TOPlist

Recenze Asus ZenFone 4: sympaťák se sebevědomou cenou

Letos v srpnu představila společnost Asus v Římě novou generaci rodinky ZenFone, která se rozrostla o modely s názvy 4 Selfie, Selfie Pro, ZenFone 4 a ZenFone 4 Pro. Poslední zmíněný model má ambice atakovat na nejvybavenější konkurenční vlajkové lodě. K nám do redakce dorazil jeho levnější bráška a my vám právě přinášíme jeho recenzi.

Telefon se prodává v elegantní černé krabičce. Kromě klasické nabíječky, USB-C kabelu, návodů, sponky na vytahování SIM karty a poměrně kvalitních sluchátek včetně sady náušníků se dočkáte také silikonového krytu, který jinak poměrně kluzký telefon ochrání.

K nám dorazila na testování černá varianta, k dostání je i měsíčně bílá a mátově zelená, které v reálu vypadají velice elegantně. Tělo telefonu je tvořeno kombinací hliníku a skla Corning Gorilla Glass, které by mělo být odolnější proti poškrábání. Záda jsou vyrobena pomocí leptané technologie, která ve hře se světlem vyvolává kruhové obrazce, jak jsme to mohli vidět např. u Honoru 8 nebo letošního Honoru 9.

ZenFone 4 na českém trhu seženete ve třech barevných variantách
ZenFone 4 na českém trhu seženete ve třech barevných variantách

Hrany jsou zaoblené a telefon je příjemný do ruky. Příjemným zpestřením je přítomnost stereo reproduktorů, které hrají velice dobře a celkem spolehlivě ozvučí středně velkou místnost. Přes větší rozměry je však ovládání jednou rukou trochu nepohodlné. Díky použité skleněné konstrukci jsou záda doslova magnetem na otisky prstů.

Pokud se rozhodnete nepoužívat silikonový kryt, připravte se na pravidelné čištění. Naopak slibovaná větší odolnost proti poškrábání mě potěšila – telefon jsem nosil asi týden bez silikonu a žádné výrazné opotřebení jsem nezaznamenal. Novinka má rozměry 155 x 75 x 7,5 milimetrů, váha činí rovných 165 gramů.

Povedený displej & rychlá čtečka otisků prstů

Čelní stranu zaplňuje 5,5 palcový displej s Full HD rozlišením (1080 x 1920 pixelů). Kombinace velikosti displeje a rozlišení tak dává jemnost 401 bodů na palec. IPS displej nabídne krásné barvy, dobré pozorovací úhly i slušnou čitelnost na přímém slunci. Součástí uživatelského prostředí je také filtr modrého světla, který chrání vaše oči při používání telefonu v noci či před spaním.

Nad displejem se ukrývá notifikační dioda, dole pod displejem je umístěno tlačítko, které v sobě ukrývá čtečku prstů. Čtečka má uváděnou odezvu 0,3 sekundy – čtečka je naprosto bleskurychlá a spolehlivá. Naopak zamrzí jakákoliv absence odolnosti vůči vodě nebo prachu, která je v dnešní době standardem.

Na levé straně nalezneme hybridní šuplíček na dvě nanoSIM nebo paměťovou kartu (max. 2 TB). Místo paměťové karty můžete použít druhou SIM kartu. Na druhé straně nalezneme už jen vypínací tlačítko a ovladač hlasitosti. Ve spodní části těla se ukrývá USB-C konektor, reproduktor a 3,5mm výstup na sluchátka

Svižné reakce a nugátový Android

Námi testovaný kus je vybaven osmijádrovým procesorem Snapdragon 630 od Qualcomm spolu se 4GB RAM. Ve světě se prodává ještě verze s 6 GB RAM, kterou  pohání Snapdragon 660, na evropském trhu ji ale nenajdeme. Kapacita interního úložiště je 64 GB, při spuštění je uživateli k dispozici okolo 51 GB. Příjemným bonusem je užívání 100 GB na Google Disku po dobu jednoho roku zcela zdarma.

Tip: Podrobné parametry Asus ZenFone 4 (včetně srovnávače) najdete v našem katalogu smartphonů.

Benchmark AnTuTu naměřil pouhých necelých 68 tisíc bodů, ale na rychlost a svižnost systému si nemůžu stěžovat. Jediné zaškobrtnutí jsem zažil při prvotním spuštěním telefonu, kdy se mi zasekl fotoaparát a párkrát nestíhala klávesnice při psaní na Messengeru. To se ale stalo jen v několika málo případech, naopak náročnější hry zvládal bez zadýchání a přehřívání. Výbavu uzavírá Bluetooth 5.0, integrované FM rádio, nicméně aby vám fungovalo, je nutné mít k telefonu připojena sluchátka; ta slouží jako anténa.

Zmatky kolem NFC

Co naopak zamrzí, je absence NFC. V tiskové zprávě od Asus o NFC zmínka byla a ve specifikacích jej uvádějí i některé české e-shopy; dokonce i na oficiálních stránkách výrobce najdeme informaci o tom, kde se NFC anténa nachází, i když na této produktové stránce pro změnu o NFC není žádná zmínka, avšak v nastavení námi testovaného modelu možnosti pro zapnutí či vypnutí NFC chyběly (označení ZE554KL). Vše jsme tedy znovu prověřili u výrobce a u nás prodávaná varianta ZenFone 4 skutečně NFC nedisponuje.

Telefon běží na Androidu verzi 7.1.1, nicméně v blízké době by měla dorazit aktualizace na novou verzi 8.0 Oreo. Je škoda, že neobsahuje Oreo rovnou z výroby, protože na trhu už nalezneme smartphony, které osmičkový Android nabízejí.

Nová verze ZenUI 4.0 čítá několik novinek, jako automatické rozpoznávání a označování přátel na fotografiích, správu pro případ ztracení telefonu nebo možnost pořízení separátních účtů na Facebooku, WhatsAppu, Instagramu a dalších účtech.

Mně osobně se nejvíce zalíbila funkce, kterou obsahuje Android Oreo a mohou jí znát i majitelé jablečných zařízení pod názvem 3D Touch. Pokud budete například rychle nastavit budík nebo se podívat na oblíbené fotky, stačí jen déle podržet prst nad ikonkou a zobrazí se vám požadovaná podnabídka.

Baterie nás mile překvapila

Vestavěná baterie o kapacitě 3300 mAh mne docela překvapila svojí výdrží. Při poslechu hudby přes Bluetooth sluchátka, přepínáním mezi Wi-Fi a daty, focením, prohlížením internetu, sociálních sítí a používáním vysokého jasu se telefon hlásil o svoji dávku energie po 1 dni. Méně náročnější uživatelé se s přehledem dostanou na 1,5 dne používání a možná ještě déle.

Výdrž můžete ovlivnit výběrem z několika režimů baterie (třeba se sníženou spotřebou v době spánku), popřípadě si vytvořit podle vlastní potřeby. Nechybí ani podpora rychlého nabíjení – s dodávaným adaptérem se telefon nabil z nuly na 50 % během 45 minut. Na 100 procent to trvalo dalších 55 minut.

Fotoaparát a záznam videa: klasicky i širokoúhle

I u letošního ZenFone 4 najdeme duální fotoaparát (klasický + širokoúhlý). Čočka fotoaparátu je souběžná se zády telefonu a nijak nevyčnívá, za což výrobce chválíme. Rozlišení hlavního snímače činí 12 megapixelů, světelnost objektivu je f/1.8 (čip Sony IMX362) a nechybí zde ani optická stabilizace obrazu. Druhý objektiv má světelnost f/2.2 a rozlišení 8 Mpx (Sony IMX351).

Na zadní straně najdete dva fotoaparáty – jeden klasický a druhý širokoúhlý
Na zadní straně najdete dva fotoaparáty – jeden klasický a druhý širokoúhlý

 

Videa můžete natáčet v maximálním rozlišení 4K (30 snímků za sekundu), případně nechybí záznam Full HD při 60 fps. Zatímco pro fotografie se používá OIS, u videa najdeme elektronickou stabilizaci obrazu. V horších světelných podmínkách přijde vhod přisvětlovací dioda.

Tip: snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde

Přední selfie kamera má rozlišení 8 megapixelů a široké zorné pole 84° (f/1.9). Prostředí fotoaparátu je standartní – nabízí automatický a ruční režim, zpomalené záběry, tvorbu GIFů a nejrůznější zkrášlovače. Zajímavě působí režim Super rozlišení, ve kterém lze snímky pořizovat až v rozlišení 48 megapixelů. K zachycení snímků můžete použít také některý z přednastavených filtrů.

Za zmínku také stojí širokoúhlý režim, který právě využívá sekundárního fotoaparátu a snímky pořizuje v záběru 120 stupňů, takže se vám do toho do zabírané scény vejde více, ale zase na úkor horší kvality výsledného snímku.

Při použití širokoúhlého režimu je zde tendence rozmázávání detailů u okrajů snímku a snímky z druhého objektivu oproti těm z toho klasického zkrátka působí o něco hůře, ostatně přesvědčit se o tom můžete níže z přiložených ukázek (nalevo je snímek z primárního, vpravo ze širokoúhlého fotoaparátu). Na záběrech pořízených za špatných světelných podmínek je zřetelný digitální šum, což je ale neduh, kterým trpí většina smartphonů této cenové kategorie. Sekundární širokoúhlý objektiv nabízí i LG G6 (recenze), nicméně kvalitou snímků je na tom podstatně lépe.

Závěrečné hodnocení recenze Asus ZenFone 4

Celkově považuji Asus ZenFone 4 za velice povedený model. I přes větší úhlopříčku a rozlišení displeje chválím velice slušnou výdrž baterie, pěkný design nebo svižný systém. Navíc by měla brzo dorazit update na nový Android Oreo. Naopak zamrzí chybějící NFC, absence odolnosti proti vodě ve srovnání se shodně vybavenou konkurencí také vyšší prodejní cena, která je stanovena na 13 490 Kč včetně DPH. Myslím si, že právě vyšší cena bude pro řadu zájemců největší překážkou.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Možnou konkurencí může být například Honor 9, který má kompaktnější rozměry, 20megapixelový fotoaparát a příznivější cenu. Ze stejné stáje je dobrou volbou Huawei P10 nebo jihokorejské LG G6 s větším displejem, lepším fotoaparátem a integrovaným NFC.

Asus ZenFone 4

Asus ZenFone 4
7.8

Design a zpracování

8.4/10

Výkon a optimalizace

7.8/10

Hardwarová výbava

7.4/10

Kvalita fotografií a videa

7.2/10

Výdrž baterie

8.1/10

Klady

  • elegantní design
  • rychlé reakce systému
  • svižná čtečka otisků prstů
  • povedený displej
  • výdrž baterie
  • FM rádio a stereo reproduktory
  • silikonový kryt v balení

Zápory

  • vyšší cena ve srovnání s konkurencí
  • chybí odolnost vůči vodě
  • průměrná kvalita snímků z širokoúhlého fotoaparátu
  • absence NFC
Autor článku Michal Mazanec
Michal Mazanec
Recenzent mobilních zařízení a gadgetů. Mezi mé záliby řadím cestování, dobré filmy, hudbu, mého psa a sport. Rád si zajdu do sauny, společnosti nebo si zahraji na PlayStationu.

Kapitoly článku