TOPlist

FotoDuel: Samsung Galaxy S9 vs. Samsung Galaxy S7 edge

Samsung Galaxy S7 a Samsung Galaxy S9: srovnání

Přinášíme vám další díl našeho seriálu FotoDuel, ve kterém proti sobě stavíme schopnosti fotoaparátů různých telefonů. Dnes však budou oba zástupci ze stáje jihokorejského Samsungu a bude je dělit dvouletý odstup. Jak si bude starší model vést při srovnání s letošní vlajkovou lodí? To vám prozradí náš fototest.

Je s podivem, že žebříčkem fotoaparátů DxOMark prošel (zatím) jen starší model z dnes testovaných, Galaxy S7 edge (recenze). Ten dostal od expertů hodnocení 89 bodů, což je pro představu o jeden více než Apple iPhone 7 Plus. Hodnocení dostal z letošní řady S9 pouze model s přídomkem Plus, který obdržel 99 bodů a jenž nedávno prokázal své schopnosti v našem srovnávacím testu. Druhým kandidátem na vítěze tohoto dílu tedy bude klasická verze Galaxy S9 (recenze).

Specifikace fotoaparátů

Samsung Galaxy S9 je letošní vlajkovou lodí jihokorejské společnosti a fotoaparát je jednou z oblastí, která prošla vylepšením oproti předchůdcům. Do vínku tak dostal snímač s rozlišením 12 megapixelů, který je doplněn o přisvětlovací diodu a optickou stabilizaci obrazu. Velkou novinkou a zároveň rozdílem oproti staršímu sourozenci je však variabilní clona (f/1.5 – f/2.4). V automatickém režimu se o volbu clony nestaráte a telefon vše obstarává sám, v režimu Pro ji můžete měnit manuálně.

Samsung Galaxy S9 vs. Samsung Galaxy S7 edge: srovnání fotoaparátů
Samsung Galaxy S9 vs. Samsung Galaxy S7 edge: srovnání fotoaparátů

Samozřejmostí je možnost natáčet video v rozlišení až 4k při 60 snímcích za vteřinu. Pokud máte rádi zpomalené záběry, potěší 240 snímků za vteřinu při rozlišení Full HD a super slow-motion režim, který vám nabídne frekvenci 960 fps a rozlišení 720p.

Letošní Samsung Galaxy S9
Letošní Samsung Galaxy S9

Předloňská vlajková loď Galaxy S7 edge přišla s 12Mpx snímačem se světelností objektivu f/1.7, kterému dělá společnost dioda k osvětlení scény a OIS. Senzor má velikost 1/2.5″ a pixely 1,4 µm. Ostření obstarává technologie DualPixel s PDAF. I zde je možnost nahrávat maximálně 4k video, avšak s frekvencí 30 snímky za vteřinu.

Samsung Galaxy S7 edge z roku 2016
Samsung Galaxy S7 edge z roku 2016

Tip: srovnání parametrů obou testovaných smartphonů si můžete prohlédnout v našem katalogu.

Testovací snímky

Při testování měly oba modely stejné podmínky a aby nedošlo k nepřesnostem, byly umístěny na speciálním držáku vedle sebe. Telefony byly nastaveny do automatického režimu focení a testované scény byly foceny ve stejném okamžiku, ve stejné vzdálenosti, v poměru stran 4:3 a v rozlišení 12 Mpx. První snímek vždy pochází z Galaxy S9, pravá strana patří Galaxy S7 edge.

Dobré světelné podmínky

Je jasné, že letošní vlajkové lodi nebudou fotografie za dobrého světla dělat problémy. To samé platí i o modelu S7 edge, i když je vidět, že drobné rozdíly zde můžeme najít. Jde zejména o podání barev a starší zástupce testu má občas tendenci ladit barvy do žlutých odstínů. U první fotografie nejsou rozdíly téměř žádné, u druhé se projevuje již zmíněná diference barev.

Co se týče úrovně detailů, tak ta je u obou smartphonů na velmi dobré úrovni a zde není co vytknout. Opět je možno si všimnout nažloutlého nádechu fotografie na pravé straně.

Scény s velkým dynamickým rozsahem nás teprve čekají, ale už zde je znát použití funkce HDR a celkem podstatně ovlivňuje výsledek. S oblohou v pozadí si lépe poradil model S9 a i barevně si oproti konkurentovi z vlastní stáje stojí lépe.

Na první fotografii si můžete vpravo všimnout, že Galaxy S9 má lepší vykreslení stromu a po přiblížení má také  ostrost po celé ploše na vyšší úrovni. S dětským hřištěm neměl problém ani jeden ze smartphonů a snímky jsou víceméně identické.

Zde je vidět, jak moc dokáže Samsung změnit barvy. U obou zástupců dnešního testu je tráva hodně do žluta a to opravdu není žádoucí. Svůj podíl na tom jistě mohlo mít nebe v pozadí, ale i tak je to prohřešek, o kterém vás informujeme.

Funkce HDR

Novější zástupce nabízí lepší dynamický rozsah a všechno je krásně viditelné a prokreslené. Stromy v popředí mají potřebné detaily a nebe v pozadí má barvu, která odpovídá realitě. Galaxy S7 Edge nedokáže držet krok se svým nástupcem a zejména obloha za stromy je přepálená.  Na druhé fotografii je možno hlavní rozdíl spatřit ve spodní části, kde S9 exceluje.

Ano, je vidět, že u první scény podal letošní model barvy trošku mimo realitu, ale na druhou stranu práce HDR je perfektní. Je zřejmé, že u druhého snímku je vítěz jasný. Galaxy S7 Edge nedokázal zobrazit barvu ani kontury oblohy a barva stromu má opět žlutý nádech.

Scéna se stromem a cestou nedělala větší problémy ani jednomu ze smartphonů, výsledky od sebe tak nebyly daleko. Letošní i dvouletý model mají podobnou strukturu, detaily a snímky se dají označit za velmi povedené. Fotografii se stromem zvládly oba modely bez potíží.

Další strom a stále stejná situace, Galaxy S9 to s protisvětlem opravdu umí a i zde nám to potvrzuje. Zástupce starší generace se sice snažil, ale svého soka nepřekonal.

Zde u noční fotografie s přímým protisvětlem pocházejícím z pouliční lampy si můžete všimnout, že každý z účastníků se k použití HDR staví odlišným způsobem. Zatímco Galaxy S9 zredukoval světlo do jakési podélné linky přes většinu snímku, S7 Edge vytvořil kruhovitý útvar kolem zdroje světla. Pokud si tyto dva rozdílné přístupy odmyslíme, situaci kolem lampy lépe vystihl letošní model.

Makro

Tady je nutné uznat, že oba si poradili skvěle a i po přiblížení je všechno krásně ostré a dokonce jsou vidět i jednotlivé štětinky rostliny. Přítomno je i přirozené rozmazání pozadí, které je žádoucí a dodává fotografii příjemný vzhled.

Není překvapením, že ani u odkvetlé pampelišky nebyly s vyobrazením žádné problémy. I přes shodné rozlišení senzoru je snímek z Galaxy S9 o malý kousek detailnější, zvláště pak v oblasti semínek, která jsou i po přiblížení krásně viditelná.

U snímků jetele jsou detaily na skvělé úrovni u obou účastníků a ani po přiblížení neztrácí ostrost. Detekce hran a celková struktura je však opět o trochu lepší v případě letošní novinky. S kmenem stromu se situace obrátila na stranu modelu Galaxy S7 Edge, který nabízí lepší kontrast a větší množství detailů.

Střed kopretiny lépe vystihl starší model, zatímco Galaxy S9 si lámal hlavu s vyobrazením žluté barvy a mírně slil detaily. To samé platí o druhém snímku, kde stejným způsobem překvapivě zvítězil starší Galaxy S7 Edge.

Karta se obrátila a s mírným náskokem zde předvedl lepší výsledek novější z dnes testovaných zařízení. Barva motýla je přesná a detaily jsou na vysoké úrovni.

Zhoršené světelné podmínky

Začneme zlehka pouze šerem, ve kterém byl focen dalekohled. Při běžném pohledu nejsou vidět znatelné rozdíly, přiblížení však odhalí, že novinka má lepší úroveň detailů a méně šumu než jeho předchůdce.

Jakmile se setmělo ještě více, byla již lepší světelnost novinky znát a úroveň šumu byla mnohem menší než u S7 edge. Jedná se o velmi náročnou scénu, takže nejde říci, že S9 exceluje a podává neuvěřitelné výkony, ale v rámci testu svého soupeře poráží.

Tato dvojice fotografií je téměř stejná, s tím rozdílem, že snímek vlevo obsahuje pro někoho rušivý element v podobě linky světla. Někomu se to může líbit, jiní to budou nenávidět, to záleží na vašich osobních preferencích.

Lístek s kapkami vody vyřešily oba smartphony stejným způsobem a ani barevně se od sebe neodlišují. Novější zástupce však dokázal vykreslit i žilkování na listu a proto si zaslouží kladné body. Jeho předchůdce neukázal špatný výsledek, ale opět to nestačilo na to, aby svého soka překonal.

Tyto dva snímky by mohl rozhodnout jeden důležitý pojem a tím je digitální šum. Ani jeden z účastníků se mu nevyvaroval a objevuje se zde, Galaxy S7 edge ale „šumí“ mnohem více. Navíc nedokázal vystihnout správnou barvu kostela, ta je opravdu reálná jen na letošním modelu jihokorejského výrobce.

Závěrečné hodnocení

Ve světě mobilních technologií plyne čas opravdu rychle a dá se říct, že každých pár měsíců se možnosti fotoaparátů posouvají stále dál. Dnes jsme se tedy poohlédli do minulosti a srovnali dvouletý model s novinkou letošního roku. Výrazné rozdíly jsou viditelné pouze v extrémních situacích jako například scény s vysokým dynamickým rozsahem, kde Galaxy S9 svého staršího sourozence porážel asi nejvýrazněji. Noční fotografie se také dočkaly vylepšení a může za to samozřejmě i variabilní clona, která funguje opravdu velmi dobře.

Samsung Galaxy S9 fotí jedním slovem výborně. Na špičku, kterou jsme testovali minule sice trochu ztrácí, ale stále je to špičkový telefon s vynikajícím fotoaparátem, který vás nenechá na holičkách za žádných světelných podmínek. Potěší při focení blízkých předmětů, HDR scén a nezalekne se ani při nočních fotografiích, jde tak o univerzální fotoaparát, se kterým budete za své snímky spokojeni. I tento smartphone však není bez chyby a občas zaváhal a dal tak prostor staršímu modelu.

Již dva roky je to od doby, co byl představen model Galaxy S7 edge a musím uznat, že mě mile překvapil svými schopnostmi. Stále podává výsledky na vysoké úrovni a u některých scén dokonce překonal svého nástupce. To však bylo spíše ojedinělé a většinou byl v pozadí modelu Galaxy S9. Výrazný skok to však nebyl a majitelé tohoto telefonu tak mohou s upgradem na novější verzi ještě chvíli počkat.

Odkazy na fotografie v plném rozlišení

Budeme rádi, když se s námi v diskuzi podělíte o své dojmy ze seriálu FotoDuel. Napište nám, jaké telefony byste rádi viděli proti sobě a my se budeme snažit to uskutečnit. Další díly tohoto seriálu naleznete pod tímto odkazem, případně zde:

Autor článku David Skopal
David Skopal
Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.

Kapitoly článku