TOPlist

Recenze Xiaomi Redmi S2: takhle by vypadal levný iPhone s Androidem

Xiaomi Redmi S2 recenze

Značka Xiaomi je u českých uživatelů velmi oblíbená především kvůli perfektnímu poměru cena & výkon. Za utracené peníze totiž dostanete hodně muziky a poměrně kvalitní podporu. Nejnovějším přírustkem do rodiny je model nižší střední třídy Redmi S2. Zákazníky bude lákat 5,99palcovým displejem s HD+ rozlišením, možnost ovládání pomocí gest, která známe z iPhone X, kvalitním selfie fotoaparátem s rozlišením 16 megapixelů nebo jednoduchým designem. Prodejní cenu se podařilo vměstnat pod 4 500 Kč, což zní hodně slibně. Jak se nový elegán osvědčil v praxi? To vám prozradí naše Xiaomi Redmi S2 recenze.

Obsah balení: základní balíček

Typicky oranžovo-bílá krabička neukrývá vzhledem k ceně přístroje žádný nadstandard. Uvnitř nalezneme pouze pár příruček, dobíjecí adaptér, microUSB kabel a jehlu na vytažení šuplíčku pro paměťovou kartu a dvě nanoSIM karty (nejedná se o hybridní slot a microSD kartu tedy můžete používat zcela nezávisle na obou SIM kartách).

Xiaomi Redmi S2 recenze

Konstrukce a design: žádné výstřelky nečekejte

Nové Xiaomi Redmi S2 se s rozměry 160,7 x 77,3 x 8,1 mm a váhou 170 gramů rozhodně neřadí mezi střízlíky. Zaoblené hrany neřežou do rukou – díky tomu zařízení drží v ruce pevně a neklouže. Nicméně pokud nemáte větší ruce, pohodlné ovládání jednou rukou vás nečeká.

Samotný design je celkem jednoduchý. Plastová konstrukce nabízí na zadní straně vystouplý svislý fotoaparát s přisvětlovací diodou uprostřed a čtečku otisků prstů. Ve spodní části je logo výrobce ale zajímavým prvkem jsou dvojité linky, které lemují horní i spodní stranu. Telefon je k dostání ve třech barevných provedeních – šedivá, růžová a zlatá.

Rozložení ostatních ovládacích prvků není ničím neobvyklým – pravé straně je vyhrazena kolébka hlasitosti v doprovodu vypínacího tlačítka, na horní straně nalezneme výstup 3,5mm jacku k připojení sluchátek a infraport k ovládání domácí elektroniky.

Vlevo od displeje je šuplíček, který pojme naráz dvě simky a paměťovou kartu k tomu. Díky! Jedná se o plnohodnotný duální telefon. Uživatelé nebudou muset řešit dilema, kterou kartou obsadí volný slot. Telefon si poradí s rozšiřitelnou kapacitou až 256 GB. Na spodku je už jen mřížka reproduktoru s průměrným zvukovým výstupem a dobíjecí konektor microUSB.

Displej

Rozměrný IPS displej o velikosti 5,99 palce obepínají poměrně silné rámečky, nad ním se nachází přední kamera s maximálním rozlišením 16 megapixelů, což může být ideální pomocník pro kvalitní selfies. Zobrazovač nabízí rozlišení 720 x 1440 pixelů (269 ppi) a poměr 18:9. Na svoji třídu je displej kvalitní a zobrazení je dostatečně jemné. Proti poškrábání je použito ochranné sklíčko Gorilla Glass, verzi se nám bohužel zjistit nepodařilo.

Samotné přizpůsobení displeje je poměrně omezené; lze si navolit kontrast displeje, teplotu barev nebo velikost písma. Samozřejmostí je Čtecí režim, který díky redukci modrého světla šetří vaše oči ve večerních hodinách a celkem spolehlivá automatická regulace jasu. Špatná není ani čitelnost na přímém sluníčku.

Výbava a výdrž baterie: ve finále skvělá kombinace

Náš testovací kousek dorazil vybaven procesorem Snapdragon 625 s osmi jádry, grafickým čipem Adreno 506 a 3 GB operační paměti RAM. Pro ukládání dat slouží vestavěná 32GB paměť dále rozšiřitelná microSD kartou. Uživatelům je po spuštění telefonu k dispozici 23,6 GB. Xiaomi mívá své modely velmi dobře odladěné a platí to i pro nové Redmi S2; během testování jsem se nesetkal s žádným pádem, zásekem nebo podobným problémem. Systém šlape hezky jako po másle, za což chválíme.

Benchmark AnTuTu ocenil výkon telefonu na téměř 78 tisíc bodů, což je na danou třídu slušné. Nelze od něj samozřejmě čekat zázraky, u některých herních titulů budete muset oželet vysoké detaily a grafiku, ale pro běžné užití vám poslouží dobře. Z hlediska konektivity telefon zvládá Bluetooth 4.2, Wi-Fi, GPS/Glonass, kompletní česká LTE pásma nebo již zmíněný infraport. Ke spokojenosti mi akorát scházelo NFC, ale vzhledem k ceně je to akceptovatelné.

Hardwarové parametry Xiaomi Redmi S2

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 8.1, čipset: Qualcomm Snapdragon 625, octa-core, 8× 2 GHz, GPU: Adreno 506, RAM: 3/4 GB, interní paměť: 32/64 GB, pam. karta:
Rozměry: 160,7 × 77,3 × 8,1 mm, hmotnost: 170 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

5,99", IPS LCD, rozlišení: HD+, 720 × 1440 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 4.2, Wi-Fi: 802.11 b/g/n, GPS: , konektor: microUSB
Baterie: 3080 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 12 Mpx, f/2.2, 1.25μm, PDAF, druhý: 5 Mpx, portrétový, f/2.4, selfie kamera: 16 Mpx, HDR, LED blesk

O celodenní používání, pokud budete telefon nadměrně využívat, se postará vestavěná 3080 mAh baterie. A ta opravdu drží, v praxi vydrží nové Xiaomi mnohem déle. V kombinaci s použitým hardwarem neměl jsem potíže se dostat i na 2 dny bez nutnosti nabíječky. Vše je samozřejmě otázka intenzity používání, ale vybít baterku za jeden den je poměrně náročný úkol. Oceňuji praktické znázornění doby nabíjení na zamykací obrazovce. Bezdrátové ani rychlé nabíjení se zde nekoná.

Operační systém: perfektní, občas mouchy

Redmi S2 dorazil v aktuálním softwarovém balíčku: Android 8.1 Oreo je zabalen do tradičního prostředí MIUI 9.5.9, nicméně brzo bychom se mohli dočkat aktualizace na novou verzi MIUI 10, kterou výrobce před nedávnou dobou představil (psali jsme zde). Mimochodem, aktuálně v redakci testujeme horkou novinku Xiaomi Mi 8, které ale také stále běží na MIUI 9.5. Vydání „desítky“ je naplánováno na následující týdny, až Xiaomi vše pořádně odladí na základě feedbacku z testovacích beta verzí.

Osobně mám MIUI celkem rád, líbí se mi jednoduché a zároveň pěkně barevné prostředí. Přesto bych v něm našel pár much, které by se daly vyladit: nikde jsem nenašel možnost přizpůsobení softwarových tlačítek. Šipka zpět na pravé straně byl oříšek, se kterým jsem se jen těžko vyrovnával. Další nelogickou položkou byly informace o telefonu na prvním místě v nastavení nebo místy nepřeložené anglické fráze. Jedná se o celkem zanedbatelné banality, ale neznalý uživatel může být po přechodu z jiné značky zmaten. Jinak systém hodnotím na jedničku.

Jako zajímavou funkci bych zmínil Druhý prostor, kdy telefon jednoduše vytvoří další plochu. Funkce se dá ocenit například pokud chcete oddělit soukromý život od pracovního, nebo uchránit privátní data před zvědavými kamarády.

Pro přepnutí zpět do primárního režimu je třeba ověření např. otiskem, data a nastavení na druhém prostoru zůstávají nadále zachována. Samozřejmostí je i možnost více účtů na sociálních sítích, Skypu, Spotify, WhatsApp a dalších kanálech. Systém je možné ovládat i gesty podobně jako na iPhone X. Jedná se o funkci bezpochyby zajímavou, ale po nějaké době jsem přepnul zpátky na klasický styl ovládání, ale věřím, že své příznivce si gesta najdou.

Fotoaparát a video: slušný průměr

Jednou z nejdůležitějších funkcí každého telefonu je fotoaparát. V tomto případě se zde nachází duální čočky s rozlišením 12 + 5 megapixelů. Hlavní čočka disponuje světelnou hodnotou f/2.2. Upřímně, noční focení není opravdu silnou stránkou a některé fotky byly do recenze naprosto nepoužitelné. Ale nacházíme se v cenové kategorii do 5 tisíc korun, je nutné s tím počítat.

Pokud panují příznivé podmínky, fotky jsou celkem slušné. Výsledné snímky byly barevně věrné a nechybí jim ani ostrost. Kvalitu snímků hodnotím pozitivně, překvapivě dobře fotí i přední fotoaparát v maximálním 16megapixelovém rozlišení. Výtku mám jen k rychlosti ukládání fotek, která opravdu není ideální. Pokud chcete rychle pořídit několik snímků za sebou, v klasickém režimu to bude problém. Doufejme, že jde jen o softwarový neduh, který výrobce v některé z dalších aktualizací odstraní.

Prostředí fotoaparátu je minimalistické. Na výběr je režim HDR, samospoušť, portrét, noční režim, rozostření pozadí, barevné filtry, zpomalené nebo zrychlené video a podobně. Samotné focení ani pořizování videí není úplně nejrychlejší, to má však na svědomí použitý  hardware. Video natáčí Redmi S2 v maximálním Full HD rozlišení (1920 x 1080) s frekvencí 30 snímků za vteřinu, oželet budete muset optickou či elektronickou stabilizaci obrazu, v této cenové třídě to ale jsme schopni tolerovat.

Závěrečné hodnocení

Pokud porovnám telefon jako celek, má celkem slušné dispozice na to stát se úspěšným prodejním hitem. Za doporučenou maloobchodní cenu 4 390 Kč včetně DPH dostanete telefon s velkým, pěkným displejem, velice slušnou výdrží a minimalistickým vzhledem. Špatně si nevede ani fotoaparát, za dobrých světelných podmínek udělá dobrou službu. Plus uděluji za odladěný systém a podporu – není úplně běžné, aby model z nižší střední třídy dostával novou verzi systému v prvních vlnách. Můžeme tedy doufat, že výrobce své plány dodrží.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Xiaomi Redmi S2

Xiaomi Redmi S2
7.6

Design a zpracování

7.1/10

Výkon a optimalizace

8.2/10

Hardwarová výbava

7.1/10

Kvalita fotografií a videa

7.2/10

Výdrž baterie

8.6/10

Klady

  • ovládání systému gesty
  • velmi dobrá výdrž baterie
  • dobře optimalizovaný systém
  • dvě nanoSIM i pam. karta zároveň

Zápory

  • větší rozměry
  • horší kvalita nočních snímků
  • nižší rozlišení displeje vzhledem k velikosti
  • pomalé ukládání fotek
Autor článku Michal Mazanec
Michal Mazanec
Recenzent mobilních zařízení a gadgetů. Mezi mé záliby řadím cestování, dobré filmy, hudbu, mého psa a sport. Rád si zajdu do sauny, společnosti nebo si zahraji na PlayStationu.

Kapitoly článku