TOPlist

Xiaomi Mi Band 3: první dojmy a videopohled

V průběhu srpna se v České republice začne oficiálně prodávat poslední generace sportovního náramku Xiaomi Mi Band 3. Nám už do redakce před dvěma týdny dorazila verze, která se zatím prodává v Číně a ruku na srdce, od té, která se objeví na evropském trhu se nijak lišit nebude, tedy až na software.

Vzhledem k tomu, že se Xiaomi Mi Band 3 aktuálně prodává jen v Číně, není pro něj ještě oficiálně dostupná anglická lokalizace, ale pouze čínská (alespoň ne přímo od výrobce). Angličtinu lze do náramku dostat neoficiální cestou (český návod naleznete zde), nicméně pokud chcete dvouletou záruku, rozhodně se vyplatí počkat na zahájení prodeje u nás.

Mi Band 3 s anglickým firmware

I v tomto případě dostanete náramek v angličtině, s českou lokalizací se nepočítá, ale na těch pár položek (a ikonek) na displeji to snad ani není potřeba. S neoficiální angličtinou nejsou přeloženy pouze názvy měst na obrazovce počasí, ale to by u prodejní verze mělo být opravené. Veškerá data si stejně raději zobrazíte přímo v mobilní aplikaci Mi Fit od Xiaomi, která je v češtině dostupná pro Android a iOS. S telefonem náramek komunikuje skrze Bluetooth 4.2.

Videopohled

Informace: v první části videopohledu vám představíme Xiaomi Mi 8, Mi Band 3 najdete od času 6:48

Řekli jsme si, že recenzovat čínskou verzi náramku nemá smysl a raději počkáme až na produkt, který se bude prodávat na našem trhu, už kvůli možným změnám v softwaru. Rozhodli jsme se ale připravit alespoň článek s prvními dojmy, ve kterém vám odpovíme na nejčastější otázky, které jste nám ke Xiaomi Mi Band 3 zaslali.

Xiaomi Mi Band 3: na tahle vylepšení jsme čekali

Xiaomi Mi Band 3 přichází s nepatrně vylepšeným designem, větším displejem (a pochopitelně i většími rozměry) a především delší výdrží, která se má díky 110mAh baterii pohybovat až na hranici 20 dní, což je velmi slušný parametr (Mi Band 2 má 70mAh akumulátor). Ostatně během prvních 3 dnů testování mi výdrž klesla jen o 15 %, a to jsem s náramkem sportoval, využíval průběžné měření srdečního tepu i monitoring spánku (jinými slovy, vůbec jsem jej nesundal z ruky). 20 dní na jedno nabití je tedy zcela reálných.

Sbohem čínským znakům

Mi Band 3 dostal do výbavy 0,78″ dotykový OLED panel (monochromatický) s mírným zaoblením na okrajích, jeho rozlišení 128 x 80 px. Snažil jsem se zjistit, zda nová generace nemá nějaké lepší tvrzené sklo, které zobrazovací panel ochrání proti škrábancům, ale vypadá to, že k žádné změně nedošlo a přední strana tak opět bude celkem náchylná na poškrábání. Mi Band 2 disponoval 0,42palcovým panelem s rozlišením 72 x 40 px.

Prodávat se bude i verze s NFC čipem pro snadné placení, nicméně v tuto chvíli nevíme, zda se oficiální cestou objeví i v České republice a na Slovensku. Současná generace umí měřit řadu sportovních aktivit (běh, cyklistika, chůze…), počítá vám nachozené kroky a samozřejmě i spálené kalorie, naopak vystoupaná patra stále změnit nezvládne. Ve spodní části najdeme senzor pro měření srdečního tepu a potěší i kompletní odolnost vůči vniknutí vody a prachu (IP67). Výrobce udává, že se s ním můžete potápět až do hloubky 50 metrů.

Díky nízké hmotnosti 20 gramů a kompaktním rozměrům (46,9 x 17,9 x 12 mm) o nošení na ruce téměř nebudete vědět. Tělo Mi Bandu je možné ze silikonu vyjmout, což budete provádět například při dobíjení; to probíhá přes dvojici pinů a dodávaný USB kabel se speciální koncovkou.

Čitelnost na sluníčku: stále je to problém

Nejvíce dotazů od vás směřovalo k čitelnosti displeje na sluníčku. Jas je v tomto případě nepatrně vyšší než u předchozí generace, ale stále to není dostačující. Standardně je displej dobře čitelný, ale na venkovním sluníčku je to stále špatné. U výchozího ciferníku s trochou snahy přečtete pouze hodiny, které jsou tučně. Informace o datu zobrazené menším písmem už na sluníčku nemáte šanci vidět a často si tak budete muset stínit druhou rukou.

S diakritikou si náramek zatím příliš neporadí

I s neoficiální (a zřejmě také oficiální) anglickou lokalizací opět budou problémy s diakritikou. Mi Band 3 umí zobrazit jméno volajícího (či odesílatele a text SMS zprávy), ale pokud se v jakémkoliv textu objeví diakritika, uvidíte místo něj jen otazník. To samé platí i pro zobrazování textu e-mailů (vždy vidíte krátký náhled s několika větami) či notifikací z dalších aplikací (WhatsApp, Facebook Messenger…). Na nové notifikace či buzení umí náramek upozorňovat vibracemi, které jsou celkem výrazné. Alespoň se ale nemusíte bát, že ráno zaspíte.

 

Samotná synchronizace dat z náramku do mobilní aplikace je bezproblémová. U Mi Bandu 2 se občas objevovaly problémy s chybnou synchronizací dat do aplikace, tady jsem ale na nic podobného nenarazil. Na závěr doplním, že Xiaomi Mi Band 3 se u nás dostane do prodeje v srpnu, doporučená koncová cena by se měla pohybovat okolo 899 Kč včetně DPH.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku