TOPlist

Samsung Galaxy A50 recenze: vydařená střední třída s čtečkou v displeji

Samsung Galaxy A50 recenze

Samsung před dvěma měsíci na veletrhu MWC v Barceloně představil dva nové smartphony střední třídy Galaxy A30 a A50. Oba modely si berou několik prvků z vrcholových telefonů, oproti jiným z řady Galaxy A však postrádají voděodolnost. Do redakce se nám dostal lépe vybavený model A50, na který se v dnešní recenzi podrobně zaměříme. Novinka zaujme velkým bezrámečkovým AMOLED displejem s výřezem pro selfie kamerku, který má v sobě integrovanou optickou čtečku otisků prstů.

Galaxy A50 dále sází na elegantní plastovo-skleněná záda, tři zadní fotoaparáty, slušnou hardwarovou výbavu, Android 9.0 Pie s nadstavbou One UI nebo baterii s vysokou kapacitou a rychlým nabíjením. Samsung Galaxy A50 je na českém trhu dostupný v černé, modré a bílé barevné variantě za doporučenou cenu 8 990 Kč včetně DPH. Jaký na nás novinka udělal dojem a jaké další vlastnosti nabízí, se dočtete v recenzi Samsung Galaxy A50.

Samsung Galaxy A50: obsah balení

V prodejním balení se kromě samotného telefonu nachází kompaktní 15W adaptér s rychlým nabíjením (9V/1,67A), metr dlouhý kabel pro nabíjení či přenos dat, spona pro vyjmutí slotu pro dvě nanoSIM a zároveň jednu microSD kartu do kapacity 512 GB, uživatelská příručka a obyčejnější pecková sluchátka, která poslouží především jako anténa pro FM Rádio.

Samsung Galaxy A50 & obsah balení
Samsung Galaxy A50 & obsah balení

Samsung Galaxy A50: konstrukce a design

Samsung Galaxy A50 na první pohled zaujme přední stranou, kterou téměř z 85% zabírá velký displej. Pozorný čtenář si ihned povšimne výřezu, který ukrývá selfie kamerku. Ten je naštěstí vcelku elegantní a naživo vypadá opravdu pěkně. Kdo by jej i přesto nechtěl, může ho softwarově schovat. Samsung si navíc přichystal i pěkné světelné efekty kolem výřezu, které se provedou při aktivaci předního fotoaparátu.

Samsung Galaxy A50 recenze

Nad ním se dále nachází drobný výdech telefonního reproduktoru a nezbytné senzory. Při úspoře místa se bohužel zapomnělo na notifikační diodu, což je škoda, nicméně ji můžete nahradit Always On displejem. Jinak symetrické rámečky narušuje tlustší spodní bradička, která nic neukrývá.

Plast, co se tváří jako sklo

A50 jistě zaujme i zadní stranou, která je vyroben z materiálu s kombinací plastu a skla, který Samsung nazývá 3D Glasstic. Díky použití plastu je telefon velmi lehký a měl by být odolnější proti rozbití nebo poškrábání. Sklo naopak vrhá pěkné zrcadlové odlesky.

Samsung Galaxy A50 18

Dominantní prvkem na zádech je modul fotoaparátu v levém horním rohu, který svým tvarem připomíná semafor. Naštěstí příliš nevystupuje z těla zařízení, i přesto je chráněn odolným sklem a kovovým rámečkem. Pod ním našla své místo přisvětlovací dioda.

Musím říct, že telefon se díky svým rozměrům (158,5 × 74,7 mm), tenkosti pouhých 7,7 mm a zakulaceným bokům velmi dobře drží. Velmi příznivá je i hmotnost zařízení 166 gramů. Zamrzí však absence jakékoliv deklarované voděodolnosti, se kterou telefony řady Samsung Galaxy A začínaly.

Samsung Galaxy A50 16

Telefon se bude na českém trhu prodávat v námi testované modré barvě, v nevšední černé se zajímavým gradientním přechodem a v elegantní perleťové bílé variantě.

Čtečka otisků prstů v displeji

Bystrý čtenář si povšimne ještě jedné věci – nikde na telefonu není viditelná čtečka otisků prstů, přesto jí telefon disponuje. Schovala se totiž přímo pod displej. Bohužel se ale nejedná o ultrazvukovou technologii, kterou můžete znát z top modelů S10, ale o levnější optickou čtečku. I přesto mě překvapila svou rychlostí a pohodlností při jejím používání.

Čtečka otisků prstů v displeji už pronikla do střední třídy
Čtečka otisků prstů v displeji už pronikla do střední třídy

Pro autentizaci lze využívat také váš obličej, což je také rychlý a pohodlný způsob, který funguje dobře i za horších světelných podmínek a při jakémkoliv natočení telefonu (například v poloze naležato). Na bocích se nachází 3,5mm výstup na sluchátka, zdířka USB-C konektoru, hlasitý reproduktor s podporou Dolby Atmos, ovládací tlačítka, slot pro karty a mikrofony.

Samsung Galaxy A50 vsází na prostorný displej s výřezem

Přední stranu Samsungu Galaxy A50 zaujímá velký 6,4 palcový displej s Full HD+ rozlišením (2340 x 1080 pixelů). Má zakulacené rohy a atypický poměr stran 19,5:9 (jemnost 403 ppi). Jedná se o AMOLED panel typu Infinity-U, což znamená, že jej v horní části uprostřed zdobí výřez (ve tvaru „U“) pro selfie kamerku. Zobrazovač zabírá úctyhodných 84,9 % čelní plochy a je kryt odolným tvrzeným sklem.

Samsung Galaxy A50 06

Displej disponuje sytými barvami, absolutní černou, výbornými pozorovacími úhly a bezproblémovou čitelností na přímém světle. Nechybí ani adaptivní jas nebo filtr modrého světla. A pokud budete chtít využít pracovní plochu na maximum, uvítáte možnost ovládat systém pomocí gest, díky čemuž se skryje ovládací panel s tlačítky.

V nastavení nechybí ani možnost si vybrat z několika režimů displeje nebo vyvážení bílé. Samozřejmostí je funkce Always On, která na displeji zobrazí hodiny a oznámení, když telefon nepoužíváte. Samsung nezapomněl ani na Noční režim, který přepne prostředí převážně do černých barev, což uleví vašemu zraku a nepatrně také baterii.

Samsung Galaxy A50: hardwarová výbava a výdrž baterie

Samsung Galaxy A50 pohání nový osmijádrový procesor Exynos 9610 doplněný o 4 GB RAM. Vnitřní úložiště má slušnou kapacitu 128 GB (uživateli je dostupných zhruba 110 GB) a je možné jej rozšířit paměťovou kartou formátu microSD do kapacity 512 GB. Potěší, že do slotu dáte microSD kartu i dvě nanoSIM karty. Výkon zařízení je zcela dostatečný. Ve výbavě nechybí podpora všech lokálních LTE standardů, Wi-Fi 5 (o novém značení jsme psali zde), Bluetooth 5.0, GPS, NFC nebo FM Rádio.

Hardwarové parametry Samsung Galaxy A50

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 9.0, čipset: Samsung Exynos 9610, octa-core, 4× 2,3 GHz Cortex-A73 + 4× 1,6 GHz Cortex-A53, GPU: Mali-G72 MP3, RAM: 4 GB, interní paměť: 128 GB, pam. karta:
Rozměry: 158,5 × 74,7 × 7,7 mm, hmotnost: 166 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6,4", Super AMOLED, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2340 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 25 Mpx, f/1.7, 26mm, PDAF, druhý: 8 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, 13mm, 1/4.0", 1.12µm, třetí: 5 Mpx, portrétový, f/2.2, selfie kamera: 25 Mpx, f/2.0, Full HD video, HDR

Akumulátor v těle telefonu má vysokou kapacitu 4 000 mAh a nabijete jej z nuly na 50 % zhruba za 45 minut a do úplného nabití to trvá další necelou hodinu. Výrobce musím pochválit, že rychlonabíječka s výkonem 15 Wattů je přímo v balení. Bohužel zařízení i přes plastovo-skleněná záda nepodporuje bezdrátové nabíjení.

Samsung Galaxy A50 14

Při běžném používání vydrží telefon bez problému jeden a půl dne na jedno nabití. I při náročnějším používání vydrží přes jeden v provozu, tohle se Samsungu opravdu povedlo a má velký palec nahoru. Nechybí ani střední nebo maximální úsporný režim.

Operační systém Android 9.0 Pie s nadstavbou One UI

Samsung nic nepodcenil a A50 vybavil nejnovějším operačním systémem Android 9.0 Pie, který je doplněný novu nástavbu One UI, kterou můžete znát z modelů řady Galaxy S10. Systém je rychlý a nabízí mnoho vylepšení. Hlavním benefitem nové nadstavby je větší uživatelský zážitek z ovládání. Prostředí se dá prakticky ovládat jednou rukou, navíc je vzhledově velmi povedené, uhlazené, systémové aplikace mají stejný designový jazyk, vše je přehledné, intuitivní a lze přizpůsobovat k obrazu svému.

Největším změnám oproti nadstavbě Experience jsem se věnovali v samostatném článku. Nastavení telefonu je opět velmi bohaté, zde uvedu jen to nejzajímavější. Funkce Digitální pohoda vám každý den spočítá dobu strávenou na vašem telefonu (v konkrétní aplikaci) nebo počet odemknutí a oznámení.

V systému naleznete mnoho užitečných funkcí i několik předinstalovaných aplikací navíc. Jedná se především o nástroje (Rádio, Samsung Notes, Game Launcher), ale i o aplikace od firmy Microsoft (Office Mobile, OneDrive a Linkedln).

Samsung Galaxy A50 08

Perfektně propracovaná je i aplikace fotoaparátu. Nechybí zde několik užitečných gest, kterými se můžete přepínat mezi mnoha režimy (auto, profesionální, panoráma, krása, živé zaostření pro bokeh efekt, video, pomalý pohyb a další). I nastavení je hodně obsáhlé a nesmím zapomenout zmínit ani tlačítka pro rychlý výběr fotoaparátu.

Samsung Galaxy A50: fotoaparát a záznam videa

Samsung Galaxy A50 se může pochlubit zadním trojitým fotoaparátem, který je tvořen primární 25Mpx kamerkou s výbornou světelností f/1.7, sekundárním širokoúhlým fotoaparátem s rozlišením 8 Mpx (f/2.2) a hloubkovým 5Mpx senzorem (f/2.2). Ve výřezu se schovává přední selfie kamerka s vysokým rozlišením 25 Mpx a světelností f/2.0.

Samsung Galaxy A50 09

Za dobrého světla jsou výsledky velmi dobré. Pochválit musím slušnou ostrost, věrné barvy, úroveň detailů a nízkou míru šumu. Makro snímky jsou také na vysoké úrovni, nechybí jim ostré detaily, ani přirozené rozostřené pozadí.

Nemusíte se bát ani scén s protisvětlem, velkým dynamickým rozsahem nebo se zataženou oblohou. Díky umělé inteligenci lze využít optimalizace scény, která rozpozná fotografované objekty a následně celou fotografii vylepší. Širokoúhlé snímky jsou také dobré, ale je u nich znát zkreslení.

Fotoaparát se chlubí i portrétním režimem (živé zaostření), který díky 3D ToF senzoru lépe rozpozná hloubku scény a obstará kýžený bokeh efekt. Výsledné snímky nejsou vůbec špatné ani u přední selfie kamerky, která vytváří rozmazané nebo černobílé pozadí pomocí softwaru.

Při focení v šeru, za zhoršených světelných podmínek v budově a ve tmě je potřeba počítat s horší ostrostí, ale i zde si A50 zachovává celkem dobrou úroveň šumu a dobrou světlost. Škoda, že fotoaparát postrádá nočním režimem, který se dostává i do levnějších telefonů (například nedávno testovaný Redmi Note 7 nás nočním režimem mile překvapil).

Tip: všechny snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout/stáhnout zde.

Zadní i přední fotoaparát Samsungu Galaxy A50 zvládá natáčet Full HD video při 30 snímcích za vteřinu. Potěší, že můžete využít i širokoúhlých záběrů, ale bohužel při natáčení nelze mezi fotoaparáty volit. Kvalita záznamu je slušná, video má pěkné barvy a zvukové podání je také dobré.

Samsung Galaxy A50 recenze: závěrečné hodnocení

Samsung Galaxy A50 je velmi povedeným smartphonem střední třídy, který zaujme výborným AMOLED displejem s kapkovitým výřezem a minimálními rámečky. Potěší svou lehkostí a tenkostí, takže pěkně padne do ruky. Velice pěkně vypadá i zadní strana, škoda že se snadno zamaže. Výdrž baterie je také slušná a uvítáte i rychlé nabíjení skrze 15W adaptér, který je součástí balení.

Samsung Galaxy A50 recenze

Mezi další plusy patří odemykání obličejem, 3,5mm výstup na sluchátka nebo rozšířený slot na dvě nanoSIM karty i microSD kartu. Zamrzí absence voděodolnosti, kterou některé předchozí modely A disponovaly. Mezi mínusy patří i absence notifikační diody nebo pro někoho může být výřez v displeji, který se dá ale softwarově skrýt. Trochu kontroverzní je čtečka otisků prstů, která občas nedokáže otisk rozpoznat, navíc je potřeba na ní více přitlačit.

Samsung Galaxy A50 recenze

Hardwarové parametry zařízení jsou na dobré úrovni a výkon je zcela dostatečný. Použitý operační systém Android 9.0 Pie je rychlý a nadstavba One UI hodně povedená. Schopnosti fotoaparátu jsou velmi dobré, potěší nízká úroveň šumu i širokoúhlé záběry. Za cenu 8 990 Kč se jedná o atraktivní model, který zaujme atraktivním designem i svou výbavou. Mezi konkurenty patří Nokia 7.1 (recenze), Sony Xperia 10 (recenze) nebo novinky Xiaomi Mi 9 SE a Huawei P30 Lite.

Samsung Galaxy A50

Samsung Galaxy A50
8

Design a zpracování

8.4/10

Výkon a optimalizace

7.6/10

Hardwarová výbava

7.8/10

Kvalita fotografií a videa

7.9/10

Výdrž baterie

8.2/10

Klady

  • atraktivní vzhled
  • kvalitní AMOLED displej s minimálními rámečky
  • čtečka otisků prstů v displeji (ve střední třídě)
  • fotografie za dobrých světelných podmínek
  • výdrž baterie a rychlé nabíjení
  • 3,5mm výstup na sluchátka
  • lehkost, tenkost a pohodlnost držení
  • Android 9 Pie a nadstavba One UI

Zápory

  • plastově působící zadní strana, která se snadno zamaže
  • absence notifikační diody
  • pro někoho výřez v displeji
  • žádná vodotěsnost
Autor článku Petr Uhlíř
Petr Uhlíř
Student ČVUT, Fakulty elektrotechnické a studijního programu Softwarové inženýrství a technologie. Milovník mobilních zařízení a nových technologií. Mezi mé záliby patří grafika a florbal. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku