TOPlist

Samsung čelí problémům s výdrží Galaxy S9, na vině jsou odlišné procesory

Samsung Galaxy S9

Od nových telefonů automaticky očekáváme, že výdrž jejich baterie bude vyšší, než byla u předcházejících modelů. To je chtě nechtě pravidlo technologického pokroku, které jsme všichni přijali za své. V honbě za lepšími výsledky se ovšem tu a tam objeví nějaký přešlap. Ten poslední způsobil Samsung, když se do své vlajkové lodi, modelu S9, rozhodl dát dva odlišné procesory – jeden z vlastní produkce a druhý od konkurence.

Když dva dělají totéž, není to totéž

V Samsungu Galaxy S9 se můžeme setkat s dvěma čipy – Exynosem 9810 z dílny korejského giganta a Snapdragonem 845, který má na svědomí Qualcomm. Zatímco Snapdragon je aktuálně jedním z nejlepších procesorů, který v mobilním světě najdeme, Exynos si teprve své místo na slunci musí vybojovat. Samsung mu ovšem tento boj nikterak neulehčuje.

Dva stejné kusy nemusí být zcela stejné

Ze srovnávacích testů v AnTuTu, Basemark nebo GFXBench jasně vyplývá, že nejnovější Exynos za Snapdragonem stále zaostává. Pozitivní je ale fakt, že oproti předchozí generaci Exynosů, modelu 8895, se výkon výrazně zlepšil. Samsung tedy evidentně dělá, co může, aby dohnal konkurenci. Problém ovšem nastal u Galaxy S9. Ze srovnání stejných modelů, které se liší pouze použitými procesory, totiž vyplynulo, že verze s procesorem od Samsungu je mnohem náročnější na baterii, než by bylo vhodné.

Problém, který není neřešitelný

Vyšší náročnost potvrzuje také Andrei Frumusanu z AnandTech, který podal obšírný komentář ke snahám Samsungu v oblasti procesorů. „V ideálním světě se 9810 zdá jako dobrý pokrok oproti 8895. Samsung se ale musí poměřovat s ostatními výrobci ARMových čipů, nejen sám se sebou. Zdá se, že veškeré snahy Samsungu jsou o generaci pozadu oproti svým konkurentům,” řekl tvrdě Frumusanu.



Samsung Galaxy S9



Nepřehlédněte

Recenze Samsung Galaxy S9: evoluce dotažená k dokonalosti

Když to shrneme, tak čip, který se používá na většině světových trhů, je sice o 20 % rychlejší, nicméně v některých případech je o 50 % méně efektivní. „Exynos 9810 totálně propadl ve srovnání s minulou generací zařízení. Dokonce i Exynos 8895, který byl použit v Galaxy S8, vydržel o 3 hodiny déle,” dodává Frumusanu. Výsledky, které naměřili v AnandTech, rozhodně nejsou ojedinělé, jak dokazuje například test Strategy Analytics.

Strategy Analytics, 2018

Tyto výsledky nicméně neznamenají, že 9810 je špatný čip, nebo že je extrémně náročný na baterii. Samsung pouze procesor špatně nastavil, což vyústilo právě v tyto problémy. „Při zkoumání výkonnostních křivek jsme zjistili, že dochází k ohromnému nárůstu spotřeby energie při vyšších frekvencích procesoru. Při přechodu z taktu 2,3 GHz na 2,9 GHz se spotřeba zdvojnásobila, znatelná změna byla i při přechodu na takt 2,7 GHz. Dobrou zprávou ovšem je, že nárůst je strmý a lineární, tedy při nižších frekvencích se efektivita procesoru vrací,” vysvětluje Frumusanu.

Samsung musí změnit svůj přístup ke konkurenci

Jinými slovy Samsung naprogramoval Exynos 9810 tak, aby si s určitými úlohami poradil neadekvátním způsobem. Chyba v případě Exynosu 9810 je tedy naštěstí pro Samsung pouze softwarového rázu, je tedy poměrně snadno opravitelná updatem. Problém je v tom, že korejský gigant vypustil do světa zařízení, které pořádně neotestoval. Čistě teoreticky není důležité, zda jsou na všech trzích jsou smartphony identické, co se týče hardwarových komponentů. Podstatné je ale to, aby všechny verze stejného modelu podávaly totožné výkony. Což se v případě Galaxy S9 neděje.

V případě čipů se Samsung snaží přiblížit se svému hlavnímu rivalu – Applu. Ten si rovněž své čipy navrhuje sám, nicméně dosáhnout stejné hardwarové synergie, jako se to podařilo Applu, je velká výzva. Čipy řady A jsou totiž na míle vzdálené tomu, o co se snaží v Jižní Koreji. Samsung se musí zaměřit především na své primární konkurenty, jako je Qualcomm. Tomu se v případě Snapdragonu 845 podařilo zvednout výkon tak, aby neutrpěla jeho efektivita.

Výkonný mobilní procesor – ale jaký?

Pro Samsung je toto zjištění rozhodně špatnou zprávou. V rámci své marketingové strategie totiž nespecifikuje, jaký procesor se nachází v modelu Galaxy S9. Odhalení, že na trhu jsou dvě verze, které se významně liší, je určitě špatným signálem směrem k zákazníkům. Ačkoli většina z nich neřeší, kterým čipem je jejich stroj osazen, nezanedbatelný počet tyto informace bere v potaz. A to by se mohlo Samsungu do budoucna vymstít.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku