TOPlist

Vše, co jste chtěli vědět o eSIM. Mají to klasické SIM karty spočítané?

V dnešním díle našeho seriálu SMARTtech zaměříme pozornost na eSIM. Nejen u nás zatím poměrně nová technologie začíná být stále běžnější a lze očekávat, že během několika let zcela vytlačí klasické SIM karty. Vše zřejmě uspíší ještě nástup 5G sítí, které předpokládají masivní zapojení IoT zařízení, do nichž by bylo vrcholně nepraktické, či dokonce nemožné běžné SIM karty vkládat.

K čemu vlastně slouží SIM karty?

Protože eSIM má s klasickou SIM kartou mnoho společného, v rychlosti si připomeňme, co vlastně SIM karta je. Anglická zkratka znamená subscriber identity module, což se do češtiny překládá jako účastnická identifikační karta. Podstatné je slovo identifikační, SIM zkrátka v síti určuje, k jakému operátorovi příslušíte, jaké služby máte aktivní a podobně.

SIM také obsahuje paměťový oddíl, na němž mohou být uloženy kontakty a SMS zprávy. To je však v dnešní době již opravdu přežité využití, které nemá pro dnešní účely opodstatnění.

Cesta k eSIM

Ačkoliv eSIM jako taková je vcelku nová záležitost, cesta k ní započala již dávno. Původně totiž SIM karta představená v roce 1991 měla velikost běžné platební karty. Takto obří rozměry se samozřejmě záhy staly problematickými, a tak již v roce 1996 došlo k nahrazení „klasickou“ velikostí Mini SIM. Ta se o šest let později zmenšila na Micro SIM, v roce 2012 pak na Nano SIM.

Evoluce SIM karet. eSIM je ještě podstatně menší. (Zdroj: Cvdr / Justin Ormont)

Další fyzické zmenšování však již nebylo možné, a navíc se zkrátka celý princip vyměňování umělohmotných kartiček jeví optikou dnešní doby jako zbytečný. Slot na SIM kartu také zabírá poměrně dost prostoru a je dalším místem, které je třeba v případě vodotěsnosti telefonu utěsnit. eSIM je také levnější na výrobu než současné sloty na SIM a na ně vázaný hardware. To sice ocení výrobci, ale na koncových cenách přístrojů se to asi jen těžko projeví.

Smartphony nejsou všechno

To se však pořád bavíme o smartphonech, kde je sice SIM karta přežitá, ale zas tak zásadním problémem není. Je však třeba si uvědomit, že komunikovat s mobilní sítí potřebuje stále více zařízení. Jde o různé chytré hodinky a další nositelnosti, prvky chytré domácnosti, bezpečnostní přístroje, automobily a spoustu dalších klientských zařízení. Je tak patrné, že v některých případech implementaci fyzické SIM prostě ani nelze realizovat, nebo třeba jen na úkor výdrže baterie.

Jak eSIM funguje?

Základní účel eSIM je stejný, jako u jejích plastových předchůdců. Identifikuje telefon v síti a umožňuje tak fungování v síti daného operátora a využívání zaplacených služeb. Zásadním rozdílem je pak především to, že není vázána na jednoho operátora.

Malinký čip o rozměrech 6 × 5 mm a zanedbatelné tloušťce je vzhledem ke své pevné instalaci uvnitř telefonu pochopitelně přepisovatelný a umožňuje fungování s jakýmkoliv operátorem. Pokud tedy změníte poskytovatele telefonních služeb, nemusíte nic fyzicky měnit, pouze uložíte na eSIM nový profil.

Přidání profilu operátora není v podstatě v ničem odlišné, než přihlášení třeba k Wi-Fi. Je zkrátka třeba zadat určitý kód, který vám poskytne operátor. V praxi většinou jde o nějaký QR kód, který se vám zobrazí na webu, vydá vám ho obsluha na pobočce, či vám bude zaslán formou papírového dopisu. Takový kód může být unikátní pro jednoho uživatele, ale lze ho teoreticky koncipovat také tak, aby aktivoval větší množství přístrojů, což přijde vhod například ve firmách.

Dual SIM? Ne tak docela

Výhodou eSIM je, že profilů operátorů můžete mít uloženo několik. Lze tedy například mít na eSIM soukromé číslo, pracovní číslo, nebo třeba profil zahraničního operátora. Bohužel však nejde o simultánní podporu, nejedná se tedy o náhradu klasických Dual SIM řešení.

Mezi profily totiž musíte přepínat, a ačkoliv jde o proces mnohem rychlejší než výměna SIM, pořád zkrátka nejde o souběžný provoz.

Z hodinek si (ne)zavoláte

eSIM si zachovává omezení klasických SIM karet říkající, že nikdy nejde aktivně používat dvě karty se stejným číslem zároveň. Pokud si tedy například pořídíte chytré hodinky s eSIM, stejné číslo jako váš telefon mít nebudou. Jeden profil by sice teoreticky (v praxi zatím ne, viz dále) bylo možné používat na telefonu i hodinkách, avšak na jednom ze zařízení by musel být vždy deaktivován.

Ke každé nositelnosti či jinému zařízení s eSIM tak budete mít i nové číslo. V případě čistě datového využití je to samozřejmě jedno, pro telefonáty či SMS však už narážíte na nutnost informovat vaše kontakty o tom, že dané číslo patří vašim hodinkám.

Situace je paradoxně horší než u fyzických SIM. Tam sice také nešlo používat dvě SIM se stejným číslem najednou, ale bylo možné je fyzicky vlastnit. U eSIM si minimálně v ČR můžete zatím na jakékoliv klonování dát zajít chuť. Profil zkrátka může být uložen pouze na jedné eSIM a před přenesením na novou musí být smazán. Minimálně u T-Mobile se však situace v budoucnu zřejmě změní k lepšímu.

„Připravujeme alternativní řešení, které umožní za určitých podmínek přijímat hovory na hodinkách pod stejným číslem jako u hlavního telefonu uživatele. O spuštění vás budeme včas informovat.“ – Tiskové oddělení T-Mobile.

Trable s eSIM

Ačkoliv to zřejmě mnohé zklame, eSIM není ve všech ohledech z uživatelského hlediska úplně přívětivá. Jako asi nejvíce promarněná příležitost se jeví přenášení čísla mezi více telefony. Zatímco s klasickou SIM kartou jste prostě přendali plastovou kartu do jiného zařízení, u eSIM se neobejdete bez asistence operátora.

Když totiž profil operátora na eSIM odstraníte, stejným kódem už ho na jiném přístroji neobnovíte. To je problém zejména v současnosti, když T-Mobile (aktuálně jediný operátor podporující v ČR eSIM) neumožňuje online zaslání kódu. Po změně přístroje tedy budete muset osobně dojít na pobočku, kde dostanete nový kód.

Zatím se stále neobejdete bez fyzického předání kódu pro aktivaci

Nic však technicky nebrání tomu, aby se tento kód na vyžádání zobrazil třeba ve vašem profilu na webu operátora, nebo vám byl zaslán emailem. Nezbývá tedy než doufat, že v dohledné době bude možné kód získat i takto.

Není cesty zpět

Tento podnadpis je sice trochu zkratkovitý, nicméně shrnuje podstatnou informaci: z eSIM se k fyzické SIM jednoduše vrátit nemůžete. Jakmile si své číslo u operátora převedete na eSIM kompatibilní, vaše původní SIM se stane nefunkční.

Když se budete chtít vrátit k užívání fyzické SIM, budete muset opět na pobočku. Opětovné vydání SIM karty je navíc zpoplatněné.

PIN zůstává

Pozitivní je alespoň to, že i eSIM lze zabezpečit klasickým PIN kódem. Bez jeho zadání se číslo k síti nepřipojí. V případě krádeže telefonu či jeho zapůjčení tak žádné riziko v podstatě nehrozí. Pokud o telefon přijdete nadobro, bude nicméně nutné kontaktovat operátora a požádat o zablokování.

V případě prodeje či reklamace telefonu asi budete chtít svůj eSIM profil odstranit. Ovšem pozor, uvedení do továrního nastavení profil smazat nemusí. Proto v nastavení zkontrolujte, že je skutečně odebrán, případně tak učiňte ručně. Při deaktivaci je stejně jako při aktivaci nutný přístup k internetu. U hodinek bez Wi-Fi toto připojení zajistíte zpravidla skrz příslušnou aplikaci na smartphonu.

eSIM = kompatibilita kdekoliv? Ne tak docela

Pokud si myslíte, že eSIM znamená konec starostí s podporou konkrétních přístrojů v konkrétních sítích, musíme vás zklamat. eSIM řeší pouze identifikaci v rámci sítě. To, jestli dané zařízení podporuje frekvence vašeho operátora, je však věc zcela jiná.

Stejně jako u telefonů s běžnou SIM, i u eSIM tak zůstává riziko, že modely z neoficiální distribuce nebudou podporovat například české LTE frekvence. Pokud jste si tedy třeba v USA zakoupili hodinky Samsung Gear S2 Classic 3G (test klasické verze), není zcela jisté, že vám v našich sítích budou fungovat.

Samostatnou kapitolou je pak Apple, respektive jeho Apple SIM. Tato technologie se představila poprvé na iPadu v roce 2012, později také na Apple Watch Series 3. A ačkoliv jde hardwarově zřejmě o identické řešení, kompatibilitu s běžnými eSIM profily nečekejte.

eSIM v České republice

Česká republika je jedním ze stále se rozrůstajícího seznamu států, v nichž alespoň nějaký operátor eSIM nabízí. Jak již v článku bylo zmíněno, u nás jde zatím pouze o T-Mobile. Zákazníci zbývajících dvou operátorů tak zatím mají smůlu. O2 na zprovoznění eSIM pracuje, ovšem žádný konkrétní termín spuštění zatím sdělen nebyl. Vodafone záměr nasadit eSIM také potvrdil, nicméně specifického termínu jsme se taktéž nedočkali.

Aktualizováno 4. března 2019: Vodafone dnes v ČR také spustil podporu eSIM.

Co se týče přístrojů, na nichž je v ČR možné eSIM používat, seznam zatím není nijak dlouhý. Pokud se zaměříme pouze na velké značky, jde o nové iPhony, Apple Watch Series 4 a také Pixely 3 od Googlu. Ty měly původně eSIM blokovanou pouze pro americké operátory, nicméně Google nedávno globálně odemkl podporu pro všechny operátory. Zapomenout nesmíme ani na chytré hodinky Samsung Galaxy Watch LTE (test klasické verze), na nichž jsme nedávno všechny aspekty používání eSIM zkoušeli.



Samsung Galaxy Watch LTE eSIM



Nepřehlédněte

Jak aktivovat eSIM? Otestovali jsme Samsung Galaxy Watch LTE

Na závěr musíme také přidat varování – pokud je zařízení pořízené u operátora, může být uzamčené pouze pro jeho síť. Stejně jako u běžných SIM tak zůstává možnost operátora zablokovat využívání čísel konkurence. V praxi to tak znamená, že na uzamčeném telefonu můžete používat dvě čísla, ovšem pouze od jednoho operátora.

Zářná budoucnost eSIM?

Tento článek možná vyznívá poněkud negativně. eSIM zkrátka na začátku svého života není úplně prosta dětských nemocí a v některých ohledech tak působí poněkud těžkopádně. Naštěstí technologie jako taková umožňuje spoustu věcí vylepšit dodatečně. V budoucnu se tak určitě dočkáme možnosti aktivovat profily na dálku, což přinese velkou výhodu zejména při cestování.

Jedním z hlavních argumentů pro eSIM je miniaturní velikost. I zcela holý čip vypreparovaný ze SIM je pořád o dost větší. (Zdroj: Teque5)

Pokud si dnes například kvůli levným mobilním datům chcete pořídit při zahraniční dovolené lokální SIM, musíte zamířit k operátorovi a často s jazykovou bariérou vyjednávat o vhodné SIM. S eSIM však nic nebrání tomu, abyste si po příjezdu do zahraničí otevřeli web či aplikaci operátora, online zakoupili nějaký balíček a z třeba emailem zaslaného kódu aktivovali eSIM profil. Do několika minut po překonání hranice tak budete moci fungovat v místní síti, i když třeba široko daleko není žádný obchod operátora.

Další neoddiskutovatelnou výhodou eSIM je přínos k rozšíření internetu věcí, čemuž jsme se podrobněji věnovali v článku o 5G. Vytvořit širokou plejádu domácích i městských přístrojů by totiž s fyzickými SIM kartami dost dobře nešlo.

Autor článku Tomáš Krompolc
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Kapitoly článku