TOPlist

Nokia 9 PureView recenze: ta s šesti fotoaparáty

Smartphone Nokia 9 PureView

Společnost HMD Global představila před dvěma měsíci na veletrhu MWC v Barceloně spoustu smartphonů, z nichž ale jednoznačně vyčnívá nový vlajkový model Nokia 9 PureView. Tento telefon vrací do hry značku PureView, kterou Nokia (a později Microsoft) před lety využívala u těch nejlepších fotomobilů své doby. Novinka vsází na předloňský design, loňský procesor a soustavu fotoaparátů, kterou tvoří celkem pět členů + jedna selfie kamerka. Nový model zaujme i čtečkou otisků prstů v displeji, rychlým a bezdrátovým dobíjením nebo voděodolností IP67.

Smartphone je dodávaný s nejnovějším operačním systémem Android 9.0 Pie v čisté verzi. Telefon se na českém trhu prodá od 18. dubna v modré barvě za doporučenou cenu 15 990 Kč včetně DPH. Zařadí se novinka s přídomkem PureView mezi nejlepší fotomobily? Jak obstojí mezi silnou konkurencí? A bude to podařený návrat PureView modelů? To a mnohem víc se dočtete v naší recenzi Nokia 9 PureView.

Video recenze Nokia 9 PureView

Tip: nenechte si ujít naše další videa a přihlaste se k odběru YouTube kanálu

Nokia 9 PureView: Obsah balení

Prodejní balení je poměrně obsáhlé. V krabičce se nachází samotný telefon, 18W napájecí adaptér s rychlým nabíjením (5V/3A nebo 9V/2A nebo 12V/1,5A), metr a půl dlouhý tlustší kabel pro nabíjení či přenos dat, redukce z USB-C na 3,5mm audio výstup, špuntová sluchátka, spona pro vyjmutí slotu (pro dvě nanoSIM) a obsáhlá uživatelská příručka.

Nokia 9 PureView & obsah balení
Nokia 9 PureView & obsah balení

Sluchátka se (překvapivě) připojují přes 3,5mm audio konektor. Kabel je obyčejný gumový a panel má pouze jedno multifunkční tlačítko. Sluchátka mají příjemnou hmotnost, vypadají elegantně a k telefonu se výborně hodí. Také skvěle padnou a drží v uchu i díky dodávaným špuntům třech velikostí. Hrají velice dobře a mají větší důraz na basovou složku.

Konstrukce a design: konzervativní elegance

Pokud se vám vývoj designu mobilních telefonů v posledních letech znelíbil, může vás Nokia 9 PureView svým konzervativním přístupem potěšit. Novinka sice není rekordmanem ve využití čelní plochy displejem, ale na displeji nenajdete žádná zakřivení, výřezy nebo otvory. Elegantně působí symetrické rámečky pod a nad displejem.

Nokia 9 PureView
Nokia 9 PureView

V tom horním se ukrývá výdech telefonního reproduktoru, selfie kamerka, nezbytné senzory a logo Nokia. Tělo telefonu je vyrobeno z hliníku série 6000. Rám vytváří luxusní dojem díky lesklé modré barvě a diamantem řezaným hranám. Díky němu pak celé zařízení působí pevným dojmem.

Na bocích nalezneme zdířku USB-C konektoru, výdech telefonního reproduktoru, ovládací tlačítka, slot na dvě nanoSIM karty, předěly antén a mikrofony. Bohužel schází hardwarová spoušť fotoaprátu, na kterou jsme byli u PureView smartphonů zvyklí. Škoda, že se zapomnělo i na 3,5mm výstup na sluchátka.

Nokia 9 PureView: zadní strana zaujme úplně každého

Při pohledu na elegantní modrou zadní stranu si ihned všimnete uskupení sedmi „očí“ tvořících šestiúhelník s vyplněným středem. Pět z těchto teček tvoří čočky fotoaparátu, zbývající dvě patří LED blesku a 3D ToF kamerce. Sympatické je, že ani jeden z těchto prvků ze skleněných zad nevystupuje.

Nokii 9 PureView díky atypickému systému fotoaparátů poznáte na první pohled
Nokii 9 PureView díky atypickému systému fotoaparátů poznáte na první pohled

Bohužel pod sklo se z nepochopitelného důvodu nepodařilo dostat přisvětlovací diodu, která je obehnána kovovým rámečkem, za který se snadno zachytávají nečistoty. Toto se opravdu nepovedlo a kazí to celkový dojem z jinak krásné zadní strany.

Musím říct, že telefon se díky svým rozměrům (155 × 75 x 8 mm) a zakulaceným bokům velmi dobře drží. Potěší příznivá hmotnost 172 gramů i zvýšená odolnost proti vodě a prachu s certifikací IP67. Nokia 9 PureView je dostupná pouze v námi testovaném konzervativním tmavě modrém provedení.

Čtečka otisků prstů v displeji

Bystrý čtenář si všimne, že nikde na telefonu není viditelná čtečka otisků prstů, přesto jí telefon disponuje. Schovala se totiž přímo pod displej. Bohužel se ale nejedná o ultrazvukovou technologii, kterou můžete znát z top modelů řady Galaxy S10 od Samsungu (recenze), ale o levnější optickou čtečku. I přesto mě překvapila svou rychlostí a pohodlností při jejím používání.

Nokia 9 PureView 22
Nokia 9 PureView má optickou čtečku otisků prstů v displeji

Pro autentizaci lze využít také váš obličej, což je také rychlý a pohodlný způsob, který funguje dobře i za horších světelných podmínek. Bohužel musí být telefon natočen přímo na vás a ve svislé poloze, jinak vás nedokáže rozpoznat, v tomhle je konkurence o hodně dál.

Nokia 9 PureView nabízí HDR OLED displej bez výřezu

Nokia 9 PureView disponuje 5,99 palcovým P-OLED displejem s poměrem stran 18:9, který má zaoblené rohy. Jeho rozlišení je Quad HD+ (2880 x 1440 pixelů), tedy vynikající jemnost 538 pixelů na palec a je kryt odolným sklem Corning Gorilla Glass 5. Displej nabízí díky technologii OLED absolutní černou nebo skvěle saturované a kontrastní barvy.

Displej u Nokie 9 PureView se povedl
Displej u Nokie 9 PureView se povedl

Navíc si na něm užijte i obsah v HDR, díky podpoře HDR10. Jas zobrazovače a pozorovací úhly jsou také velmi dobré. OLED panel se hodí při stále zapnuté funkci Náhled (obdoba Always on), kdy nespotřebovává tolik energie. Nechybí ani Noční režim (filtr modrého světla), který uleví vašim očím.

Díky funkci PureDisplay můžete vybírat z režimů zobrazení; Živý, Kino, Základní nebo Dynamický (ten automaticky upravuje barvu, kontrast a jas podle typu zobrazovaného obsahu). Nastavit můžete i tmavý motiv zařízení, kdy se částečně přepne prostředí do tmavších barev, bohužel se ale nejedná o klasický tmavý režim, což je škoda.

Nokia 9 & hardwarová výbava: loňský čipset zamrzí

Bohužel kvůli delšímu vývoji fotoaparátu byl příchod Nokie 9 PureView opožděn o několik měsíců, což se projevilo nejen na designu, ale také na použité hardwarové výbavě. O pohon telefonu se totiž stará loňský čipset Qualcomm Snapdragon 845, přitom současně představovanou konkurenci již pohání novější a výkonnější Snapdragon 855.

Hardwarové parametry Nokia 9 PureView

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 9.0, čipset: Qualcomm Snapdragon 845, octa-core, 4× 2,8 GHz Kryo 385 Gold + 4× 1,7 GHz Kryo 385 Silver, GPU: Adreno 630, RAM: 6 GB, interní paměť: 128 GB, pam. karta:
Rozměry: 155 × 75 × 8 mm, hmotnost: 172 g, zvýšená odolnost: IP67

Displej, konektivita a baterie

5,99", OLED, rozlišení: Quad HD+, 1440 × 2880 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 3320 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 5× 12 Mpx, f/1.8, 28mm, 1/2.9", 1.25µm, (2× RGB + 3× monochromatické kamery, fungují simultálně), druhý: TOF 3D, hloubkový senzor, selfie kamera: 20 Mpx, Full HD video

Ano, i loňský procesor s grafickým akcelerátorem Adreno 630 výkon nepostrádá a udělá hodně parády, v některých úlohách, například při hraní náročných her, zpracovávání informací umělou inteligencí nebo při fotografování, se může generační propast projevit.

Nokia 9 PureView 13

Operační paměť má kapacitu 6 GB a vnitřní 128GB úložiště nabízí dostatečnou porci prostoru (uživateli je dostupné zhruba 110 GB). Bohužel nejde rozšířit o paměťové karty. Ve výbavě nechybí podpora všech lokálních LTE standardů, GPS, Wi-Fi 5 (o novém značení jsme psali zde), Bluetooth 5.0 nebo NFC.

Výdrž baterie: průměr, který postačí

Uvnitř zařízení se ukrývá baterie s kapacitou 3 320 mAh. Telefon podporuje rychlé nabíjení Qualcomm Quick Charge i USB-Power Delivery. Další možností je bezdrátové dobíjení pomocí technologie Qi. S dodávaným 18W adaptérem nabijete akumulátor z nuly na 25% za 15 minut, z nuly na 50 procent zhruba za půl hodiny a do úplného nabití to trvá dalších 50 minut. Výdrž telefonu je bohužel průměrná.

Nokia 9 PureView 20
Nokia 9 PureView podporuje rychlé i bezdrátové nabíjení

Při běžném provozu se dostanete na jeden a půl denní výdrž a při náročnějším používání zvládne telefon jeden den. Správa napájení nabízí jen základní úsporný režim nebo automatické uspávání aplikací běžících na pozadí. Na výdrži baterie se samozřejmě negativně podepisuje i stále zapnutá funkce Náhledu (zhruba 5 až 10 % za celý den).

Operační systém: čistý Android 9.0 Pie

Jelikož je Nokia zapojena do programu Android One, má Nokia 9 PureView nejnovější verzi operačního systému Android 9.0 Pie. Můžete také očekávat rychlé a pravidelné aktualizace nebo minimálně dvouletou podporu.

Nokia nepřidala do systému žádné věci navíc, kromě podpory Nokia Mobile Care nebo aplikace Adobe Photoshop Lightroom pro úpravu fotek. Prostředí je díky čistému systému opravdu rychlé, uhlazené, vše je přehledné a intuitivní.

Nokia 9 PureView & aplikace fotoaparát
Nokia 9 PureView & aplikace fotoaparát

Aplikace fotoaparátu je pěkně zpracována a podporuje plno gest, na které si rychle navyknete. Bohužel přepínání mezi režimy fotoaparátu není příliš rychlé a občas čekáte i déle než vteřinu. Tady má výrobce ještě co optimalizovat. Fotoaparát rychle spustíte dvojím zmáčknutím vypínacího tlačítka a profesionální režim rychle spustíte potáhnutím spouště nahoru či dolu. I nastavení je hodně obsáhlé a nechybí ani podpora technologie Google Lens.

Nokia 9 PureView: fotoaparát a záznam videa

Nokia 9 PureView už podle názvu o sobě dává vědět, že se jedná o smartphone zaměřený na fotografování. Je to samozřejmě patrné i při pohledu na zadní stranu, kde se usídlilo hned 5 fotoaparátů. Jejich konfigurace je poměrně nudná – všech pět snímačů má rozlišení 12 Mpx, avšak pouze dva z nich jsou barevné (RGB). Ostatní jsou monochromatické a kladou si za cíl zvyšovat kontrast a detaily výsledných snímků.

Carl Zeiss optika všech prvků má skvělou světelnost f/1.8 a zajímavé je, že všechny snímače pracují současně (pokud nepořizujete pouze černobílou fotografii), nelze tak využít služeb jen jednoho senzoru. Jelikož je u všech kamer fixní ohnisková vzdálenost 28mm, musíte zapomenout na širokoúhlé fotografie nebo různé stupně přiblížení.

Nokia 9 PureView a 5 zadních fotoaparátů
Nokia 9 PureView s 5 zadními fotoaparáty

I když v aplikaci jsou dostupné rychlé přepínače pro dvojnásobné i pětinásobné přiblížení, jedná se v první případě o softwarové přiblížení (velikost snímků zůstává stejná) a při 5x přiblížení se jedná o výřez (rozlišení těchto snímků je tedy nižší). Kombinace pěti čoček dokáže zachytit až 10x více světla než běžné fotoaparáty ve smartphonech, navíc pořizuje velmi detailní hloubkovou mapu scény (údajně až 1 200 vrstev).

Obrazový koprocesor pak musí velmi rychle zpracovat 60 až 240 megapixelů dat. Podle zkušeností není závěrka nijak zpožděná, avšak zpracování fotografií může v některých situacích trvat i 10 vteřin (převod RAW fotografie do klasického formátu jpg a softwarové vylepšení). Selfie kamerka nabízí rozlišení 20 MPx a skvělou světelnost f/1.8. Díky technologii Pixel binning je možné kombinovat obraz čtyř sousedních pixelů a získat tak kvalitnější fotografii s rozměrem 5 MPx.

Fotí dobře, ale na úplnou špičku ztrácí

Fotoaparát pořizuje za dobrých světelných podmínek krásné a kvalitní fotografie plné barev. Umí velice věrně zaznamenat barevné podání dané scény, vše ve velkém detailu a ostrosti. Fotoaparát dobře pracuje i s protisvětlem nebo zataženou oblohou. Také makro snímky jsou na vysoké úrovni a poskytují krásné barvy a ostré detaily.

Pochválit musím i dvojnásobné přiblížení, i když se nejedná o optický zoom, snímky si zachovávají slušnou ostrost. U všech snímků je vidět velký důraz na ostré detaily a rozhodně je znát, že fotoaparát dokáže pojmout díky pětici snímačů mnohem více světla.

Nokia 9 PureView disponuje funkcí hloubka, díky které můžete scénu následně opatřit bokeh efektem (rozmazaným pozadím) nebo černobílým pozadím. Vše funguje velmi dobře a fotoaparát díky 3D ToF senzoru dokáže výborně zachytit všechny úrovně (celou hloubku) scény.

Za nedostatečných světelných podmínek v budově nebo za šera jsou výsledné fotografie vcelku ostré s dobrou světlostí i kontrastem, ale v některé části scény se neobešly bez mírného digitálního šumu a horší ostrosti.

Fotoaparát pořizuje kvalitní fotografie i při použití přisvětlovacího led blesku. Za tmy jsou pořízené fotografie jsou v některých oblastech scény neostré a s větší mírou digitálního šumu. Může za to především chybějící optická stabilizace obrazu.

Tip: všechny snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout/stáhnout zde.

Vysoká kvalita fotografií ve formátu RAW

Fotoaparát je především optimalizován pro ty, kdo rádi zpracovávají RAW fotografie (bezztrátový formát), což lze činit pomocí aplikace Adobe Lightroom přímo v telefonu. Díky spolupráci s Google lze fotky dodatečně upravovat i v aplikaci Google Fotky.

Tip: vybrané testovací snímky ve formátu .dng si můžete stáhnout zde.

Fotografie se uloží ve dvou podobách – jedna je vyvolána do formátu jpg, která již nabízí vysokou kvalitu detailů a druhá je uložena v dng formátu (velikost 20 až 45 MB), která přináší velké množství dodatečných úprav. Po úpravách je vidět výrazně vyšší dynamický rozsah a prokreslení detailů scény (oproti snímaní pouze do jpg).

Záznam videa ve 4K s HDR

Nokia 9 PureView zvládá natáčet v rozlišení 4K při 30 snímcích za vteřinu. Smartphone dokonce umí zaznamenávat HDR video (ve Full HD i 4K). Nechybí ani možnost záběru zpomalených videí. 4K video dokonce umí zaznamenávat přední selfie kamerka, čímž se doteď pyšnil jen modely řady Galaxy S10. U záznamu videa bohužel chybí jakákoliv stabilizace obrazu, což je škoda. Hodit se naopak můžou rychlé přepínače pro dvojnásobné i pětinásobné přiblížení.

U záznamu videa je velké mínus chybějící stabilizace obrazu, proto je výsledné video obvykle roztřesené a za zhoršených světelných podmínek i neostré s digitálním šumem. Celkově není výsledek pořízených videí špatný, video má pěkné barvy, fotoaparátu nevadí protisvětlo nebo rychlé změny scény a přeostřování. I zvukové podání je na vysoké úrovni. Na kvalitu 4K HDR videa se můžete podívat (pokud to vaše zařízení podporuje) níže.

Nokia 9 PureView recenze: závěrečné hodnocení

Nokia 9 PureView je povedenou vlajkovou lodí, která svým designem zaujme především konzervativní uživatele. P-OLED displej bez výřezu je špičkový a nemám k němu žádné výhrady. Uvítáte jemné rozlišení, funkci Náhled i podporu HDR. I když rámečky nepatří k nejtenčím, telefon padne pěkně do ruky. Na elegantních kovových bocích sice nenajdete stále populární 3,5mm výstup na sluchátka, ale potěší alespoň redukce v balení.

Nokia 9 PureView recenze

Výkon telefonu je naprosto perfektní, sice se nejedná o ten nejvýkonnější procesor, ale i tak dostačuje. Ve výbavě téměř nic nechybí a nezapomnělo se ani na odolnost IP67. Za zmínku stojí také úložiště s vysokou kapacitou 128 GB. Výdrž baterie je sice průměrná, ale spokojeni budete s rychlým i bezdrátovým nabíjením. Příjemně mě zaujala i čtečka otisků prstů v displeji, navíc můžete využít i odemykání pomocí obličeje.

Nokia 9 PureView recenze

Dalším lákadlem může být i fotoaparát, který zaujme kvalitou RAW snímků, fotografiemi s hloubkou ostrosti nebo pořizováním krásných a kvalitních fotografií za dobrých světelných podmínek. Bohužel při zhoršených světelných podmínkách nenabízí tak kvalitní fotografie jako konkurence. Navíc trochu zamrzí chybějící dvojnásobné optické přiblížení a širokoúhlý snímač. A optimalizovat by rovněž chtělo přepínání mezi režimy fotoaparátu, které je cokoliv, jen ne svižné.

Právě v bohatém množství obrazových dat při focení do bezztrátového formátu dng tkví síla modelu Nokia 9 PureView. Tenhle telefon rozhodně není pro každého a pro běžné focení bych se raději porozhlédnul někde jinde, ale pokud si rádi hrajete s postprocessingem a dokážete trávit hodiny s Lightroomem, rozhodně si s Nokií 9 PureView přijdete na své.

Potěší také nejnovější operační systém Android v čisté verzi, který je samozřejmě velmi svižný. Celkově je Nokia 9 PureView povedený smartphone, který si cenu 15 990 Kč dokáže obhájit. Mezi největší konkurenty patří nový Huawei P30, Honor View 20 (recenze), nebo levnější Xiaomi Mi 9 (recenze).

Nokia 9 PureView

Nokia 9 PureView
8.3

Design a zpracování

8.6/10

Výkon a optimalizace

8.3/10

Hardwarová výbava

8.4/10

Kvalita fotografií a videa

8.5/10

Výdrž baterie

7.5/10

Klady

  • elegantní design
  • P-OLED displej s jemným rozlišení, podporou HDR a bez výřezu
  • rychlé a bezdrátové nabíjení
  • kvalita fotografií za dobrého světla
  • voděodolnost IP67
  • čtečka otisků prstů v displeji
  • RAW snímky a fotografie s bokeh efektem
  • čistý Android 9.0 Pie

Zápory

  • chybějící optická stabilizace obrazu
  • absence 3,5mm výstupu na sluchátka
  • pro někoho starší procesor
  • pomalejší přepínání mezi fotografickými režimy a déle trvající uložení snímků
  • průměrná výdrž baterie
Autor článku Petr Uhlíř
Petr Uhlíř
Student ČVUT, Fakulty elektrotechnické a studijního programu Softwarové inženýrství a technologie. Milovník mobilních zařízení a nových technologií. Mezi mé záliby patří grafika a florbal. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku