbá ani nevrže, při zatlačení do prostředku zad je vidět i cítit mírná vůle zadního krytu. Nic tragického, ale výsledný dojem to trochu kazí.

Samsung Galaxy A40 9
Na duhový gradient u černé varianty Galaxy A40 je zkrátka radost pohledět

Celý smartphone díky svým rozměrům 144,3 × 69,0 × 7,9 mm a váze 140 gramů velmi dobře padne do ruky. Jednou rukou lze obsáhnout větší část displeje, psaní na klávesnici je rovněž velmi pohodlné. Prostředí One UI je velmi dobře optimalizované na ovládání jednou rukou, tady musím Samsung rovněž pochválit. Nemohu si pomoci – takto si zkrátka představuji kompaktní telefon z nižší střední třídy.

Displej a parametry Galaxy A40: mix pro méně náročné

O displeji jen pár parametrů – na 5,9″ Full HD+ Super AMOLED Infinity-U displej, který zabírá 85,5 % přední strany, je zkrátka radost pohledět. Jemnost 437 ppi zaručuje, že nikde neuvidíte ani náznak rastru. Barvy jsou jasné a syté, černá jde příkladem a maximální jas je dostatečný i pro pohodlné čtení na přímém slunci. Tady je to zkrátka bez debat – Samsung displeje jednoduše umí.

Samsung Galaxy A40 8
Displej je na jedničku a výřez je minimální

Ostatní výbava zahrnuje klasiku pro nižší střední třídu od Samsungu. Vlastní osmijádrový procesor Exynos 7904, který v měření AnTuTu dosahuje průměrné hodnoty 105 822 bodů, doplňuje grafický akcelerátor Mali-G71 MP20, 4 GB paměti RAM a 64 GB vnitřní paměti. Z té je po startu systému dostupných zhruba 48 GB, což není zrovna špatná hodnota. Kdyby nestačila, vždy můžete využít microSD karet až do kapacity 512 GB.

samsung galaxy a40 colours
Kromě konzervativní černé a bílé můžete sáhnout také po oranžové či modré variantě

Výkon zařízení je na běžné fungování více než dostatečný. Jen výjimečně zaznamenáte nějaké trhnutí či drobné kousnutí. Na Samsungu Galaxy A40 si bez sebemenších problémů dokonce i zahrajete nenáročné hry jako Mini Metro, u her jako Shadowgun Legends se připravte na nižší, maximálně střední detaily, pokud chcete zažívat plynulé hraní bez záseků. Pro zkrácení chvíle v MHD výkon bohatě postačuje, náročnější hráči se nicméně musí poohlédnout jinde.

Samsung Galaxy A40 4
Samsung Galaxy A40 si poradí i s hrami, na ty náročnější ovšem zapomeňte

Z ostatní výbavy nechybí už zmíněné USB-C, Bluetooth 5.0, GPS, NFC, FM rádio, gyroskop, akcelerometr, proximity a světelný senzor, digitální kompas či podpora pro všechna pásma 3G a LTE. Hovory jsou čisté a jasné, dobře uslyšíte protistranu i ona vás. Za zmínku stojí také reproduktor, který hraje hlastitě a jasně. Zvuk do sluchátek si můžete vylepšit o Dolby Atmos, nicméně rozdíl není až tak znatelný, jak bych čekal.

Samsung Galaxy A40 7
Biometrické ověřování nemá v Galaxy A40 na růžích ustláno

Za zmínku stojí dvě možnosti autentifikace – čtečka otisků prstů a odemčení pomocí obličeje. Čtečka je rychlá a spolehlivá, byť s mokrými či mastnými prsty má občas problém.

Odemykání pomocí obličeje je na tom mnohem hůře; rozpoznat obličej sice telefon zvládne i v relativně horších světelných podmínkách, často se nicméně stávalo, že můj obličej nerozpoznal, a když už ano, trvalo odemčení až několik vteřin. Jakožto doplněk dobré, ale pro primární odemykání zvolte raději čtečku otisků prstů.

Samsung Galaxy A40 a výdrž baterie

Samsung Galaxy A40 disponuje baterií s kapacitou 3 100 mAh, což se sice na první pohled jeví jako dostatečná hodnota, nicméně praxe byla k tomuto telefonu až příliš krutá. Při běžném používání počítejte s maximálně jedním dnem výdrže, pracovní den pak měl Galaxy A40 mnohdy problém ustát se ctí.

Samsung Galaxy A40 6
Výdrž na jedno nabití nás zklamala

Při hodinovém přehrávání 4K videa klesla baterie zařízení o 30 procent. Těžko říct, zda je na vině horší optimalizace či žravý displej, výdrž je nicméně zklamáním. Potěší alespoň rychlé nabíjení, které zvládne z 0 na 100 dobít telefon za něco málo pod hodinu a dvacet minut, přičemž na 50 % se telefon dobije za zhruba 35 minut.

Fotoaparát a záznam videa: pro každého, kdo chce „dobrý foťák”

Pojem „dobrý foťák” je mezi technicky méně zdatnými uživateli rozšířený jako mor. Naštěstí lze v tomto ohledu Samsung Galaxy A40 bez obav doporučit. Přední fotoaparát s rozlišením 25 Mpx a světelností f/2.0 uspokojí každého selfie maniaka. V horších světelných podmínkách už tak suverénně nekraluje, stále se ale jedná o použitelné fotografie.

Samsung Galaxy A40 10
Dvojice fotoaparátů rozhodně potěšila, ve své třídě fotí velmi dobře

Na zadní straně najdeme dvojici fotoaparátů, z nichž primární má rozlišení 16 Mpx a světelnost f/1.7. Druhý širokoúhlý má rozlišení 5 Mpx a světelnost f/2.2. U obou lze využít také režimu HDR, panoramu, natáčení videa až ve 4K rozlišení při 30 FPS, nebo pomoci s nastavením scény od umělé inteligence.

Přední selfie kamera využívá všech 25 Mpx opravdu naplno a za dobrých světelných podmínek budou všichni selfie maniaci jistě spokojení, i přes pevné zaostření. Portrétový režim ale raději nevyužívejte, neboť se software zkrátka ne vždy trefí do toho, co má být ostré a co už ne. Pro portréty raději využijte zadní fotoaparát, který tuto disciplínu zvládá mnohem lépe.

Primární fotoaparát fotí na svou kategorii zkrátka skvěle. Za dobrých světelných podmínek jsou fotografie vcelku ostré s dobrým barevným podáním a malým množství šumu, za horších světelných podmínek či v interiéru se už o žádnou slávu nejedná, nicméně i tak se občas podaří vyfotit povedený snímek. Často se to ovšem nestává.

Širokoúhlý fotoaparát se vyplatí používat pouze při dobrých světelných podmínkách, v opačném případě se připravte na rozmazané fotky plné šumu, které poputují ihned do koše. I přes horší specifikace dokáže široké sklo občas příjemně překvapit a jeho využitelnost je podle mě mnohem větší než u teleobjektivů. Jen pozor na pevné zaostření, které se nehodí pro všechny typy scény.

Záznam videa je poměrně ucházející, video nicméně občas zběsile přeostřuje a zvuk zaznamenává čistě, pokud zrovna nefouká vítr. Se světlem a rychlou změnou scény si natáčení až tak dobře neporadí. Širokoúhlý snímač raději na natáčení nepoužívejte, výsledek není příliš dobrý, pokud se nejedná o ideální podmínky.

Příjemná je také softwarová stabilizace obrazu, která odvádí dobrou práci. Za zhoršených světelných podmínek s videem nepočítejte – výsledek je jednoduše zklamání. I když senzor zvládá natáčet video ve 4K rozlišení, softwarově je tato možnost nepřístupná a vy se tak musíte spokojit jen s Full HD.

Obecně lze o fotoaparátech Samsungu Galaxy A40 prohlásit, že se jedná o poctivý základ, který nijak nevybočuje z řady. Poradí si s většinou klasických scén a automatický režim je pro běžného uživatele jako dělaný. Profesionální režim fotoaplikace je naproti tomu poměrně chudý, což je určitě škoda.

Operační systém a software: Android 9.0 a One UI v plné parádě

O softwarovou stránku věci se stará pochopitelně Android ve verzi 9.0 Pie s nadstavbou One UI. Ta je pro Samsung poměrně nová a kromě líbivého designu přesunuje spoustu prvků ke spodní hraně, po čemž uživatelé již delší dobu volají. K podrobnému popisu všech funkcionalit nové nadstavby se uchylovat nebudu, nicméně její grafické provedení a odladěnost si zaslouží palec nahoru.

Samsung Galaxy A40 5
Nejnovější Android 9.0 Pie s nadstavbou One UI je radost používat

Potěší široké možnosti nastavení samotného prostředí, ať už se jedná o mřížku s aplikacemi, způsobu provedení domovské obrazovky, stylu ikonek, zamykací obrazovky nebo dolní lišty s kontextovými tlačítky. Noční režim, filtr modrého světla, použití dvou účtů pro jednu aplikaci, ovládání gesty, zabezpečení KNOX … takto by šlo pokračovat ještě delší dobu.

Galaxy A40 Seznam.cz edition: jaké přináší novinky?

Co rozhodně stojí za zmínku, je speciální edice, kterou Samsung vyrobil ve spolupráci s tuzemským Seznamem, jež nám dorazila na testování. V praxi se jedná o nahrazení přihlašovací obrazovky Googlu při prvotním spuštění přístroje přihlášením k účtu Seznam a celou plejádou aplikací, které má tuzemský internetový gigant ve svém portfoliu.

Pokud jste fanouškem Seznamu a preferujete jej oproti konkurenci z Mountain View, budete rozhodně v sedmém nebi. Pro ostatní to ovšem znamená spoustu zbytečných aplikací, z nichž některé nejdou odstranit a které doplňují nesmazatelné aplikace přímo od Samsungu a Microsoftu, se kterým má Samsung globální spolupráci. Naštěstí si ale můžete koupit i čistou verzi bez nástrojů od Seznamu. Kompletní duplikace služeb, jak tomu bylo v minulosti, to sice není, ale i tak mi tato situace připomněla doby minulé.

Celkově ale musím Samsung Galaxy A40 pochválit. Software je poměrně dobře odladěný, nabízí široké možnosti přizpůsobení a pro fanoušky Seznamu nabízí ještě přidanou hodnotu navíc.

Samsung Galaxy A40 recenze: závěrečné hodnocení

Pár slov závěrem – Samsung Galaxy A40 je povedené zařízení, které si jistě najde své příznivce. Kompaktní telefon nabídne sympatické provedení, dostatečný výkon, famózní displej a na svou třídu kvalitní fotoaparáty. Po softwarové stránce lze také Samsung Galaxy A40 jen pochválit, jen v případě Seznam.cz edice záleží, jaký máte vztah k tuzemské internetové společnosti a zda jejich služby aktivně využíváte (všechny doinstalované Seznam.cz aplikace si samozřejmě můžete stáhnout i do běžné edice Galaxy A40).

Samsung Galaxy A40 2
Nebýt tvrdé konkurence, byl by Galaxy A40 jistě hit

Galaxy A40 má ale také své mínusy, mezi něž patří jednoznačně výdrž na jedno nabití, konstrukční rezervy, pomalejší odemykání pomocí obličeje či absence odolnosti proti vodě a prachu. Tady mohl jihokorejský gigant ještě trochu zapracovat, nicméně i tak můžeme říci, že se nad mnohými nedostatky dá s klidným svědomím přimhouřit oko.

S cenou 6 500 korun se trefuje do segmentu, v němž je poměrně těsno. Největším konkurentem je pravděpodobně zařízení z vlastních řad – Samsung Galaxy M20. Ten nabídne za takřka totožnou cenu velmi podobnou výbavu, kterou brzdí jen starší verze Androidu a vyšší hmotnost.

Tu naopak vyvažuje velká baterie, která je právě bolístkou Galaxy A40. Na záda jí dýchá také vybavenější sourozenec A50 (recenze), Asus ZenFone Max Pro M2 (recenze) nebo Redmi Note 7 (recenze).

Samsung Galaxy A40

Samsung Galaxy A40 6
7.2

Design a zpracování

7.8/10

Výkon a optimalizace

7.9/10

Hardwarová výbava

6.9/10

Kvalita fotografií a videa

7.4/10

Výdrž baterie

6.1/10

Klady

  • kvalitní displej
  • kompaktní rozměry
  • na svou třídu dobré fotoaparáty
  • rychlé nabíjení
  • NFC, USB-C a 3,5mm jack
  • nadstavba a softwarová optimalizace
  • přijatelná cena

Zápory

  • horší výdrž na jedno nabití
  • prohýbání zadní strany
  • pomalé a nespolehlivé odemykání obličejem
  • spousta aplikací od různých výrobců
  • absence zvýšené odolnosti
  • zbytečně agresivní přeostřování u videa
Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku