TOPlist

Fotosouboj: Huawei P20 Pro vs. Samsung Galaxy S9+ vs. iPhone X

V redakci jsme se rozhodli proti sobě postavit letošní vlajkové modely s nejlepšími fotoaparáty na trhu a porovnat je. Všechny námi testované smartphony si vysloužily velmi vysoké ohodnocení žebříčku DxOMark a není tedy nutné diskutovat o jejich kvalitách.

Konkrétně se dnes budeme zaobírat stále ještě horkou novinkou Huawei P20 Pro (recenze), dalším účastníkem je Samsung Galaxy S9+ (recenze). Trio uzavře vlajkový model Applu – iPhone X (recenze). V našem testu také ověříme, zda se vyšší skóre na DxOMark žebříčku rovná významně lepším výsledkům při reálném použití (focení).

Vyhraje dnes Huawei P20 Pro, Samsung Galaxy S9+ nebo Apple iPhone X?
Vyhraje dnes Huawei P20 Pro, Samsung Galaxy S9+ nebo Apple iPhone X?

Specifikace fotoaparátů

Huawei P20 Pro letos přišel s ojedinělým trojitým fotoaparátem a nabízí tedy velmi zajímavou kombinaci snímačů. Hlavní dvojice ve společném oválném fotomodulu je tvořena dvěma barvenými snímači. Hlavní má rozlišení 40 Mpx (nachází se uprostřed), velikost čipu je 1/1,7″, což je na poměry fotoaparátů v telefonech opravdu úctyhodné. Navíc je opticky stabilizován a překrývá jej optika se světelností f/1.8. Sekundární „tele“ kamerka má rozlišení 8 Mpx (f/2.4) a umožňuje pořizovat snímky s trojnásobným optickým zoomem, případně až s pětinásobným hybridním zoomem. Třetím do party je samostatný monochromatický senzor s rozlišením 20 megapixelů a objektivem se světelností f/1.6.

Výsledkům fotoaparátu jsme se věnovali v samostatném článku a P20 Pro nás uchvátil zejména v noci, kde podává těžko uvěřitelné výsledky. Momentálně také vede žebříček DxOMark a se svými 109 body má na své soupeře poměrně velký náskok. To však neznamená, že bude mezi ním a protivníky propastný rozdíl.

Trojitý fotoaparát Huawei P20 Pro

Na zádech Samsungu Galaxy S9+ se pro změnu nachází dvojice 12Mpx snímačů s optickou stabilizací obrazu (pro oba členy) a technologií Dual Pixel. Sekundární fotoaparát slouží pro duální zoom a pomáhá také při portrétních fotografiích. Významnou novinkou je  variabilní clona (f/1.5 – f/2.4), čímž si Samsung zároveň připsal světové prvenství. V plně automatickém režimu se o volbu clony stará software. Manuální přepnutí je možné pouze v režimu nazvaném Pro.

Video je možno nahrávat až v 4k rozlišení při 60 snímcích za vteřinu. Pokud zvolíte rozlišení Full HD, dostanete se na snímkovací frekvenci 240 fps a lahůdkou je slow-motion video při 960 snímcích za vteřinu, rozlišení však klesne na HD.

Samsung Galaxy S9+

Loňský iPhone X je sice nejstarším zástupcem v našem fotosouboji, ale stále má co nabídnout a produkuje velmi povedené snímky. iPhone X disponuje stejným hlavním fotoaparátem jako iPhone 8 Plus (recenze). To v praxi znamená rozlišení 12 Mpx, 28mm senzor, šest optických členů, optická stabilizace obrazu a světelnost objektivu f/1.8. Druhý objektiv (teleobjektiv) má stejné rozlišení jako u iPhone 8 Plus (12 megapixelů, 56mm senzor), nicméně u „Xka“ najdeme navíc optickou stabilizaci obrazu a lepší světelnost objektivu f/2.4.

Maximální rozlišení snímků je 12 Mpx při poměru stran 4:3 a fotit můžete i do bezztrátového formátu RAW. Video je umožněno nahrávat ve 4k rozlišení až při 60 fps, slow-motion video pořídíte ve Full HD rozlišení až při 240 snímcích za vteřinu.

Apple iPhone X

Tip: srovnání parametrů všech tří smartphonů si můžete přehledně prohlédnout na této stránce.

Testovací snímky

Při testování měly všechny modely stejné podmínky a aby nedošlo k nepřesnostem, byly umístěny na speciálním držáku vedle sebe. Telefony byly nastaveny do automatického režimu focení a testované scény byly foceny ve stejném okamžiku, ve stejné vzdálenosti, v poměru stran 4:3 a v rozlišení 12 Mpx. Kvůli vyššímu počtu megapixelů byl Huawei P20 Pro nastaven na rozlišení 10 Mpx (12Mpx rozlišení nenabízí, další volba je až 40 megapixelů). První snímek (vlevo) vždy pochází z Huawei P20 Pro, druhý z Samsung Galaxy S9+ a třetí z iPhone X. Pojďme se tedy podívat na výsledky v různých scénách.

Dobré světelné podmínky

Pokud někdo čekal, že by kterýkoliv z testovaných telefonů udělal nějakou výraznou chybu za dobrého osvětlení, je na omylu. Snímky všech mají na velmi vysoké úrovni detaily a není jim co vytknout. Smartphony od značek Huawei a Samsung vytvořily téměř identické snímky co se barev týče, iPhone se vydal cestou chladnějšího nádechu a připisuje si tak o něco méně realistice barevné podání. Avšak obloha je na jablečném zařízení perfektní, lze rozeznat jednotlivé mraky a barvy.

Co se týče busty s travnatým pozadím, tak Galaxy S9+ se podařilo nejlépe zaostřit na celý objekt a zároveň rozostřit pozadí. Huawei má zjevný bokeh efekt, ale spodní část busty není plně zaostřena, iPhone naproti tomu dokázal skvěle přednést ostření objektu, avšak bez rozostření pozadí (k tomu by šel u iPhonu využít režim Portrét, nicméně aby bylo srovnání férové, fotili jsme vždy na automatiku).

Druhá série fotografií nepřináší žádné výrazné rozdíly mezi telefony, je zde dostatek detailů, barvy jsou přirozené a nemění se napříč smartphony, výsledky jsou tedy velmi vyrovnané.

Snímek s lavičkou opět nedělá žádnému z participantů problém a jedinou diferencí je zde podání barev. Nejblíž realitě je Huawei, iPhone spolu s Galaxy S9+ zvolily teplejší tóny.

Stejná situace panuje i u fotografie s chodníkem, kdy je opět Huawei nejvěrnější. O celkové kvalitě snímků snad není nutno dlouze diskutovat, jsou perfektní. Huawei nabízí funkci AI (umělá inteligence), která si občas pohraje s výsledným vzhledem snímku, ale tomu se budeme věnovat v samostatné kapitole. Ne vždy je to totiž ideální.

Funkce HDR

První znatelné rozdíly je možno spatřit u scén s velkým dynamickým rozsahem. Huawei to tentokrát moc nevyšlo a soupeři si poradili lépe. Samsung vede v úrovni detailů na stromech v popředí i v pozadí, Apple na druhou stranu správně zachytil barvu domu.

Karty se obrátily u scény, kde si musely smartphony poradit s listy stromů a oblohou za nimi, což iPhone X nevyhodnotil úplně správně a oproti předchozímu snímku zde zvítězil model P20 Pro, který má barvy přirozené barvy a skvělé detaily. Samsung podal velmi slušný výkon, ale mírně přepálil barvu listů.

Telefony podávají velmi vyrovnané výsledky a důkazem toho je snímek níže, u kterého exceloval Samsung. Sice barva živého plotu je více žlutá než zelená, ale zbytek je perfektní, obzvlášť v horním rohu jsou rozdíly dobře viditelné. U HDR jsou tedy vítězi všichni a zároveň nikdo, zatím to vypadá na velmi vyrovnaný výkon, který snad rozhodnou další scenérie.

Makro

Detaily na cedulce vystihly všechny tři modely velmi dobře, pozornost tedy zaměříme spíše na pozadí snímku. U objektů focených z krátké vzdálenosti je rozostření pozadí žádoucí a jak sami vidíte, vede Samsung následován modelem P20 Pro, v závěsu za nimi je jablečný zástupce.

Už na první pohled je zřetelné, že největším rozdílem mezi telefony bude opět barevné podání, které se tentokrát liší více, než tomu bylo u předchozích fotografií. Snímek, který pořídil Huawei, se někomu může na první pohled zdát až umělecký, ale je vidět, jak zde pracuje software, který přetvořil realitu téměř k nepoznání. Samsung má tóny do teplejších odstínů a barvy jsou na můj vkus až moc saturované, iPhone je až moc chladný. Realita je na pomezí druhého a třetího jmenovaného. I tak jsou ale snímky opět na velmi slušné úrovni, nicméně nejdál k realitě má u této scény Huawei.

Scéna s květinou má jasného vítěze, kterým je Huawei P20 Pro. Podal nejlepší detaily, kontrast, barvy a posunul soupeře na druhou kolej. Pokud to není z náhledu dobře vidět, na konci článku je odkaz na stažení fotografií v plném rozlišení. Jednoduše: „Wow“

Již první pohled prozradí, že Samsung zvolil teplejší barvy, zato Apple i Huawei přišly s velmi sobě podobným výsledkem. O velmi malý kousek si lépe poradil Apple, který si lépe poradil s kontrastem a detaily na zbytku omítky. Nutno však podotknout, že kvůli rovnocennosti boje byl Huawei nastaven na rozlišení 10 Mpx, takže kdyby fotil na „plných“ 40 Mpx, mohl by pomyslný plusový bod putovat k čínskému výrobci.

Dvojnásobný (optický) zoom a trocha teorie

Jak bylo již na začátku zmíněno, Huawei jako jediný z trojice nedisponuje dvojnásobným optickým zoomem, který máme pro tento seriál nastavený jako výchozí, jelikož jej používá většina smartphonů na trhu (alespoň prozatím). Místo toho P20 Pro využívá rovnou trojitý optický zoom (s možným přepnutím až na pětinásobný hybridní), který však nebyl při testu použit a u každého snímku je tedy přiblížení manuálně sníženo na dvojnásobné.

Huawei P20 Pro se ale kvůli tomuto dostal do nevýhody, protože přepočtem na 2x hybridní nedokázal konkurovat optickému zoomu soupeřů. Na druhou stranu, pokud si tento telefon koupíte, určitě s ním schválně nebudete snižovat příblížení na dvojité, když nabízí rovnou trojnasobné optické přiblížení. A právě v trojnásobném zoomu P20 Pro nemá konkurenci a i pětinásobný hybridní zoom vykazuje velmi dobré výsledky, které si můžete prohlédnout v naší samostatné recenzi fotoaparátu.

Pokud bychom v této kategorii hodnotili maximální možnost přiblížení, vyhrál by díky tomu Huawei P20 Pro na plné čáře. Ale pak by to byl souboj jen mezi Samsungem a Applem, kdežto takto je srovnání o poznání zajímavější, protože je vidět, že ani dvojité hybridní přiblížení od Huawei není nijak špatné.







Nepřehlédněte

Test fotoaparátu Huawei P20 Pro: mění pravidla hry

Někdo by si mohl myslet, že když Huawei P20 Pro nabízí 3x optický zoom, bude veškeré nižší přiblížení také řešeno jako optické, ale tak tomu není, jelikož všechny smartphony na trhu mají pevné objektivy a přiblížit opticky nic „mezi“ 1 až 2x, potažmo 3x, neumí. Cokoliv mezi těmito hodnotami je  digitální (nebo hybridní) přiblížení. Pod hybridním zoomem si lze představit technologii, která v sobě kombinuje maximum z optického přiblížení, případně výřez ze snímku s vyšším počtem megapixelů, pak různé softwarové úpravy a přepočty, a v případě Huawei P20 Pro přichází na řadu i umělá inteligence a neuronové sítě, které se starají o skladbu výsledné fotografie. Hybridní zoom ale samozřejmě nikdy nedosáhne na takové kvality, jako ten optický, ale rozhodně podává lepší výsledky než čistě digitální přiblížení.

Zástupce z jablečného světa se velmi snažil a podal velmi dobrý výsledek. Samsung sice opět nedodržel reálnost barev, ale úrovní detailů své soupeře převyšuje.

Bez použití zoomu nejsou ve fotografiích téměř žádné rozdíly. Pokud snímky na pravé straně (s dvojnásobným zoomem) přiblížíme, je jasným vítězem Samsung Galaxy S9+, jehož výsledky jsou opravdu velmi působivé a logo McDonald’s v pozadí má stále dostatek detailů. S malým odstupem je iPhone, který ale také podal skvělý výkon.

Scéna s parkovištěm nepřinesla trojici smartphonů žádnou změnu, výsledek je stejný jako ve snímku výše. Samsung nejlepší, následuje jej iPhone a za nimi Huawei. Ale jak jsem zmínil výše, kdybychom v testu u P20 Pro použili fotky s trojnásobným optickým přiblížením, hned by bylo jasné, kdo je v této kategorii vítěž.

Poněkud zajímavá situace nastala u odkvétající pampelišky. Všechny telefony se s běžným snímkem popraly na výbornou a hned na úvod řeknu, že kladné body si opět připisuje Samsung. To, co předvádí s dvojnásobným zoomem je neskutečné a doporučuji si stáhnout fotografie v plném rozlišení. I já jsem byl zaskočen, čeho je tento telefon schopný. V těsném závěsu je iPhone a velmi blízko je jim i Huawei.

Sice se k tomu dostaneme v další kapitole, ale P20 Pro podává jen těžko uvěřitelné výsledky za horšího osvětlení. Ano, dvojnásobný zoom není na stejné úrovni, ale i tak bojuje a se ctí porazil iPhone. Na Samsung nedosáhl ani jeden z konkurentů, ale to jen díky tomu, že zde hlavní roli hrají fotografie na pravé straně.

Tentokrát Samsung nevyužil šance na obhájení a snímek se mu moc nevydařil. Huawei opět v noci exceluje, ale druhý snímek obsahuje šum a detaily zde téměř nejsou. Jediný, kdo dokázal i po použití dvojnásobného zoomu vyjít s kvalitní fotografií, je iPhone X. Taky to sice není úplně stoprocentní výkon, ale z testovaných telefonů tentokrát vyhrává.

Fotit v noci, to je oč tu běží

Nejen z předchozích FotoDuelů víte, že rozhodujícím faktorem kvality fotoaparátu ve smartphonech je, jak si dokáží poradit s horším osvětlením a tmou obecně. A možná z předchozí kategorie víte, kdo nasadí laťku nezvykle vysoko.

Ano, je to Huawei a jeho model P20 Pro, který nás svými schopnostmi ve tmě ohromil a protivníci hrají druhé housle. Čínský zástupce testu si poradil s podsvíceným nápisem na výbornou a ani po přiblížení se neobjevuje šum, který můžeme u konkurentů zpozorovat. Samsungu nápis na fotografii trochu ustřelil a zbytečně ruší celou kresbu fotky; druhé místo tedy v tomto případě připadlo iPhonu X.

Další scéna v podobě podsvícené klávesnice, ale žádná změna se neudála, Huawei si poctivými výkony drží prvenství a například na znaku Eura umístěném na písmenu „R“ je vidět, jak perfektní a bezchybný je tento smartphone v tmavých podmínkách. Soupeři předvádí také výborný výkon, ale ve srovnání s čínským rivalem to nestačí.

S velmi obtížnou scénou si účastníci testu poradily velmi dobře, i když v noci (zatím) těžko někdo přemůže model P20 Pro, ten totiž nemá po celé ploše známky šumu a detaily jsou na velmi dobré úrovni (všechny snímky byly foceny z držáku v ruce, nikoliv na stativu). Ano, barva je do teplých odstínů, ale práce s protisvětlem a další drobnosti celkový dojem ze snímku převažují. Samsung bere druhou příčku, protože má méně šumu než iPhone, který si nedokázal poradit s lampami a zvláště v levé horní části je znát digitální šum.

Sérii fotografií zakončíme odpadkovým košem, který opět nejlépe podal Huawei, jenž nezapřel své kvality a porazil konkurenty s velkou rezervou. Pokud si snímky přiblížíme, iPhone vykazuje již velké známky šumu, Samsung se drží, ale zato ztrácí detaily na chodníku. Na P20 Pro nejde v tomto ohledu říci jediné záporné slovo.

Umělá inteligence: nelze na ni spoléhat

Huawei se při představení modelu P20 Pro chlubil umělou inteligencí, která by měla pomáhat vylepšit výsledky fotografií pomocí správného nastavení fotoaparátu. Již v samostatné recenzi fotoaparátu jste se mohli dozvědět, že někdy AI zasahuje příliš a dojem z fotografie spíše kazí. Štěstí je, že se dá tato funkce snadno vypnout, a přesně to jsme udělali v průběhu testování i my. A to je i naše doporučení, vypněte si AI v aplikaci fotoaparátu a fotografie budou vypadat realističteji.

Přikládáme několik fotografií, na kterých jsou zásahy umělé inteligence více než patrné. Ve většině případů software pouze zvýrazní jednotlivé barvy. Podělte se s námi v komentáři pod článkem, jaký máte názor na umělou inteligenci a jestli se vám její použití líbí nebo ne. My jsme k ní zatím spíše skeptičtí, tedy alespoň v podání Huaweie. U takových Pixelů 2 od Googlu AI funguje skvěle.

Apple sice nepoužívá umělou inteligenci k vyhodnocení scén, ale ani HDR není bez chyby a občas se také dokáže „spálit“. Níže opět přidáváme fotografie, kdy to, podle našeho mínění, software přehnal. Ale oproti Huawei občas s automaticky vnuceným HDR dokáže pořídit i hezké snímky.

Závěrečné hodnocení

Jak jste si mohli všimnout, po většinu testu byly výsledky velmi vyrovnané a žádný z telefonů neztrácel tak výrazně, že by byl odsouzen k prohře. Je však zajímavé sledovat, jak se během půl roku vývoj posunul a iPhone trochu na své konkurenty ztrácel. Jediná disciplína, ve které se Huawei necítil dobře, bylo testování duálního zoomu, na které však neměl potřebné vybavení. Pokud berete kvalitu fotografií vycházející z vašeho telefonu jako jeden z parametrů při výběru nového zařízení, všechny tři dnes testované telefony jsou dobrou volbou.

Nechceme být ovlivněni DxOMark hodnocením, ale nedá se s nimi nesouhlasit. I v tomto Fotosouboji vyhrál Huawei a to zejména díky nočním fotografiím, které nemají v dnešní době konkurenci. V ostatních disciplínách byly fotografie tohoto účastníka na vynikající úrovni a nelze jim vytknout téměř nic. Navíc tu máme trojnásobný optický zoom, což konkurence zatím vůbec nenabízí.

A i když první příčku obsadil Huawei, ale Samsung se svým modelem S9+ není tak daleko, jak by se mohlo z hodnocení DxOMark zdát a rozhodně modelu P20 Pro dýchá na záda. Pokud jste to vydrželi a přečetli veškerý text, tak víte, že Samsung vynikal zejména v duálním optickém zoomu a noční fotografie byly také velmi dobré.

Neberte bronzovou medaili jako velký skok od první příčky, Apple dokáže i po téměř půl roce držet krok s nejlepšími a je bezesporu skvělým telefonem. Bohužel vývoj pokročil a iPhone X nejednou zalapal po dechu tam, kde soupeři prošli se vztyčenou hlavou.

Odkazy na fotografie v plném rozlišení

Budeme rádi, když se s námi v diskuzi podělíte o své dojmy ze seriálu FotoDuel. Napište nám, jaké telefony byste rádi viděli proti sobě a my se budeme snažit to uskutečnit. Další díly tohoto seriálu naleznete pod tímto odkazem, případně zde:

Autor článku David Skopal
David Skopal
Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.

Kapitoly článku