Dell Streak mini jako čtečka elektronických knih

Diskuze o zajímavém zařízení Dell Streak
Odpovědět
Xlendi
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 50
Registrován: úte říj 06, 2009 9:15
Zařízení: SG Note II, Lumia 640 XL LTE dual sim

Dell Streak mini jako čtečka elektronických knih

Příspěvek od Xlendi »

Toto je můj článek z ebookfóra - myslím, že může zaujmout i zájemce o Streaka zde.
Xlendi píše:Na ebookfóru mě znáte jako majitele a příznivce čteček od Sony a (trošku proti své vůli) tady figuruji (a v povědomí mnohých obávám se že především) jako obhájce Kindle 3G. Amazon jako firmu, ale zrovna moc nemusím.

A protože náš milý Amazon chystá nový tablet Kindle Fire, jehož „papírová“ specifikace mě ale zrovna neuspokojila, nechal jsem se vyhecovat a pokusil se najít na našem trhu něco v podobné cenové relaci, co však nemá příslušné neduhy Kindle tabletu (tedy nechybí mu podpora microSD karet a má tak dostatečné místo pro data, není přímo svázaný s Amazonem, není závislý na cloudech, podporuje 3G/GSM a umí telefonovat). Takový přístroj jsem našel poměrně snadno – je to „největší smartphone“, resp. „nejmenší tablet“ na trhu – DELL Streak mini. Je to mašinka vyskytující se na trhu už více než rok a půl, nicméně nyní je k mání za slušný peníz (s roční zárukou se dá nový přístroj koupit v kamenné prodejně za necelých 6000 Kč, bez záruky na Aukru kolem 5700 Kč). Když jsem si šel „tabletofone“ prohlédnout, měl jsem jednu podmínku „sine qua non“ – koupím jej jedině tehdy, když bude snadno zvládat práci s velkými (více než půlgigovými) pdf soubory. Protože přístroj vlastním, tak už víte, že toto zvládá :-)

Takže krátce – jde o telefon/talbet s úžasným pětipalcovým displejem běžícím na Androidu 2.2 Froyo (telefon mě pořád nutí do update na verzi 2.2.2, mě se to toho s ohledem na různé komentáře a špatné stabilitě ale zatím moc nechce, existují spekulace o dalším oficiálním updatu na verzi 2.3).

K použití Streaku jako čtečky e-book dokumentů

Pokud odhlédnu od TFT displeje (jinak ale velmi kvalitního), pak použití takto malého tabletu /velkého mobilu téměř nemá chybu. K jednotlivým formátům:

- Streak ihned po vybalení nativně zvládá přečíst doc, docx, xls, xlsx, txt a pdf – má předinstalované QuickOffice v needitační verzi (asi těch 275 Kč obětuju a dokoupím si verzi s možností editace, pak nebudu muset řešit už vůbec nic). O formátu pdf jsem se zmínil již výše – poradí si i s obrovskými soubory, vše zobrazuje rychle. A co víc – díky skvělé čitelnosti displeje se takto dají pohodlně číst i texty velikosti A5 (samozřejmě se zoomováním, díky multitouch displeji to je ale pohodlné). V rozsáhlých pdf dokumentech, resp. katalozích větších než A4, se dá dobře orientovat, prostě konečně budu mít při sobě pohodlně všechny informace, co potřebuji a nebudu muset s sebou pořád vláčet notebook;

- v telefonu byl v základu nainstalován i klient Kindle – bohužel ale synchronizuje pouze přes Amazon zakoupený obsah, jiné knížky ani kolekce (na rozdíl od desktopovové verze pro windows) zatím nesynchronizuje, lze jen doufat, že se to změní – knížky ve formátu mobi se v aplikaci Kindle čtou docela dobře (ale na e-inkový Kindle 3 samozřejmě nemají) – jen poznamenávám, že všechny knížky v mobi musejí být v adresáři Kindle na kartě, jinak je aplikace nenajde, aplikace také – poněkud překvapivě – nepodporuje formát azw, stačí ale příponu přejmenovat na mobi a vše funguje;

