TOPlist

Dejte poslední sbohem, Google+ oficiálně končí. Na vině je nízká návštěvnost a masivní únik dat

Jen málokdo asi neslyšel o pokusu Googlu o sociální síť s názvem Google+. Ta se z původního úmyslu konkurovat Facebooku a ostatním velkým sítím přesunula spíše mezi technologické nadšence a fanoušky samotného Googlu, což společnost korunovala snahou propojit veškeré své aktivity právě s účtem na Google+. Snaha prosadit se ale stále drhla, ačkoli měla společnost aspoň drobnou útěchu v podobě téměř 400 miliónů uživatelů, kteří pomáhali vylepšovat vyhledávací algoritmus. Letos v létě ale poprvé udeřila kosa na kámen, když francouzská pobočka zrušila svůj účet na vlastní sociální síti.

Upadající trend potvrzovaly také dlouhodobé grafy. Sociální síť Google+ měla takřka raketový nástup hned při svém vzniku, ale v průběhu času nedokázala tento trend udržet, a velmi rychle o spoustu aktivních uživatelů přišla. V aktuální posmrtné fázi přiznal Google porážku – průměrná délka stráveného času na síti je v 90 % případů méně než 5 vteřin. Ačkoli se to zdá jako dobrý důvod pro ukončení skomírající platformy, oficiálně se tak děje v rámci interního vyšetřování s názvem Project Strobe.

Problém není malá návštěvnost, ale masivní únik dat

Jak totiž informovali novináři z The Wall Street Journal, síť Google+ zaznamenala masivní únik dat. Chyba v kódu totiž umožnila aplikacím třetích stran přistupovat také k údajům, které byly označeny za skryté. Přístup k těmto neveřejným informacím měly aplikace mezi roky 2015-2018. Ačkoli Google tvrdí, že si není vědom toho, že by si některá z 438 aplikací byla vědoma této chyby, i tak měly přístup k údajům jako jsou jména, data narození, e-maily, profilové fotky, zaměstnání nebo místa bydliště. Kromě toho chyba umožnila získávat tato data také od přátel, aniž by si toho byli vědomi. Celkově mohlo být ovlivněno až 500 000 uživatelů.

Google se tak rozhodl pragmaticky – namísto snahy chybu opravit a napravit si reputaci, celou službu rovnou ukončil. Není to však konec úplný. Služba je ukončena pouze pro běžné uživatele, pro komerční využití bude Google+ i nadále fungovat. To ostatně dává smysl, neboť komerční využití je zdaleka nejpopulárnější. Na migraci všech svých dat mají uživatelé přesně 10 měsíců, poté už síť nebude dostupná pro běžné uživatele.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku