TOPlist

Redmi 7 recenze: slušný základ za hubičku

Redmi 7 recenze

Čínská společnost Xiaomi v celé své historii vždy dokázala přinést na trh chytré telefony se skvělým poměrem cena/výkon. Poté, co ze svého portfolia vydělila značku Redmi a dala jí své místo na slunci, neustále pokračuje v této tradici. Nový počin s prostým názvem Redmi 7 má ambice ovládnout trh levných smartphonů.

Redmi 7 recenze
Redmi 7 má ambice stát se králem levných smartphonů

Úkol to ovšem není jednoduchý, neboť segment trhu, na který Redmi 7 míří, není jednoduché dobýt. Nedávno jsme zrecenzovali Samsung Galaxy M20, který si z našeho testování odnesl velmi dobré hodnocení. Redmi 7 se mu snaží konkurovat a do karet mu hraje podstatně nižší cena. A pokud byste chtěli ještě levnější základ, mrkněte se na naši recenzi Redmi Go. Spousta uživatelů si tento model kvůli názvu může zaměnit s vybavenějším Redmi Note 7; ten ale cílí na jinou skupinu uživatelů a jeho recenzi naleznete zde.

Obsah balení: základ plus něco navíc

Při pohledu na obsah balení Redmi 7 můžeme mírně zajásat. Kromě standardního nabíjecího kabelu, 2A adaptéru, jehly na vyjmutí šuplíčku na SIM karty a microSD karty a nezbytné dokumentace se v balení nachází také silikonový obal v tmavém kouřovém zabarvení. Sice se to zdá jako maličkost, ale vzhledem ke konstrukci tato drobnost jistě potěší.

Konstrukce a design Redmi 7: pan velký a plastový

Redmi 7 rozhodně není žádný střízlík, o čemž přesvědčivě mluví jeho rozměry: 158,73 × 75,58 × 8,47 mm a úctyhodná váha 180 gramů. Ať chcete, nebo ne, o jednoruční smartphone se zkrátka nejedná. Váha přitom není kupodivu ten hlavní problém, neboť se celá dobře rozložila do velké plochy displeje.

Redmi 7 3
Obsah balení Redmi 7 přidává ke standardní výbavě také pouzdro

I s jeho spodní částí nicméně bude mít při ovládání jednou rukou potíže s dosažením druhého konce, o horní části pak škoda mluvit. Celá konstrukce je poté bytelná, nikde nic nevrže a ani se neprohýbá.

Redmi 7 ve všech barevných variantách
Redmi 7 ve všech barevných variantách

Po designové stránce se nejedná o žádný propadák. Ačkoli je telefon celý z plastu, svými křivkami se snaží imitovat dražší telefon, a to včetně lesklých zad. Ta jsou velmi náchylná na poškrábání a otisky prstů, proto rozhodně doporučuji využít přiloženého obalu. K testování jsme měli k dispozici tradiční černou barvu, nicméně na trhu jsou dostupné také odvážnější gradienty s modrou a červenou, které vypadají velmi elegantně.

Redmi 7 recenze
Starší microUSB konektor u Redmi 7 zamrzí

Na zadní straně se nachází duální fotoaparát s přisvětlovací LED diodou v moderním vertikálním stylu a rychlá a spolehlivá čtečka otisků prstů. Pravá strana přístroje je domovem obligátní kolébky hlasitosti a vypínacího tlačítka, na levé straně pak nalezneme kombinovaný slot pro dvě nano SIM a microSD kartu.

Horní hrana disponuje 3,5mm výstupem na sluchátka, sekundárním mikrofonem a infraportem. Spodní hrana ukrývá jako již tradičně primární mikrofon, hlasitý reproduktor a bohužel starší microUSB.

Redmi 7 12
Lesklá plastová záda jsou náchylná na otisky prstů a škrábance

Čelní strana je takřka celá vyplněná displejem. Škoda jen velmi výrazné brady a na můj vkus širších rámečků. V kombinaci s kapkovitým výřezem bych zkrátka čekal rámečky tenčí. Na vrchní straně se kromě fotoaparátu, který lze využít také pro odemčení pomocí obličeje, nachází také úzká štěrbina se sluchátkem, spodní brada pak skrývá jedno překvapení – notifikační LED diodu. Ta sice svítí jen jednou barvou a je umístěna možná až příliš k hraně telefonu, ale i tak se jedná o plus.

Redmi 7 recenze
Zední strana Redmi 7 je dokonale lesklá a nechybí na ni čtečka otisků prstů

Konstrukce Redmi 7 sice není vodě a prachu odolná podle certifikace IP, nicméně nechybí alespoň speciální nano-povlak P2i, který zařízení chrání proti stříkající vodě. Na koupání to sice není, ale mírný deštík vás nezaskočí nepřipravené.

Displej a parametry: slušný základ

Dominantou přední strany je bezesporu 6,26″ IPS displej s rozlišením HD+, tedy 1520 x 729 pixelů, poměrem stran 19:9 a dobrými pozorovacími úhly. Ten je krytý odolným sklem Gorilla Glass 5, takže se škrábanců bát nemusíte. Ačkoli je jemnost displeje 269 ppi a rastr je při detailnějším pohledu viditelný, nemusíte mít strach – v praxi si ničeho nevšimnete.

Redmi 7 11
Displej nemá na přímém sluníčku žádné potíže

Uvnitř stroje se nachází výbava typická pro levné smartphony – osmijádrový procesor Snapdragon 632 4x 1,8 GHz Kryo 250 Gold a 4x 1,8 GHz Kryo 250 Silver, grafický akcelerátor Adreno 506, 2/3/4 GB RAM a 16/32/64 GB vnitřní paměti. Tu můžete navíc rozšířit ještě o paměťovou kartu s kapacitou až 512 GB. V AnTuTu benchmarku jsme průměrem tří testů naměřili hodnotu 103 895 bodů.

Redmi 7 6
Kapkovitý výřez je naprosto minimální

Výkonu má Redmi 7 dostatek. Při běžném procházení systému či spouštění i náročnějších aplikací nezaznamenáte takřka žádné zpomalení či záseky. I na hraní her je Redmi 7 vhodný – méně náročné hry typu Temple Run 2 zvládal telefon bez obtíží, Shadowgun Legends bez jakéhokoli záseku spustíte na střední detaily při 60 FPS, ale telefon zvládne také ultra vysoké detaily. Jen hraní bude mít k plynulosti poměrně daleko.

Pokud jde o konektivitu, Redmi 7 téměř nic zásadního nechybí. Telefon podporuje všechna česká 3G i 4G pásma, telefonní hovory jsou poté čisté a bez zkreslení, přičemž protistrana taktéž potvrdila dobrou kvalitu hovoru.

Redmi 7 8
Duální fotoaparát neslouží k přiblížení, ale pro bokeh efekt

Dále Redmi 7 nabízí Bluetooth 4.2, Wi-Fi 802.11 b/g/n, GPS, FM rádio, gyroskop, akcelerometr, proximity a světelný senzor nebo digitální kompas. Co Redmi 7 chybí, je tradiční absence v telefonech od Xiaomi, tedy NFC. Na platby telefonem tak rovnou zapomeňte.

Hudební poslech skrze 3,5mm výstup na sluchátka je naprosto standardní, v případě přehrávání skrze Bluetooth potěší přítomnost standardu aptX. Hlasitý reproduktor rovněž hraje čistě a hlasitě a nemá problémy ani s náročnějšími skladbami, co se basů týče. Jen pozor na přílišný hluk, ten pochopitelně repráček zvládá špatně.

Redmi 7 a výdrž baterie

Integrovaná baterie s kapacitou 4 000 mAh je skutečným držákem. Utahat Redmi 7 i za jeden velmi náročný pracovní den je takřka nadlidský úkol, počítejte tedy s běžnou výdrží 1,5 – 2 dny na jedno nabití. Pokud budete smartphone využívat velmi úsporně jen na to nejnutnější, není několikadenní výdrž žádným překvapením.

Redmi 7 recenze
Redmi 7 za jeden den zkrátka neutaháte

Redmi 7 během přehrávání hodinu a půl dlouhého 720p videa s maximálním jasem ztratil zhruba 23 procent kapacity baterie, což není vůbec špatná hodnota. Délka nabíjení také potěší – ačkoli chybí podpora pro rychlé nabíjení, Redmi 7 nabijete z 0 na 100 za nějaké 2 hodiny a 15 minut.

Fotoaparát a záznam videa: zlatý standard

Začněme předním selfie fotoaparátem, který má rozlišení 8 Mpx a podporuje full HD video. Za selfie se rozhodně stydět nemusíte, za dobrého světla mají fotografie poměrně dost detailů. Fotoaparát dokáže také dobře rozpoznávat obličej pro odemčení, přičemž během našeho testování byla úspěšnost zhruba 75 %, a to i za zhoršených světelných podmínek. Výhodou je možnost využít portrétový režim s rozostřeným pozadím také u tohoto fotoaparátu.

A teď hurá na zadní stranu. Dvojice fotoaparátů 12 + 2 Mpx se světelností f/2.2 a přisvětlovací LED diodou napovídá, že sekundární fotoaparát je zde pro vykreslení bokeh efektu, který poslední dobou nabývá na popularitě. Fotoaparát také zvládá HDR režim a pomáhá mu rovněž umělá inteligence, která vybírá správné nastavení scény.

Redmi 7 nefotí vůbec špatně. Za dobrých světelných podmínek jsou fotografie plné detailů a věrně barevně vykreslené, HDR režim není příliš agresivní a umělá inteligence se velmi často správně trefí do scény, takže většinu fotografování můžete s klidem přenechat na ní. Ostatně PRO režim je poměrně chudý, takže ve většině situací zkrátka nestihnete scénu vhodně nastavit.

Redmi 7 1
Až na občasné chyby aplikace fotoaparátu bylo focení jedna radost

V horších světelných podmínkách kvalita fotoaparátu klesá rapidně dolů, to ostatně není žádné překvapení. Bokeh efekt rozhodně uspokojí nejednoho fotografa lidí, škoda jen, že si nelze nastavit jeho intenzitu. Na střední třídu se každopádně jedná o dobrý fotoaparát, který vás nenechá ve štychu.

U záznamu videa, které lze natáčet až ve full HD rozlišení, to není žádná sláva. Většina výrobců se zaměřuje na fotografování, přičemž záznam videa zůstává stranou. Redmi 7 nicméně není katastrofa. Pozitivní je, že video dobře drží zaostření a neustále zběsile nepřeostřuje, změna dynamiky scény taktéž nedělá Redmi 7 výraznější problémy.

Zvuk je u videa tradičně špatný. Redmi 7 má problémy správně zaznamenávat jak hlučnější, tak tišší scény, často se v záznamu objevují i ruchy způsobené změnou úchopu zařízení. Kvůli absence stabilizace je pevný úchop důležitý, aby záběry nebyly příliš roztřesené.

Za horších světelných podmínek se snímky slévají a kvalita klesá, což je nejen pro segment levných smartphonů typické. Pokud chcete natočit jen krátký záznam, pak Redmi 7 poslouží dobře, nicméně na složitější záběry raději sáhněte po jiném zařízení.

Operační systém na Redmi 7: MIUI 10 v plné parádě

O software se v Redmi 7 stará Android ve verzi 9.0 Pie, bezpečnostní aktualizací z ledna letošního roku a s nezbytnou nadstavbou MIUI s pořadovým číslem 10.2. Právě nadstavba od Xiaomi je důvod, proč si mnoho lidí telefony této čínské značky kupuje. Z praktického hlediska to s MIUI není vůbec jednoznačné – na jednu stranu se jedná o robustní a funkcemi nabitou nadstavbu, na druhou ale uživatelé často zažívají různé chyby a nedodělky, které se mnohdy kumulují.

Začněme ale z pozitivní stránky. Systém je pro běžné použití svižný a odladěný, na záseky narazíte jen zřídka. Nechybí funkce jako čtecí režim, vlastní kalibrace barev, funkce probuzení displeje dvojitým poklepáním, ovládání vlastními gesty z pera Xiaomi (která jsou velmi návyková), zmenšení displeje až na velikost 3,5″, chytrá správa úložiště, oddělený prostor pro aplikace nebo adaptivní režim spotřeby energie. Správa paměti je rovněž příkladná – do uspaného stavu se vleze přes 20 aplikací.

Množství funkcí má ale i svou protiváhu. Systém dokáže občas pozlobit záseky či pády aplikací. Fotoaparát se v některých případech odmítal spustit, jindy zase odmítal reagovat. Na klávesnici jsem si nemohl zvyknout nejen kvůli jejím rozměrům, ale především kvůli občasné prodlevě mezi dotekem a napsáním písmena.

Světelný senzor měl občas taktéž problém vyhodnotit správné nastavení podle okolního světla. Telefon dokonce dvakrát během testování kompletně zamrzl a vyžadoval tvrdý restart. Některé věci také zcela nepochopitelně nejdou nastavit, ať už se jedná o změnu mřížek s aplikacemi na ploše nebo softwarové skrytí výřezu.

Redmi 7 recenze: spolehlivý parťák, který má své mouchy

Nižší střední třída, kam tento model spadá, je tradičně nabitá povedenými smartphony se skvělým poměrem cena/výkon. S kvalitním a dostupným hardwarem je čím dál tím jednodušší vyrobit kvalitní telefon za přijatelnou cenu, za který se nemusíte stydět a který vám poskytne skvělou službu. V případě Redmi 7 se jedná právě o tento případ, byť před absolutním vítězstvím se zastavil těsně pod vrcholem.

Z pozitivních vlastností můžeme vypíchnout dostatečný výkon i pro hraní většiny her, obdivuhodnou výdrž na jedno nabití, notifikační LED diodu, docela kvalitní fotoaparáty, obstojný displej a výhody, které plynou z nadstavby MIUI. Tou opravdu hlavní předností je ale cena, která se v námi testované variantě pohybuje okolo 3 990 korun. Redmi 7 tak láká na výborný poměr cena & výkon.

Redmi 7 5
Redmi 7 je sice dobrý smartphone, ale na královskou korunu to nestačí

Mezi nevýhody je třeba zmínit horší ergonomii, absenci NFC, starší microUSB, chybějící rychlé nabíjení, plastové tělo, horší zvuk u videa a občasnou zradu systému v podobě zamrznutí či pádu aplikace, což je daň za neustále se aktualizující systém MIUI. Celkově ale můžeme Redmi 7 doporučit, především pokud hledáte nízkou cenu a prostorný displej.

Redmi 7

Redmi 7
7.4

Design a zpracování

7.1/10

Výkon a optimalizace

7.4/10

Hardwarová výbava

7.0/10

Kvalita fotografií a videa

7.2/10

Výdrž baterie

8.4/10

Klady

  • dobré dílenské zpracování
  • notifikační dioda, IR port
  • kvalita fotografií (ve své třídě)
  • propracovaná nadstavba MIUI
  • rychlá čtečka otisků prstů
  • příznivá cena
  • slušná výdrž

Zápory

  • absence NFC
  • starší microUSB
  • chybějící rychlé nabíjení
  • občasné zamrznutí aplikace a systému
  • plastové tělo
Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku