TOPlist

Redmi Note 7 recenze: vydařená střední třída

Xiaomi Redmi Note 7 0

Čínská společnost Xiaomi představila model Redmi Note 7 před téměř 3 měsíci, ale až teď se dostává na český trh. Její logo však na telefonu najdete jen částečně, jedná se totiž o vůbec první smartphone vyčleněné značky Redmi (by Xiaomi), která bude působit samostatně se zaměřením na nižší a střední třídu smartphonů. Jako vždy u nich bude kladen důraz na dobrý poměr ceny a výkonu. Podobně osamostatněný brand má Xiaomi ještě jeden – Pocophone, který aktuálně zastupuje velmi zajímavý model F1 (recenze).

Novinka láká na elegantní skleněná záda, velký displej s výřezem, baterii s vysokou kapacitou a rychlým nabíjením, Android 9.0 Pie s prostředím MIUI 10 nebo na hlavní 48Mpx fotoaparát. Telefon se na českém trhu prodává v globální verzi za doporučenou cenu 4 899 Kč (3/32 GB), respektive za vyšší paměťovou verzi (4/64 GB) zaplatíte 5 799 Kč nebo 6 399 Kč včetně DPH za nejvyšší konfiguraci se 4 GB RAM a 128GB úložištěm. Co dalšího novinka nabízí, vám prozradí naše Redmi Note 7 recenze.

Spousta uživatelů si tento model kvůli názvu může zaměnit s Redmi 7; ten ale nejen díky nízké ceně cílí spíše na nenáročné uživatele – jeho recenzi si můžete přečíst zde.

Video recenze Redmi Note 7

Tip: nenechte si ujít naše nové videorecenze a přihlaste se k odběru našeho YouTube kanálu

Redmi Note 7: obsah balení

Obsah balení nabízí jen základní výbavu. V krabičce se nachází samotný telefon, 10W napájecí adaptér (5V/2A), metr dlouhý USB-C kabel pro nabíjení či přenos dat, spona pro vyjmutí hybridního slotu (pro dvě nanoSIM nebo jednu nanoSIM a microSD kartu), uživatelská příručka a průhledný gumový obal.

Xiaomi Redmi Note 7 01
Redmi Note 7 a obsah balení

Konstrukce a design Redmi Note 7

Redmi Note 7 na první pohled zaujme vcelku velkými rozměry 159,2 × 75,2 × 8,1 mm, za což může, i přes snahu o redukci rámečků, velký 6,3 palcový protáhlý displej. Podle posledních trendů se telefon neobešel bez výřezu pro selfie kamerku. Ten není kdovíjak elegantní, proto bych čekal, že půjde alespoň softwarově schovat, ale touto funkcí zatím telefon nedisponuje.

Xiaomi Redmi Note 7 recenze

Nad ním se nachází podlouhlá mřížka telefonního reproduktoru a nezbytné senzory. Notifikační dioda se přemístila do vysoké spodní brady. Na plastových bocích nalezneme hlasitý mono reproduktor, zdířku USB-C, ovládací tlačítka, mikrofony nebo hybridní slot na karty. Potěší i infraport pro ovládání domácí elektroniky a nezapomnělo se ani na 3,5mm audio výstup.

Jedním z velkých lákadel Redmi Note 7 je elegantní skleněná zadní strana. V námi testované modré variantě mají záda povedený gradientní přechod do fialové, to se Xiaomi rozhodně povedlo. Na zádech je nejvýraznějším prvkem modul duálního fotoaparátu. Bohužel hodně vystupuje z těla zařízení, ale je naštěstí kryt odolným sklem a kovovým rámečkem.

Xiaomi Redmi Note 7 recenze

Na zadní straně ještě našla své místo čtečka otisků prstů, která je snadno nahmatatelná, rychlá a přesná. Pro autentizaci můžete využít i váš obličej, což je také snadný a pohodlný způsob, jak zařízení odemknout. Rozpoznání funguje při jakémkoliv natočení telefonu (například v režimu naležato) a dokonce i za horší světelných podmínek (při protisvětle nebo ve tmě), akorát v tomto případě musíte počítat s větší prodlevou.

Redmi Note 7 díky zakulaceným bokům pěkně padne do ruky. Na závěr doplním hmotnost telefonu, která já vcelku příznivých 186 gramů. Zařízení se může pochlubit i voděodolností, i když výrobce neudává žádný stupeň krytí (více se dozvíte zde). Telefon byl podroben i několika testům odolnosti. Novinku na českém trhu seženete v atraktivní červené barvě s růžovým přechodem, konzervativní černé a v námi testované modré variantě s gradientem do fialové.

Redmi Note 7 vsází na velký displej s kapkovitým výřezem

Redmi Note 7 disponuje velkým 6,3 palcovým displejem typu IPS s atypickým poměrem stran 19,5:9. Jeho rozlišení je Full HD+ (2340 x 1080 pixelů), tedy dostatečná jemnost 409 pixelů na palec a je kryt odolným sklem Gorilla Glass 5. Příjemně působí i zakulacené rohy displeje. Avšak schází možnost schování výřezu v displeji, což je škoda a snad to výrobce napraví v některé z dalších aktualizací.

Xiaomi Redmi Note 7 02

Jas zobrazovače i pozorovací úhly jsou velmi dobré. Bohužel jsem při testování zjistil, že při dívání se na displej přes polarizační brýle nejde obrazovka vůbec vidět a je úplně tmavá (například s telefonem Galaxy S10 tento problém nemám).V nastavení si můžete zvolit i vámi preferovanou teplotu barev nebo kontrast. Displej lze také probudit dvojím poklepáním a nechybí automatická regulace jasu nebo čtecí režim (filtr modrého světla).

Hardwarová výbava a výdrž baterie

Redmi Note 7 je poháněn osmijádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon 660 doplněným o grafický akcelerátor Adreno 512 a 3 nebo 4 GB operační paměti (podle verze). Vnitřní úložiště bude dostupné ve variantách 32, 64 a dokonce i 128 GB. U námi testované střední verze (4/64 GB) bylo po spuštění uživateli dostupných zhruba 52 GB prostoru. Interní úložiště si můžete dále rozšířit o paměťovou microSD kartu do kapacity 256 GB, čímž se ale ochudíte o druhý otvor pro nanoSIM kartu.

Xiaomi Redmi Note 7 14

Výkon telefonu je zcela dostatečný, bez problémů zvládá většinu dnešních her a aplikací. Ve výbavě nechybí podpora všech lokálních LTE standardů, GPS, Wi-Fi 5 (o novém standardu jsme vás informovali zde), FM rádio, infraport pro ovládání domácí elektroniky nebo nejnovější Bluetooth 5.0. Bohužel populární NFC, jak bývá u Xiaomi zvykem, ve výbavě schází, takže na mobilní platby budete muset zapomenout.

Uvnitř zařízení se ukrývá baterie s velkou kapacitou 4000 mAh, stejně jako u staršího modelu Redmi Note 5 (recenze). Telefon podporuje rychlé nabíjení Quick Charge 4, ale zamrzí, že adaptér v balení touto technologií nedisponuje. I přes skleněná záda Redmi Note 7 nenabízí bezdrátové dobíjení, které se pomalu dostává i do střední třídy.

Hardwarové parametry Redmi Note 7

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 9.0, čipset: Qualcomm Snapdragon 660, octa-core, 4× 2,2 GHz Kryo 260 + 4× 1,8 GHz Kryo 260, GPU: Adreno 512, RAM: 3/4/6 GB, interní paměť: 32/64 GB, pam. karta:
Rozměry: 159,2 × 75,2 × 8,1 mm, hmotnost: 186 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6,3", IPS LCD, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2340 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 48 Mpx, f/1.8, 1/2.0", 0.8µm, PDAF, druhý: 5 Mpx, portrétový, f/2.2, selfie kamera: 13 Mpx, Full HD video, HDR

S dodávaným 10W adaptérem (5V/2A) nabijete akumulátor z nuly na 50 procent zhruba za 50 minut a do úplného nabití to trvá dalších 80 minut. Výrobce udává, že s nabíječkou o výkonu 18W (9V/2A) se telefon dobije z nuly na sto za hodinu a 43 minut, což je příjemné. Při běžném provozu se dostanete na dvoudenní výdrž a při náročnějším používání zvládne telefon bez problému jeden a půl dne. Správa napájení nabízí jen základní spořič baterie a optimalizaci využití baterie.

Operační systém Android 9.0 Pie a nadstavba MIUI 10

Xiaomi jde příkladem, proto v telefonu najdeme nejnovější verzi operačního systému Android 9.0 Pie. Jak už je ale u Xiaomi zvykem, doprovází ho nadstavba MIUI, tentokrát ve verzi 10.2. Prostředí systému je velmi rychlé. Vzhledově je nadstavba povedená, prostředí je uhlazené, systémové aplikace mají stejný designový jazyk, vše je přehledné a intuitivní.

Přímo na zamykací obrazovce můžete snadno přistupovat k fotoaparátu potáhnutím doleva nebo k svítilně a Mi Ovladači potáhnutím vpravo. Všechny nainstalované aplikace se nacházejí na plochách vedle widgetů. Úplně vlevo je speciální plocha (obdoba Google Now), ve které se posouváte vertikálně. Na začátku je vyhledávání skrze Google, také si zde můžete přidat až osm zástupců pro rychlý přístup, vytvořit poznámku nebo zde vidíte vaše události pro daný den.

Xiaomi přidalo do systému poměrně hodně (užitečných) aplikací navíc. V systému jsou předinstalované nástroje (kompas, FM rádio, počasí, nahrávání obrazovky, a další), aplikace pro správu telefonu, Mi Drop (pro přenos souborů), Mi Video, Mi Ovladač pro ovládání domácí elektroniky nebo Fórum MIUI.

Xiaomi si vyhrálo i s užitečnými funkcemi a nastavením. Velice mě zaujala možnost zobrazení na celou obrazovku, kdy vám zmizí systémová ovládací tlačítka a vy tak ovládáte prostředí gesty, které můžete znát například z iPhonu X a jiných telefonů. Další zajímavostí je služba Druhý prostor, kdy se systém rozdělí na dvě poloviny (například pro dva uživatele).

Aplikace fotoaparátu je pěkně zpracována a podporuje gesta pro přepínání mezi režimy. Fotoaparát rychle spustíte dvojím zmáčknutím tlačítka pro snížení hlasitosti. Mezi speciální režimy patří Portrét (pro focení s bokeh efektem), Noční režim, Panorama nebo Manuální mód, který bohužel nabízí pouze vyvážení bílé a úpravu ISO.

Fotoaparát a záznam videa

Hlavní fotoaparát Redmi Note 7 láká na vysoké rozlišení 48 Mpx a dobrou světelnost f/1.8. Fotoaparát využívá technologii seskupování pixelů, takže výsledné fotografie mají rozměr 12 Mpx. Sekundární 5Mpx snímač s horší světelností f/2.4 se stará o tzv. bokeh efekt a pomáhá produkovat kvalitnější fotografie.

Objektiv nedisponuje optickou stabilizací obrazu, ale pouze elektronickou, která se hodí zejména u videa. Přední selfie kamerka dostala 13Mpx rozlišení a stejně jako zadní fotoaparát nabízí fázové ostření. Na výsledky ze 48Mpx fotoaparátu jsme se mohli podívat již s předstihem a nejvíce jsme se těšili, jak si povede noční režim.

Fotoaparát pořizuje za dobrých světelných podmínek krásné a kvalitní fotografie plné barev. Umí velice věrně zaznamenat barevné podání dané scény, vše ve velkém detailu a ostrosti. Fotoaparát vcelku dobře pracuje i s protisvětlem. Makro snímky jsou na vysoké úrovni a poskytují krásné barvy s ostrými detaily. Bohužel snímky při zatažené obloze nebo při velmi dynamické scéně nejsou moc kontrastní, detailní a dochází u nich k výraznému útlumu barev a prosvětlenosti scény.

Redmi Note 7 disponuje duálním fotoaparátem nabízející funkci rozostření pozadí – bokeh efekt. Pro pořízení kvalitních “portrétních” snímku je zapotřebí dostatek světla, nejlépe statický nepříliš členitý objekt a pevnou ruku. Výsledkem jsou vcelku povedené fotografie. Největším nedostatkem je nepříliš snadné zaostření na objekt v popředí a často rozostřené okraje objektu. I přední fotoaparát dostal funkci Portrét, ale jedná se pouze o softwarový efekt.

Pochválit musím schopnosti umělé inteligence, která dokáže rozpoznat typ fotografované scény a následně ji vylepšit. U těchto fotografií je znát větší důraz na hezčí barvy, větší světlost a ostrost. Ve tmě je AI také hodně užitečná. Za nedostatečných světelných podmínek v budově nebo za šera jsou výsledné fotografie většinou málo ostré a začíná se u nich projevovat digitální šum.

Stejně tak jsou snímky při nedostatku světla málo kontrastní a detailní. Noční režim velmi dobře stabilizuje světlo, zvýrazní obrysy a vytáhne kontury, takže fotografie působí o něco lépe. Bohužel je v hodně případech znát větší nárůst šumu, zejména na obloze, proto se nejedná o příliš povedený noční mód, ale v dané cenové kategorii si vede velmi dobře.

Tip: všechny snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout/stáhnout zde.

Redmi Note 7 zvládá natáčet v maximálním rozlišení Full HD při 60 snímcích za vteřinu. U záznamu videa nechybí elektronická stabilizace obrazu, ale i tak jsou často výsledné záběry roztřesené. Za zhoršených světelných podmínek je video neostré s velkým šumem. Zvukové podání je na přijatelné úrovni. Celkově není výsledek pořízených videí špatný, ale v dané kategorii nepatří k nejlepšímu.

Xiaomi Redmi Note 7 recenze: závěrečné hodnocení

Redmi Note 7 je vydařeným telefonem střední třídy, který láká na dobré zpracování, elegantní design, kvalitní velký displej nebo velmi dobrou výdrž na baterii podporující rychlé nabíjení. Stejně tak hardwarová výbava a výkon zařízení je v dané cenové kategorii velmi dobrý. Bohužel jsou zde ale nedostatky, které srážejí povedenému smartphonu body dolů. Jedná se o chybějící NFC, vystupující fotoaparát nebo dodávaný adaptér bez rychlého 18W nabíjení.

Xiaomi Redmi Note 7 recenze

Xiaomi musím pochválit, že nezapomnělo na stále populární 3,5mm audio konektor, infraport nebo notifikační diodu. Potěší i fakt, že by se Note 7 neměl bát vody. Dalším lákadlem může být i fotoaparát, ať už jde o hrátky s hloubkou ostrosti, noční režim, umělou inteligenci nebo o pořizování krásných fotografií za dobrých světelných podmínek. Bohužel zklamáním je záznam videa, který je hodně špatný hlavně za horších světelných podmínek.

Xiaomi Redmi Note 7 recenze

Spokojeni budete také s nejnovějším operačním systém Android 9 Pie, který je doplněn o pěknou nadstavbu MIUI. Celkově je Xiaomi Redmi Note 7 povedený smartphone, který potěší všechny uživatele, kteří chtějí od telefonu velký displej, dvoudenní výdrž, dobrý fotoaparát a nechtějí příliš utrácet, protože cena 4 899 Kč za základní verzi je velmi dobrá. Mezi největší konkurenty Redmi Note 7 patří Huawei P Smart 2019 (recenze), Honor 10 Lite (recenze) nebo nedávno testovaná novinka Samsung Galaxy M20 (recenzi si můžete přečíst zde).

Xiaomi Redmi Note 7

Xiaomi Redmi Note 7
7.9

Design a zpracování

8.5/10

Výkon a optimalizace

7.4/10

Hardwarová výbava

7.7/10

Kvalita fotografií a videa

7.9/10

Výdrž baterie

8.2/10

Klady

  • elegantní skleněná záda
  • dvoudenní výdrž na baterii (podpora rychlého nabíjení)
  • snímky za dobrých světelných podmínek a noční režim ve střední třídě
  • nízká cena
  • částečná odolnost vůči vodě
  • 3,5mm audio konektor, infraport, notifikační dioda
  • čtečka otisků prstů a odemykání pomocí obličeje
  • Android 9 Pie a povedená nadstavba MIUI

Zápory

  • absence NFC
  • vystupující fotoaparát
  • v balení se nachází adaptér bez rychlého 18W nabíjení
  • video záběry za horších světelných podmínek
  • rámečky mohli být ještě o něco tenčí
  • chybí možnost softwarově skrýt výřez
Autor článku Petr Uhlíř
Petr Uhlíř
Student ČVUT, Fakulty elektrotechnické a studijního programu Softwarové inženýrství a technologie. Milovník mobilních zařízení a nových technologií. Mezi mé záliby patří grafika a florbal. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku