TOPlist

První recenze iPhone 11: co na něj říkají zahraniční redakce?

iphone 11 4

Nejvíce pozornosti na sebe během nedávné Apple Keynote poutal iPhone 11 Pro, výkonnější z dvojice představených telefonů, nabízející například trojitý zadní fotoaparát. Přesto se však většina recenzentů shoduje, že by si lidé měli koupit spíše „standardní“ jedenáctku, která se pyšní většinou novinek a vylepšení iPhonu 11 Pro, avšak za podstatně nižší cenu.

NepřehlédněteiPhone 11: povedené jablko za přijatelnou cenu [recenze]

iphone 11 3

Jedno z hlavních vylepšení iPhonu 11 spočívá v přítomnosti nové ultraširoké čočky na zadní straně smartphonu. Podle redaktora ze serveru TheVerge tato novinka přináší celou řadu zajímavých fotografických možností, které je radost prozkoumávat. Zároveň však doplnil, že širokoúhlá čočka nedosahuje tak vysoké kvality jako hlavní širokoúhlý snímač.

Noční režim umí divy

S ohledem na nepříliš kvalitní fotografie ve špatných světelných podmínkách, kterými se ještě donedávna iPhony prezentovaly, panovala obecná skepse ohledně nového nočního režimu. Podle recenzentů napříč technologickými weby se však navzdory malému očekávaní noční režim velmi povedl. Jeho aktivace probíhá automaticky bez nutnosti chodit do nastavení a výsledné fotografie jsou podle hodnotitelů opravdu zdařilé.

Redaktor TechRadaru dokonce uvádí, že iPhone 11 při focení ve špatných světelných podmínkách překonává většinu konkurenčních zařízení. „V nedostatečně osvětleném prostředí dokáže nový iPhone vykouzlit skutečně světlé fotografie, což bylo ještě donedávna nemyslitelné,“ stojí v recenzi Tech Radaru.

Výsledné fotografie podle redaktora vynáší Apple na úroveň přímých protivníků v podobě společností Huawei, Samsung či Google. V některých případech pak iPhone 11 konkurenci dokonce převyšuje – snímky pořízené v 1.00 prý díky nočnímu režimu vypadají, jako by je někdo vyfotil pozdě odpoledne.

iPhone 11: video na jedničku

Chvála zní také na natáčení videa. iPhone 11 zvládne pořídit 4K nahrávku v 60FPS s rozšířeným dynamickým rozsahem. 4K video při 60FPS přitom není devízou pouze zadního snímače, ale poradí si s ním také selfie kamerka. Podle redaktorů z The Verge se Applu podařilo dokonalo zkalibrovat čočky, což umožňuje naprosto plynulé přepínání mezi širokoúhlým a ultraširokým objektivem.

„Kvalita videa je skutečně ohromující. Všechny tři fotoaparáty (dva zadní, jeden přední – pozn. red.) nyní zvládnou natáčet ve 4K rozlišení při 60 snímcích za vteřinu. Mezi širokoúhlým a ultraširokým snímačem přitom můžete plynule přepínat bez posunů barev či změny expozice.“ Podle redaktorů z The Verge se v tomto ohledu může Applu vyrovnat snad jen Samsung, i ten má však co dohánět.

iPhone 11: pro selfie jako stvořený

Ze všech stran je chválena také přední selfie kamera, která nyní zvládne pořizovat 12Mpx fotografie a nabízí širší zorné pole při pořizování selfie fotografií například v rozlehlé krajině.

Funkce, o které Apple nemluvil

Během oficiálního představení opomněl výrobce z Cupertina zmínit novou funkci související s úpravou snímku po jeho vyfocení. Telefon totiž při pořizování fotografií vždy ukládá data také z ultraširoké čočky.

„Libí se mi, že telefon umí zachytit i oblast „mimo rámeček“ pořizované fotografie či videa, kterou nejde vidět v prostřední aplikace fotoaparátu. Díky tomu můžete i zpětně manipulovat s kompozicí,“ pochvaluje si redaktor z USA Today. Nevyužitý materiál „za rámečkem“ se navíc po třiceti dnech automaticky maže, takže se nemusíte bát, že by vám zbytečně zabíral paměť v telefonu.

Vylepšený portrétový režim

Apple vylepšit také schopnosti portrétového režimu. „V dobrých světelných podmínkách jsou výsledky excelentní a plné drobných detailů, zářivých barev a minimálního šumu. Rozmazané pozadí sice stále není dokonalé, v porovnání se schopnostmi loňského iPhonu Xr je však jedná o výrazné zlepšení,“ líčí server Pocket-lint. Portrétový režim je tak nově využitelný nejen pro lidské obličeje, ale poradí si i s těmi zvířecími. A přiznejme si, kdo bych nechtěl fotky koček s rozmazaným pozadím?

iPhone 11 obsahuje podobně jako model „Pro“ čipset A13, který je zárukou prvotřídního výkonu v oblasti CPU i GPU. Co se týče „hrubého výkonu“, poradí si iPhone 11 i s těmi nejlepšími vlajkovými loděmi s operačním systém Android.

iPhone 11: našla se i negativa

Aby se ale pouze nechválilo, autoři recenzí našli také několik negativ. Kritizují tak především přítomnost nedostačující 5W nabíječky. Nákladnější bratříček má v balení rychlý 18W adaptér, majitelům iPhonu 11 však nezbude nic jiného než jej v případě zájmu dokoupit.

Nepřehlédněte: Design iPhone 11 některým lidem způsobuje úzkostlivé stavy

Vadou na kráse se pro redaktory z The Verge stal také operační systém iOS 13, neboť se během testování setkali s padáním aplikací a celkovou nedodělaností. Podobné softwarové problémy však Apple jistě vyladí v některém z následujících patchů. Verze 13.1 by měla dorazit už 30. září.

Hardwarové parametry iPhone 11

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: iOS 13, čipset: Apple A13 Bionic, GPU: Apple GPU, RAM: 4 GB, interní paměť: 64/128/256 GB, pam. karta:
Rozměry: 150,9 × 75,7 × 8,3 mm, hmotnost: 194 g, zvýšená odolnost: IP68

Displej, konektivita a baterie

6,1", IPS LCD, rozlišení: Retina, 827 × 1792 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS: , konektor: Lightning
Baterie: 3110 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 12 Mpx, f/1.8, 26mm, 1/2.55", 1.4µm, PDAF, OIS, druhý: 12 Mpx, širokoúhlý, f/2.4, 120˚, 13mm, 1/3.6", selfie kamera: 12 Mpx + SL 3D, f/2.2, 4K video, HDR

Tak výhodný iPhone nebyl na trhu roky

Vypadá to, že iPhone 11 vůbec nebude snadné překonat. Loňský model Xr překonává v mnoha ohledech a od výrazně dražšího iPhonu 11 Pro se naopak zase tolik neodlišuje. Za cenu 20 990 korun (64GB verze) se jedná o nejvýhodnější Apple telefon za několik posledních let.

Autor článku Marek Bartík
Marek Bartík
Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

Kapitoly článku