- doinstaloval jsm si můj oblíbený FBReader – je super a přečte namátkou mobi, epub, prc, txt, v této aplikaci se čte velmi dobře;

- další nainstalovanou aplikací byl CoolReader, který umí přečíst mj. i soubory rtf a doc (to, že to zvládá i výše uvedený QuickOffice není na závadu), v CoolReaderu se dá snadno nastavit noční režim, přečtu v něm i txt, epub, mobi (v několika souborech mi ale haprovala čeština a to i tam, kde fungovala aplikace Kindle v pohodě) a konečně i pdb (ne ale opět všechny – některé ani neotevře, tyto soubory ale zvládá PalmBook Reader);

- dále jsem si nahral zmíněný PalmBook Reader, který, překvapivě, přečte nativní palmí formát pdb, ve kterém jsou na českém webu stále tuny a tuny knížek, a také formát txt – knížky se v PalmBook Readeru čtou hezky, o to nic, jen je poněkud iritující nastavené kódování pro názvy souborů – místo české diakritiky se tam objevují čínské znaky – toto defaultní nastavení kódování (Big5) se bohužel nedá změnit a pokud mohu soudit, tak tento neduh přetrvává už pěkně dlouho, na mém tabletu Archos 7 tomu bylo nejinak – škoda, jinak to je hezká aplikace;

- hledal jsem i dále a narazil na iReader – nejdříve jsem se poněkud lekl čínského prostředí, no, nepomohlo nic, pak jsem nainstaloval verzi iReader (offline) a tam už bylo standardní anglické prostředí a vše fungovalo tak, jak má, pokud se čínština objevila přímo v dokumentu, stačilo změnit charset na Central European(Windows) a vše fungovalo – s unicode si program poradí bez nastavení – pro pdb knížky to může být alternativa, zatím mazat nebudu. V programu jsem dále otevřel soubor prc a txt. Program by jinak měl jinak zvládat také i mobi, v praxi mi však otevření mobi souboru znamenalo pád programu.

A ještě zkrácená specifikace Dell Streak mini:

Rozměry: 152.9 x 79.1 x 9.98 mm (š x v x t)
Úhlopříčka: 127 mm (tedy 5 palců)
Hmotnost: 220 g (já navážil 218 g)
Procesor: Qualcomm QSD 8250 1000 MHz
Paměť ROM: 512 MB
Paměť RAM: 512 MB
Displej: Dotykový kapacitní TFT LCD
Rozlišení: 800 x 480
Sloty: microSD (16 GB karta A-data class2 součástí dodávky)
Sloty: SIM karta GSM běžné velikosti

Další rozhraní: GSM (900, 1800, 1900 MHz) + GPRS + HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, Audio Out, Dock port, Bluetooth 2.1, GPS, Digitální fotoaparát 5 Mpix (mimochodem dost podprůměrný), Wi-Fi 802.11b/g, mikrofon, reproduktor
Baterie: Li-ion 1530 mAh

Když už to tady píši, tak si ještě dovolím pár postřehů k tomuto „tabletofonu“ jako takovému:

- zatím snad nejlepší chytrý telefon či tablet, který jsem měl – vše funguje tak, jak má, je dostatečně rychlý, má dost paměti
- první, co jsem přestal používat, byl pro mě zcela nezvyklý launcher od Dellu – nahrál jsem tam svůj oblíbený ADW.launcher a jsem maximálně spokojený
- přístroj má dost kvalitní zpracování, teda až na zadní kryt s logem „DELLL - po prvním zavřením zadního krytu se mi na dvou místech začal trochu sloupávat lak – ještě, že jsem nezvolil červenou verzi (stačily dvě malé tečky černým lihovým fixem, ale stejně mě to trochu naštvalo);
- pokud jde o výdrž baterky – po prvním nabití a permanentním celodenním hraní si s telefonem mi vydržela necelý den (od večera od 22. hodiny, kdy jsem ji vypojil z nabíječky do 19. hodiny večer, kdy hlásila kapacitu pod 5%), po druhém nabití to bylo výrazně lepší – vydržel skoro dva dny, potřetí jsem ho měl nabitý na státní svátek a to vydržel běžet tak 10 hodin (ovšem z toho víc jak polovinu času jsem s i sním hrál), dnes mi vydržel celý pracovní den - prostě náhradní baterka je nutností, už jsem si ji, stejně jako pouzdro a externí nabíječku, objednal;
- dodávaná karta 16 GB od A-data za moc nestojí – je to class 2 a musím říct, že snad i zpomaluje čtení z karty – když jsem dal do přístroje Kingston class 6 – načítání z karty se subjektivně zrychlilo, kartu jsem použil jinak (v tabletu).

Doplnění pro ebookfórum: Tak cena Kindle Fire je o 50$ nižší, než se spekulovalo. Za 200$ (tedy cca 3600 Kč) je ta ceny poněkud výrazně níže, než u Strike. Přesto ale vůbec nelituju. Amazon Fire bych si asi nekoupil (starý dobrý Kindle 3G mi poskytuje přesně to, co od čtečky knížek chci). A každým dnem si na Strike víc a víc zvykám a líbí se mi čím dál tím víc.
A ještě krátké doplnění sem - zatím běžím na Froyu 2.2 a jsem celkem spokojen. Napadá někoho proč upgradovat na 2.2.2? Resp. nějaký opravdu důležitý důvod, proč chtít custom ROM nebo proč bych si měl Streaka rootnout? Napište, nebráním se tomu, já zatím tu potřebu necítím (FM rádio mám na obou dalších telefonech, zbytečné aplikace prostě nepoužívám).
quick
častý přispěvatel
častý přispěvatel
Příspěvky: 152
Registrován: čtv led 20, 2011 19:08
Zařízení: Galaxy Note, Mio A-701, Ainol Novo7 Fire
Kontaktovat uživatele:

Dell Streak mini jako čtečka e-books

Příspěvek od quick »

Nazdar.
Sám jsem úspěšně používal všechny PDA co jsem měl jako čtečky eBooků, včetně tebou zmiňované N810 - v mém případě N800. Čtu i několik hodin denně, takže je pro mne důležitá kvalita displaye a software na čtení (čtečky). Musím říct, že Streak byl na dlouho to nejlepší, co jsem kdy jako čtečku držel v ruce. Používal jsem iReader (od jeho ranných verzí) a originální aplikaci Amazonu. iReader jsem si oblíbil zejména proto, že mu nedělají problémy téměř žádné DRM nekryté formáty, včetně PDB a PRC, kterých mám z minula velikou zásobu (některé MOBI opravdu způsobují pád aplikace). Pak jsem si pořídil Kindle 3 a na Streakovi jsem téměř přestal číst. Kindle je prostě úplně jiná liga (můžu generalizovat na téměř jakoukoliv e-ink čtečku). Streaka na čtení používám už jen pouze v místech, kde se časově zaseknu a nemám Kindla po ruce.
Jinak ze všech zařízení s LCD displayem je Streak na čtení naprostá jednička. Zkoušel jsem číst i na různých tabletech, ale žádný mi tak nevyhovoval jako právě Streak, ať už velikostí, váhou, pohodlím atd...
Toť můj názor... 8-)
Xlendi
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 50
Registrován: úte říj 06, 2009 9:15
Zařízení: SG Note II, Lumia 640 XL LTE dual sim

Dell Streak mini jako čtečka e-books

Příspěvek od Xlendi »

Naprostý souhlas! S tím, že ale Srreaka budu používat na pdf a djvu (a občas třeba na nějaké to pdb, i když je mám všechny překonvertované do txt v unicode, případně v té "frontě na oběd", kdy nebudu mít s sebou čtečku).

Jinak i mezi čtečkami je rozdíl - Kindle 3 má parádní displej, to je jeho obrovská výhoda. Moje předchozí čtečka Sony PRS-600 byla ale dotyková a kontrast měla dost zmršený - v jejím případě bych asi Streaka bral za lepší čtečku.
Daag
nováček
nováček
Příspěvky: 47
Registrován: úte srp 21, 2007 2:12
Zařízení: Dell Streak Mini 5, černá

Dell Streak mini jako čtečka e-books

Příspěvek od Daag »

Dle mě je Dell ideální kombinace, protože potom co v ČR začal wooky podporovat i internetové knihkupectví s e-booky s aplikacemi pro Droui tak je to ideál, protože v jednom zařízení jede amazon market a všechny české obchody. Takže nevidím nejmenší problém. Jediné co mi dělá občas problém je nají program na formát ve kterém je knížka. Třeba na DJVU jsem ještě nenašel žádný, který by si pamatoval pozici. A vadí mi, že jich musím mít více, protože jeden nezvládá vše. Takže na své knížky, které si zkopíruji přes USB je to horší, buď blbě hledám a nebo nic takového neexistuje.
quick
častý přispěvatel
častý přispěvatel
Příspěvky: 152
Registrován: čtv led 20, 2011 19:08
Zařízení: Galaxy Note, Mio A-701, Ainol Novo7 Fire
Kontaktovat uživatele:

Dell Streak mini jako čtečka e-books

Příspěvek od quick »

Vzhledem k tomu, že formát .pdf nesnáším a beru jej jako největší omyl lidstva - .djvu je také něco podobného, tak si knihy, které čtu, sháním ve formátech pro čtečky.
Pokud narazím na něco exotičtějšího, co neseženu, tak následuje konverze. Ta bohužel ale není možná vždy...
Xlendi
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 50
Registrován: úte říj 06, 2009 9:15
Zařízení: SG Note II, Lumia 640 XL LTE dual sim

Dell Streak mini jako čtečka e-books

Příspěvek od Xlendi »

Snáším, nesnáším. Já ho taky nemiluju, zlatý epub resp. cokoliv normálního. Co ale dělat, když velké informační katalogy jsou jen a pouze v pdf? Takže opravdu dobrý pdf prohlížeč potřebuju. Jako nejlepší jsem nakonec našel placený ezPDF Reader a jsem spokojený.
quick
častý přispěvatel
častý přispěvatel
Příspěvky: 152
Registrován: čtv led 20, 2011 19:08
Zařízení: Galaxy Note, Mio A-701, Ainol Novo7 Fire
Kontaktovat uživatele:

Dell Streak mini jako čtečka e-books

Příspěvek od quick »

Pokud nemáš na výběr a katalogy neseženeš v jiném formátu (konverze by asi nepřipadala v úvahu), tak to musíš vydržet...
Mne by asi věčné zoomování stránek připravilo o rozum a o nervy. Na čtení PDF je asi nejlepší Kindle DX, tam se zobrazí celá stránka naráz a přitom je stále čitelná díky velikosti displaye...
Xlendi
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 50
Registrován: úte říj 06, 2009 9:15
Zařízení: SG Note II, Lumia 640 XL LTE dual sim

Dell Streak mini jako čtečka elektronických knih

Příspěvek od Xlendi »

No proto mám ted ezPDF Reader, ten to řeší (listování ve sloupcích apod). DX je skvělá čtečka, ale není portable. To už raději vytáhnu notebook (ten s sebou pořád nosím, stejně tak Kindle 3G a Streaka). Pro rychlé "kapesní" hledání v pdf sběratelských katalozích je ale Streak neocenitelný. A je také výrazně rychlejší než Kindle.
Odpovědět

Zpět na „Dell Streak“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů