TOPlist

Xiaomi Amazfit GTR: chytré sportovní hodinky s příjemnou cenou [recenze]

Xiaomi Amazfit GTR 00

Koncem července přidal čínský gigant Xiaomi do svého portfolia nové chytré sportovní hodinky s názvem Amazfit GTR. Ty, stejně jako ostatní nositelnou elektroniku, vyrábí společnost Huami, která je pro Xiaomi jediným výrobcem nositelných zařízení, včetně populárních náramků Mi Band. Novinka zaujme krásným elegantním designem a velkým kruhovým displejem. Nové Amazfit jsou ale především určeny pro sportovně založené uživatele, kteří ocení voděodolné tělo, mnoho sportovních funkcí, vylepšený měřič srdečního tepu a vestavěnou GPS.

Nejvíce hodinky nadchnou svou výdrží, která při běžném používání dosahuje až 24 dnů na jedno nabití. Novinka se na českém trhu prodává za doporučenou koncovou cenu 4 499 Kč včetně DPH. K dostání jsou v námi testované stříbrné variantě z nerezové oceli a v konzervativnější černé barvě s rámem z hliníku. Později bude možné zakoupit i menší 42mm verzi. Jaké vlastnosti nabízí oproti konkurenci a v čem naopak ztrácí? To a mnohem více vám prozradí naše recenze Xiaomi Amazfit GTR.

Videorecenze Xiaomi Amazfit GTR

Tip: nenechte si ujít naše další videa a přihlaste se k odběru YouTube kanálu

Xiaomi Amazfit GTR: obsah balení

Obsah balení vás asi nepřekvapí. Výrobce nové hodinky zabalil do hranaté krabičky, ve které uživatel nalezne jen nezbytné příslušenství. Nacházejí se zde samotné hodinky, které jsou bezpečně uloženy ve středu balení.

Xiaomi Amazfit GTR
Xiaomi Amazfit GTR & obsah balení

Ve zbytku se ukrývá stručná uživatelská příručka a dokovací „puk“ pro nabíjení s metr dlouhým kabelem a klasickou koncovkou USB. Škoda, že výrobce nepřibalil i náhradní kratší řemínek, protože ten dodávaný nemusí každému vyhovovat.

Elegantní design a kvalitní dílenské zpracování

Amazfit GTR na první pohled zaujmou svým krásným elegantním designem. Ačkoliv jsou určeny především pro aktivní uživatele, nemusíte se stydět si je vzít na společenskou akci k formálnějšímu oblečení. Celé tělo je vyrobeno z nerezové oceli. Ta dodává hodinkám čistý vzhled a punc luxusu. V téhle cenové kategorii není tento materiál vůbec běžný.

Xiaomi Amazfit GTR 02
Xiaomi Amazfit GTR 47mm Stainless Steel

Řemínek je údajně kožený, ale dle mého úsudku se jedná spíše o koženku, protože povrch pásku je poněkud umělý, nedá se snadno poškrábat a nemá svou typickou vůni. Spodní strana a boky řemínku jsou chráněny gumovým (možná silikonovým) povrchem, který je velice příjemný.

Velkou výhodou dodávaného pásku je jeho odolnost proti vodě. Nemusíte se tedy bát si jít tímto řemínkem zaplavat, protože povrch do sebe vodu nevtáhne. Díky klasickému 22mm uchycení půjde originální řemínek snadno vyměnit za jiný.

Na přední straně zaujímá své dominantní postavení kruhový displej, který je nepatrně zapuštěn do těla. Kolem displeje je patrný šedý rámeček s matnou úpravou, který je vyroben z mikrokrystalické zirkonové keramiky. Celistvost hodinek mě opravdu mile překvapila, i když se jedná o větší 47mm verzi. Jsou tenké pouhých 10,75 mm a váží příjemných 48 gramů (36 gramů v hliníkové variantě).

Pohodlné nošení i při sportu

Na pravém boku si nelze nevšimnout dvou výrazných kovových tlačítek. Horní (s červeným prstencem) je tlačítko Home a slouží pro aktivování dotykového displeje nebo pro návrat na domovskou obrazovku – ciferník. Spodní využijete pro rychlé spuštění vám nastavené funkce nebo aplikace. Ve výchozím stavu se po jeho stisknutí dostanete do nabídky všech sportovních cvičení.

Xiaomi Amazfit GTR 06
Hodinky Amazfit GTR vypadají opravdu krásně

Ve spodní části, která je vyrobena z tvrdého matného plastu, se nachází velký senzor srdečního tepu. Ten mírně vystupuje z těla zařízení, aby mohl lépe fungovat. Jsou zde přítomné i dva kovové piny pro nabíjení.

Xiaomi Amazfit GTR jsou velmi precizně zpracovány a působí pevným a robustním dojmem. Na ruce se velmi pohodlně nosí a při sportovních aktivitách nijak zvlášť nevadí.

Perfektní displej a slušná výbava

Ovládání hodinek probíhá přes dotykový OLED panel s úhlopříčkou 1,39 palce s jemným rozlišením 454 x 454 pixelů (326 ppi). Displej je kryt odolným tvrzeným sklem Gorilla Glass 3 a oleofobní vrstvou. Panel nabízí absolutní černou, vysoký kontrast a syté barvy. Na displej je dobrá podívaná i za přímého světla, jelikož disponuje vysokým jasem.

Xiaomi Amazfit GTR
Amazfit GTR zaujmou kvalitním dotykovým OLED displejem

Jas můžete regulovat ručně v nastavení hodinek, v liště s rychlými přepínači nebo můžete zvolit automatickou regulaci, která funguje naprosto bezchybně. Bohužel se displeje nedá ovládat v rukavicích, což je škoda.

Xiaomi Amazfit GTR 10

Otočením zápěstí se ciferník rozsvítí nebo jej můžete aktivovat horním tlačítkem. Nechybí ani možnost nastavení doby rozsvícení displeje nebo uzamčení obrazovky proti dotyku, což se hodí při plavání. Bohužel mi trochu scházelo ambientní zobrazení, které by neustále zobrazovalo ciferník.

Konektivita a plno senzorů

O svižný chod systému se stará blíže nespecifikovaný procesor s operační pamětí 16 MB a interním úložištěm s kapacitou 64 MB. Konektivita zahrnuje služby polohy (GPS a Glonass) a Bluetooth ve verzi 5.0. Nechybí ani NFC pro mobilní platby, podporovány jsou však pouze platby AliPay, kterých si v našich končinách neužijeme.

Xiaomi Amazfit GTR
Senzor srdečního tepu na spodní straně

Mezi senzory zde najdeme akcelerometr, gyroskop, geomagnetický senzor, barometr a světelný senzor, který reguluje úroveň jasu displeje. Bohužel zamrzí nepodpora ANT+. Amazfit GTR také používají vysoce přesný optický snímač srdeční frekvence. Díky novým algoritmům má být zaručená vyšší přesnost měření a v kombinaci s nízkou spotřebou i větší efektivita.

Výdrž baterie ohromí

V útrobách hodinek zabírá své místo baterie o vysoké kapacitě 410 mAh, což samo o sobě prorokuje dobrou výdrž. Díky nabíjení přes dvoupinový konektor se nabijí z nuly na 100 % za jeden až dvě hodiny. Výrobce udává výdrž hodinek při běžném užívání 24 dnů (při kontinuálním měření srdeční frekvence a občasném využití GPS).

Xiaomi Amazfit GTR 12
Nabíjení hodinek je pohodlné a probíhá přes magnetický puk

Při stále zapnuté GPS vydrží baterie zhruba 14 hodin na jedno nabití. V režimu Standby, kdy hodinky nepřijímají notifikace a jsou vypnuté všechny sportovní a měřící funkce, vydrží až neuvěřitelných 65 dní, tedy přes dva měsíce bez nabíjení.

Xiaomi Amazfit GTR 13

A jaké je to v praxi? Za dva týdny náročného testování se mi nepodařilo hodinky úplně vybít. A to jsem se rozhodně nijak neomezoval. Na zápěstí jsem je nosil takřka nepřetržitě, cvičil se zapnutou GPS i bez, neustále měl aktivní měření srdečního tepu, přijímal notifikace a sledoval svůj spánek.

Až 2 měsíce na jedno nabití

Jas displeje jsem měl nastaven na automatický režim, který je komfortní ve dne i v noci. Sportovní aktivitu jsem spočítal na 80 minut s aktivní GPS za týden a přibližně hodinu jsem strávil při sálovém cvičení. Při sundání a odložení hodinek bohužel nedochází k přerušení příjmu notifikací, ale hodinky mají zhasnutý displej, je omezena většina funkcí a hodinky vás nijak neruší.

Xiaomi Amazfit GTR
Xiaomi Amazfit GTR patří ve výdrži baterie k absolutní špičce

Po položení hodinek na stůl mě ale rušil občasně blikající senzor srdečního tepu, který se aktivuje i při mírném pohybu hodinek. Dostupný je i úsporný režim, který vypne všechny funkce, kromě měření kroků a spánku. Amazfit GTR svou výdrží naprosto ohromí a na poli chytrých hodinek patří k absolutní špičce.

Sportovci si s Xiaomi Amazfit GTR přijdou na své

Amazfit Verge nabízejí 12 výchozích módů sportovních aktivit. Na výběr máte mezi venkovním běháním, chůzí, venkovní cyklistikou, běžeckým pásem, rotopedem, plaváním venku a uvnitř, eliptickým trenažerem, horolezectvím, horským během, lyžováním nebo cvičením ve fitness. U každé sportovní aktivity nesmí chybět určení cíle, kterého chcete dosáhnout (čas, vzdálenost, spálené kalorie nebo žádný).

Xiaomi Amazfit GTR

U cvičení si můžete zapnout i upozornění na kolo (okruh), vysoký srdeční tep (sami si určíte jeho hranici), frekvenční zóny (zahřívání, spalování tuků, cardio, anaerobní, maximální nebo vlastní) nebo upozornění po časových úsecích. Nastavit si můžete i automatickou pauzu, vzdálenost jednoho kola a statistiku v reálném čase u srdečního tepu, rychlosti apod.

Mnoho sportovních aktivit a naměřených údajů

Ke spuštění sportovních aktivit se dostanete z nabídky všech aplikací nebo ve výchozím stavu skrze spodní tlačítko. Při zapnuté sportovní aktivitě se můžete vertikálně přepínat tlačítky nebo prstem mezi třemi kartami. Úplně vlevo na čtvrté kartě máte přehled o aktuálním čase, datu a baterii.

Na hlavní kartě máte přehled o době trvání aktivity, vzdálenosti, rychlosti a srdečním tepu. Na dalších kartách se zobrazují další údaje, které jsou spojeny s danou sportovní aktivitou. Pro pauznutí aktivity je nutné přidržet horní tlačítko, poté lze v aktivitě pokračovat nebo ji zcela ukončit.

Po skončení aktivity vám hodinky nezobrazí záznam ze cvičení, pro ten si budete muset přejít do aplikace se souhrnem aktivit v hodinkách nebo do vašeho telefonu. Záznam obsahuje mapu (pokud jde o venkovní aktivitu), obsáhlý seznam všech naměřených údajů a velmi pěkné grafy a statistiky.

Hodinky jsou vhodné k plavání a změří i váš spánek

Hodinky vás také upozorní, pokud dlouho sedíte, abyste se alespoň zvedli a protáhli. Nechybí ani motivace pro splnění denního sportovního limitu (aktivní čas, kroky apod.) a pokud nějakou dobu sportujete, pochválí vás za váš výkon.

Xiaomi Amazfit GTR
Amazfit GTR jsou vhodné k plavání (5 ATM)

Hodinky jsou voděodolné s certifikací 5 ATM a prachuvzdorné s krytím IP68. Z čehož vyplývá, že hodinkám nevadí déšť, omytí vodou a také jsou vhodné k povrchovému plavání, nikoliv však k potápění do větší hloubky. Při cvičení lze délku krytého bazénu nastavit na 2 až 200 metrů. Hodinky bohužel neumějí rozpoznat plavecký styl a nezměří mnoho jiných údajů jako konkurence, pouze vám spočítají vzdálenost, rychlost a čas.

Chcete mít dokonalý přehled o svém zdraví, pak vás jistě potěší pokročilé monitorování spánku. Spánková aktivita je klasifikována do třech fází (spánek hluboký, lehký nebo probuzení). Bohužel si dlouhodobé záznamy nezobrazíte v hodinkách, ale pouze v telefonu, což je škoda. Velice zajímavé mi přijde srovnání s ostatními lidmi, např. že jste šli spát dříve než 12% lidí apod.

Operační systém, propojení s telefonem

Xiaomi se stále drží vlastního proprietárního operačního systému, který je ale podobný Wear OS od Google či Tizenu od Samsungu. Hned v úvodu je třeba zmínit, že hodinky lze spojit se všemi telefony s operačním systémem Android 5.0 a vyšším nebo s iPhony s iOS 10.0 a novějším. Spojení probíhá přes Bluetooth.

‎Zepp
‎Zepp
Autor: Huami Inc.
Cena: zdarma+

Párování a správa hodinek je možná přes aplikaci Xiaomi Amazfit Watch, která je určena výhradně pro chytré hodinky od Xiaomi. Skrze ni je možné Amazfit GTR aktualizovat, vybírat mezi ciferníky, nastavit budík, přidat připomenutí na událost, zapnout oznámení pro jednotlivé aplikace nebo sledovat vaše sportovní záznamy.

Prostředí je jednoduché, ale nenabízí mnoho funkcí

Výchozí pozicí prostředí je ciferník, který si po jeho přidržení můžete libovolně měnit. Na výběr máte ze dvou předinstalovaných nebo ze 40 online dostupných ciferníků, které si nemůžete nijak přizpůsobovat. Pokud na ciferníku potáhnete prstem dolů, sjede vám lišta s rychlými přepínači, ve které se zobrazuje aktuální datum, stav baterie a jestli jste připojeni k telefonu.

Můžete si zde zapnout režim nerušit, regulovat jas displeje (nebo zapnout automatickou regulaci), uzamknout dotyky, zapnout úsporný režim nebo spustit svítilnu (bílou obrazovku na maximální jas). V nastavení hodinek lze měnit ciferníky, nastavit dobu rozsvícení displeje, změnit funkci spodního tlačítka, či restartovat, vypnout nebo obnovit hodinky do továrního nastavení.

Widgety a aplikace

Vpravo, respektive vlevo, od ciferníku se nacházejí dva widgety (interaktivní plochy). Bohužel nelze přidávat další ani měnit ty stávající. Jeden z widgetů ukazuje váš aktuální srdeční tep a druhý počet ušlých kroků, vzdálenost a spálené kalorie. Klepnutím na interaktivní plochu se spustí příslušná aplikace.

Všechny nástroje se nachází v samostatném menu, které vyvoláte na ciferníku potáhnutím prstu nahoru. Mezi aplikacemi najdete denní přehled ušlých kroků, měřič srdečního tepu, včetně pěkných grafů a měření VO2max, sportovní cvičení, historii vašich aktivit, počasí, hudební přehrávač, notifikace, budík nebo upozornění na události.

Příjem notifikací by chtěl vylepšit

Nechybí ani kompas, včetně výškoměru a měření tlaku, stopky, časovač a nástroj k nalezení telefonu. Dost mi chyběl přehled o spánku. Kamenem úrazu jsou také notifikace, respektive oznamovací centrum. Notifikace si zobrazíte pouze v dané aplikace, ke které se dostanete jen z menu nebo když si ji nastavíte na rychlé spuštění pomocí spodního tlačítka.

Všemi oznámeními můžete snadno procházet, číst je a mazat je. Nejde na ně odpovídat a pokud jsou s diakritikou, moc se z nich nedozvíte. Hodinky jsou totiž pouze v anglickém jazyce, i když aplikace v telefonu je jakžtakž v češtině. Pokud kdekoli v systému potáhnete prstem z levého okraje doprava, dostanete se tak o krok zpět.

V hlavní roli vzhled a extrémní výdrž baterie

Xiaomi Amazfi GTR jsou povedené chytré sportovní hodinky. Zaujmou především svým elegantním designem a extrémní výdrží na baterii. Oceníte odolné provedení z nerezové oceli, příznivou hmotnost a vcelku tenký profil. Hodinky se velmi pohodlně nosí a uvítáte i klasické 22mm uchycení řemínků. Užívat si budete pohledu na kvalitní OLED displej se sytými barvami a vysokým maximálním jasem. Akorát zamrzí neschopnost ovládat jej v rukavicích.

Xiaomi Amazfit GTR
Xiaomi Amazfit GTR

Operační systém je pěkně zpracovaný, ale na můj vkus nenabízí příliš mnoho funkcí. Mezi aplikacemi mi chyběla třeba kalkulačka, kalendář, podrobnější nastavení nebo nástroj se zobrazením záznamu spánku. Určitě by chtělo vylepšit i centrum notifikací, které by mohlo být dostupnější. Smířit se budete muset i s anglickým jazykem. Jinak je ale uživatelské prostředí svižné a vcelku snadno ovladatelné.

Amazfit GTR jsou (ne)jen pro aktivní uživatele

Co musím na hodinkách vyzdvihnout, jsou sportovní funkce, měření tepu a spánkové činnosti. Nicméně vám nezměří stres a vystoupaná patra. Sportovci ocení zabudovanou GPS, díky níž je možné zaznamenávat trasu bez nutnosti mít spárovaný smartphone. U záznamu sportovních aktivit se mi líbilo to množství naměřených dat, včetně přehledných grafů. S hodinkami můžete i plavat, díky voděodolnému tělu s certifikací 5 ATM.

Za zapůjčení hodinek na recenzi děkujeme společnosti Beryko s.r.o.

Xiaomi Amazfit GTR bych doporučil nejen sportovně založeným uživatelům, kteří si potrpí na kvalitním záznamu jejich cvičení, tepové frekvence či spánku, ale především těm, kteří pokukují po pěkných chytrých hodinkách. Všechny zájemce potěší sympatická cena 4 499 Kč, díky níž se jedná o atraktivní koupi.

Xiaomi Amazfit GTR
Xiaomi Amazfit GTR

Mezi největší konkurenty hodinek Xiaomi Amazfit GTR patří především sesterské Xiaomi Amazfit Stratos 2, Honor Watch Magic, Garmin vívoactive 3, popřípadě vívomove Optic Sport. Samozřejmě nesmíme opomenout povedené Huawei Watch GT a za podobné peníze koupíte i starší Samsung Gear S3, které ale postrádají voděodolné tělo vhodné k plavání.

Xiaomi Amazfit GTR

Xiaomi Amazfit GTR img 01
8.2

Design a zpracování

8.3/10

Funkce a výbava

6.9/10

Pohodlnost nošení

8.1/10

Výdrž baterie

9.6/10

Klady

  • elegantní design, nerezová ocel a výborné zpracování
  • extrémní výdrž baterie, pohodlné nabíjení
  • kvalitní kruhový displej
  • vhodné k plavání
  • mnoho sportovních funkcí
  • klasické 22mm uchycení řemínků
  • kompatibilita s Android a iOS
  • příznivá cena

Zápory

  • notifikace jsou skryté v menu
  • nedostatek aplikací a funkcí systému
  • prostředí systému je v angličtině
  • platby AliPay nejsou u nás dostupné
  • pro někoho absence reproduktoru a mikrofonu
Autor článku Petr Uhlíř
Petr Uhlíř
Student ČVUT, Fakulty elektrotechnické a studijního programu Softwarové inženýrství a technologie. Milovník mobilních zařízení a nových technologií. Mezi mé záliby patří grafika a florbal. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku