TOPlist

FotoDuel: Xiaomi Mi 8 vs. LG G7 ThinQ

Vítáme vás u dalšího dílu seriálu FotoDuel, ve kterém se dnes proti sobě postaví vlajkové lodě výrobců Xiaomi a LG. Konkrétně se podíváme na model Xiaomi Mi 8 (recenze), kterému bude dělat soupeře LG G7 ThinQ (recenze). Oba dva telefony nabízí duální fotoaparát, ale jejich recept na úspěch je odlišný. Kdo bude vítězem tentokrát?

Specifikace fotoaparátů

Xiaomi Mi 8 má na své zadní straně dva fotoaparáty s rozlišením 12 Mpx. Primární senzor velikosti 1/2,55 palce kryje optika o světelnosti f/1,8 a k ostření je použit fázový autofokus společně s technologií DualPixel. Teleobjektiv sloužící pro duální optický zoom sdílí rozlišení 12 Mpx a světelnost se ustálila na hodnotě f/2,4. Optická stabilizace obrazu ve čtyřech osách je sice dostupná, ale jen na primárním fotoaparátu.

Xiaomi Mi 8

Video je telefonu umožněno v rozlišení až 4k, bohužel jen při frekvenci 30 snímků za vteřinu. Dokonce ani Full HD video nelze nahrávat ve frekvenci 60 fps, dostupné jsou pouze varianty 30/120/240 fps. Přední kamera nabízí rozlišení 20 Mpx se světelností f/2,0 a stejně jako zadní fotoaparát nabízí portrétní režim.

Hardwarové parametry Xiaomi Mi 8

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 8.1, čipset: Qualcomm Snapdragon 845, octa-core, 4× 2,8 + 4× 1,8 GHz, GPU: Adreno 630, RAM: 6 GB, interní paměť: 64/128/256 GB, pam. karta:
Rozměry: 154,9 × 74,8 × 7,6 mm, hmotnost: 175 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6,21", Super AMOLED, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2248 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 3400 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 12 Mpx, f/1.8, 1/2.55", 1.4µm, PDAF, OIS, druhý: 12 Mpx, f/1.8, 1/2.55", 1.4µm, PDAF, OIS, selfie kamera: 20 Mpx, f/2.0, Full HD video

LG G7 ThinQ následuje své předchůdce a jedna z čoček duálního fotoaparátu nabízí širokoúhlý objektiv. Primární fotoaparát skrývá ve svých útrobách 1/3,1 palcový senzor s rozlišením 16 Mpx, skvělou světelností f/1,6, optickou stabilizací obrazu a fázovým ostřením doplněným o laserový autofokus. Sekundární fotoaparát nabízí shodné rozlišení 16 Mpx i velikost samotného senzoru, zvětšil se však úhel záběru (71°>107°). Světelnost se zhoršila na hodnotu f/1,9 a oželet se zde musí i OIS.

LG G7 ThinQ

Při pořizování videí je maximem 4k video při frekvenci 60 fps. Slow – motion video je možno nahrávat v rozlišení HD při 240 snímcích za vteřinu. Přední fotoaparát nabízí rozlišení 8 Mpx, světelnost f/1,9 a i zde je možnost portrétního režimu.

Hardwarové parametry LG G7 ThinQ

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 8.0, čipset: Qualcomm Snapdragon 845, octa-core, 4× 2,8 GHz + 4× 1,7 GHz, GPU: Adreno 630, RAM: 4/6 GB, interní paměť: 64/128 GB, pam. karta:
Rozměry: 153,2 × 71,9 × 7,9 mm, hmotnost: 162 g, zvýšená odolnost: IP68 a MIL-STD-810G

Displej, konektivita a baterie

6,1", IPS LCD, rozlišení: Quad HD+, 1440 × 3120 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 3000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 16 Mpx, f/1.6, 30mm, 1/3.1", 1.0µm, PDAF, laserový AF, OIS, druhý: 16 Mpx, širokoúhlý, f/1.9, 16mm, 1/3.1", selfie kamera: 8 Mpx, f/1.9, Full HD video

FotoDuel: Testovací snímky

Pro naše zástupce testu platí stále stejné podmínky a telefony tak byly nastaveny do automatického režimu, maximálního možného rozlišení a poměru stran 4:3. První z dvojice fotografií vždy patří Xiaomi Mi 8, na pravé straně sídlí LG G7 ThinQ.

Zvítězí dnes LG G7 ThinQ nebo Xiaomi Mi 8?

Dobré světelné podmínky

Není divu, že s fotografiemi za dobrých podmínek nemají dnes testované telefony žádný problém. Výsledky obou konkurentů jsou na vynikající úrovni, po přiblížení však kvalitou detailů převládá Xiaomi.

Na fotografiích níže již lze zpozorovat, že barevné podání se trochu odlišuje a kladné body opět putují k čínskému drakovi, jehož velmi dobrá práce s dynamickým rozsahem se projevuje již zde. Snímek LG je také velmi dobrý a rozhodně se nejedná o špatný výsledek, ale v porovnání se svým protivníkem ztrácí.

Barevně vystihnout skluzavku dokázalo LG, kontrast i teplota barev je na správné úrovni. Xiaomi na druhou stranu opět vede celkovou ostrostí, což se nejvíce projeví po přiblížení, kdy se u LG začíná objevovat slévání detailů. K posledním dvou snímkům lze už jen dodat, že Xiaomi se podařilo vskutku velmi dobře vystihnout veškeré aspekty scén a je tak jednoznačným vítězem této kategorie.

Duální a maximální zoom

Xiaomi Mi 8 disponuje duálním optickým zoomem, zatímco LG nikoliv a proto je již teď zřejmé, kdo si jak povede. A očekávání se naplnilo, Xiaomi tedy předvádí velmi dobré celkové výsledky a i po maximálním přiblížení jsou snímky na vysoké úrovni.

Už přiblížení prvního snímku hotelu jasně dokazuje, že použití velkých pixelů senzoru fotoaparátu hraje větší roli než samotné rozlišení. LG se uchýlilo k většímu počtu menších pixelů a Xiaomi tohoto handicapu soupeře využilo ke svému prospěchu.

Zajímavá situace nastala u zoomu nočních fotografií. LG těží ze své velmi dobré světelnosti f/1,6 a k dobrým výsledkům zřejmě pomohl i Super noční režim, který se aktivuje automaticky podle okolních podmínek. Při slabém osvětlení se sloučí každé čtyři pixely a vznikne tak 4Mpx fotografie, která by měla vykazovat lepší detaily a celkovou kvalitu. A alespoň u prvního snímku to opravdu funguje.

I po přiblížení vede LG hlavně díky absenci výrazného množství šumu a detaily jsou také na slušné úrovni. Snímek s morovým sloupem bez přiblížení se sice nepovedl podle představ, ale s duálním zoomem se situace zlepšila a Xiaomi zde ztratilo trochu svého náskoku.

 Funkce HDR

Zde snad ani není potřeba rozebírat, jak vypadá situace po přiblížení. Pro připomenutí zmíním, že telefony měly opravdu shodné podmínky, i přesto je však rozdíl znatelný na první pohled a kladné body samozřejmě putují do dílny Xiaomi.

I zde se může radovat Xiaomi, které skvěle dokázalo odfiltrovat protisvětlo a přitom zachovat přesnost barev značení i budov v pozadí. LG nepodává vyloženě špatné výsledky, ale vedle Xiaomi na sebe pozornost neupoutá.

U snímku listů se sluncem v pozadí si LG zaslouží pochvalu za velmi přesné barevné podání, které vypadá přesně jako realita. Xiaomi i kvůli své umělé inteligenci vytvořilo teplejší barvy, než jaké měla tato scéna ve skutečnosti. Ostrost snímků je na naprosto stejné úrovni a jediná diference je tedy již zmiňovaná barva.

Scéna s kruhovým objezdem zřejmě bude rozporuplná. Xiaomi se snažilo vyrovnat rozdíl tmavé a světlé části tak moc, až to do jisté míry přehnalo. LG zde předvedlo naprosto přesné zobrazení fotografované scény. Takže zjednodušeně řečeno Mi 8 ukázalo lepší práci s dynamickým rozsahem, ale LG předvedlo skutečnou realitu.

Lampy veřejného osvětlení s tmavým pozadím nerozhodily v prvním případě ani jednoho z telefonů. Snímky jsou téměř identické a jen těžko lze na první pohled říci, kdo bere plusové body. Přiblížení odhalí velmi malou odchylku ve prospěch LG, kterému se však nepovedl snímek druhý. Zde je naopak jasným vítězem Xiaomi.

Portrétní režim

Dnes testované smartphony samozřejmě nabízí speciální režim pro pořizování portrétů. Xiaomi využívá svůj teleobjektiv společně s softwarovými úpravami. Snímek v tomto režimu tak bude dvojnásobně přiblížený, je nutné s tím tedy počítat. LG duální zoom nenabízí a tak je v tomto režimu využíváno jen softwarových úprav a výsledná fotografie není přiblížená. Příjemným bonusem u LG je možnost upravit míru bokeh efektu před i po pořízení fotografie.

Výsledky jsou nad očekávání dobré a detekce hran je zde opravdu velmi dobrá. Pokud bychom hodnotili snímky jako takové, tak zde Xiaomi opět vede funkcí HDR, ale to je pouze mimo soutěž pro doplnění. Rozhodnout by mohla náročnější scéna, která donutí testované smartphony poprat se s členitějším objektem.

Slečna s vlasy a blízkým pozadím tvořené keři bude pro telefony větším oříškem. Oba smartphony mají opravdu skvělou detekci hran a zejména přechod mezi trikem a pozadím je vskutku výborný. Vlasy však dokáží zmást i software a Xiaomi se na pravé straně hlavy trochu přepočítalo a přechod není tak plynulý. LG na to šlo jiným způsobem a nenechalo se zmást odstávajícími vlasy, které jednoduše vyhladilo, díky čemuž podalo lepší výsledek.

Makro

Jednou z věcí, které si většina všimne na fotografii jako první, je barevné podání. A to je velmi přesné u LG G7 ThinQ, které je opravdu reálné. Xiaomi i kvůli umělé inteligenci volí živější barvy a teplejší tóny, které sice realitě neodpovídají, ale části uživatel se bude líbit i tak. Úrovní detailů jsou si smartphony velmi blízko, avšak s mírnou převahou vede opět čínský zástupce testu.

Mezi telefony, kterým dělá problém žlutá barva je zřejmě i model Mi 8, jelikož v obou případech níže se s situací vypořádalo lépe LG. Snímky jsou barevně věrné, detaily jsou na vynikající úrovni a celkově jsou velmi dobré.

Další scéna opět patří Xiaomi, po přiblížení se projevuje velmi dobrá kresba a celková kvalita obrazových schopností tohoto telefonu. LG sice boduje barevnou přesností, ale zbytkem parametrů je na tom oproti konkurentovi hůře. Znak našeho webu je velmi dobře čitelný i po přiblížení na obou smartphonech, ale Xiaomi opět předvádí skvělé výkony a lze u něj dokonce zpozorovat detaily potisku reklamní placky.

Širokoúhlé fotografie jsou příjemná změna

Většinou je příjemné, když výrobci sáhnou po nějaké funkci, kterým odliší své produkty. LG je jeden z mála značek používající širokoúhlé objektivy a je to příjemná změna oproti zaběhlým duálním fotoaparátům se zoomem. Výsledné fotografie jsou za dobrého světla výborné, nechybí jim detaily a barevné podání odpovídá realitě. Zajímavá situace panuje u HDR, které při použití širokoúhlého objektivu zjevně mnohem lépe než na tom primárním.

Na nočních fotografiích se negativně projevuje horší světelnost a samozřejmě také malé pixely senzoru. Na obrazovce telefonu vypadají fotky relativně slušně, ale po přiblížení nebo při prezentaci na velkém monitoru to už tak slavné není. Digitální šum zde působí ve velkém a ostrost snímků má rozhodně značné mezery pro zlepšení. Celkově je tedy lepší vyhnout se pořizování širokoúhlých snímků v noci.

Ubylo světla, ubylo kvality

Na první pohled je zřejmá odlišná práce s dynamickým rozsahem. Xiaomi příkladně odfiltrovalo protisvětlo a výsledný snímek působí velmi příjemně. LG zde automaticky přepnulo na noční mód, kdy se aktivovalo slučování pixelů. Je to poznat, na ploše je méně šumu, ale také mnohem méně detailů.

Zde se LG popasovalo a ukázalo Xiaomi záda. Úroveň detailů sice klesla, ale digitálního šumu je zde opravdu méně a například tmavá obloha vypadá na LG vskutku mnohem lépe. Mi 8 si bylo vědomo, s jakou scénou se potýká, ikona umělé inteligence ihned oznamovala noc, ale výsledkem na LG nestačilo.

Stejná situace se odehrává i dál, Xiaomi šumí a LG na druhou stranu nabízí menší množství detailů. Možná nejlépe je tento rozdíl vidět na snímku s dopravními značkami. Mi 8 má značku perfektně ostrou, ale noční obloha má nereálnou modrou barvu, na které patrný šum. G7 ThinQ to má přesně naopak, obloha je příkladně pojatá a šum téměř neobsahuje, horší je to však se samotným dopravním značením, kde detaily zkrátka chybí.

Situace se obrátí zpět ve prospěch Xiaomi ihned po tom, co na scéně přibude trochu světla. Mi 8 má detaily na mnohem vyšší úrovni než jeho soupeř a LG už to nezachrání ani nepatrně menším množstvím digitálního šumu. Snímek lavičky od Xiaomi po přiblížení dokáže předvést detailů strukturu plevele na chodníku i trávníku a tohle se opravdu povedlo.

Snímkem s prohlášením obchodního řetězce „Vítáme Vás“ se s vámi dnes loučíme. LG se sice povedlo podat lepší výkon funkce HDR, ale to bohužel stačit nebude. Poslední scénu totiž opět ovládlo Xiaomi díky absenci téměř jakéhokoli šumu a detaily na vysoké úrovni.

Závěr: Xiaomi Mi 8 vždy splní vaše požadavky

Titulek závěru jasně říká, že ať vezměte Xiaomi Mi 8 do kteréhokoli prostředí, popere se s tím vždy velmi dobře. Je to takový univerzální dříč, který odvádí svoji práci s pečlivostí a nezalekne se téměř ničeho. Na špičku v čele s Huawei P20 Pro sice nedosahuje, ale není tomu vůbec daleko a příjemně překvapil svými výkony. V nočních fotografiích za úplné tmy je sice ještě prostor pro zlepšení, ale jakmile je světla trochu více, ukáže Xiaomi, že opravdu má na to patřit mezi vlajkové lodě i svým fotoaparátem.

Xiaomi Mi 8 se právem stal vítězem

LG G7 ThinQ je velmi zajímavý telefon a celou dobu fungoval opravdu skvěle. Jenže soupeř to dokázal ještě lépe. Pro část uživatelů je zde přichystán manuální režim, který je nejen u fotografií, ale i videí, což není nic běžného. Velmi příjemnou odlišností je také širokoúhlý fotoaparát, který jistě najde své uplatnění a příznivce. LG nechybělo moc a vyhrálo by, bohužel pro něj ale rozhodly malé chyby v jednotlivých kategoriích.

LG G7 ThinQ odchází poražen se ctí

Fotografie v plném rozlišení

Budeme rádi, když se s námi v diskuzi podělíte o své dojmy ze seriálu FotoDuel. Dejte nám vědět, na co se máme více zaměřit nebo co je pro vás zajímavé. Napište nám, jaké telefony byste proti sobě rádi postavili a třeba je zařadíme do některého z dalších článků. Už pilně připravujeme další díl seriálu FotoDuel, ve kterém se můžete těšit na Pocophone F1 a Huawei Nova 3. Další díly tohoto seriálu naleznete pod tímto odkazem, případně zde:

Autor článku David Skopal
David Skopal
Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.

Kapitoly článku