TOPlist

Recenze Samsung Galaxy A80: styl a originalita na prvním místě

samsung galaxy a80 nahled

Samsung začátkem letošního roku ohlásil, že končí s modelovou řadou Galaxy J. Tato řada byla vyhrazena smartphonům patřícím do střední třídy, a to jak cenově, tak i svou výbavou. Samsung samozřejmě na tuto kategorii telefonů nezanevřel, jenom se rozhodl pro změnu označení.

Oficiálním nástupcem se stala modelová řada Samsung Galaxy A. K oficiálnímu uvedení došlo v letošním dubnu v italském Miláně. Vůbec nejvybavenějším představeným kouskem je aktuálně Samsung Galaxy A80, na který se podíváme v dnešní recenzi. Má novinka s prodejní cenou 16 990 korun šanci uspět proti silné konkurenci?

Videorecenze

Konstrukce a design: lesklý velikán

Samsung Galaxy A80 se rozhodně neřadí mezi malé smartphony, které snadno schováte do kapsy. Jeho celkové rozměry činí 165,2 × 76,5 × 9,3 milimetrů a zanedbatelná není ani hmotnost činící 220 gramů.

samsung galaxy a80 1

Po stránce designu není novince co vytknout. Základem těla je kovový boční rámeček, čelní i zadní strana jsou vyrobeny z tvrzeného skla. Lesklý povrch těla je velice pěkný na pohled, ale není vůbec praktický. Obzvlášť u testované černé varianty budete neustále bojovat se zanecháváním otisků prstů, a to především na zádech. Pád telefonu na tvrdý povrch z větší výšky také bude pravděpodobně znamenat nenávratné poškozený skleněných částí.

samsung galaxy a80 2

Téměř celá čelní strana je vyplněna displejem s opravdu velice tenkými rámečky. Jediným výraznějším rámečkem je ten spodní. Samsung toto řešení displeje označuje jako New Infinity. Horní rámeček je tak tenký, že nezůstalo místo ani na reproduktor pro telefonní hovory. Ten se tak musel přestěhovat přímo pod displej, ale naštěstí to neubralo na jeho kvalitě nebo hlasitosti.

Samsung Galaxy A80: výsuvná konstrukce s kamerou

Samsung si musel poradit s implementací čelní kamery, bez které se neobejde snad žádný dnešní telefon. Do tenkého rámečku nad displej se sekundární kamera nevešla, proto se výrobce rozhodl, že použije hlavní fotoaparát.

samsung galaxy a80 12

Po přepnutí na čelní kameru v ovládací aplikaci dojde k vysunutí horní části těla a zároveň dojde k otočení modulu fotoaparátu směrem k displeji, respektive k uživateli. Možná to vypadá trochu složitě a těžkopádně, ale v praxi to funguje velmi dobře. Modulu fotoaparátu bude věnovaná samostatná kapitola dnešní recenze.

samsung galaxy a80 10

Nabízí se srovnání s konkurenčním Asusem Zenfone 6, který také disponuje otočným fotoaparátem. Konstrukčně je Samsung řešení trochu odlišně a musím říci, že se mi jeho způsob líbí více. Výsuvná konstrukce je totiž velmi robustní a působila na mě lepším dojmem, než je tomu u Asusu. Je otázkou, jak tomu bude po čase používání, ale minimálně během doby testování jsem byl opravdu spokojený.

Podobně jako Asus, i Galaxy A80 disponuje senzorem, kdy telefon rozpozná pád na zem a zasune modul s fotoaparátem. Nedojde ale k úplnému zasunutí, pouze k částečnému. Asi má výrobce vyzkoušeno, že v této poloze je ochrana výsuvné konstrukce nejlepší.

samsung galaxy a80 7

Spodní hrana těla obsahuje datový konektor USB-C, slot pro dvojici karet nanoSIM a mřížku hlasitého reproduktoru. Sluchátkový výstup se do objemného těla bohužel nepovedlo vměstnat, což je škoda. Pro připojení sluchátek bude tedy nutné využít dodávanou redukci do slotu USB-C.

Pravý bok obsahuje pouze jediné tlačítko sloužící pro spuštění telefonu, respektive pro aktivaci displeje. Levý bok ukrývá dvojici tlačítek sloužící pro nastavení hlasitosti. Je trochu s podivem, že zde není ještě samostatné tlačítko pro vyvolání asistenta Bixby, i když to asi většinu zákazníků mrzet nebude.

Na lesklých zádech zaujme jen logo výrobce a již zmiňovaný otočný modul fotoaparátu. Kromě testované barevné varianty s názvem Phantom Black bude k dostání i verze Angel Gold (zlatá) a Ghost White (bílá). Kvůli výsuvnému mechanismu bohužel telefon postrádá zvýšenou odolnost vůči vodě a prachu.

Displej Galaxy A80: Super AMOLED, který čte otisky

Samsung displeje u smartphonů zkrátka umí a Galaxy A80 není žádnou výjimkou. Velký 6,7palcový Super AMOLED panel disponuje rozlišením 1080 × 2400 pixelů a těšit se můžete na výborné zobrazovací vlastnosti. S čitelností není problém ani na přímém slunci a pozorovací úhly nebo barevné podání jsou bezchybné.

samsung galaxy a80 4
Čtečku otisků prstů najdete integrovanou přímo v displeji

Součástí displeje je i integrovaná čtečka otisků prstů. Ta je umístěna uprostřed spodní části displeje, podobně jako je tomu například u Samsung Galaxy S10+. Čtečka bohužel není ultrazvuková, jako je tomu u vlajkového modelu tohoto jihokorejského giganta. I tak jsou schopnosti optické čtečky poměrně slušné. Můj Huawei Mate 20 Pro sice reaguje rychleji, ale Galaxy A80 se nemá za co stydět.

samsung galaxy a80 3
Samsung Galaxy A80 a ambientní režim displeje

Díky panelu typu Super AMOLED se můžete těšit na ambientní režim displeje, který alespoň částečně kompenzuje chybějící notifikační diodu. Celá čelní strana je krytá odolným sklem Gorilla Glass, avšak celkem staré třetí generace. Z výroby je na displeji alespoň nanesena ochranná fólie.

Samsung Galaxy A80: výbava a výkon

Jak jsem se zmiňoval v úvodu, modelová řada Galaxy A je vyhrazena smartphonům střední třídy. U modelu Galaxy A80 je zařazení do střední třídy nejvíce znát na zvoleném čipsetu. Ne, že by snad byl čipset Qualcomm Snapdragon 730 nějaký špatný. Jeho celkem osm procesorových jader (2 × Kryo Gold 470 s taktem 2,2 GHz, 6 × Kryo 470 Silver s taktem 1,8 GHz) a grafický čip Adreno 618 stačí na drtivou většinu mobilních aplikací i her. Přesto se na trhu najde celá řada jiných telefonů, které i s nižší cenovkou nabídkou přeci jen vyšší výkon.

samsung galaxy a80 9

Samsung Galaxy A80 ale rozhodně nezaostává v kapacitě operační paměti. 8 GB RAM je na danou kategorii nadstandardní. Z vnitřního 128GB úložiště je pro uživatele při prvním spuštění připraveno zhruba 108 GB místa. Další rozšíření kapacity bohužel nebude jednoduché, protože novinka nenabízí slot pro paměťovou kartu. Spolehnout se tak budete muset na cloudová úložiště.

Hardwarové parametry Samsung Galaxy A70

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 9.0, čipset: Qualcomm Snapdragon 675, octa-core, 2× 2,0 GHz + 6× 1,7 GHz, GPU: Adreno 612, RAM: 6 GB, interní paměť: 128 GB, pam. karta:
Rozměry: 164,3 × 76,7 × 7,9 mm, hmotnost: 183 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6,7", Super AMOLED, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2400 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4500 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 32 Mpx, f/1.7, 26mm, 1/2.8", 0.8µm, PDAF, druhý: 8 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, 12mm, 1/4.0", 1.12µm, třetí: 5 Mpx, portrétový, f/2.2, selfie kamera: 32 Mpx, f/2.0, Full HD video, HDR

Datová konektivita zahrnuje plnou podporu českého LTE, dvoupásmovou Wi-Fi, Bluetooth ve verzi 5.0 a NFC. Přesné určení polohy je zaručené díky podpoře systémů GPS, GLONASS a GALILEO. Jediné, co zamrzí, je pomalý standard USB 2.0 u datového konektoru.

Ve velkém těle průměrný akumulátor

Velké rozměry těla přímo vybízejí k implementaci akumulátoru s velkou kapacitou. To se ale Samsungu moc nepodařilo. Galaxy A80 totiž dostal do výbavy akumulátor s kapacitou 3700 mAh. Ne, že by to byla nějak výrazně špatná hodnota, ale třeba Asus dokázal do menšího Zenfone 6 nacpat baterii s kapacitou 5000 mAh.

samsung galaxy a80 13

Průměrná kapacita akumulátoru se podepsala na celkové době výdrže. Telefon mi při běžném každodenním vytížení vydržel v provozu celý den, ale více jsem od něho očekávat nemohl. Abych dosáhnul dvoudenní výdrže, musel bych používání omezit. Alespoň že s dodávaným 25W adaptérem je nabíjení svižné. Z prázdného stavu na 50 % se dostanete zhruba za půl hodiny, do plna to trvá ještě o hodinu déle.

Operační systém a prostředí: v hlavní roli jednoduchost

Samsung před časem nahradil svou nadstavbu Experience novým rozhraním One UI a nutno uznat, že jde o vítanou změnu. Nové rozhraní je jednodušší a graficky velmi povedené. Základem celého systému je Android ve verzi 9 Pie.

Proti čistému Androidu nabízí One UI několik bonusových funkcí. Jedná se například o gesta umožňující snadnější ovládání nebo noční režim, po jehož aktivaci se celé prostředí přepne do odstínů černé. To přispívá k lepší výdrži na jedno nabití a při používání telefonu ve tmě také budou méně trpět vaše oči.

V systému je z výroby nainstalovaná jen hrstka aplikací a jedná se hlavně o systémové nástroje a několik programů z produkce Googlu. Velkou pochvalu si zaslouží celková optimalizace prostředí. Telefon se neseká a chod systému byl po celou dobu testování naprosto stabilní.

Fotoaparát a záznam videa: mohlo to být lepší

Na otočném modulu Samsung Galaxy A80 je celkem trojice čoček fotoaparátů. Primární objektiv má rozlišení 48 megapixelů a světelnost f/2.0. Dále je k dispozici 8megapixelový snímač překrytý širokoúhlým objektivem se světelností f/2.2 a poslední snímač je ToF kamera sloužící pro záznam hloubky obrazu a pro měření vzdálenosti.

Pro přisvícení tmavých scén je možné použít diodu. Aplikace pro fotografování je plná různých možností. V automatickém režimu můžete využít služeb umělé inteligence, která dokáže rozpoznat až 30 různých scén a podle toho automaticky upravit parametry snímání. K dispozici je samozřejmě i manuální režim pro pokročilé uživatele.

Tip: snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde

Hodně zajímavě vypadá režim s názvem Živé zaostření. Pokud pořídíte fotografii v tomto režimu, máte poté možnost si pohrát s nastavením hloubky ostrosti pozadí. Pro tyto účely slouží již zmiňovaná ToF kamera ve spolupráci s umělou inteligencí. Funkce je dostupná i pro záznam videa, kde ale nefunguje příliš spolehlivě.

Kvalita pořízených fotografií je slušná. Primární fotoaparát dokáže pořídit snímky se služným barevným podáním, dynamickým rozsahem i vykreslením detailů. U širokoúhlého fotoaparátu je znát jeho nižší rozlišení. Při fotografování ve špatných světelných podmínkách se velmi rychle objevuje digitální šum, který kazí výsledný dojem. Pomoci si můžete aktivací nočního režimu, ale konkurence si v tomto ohledu vede přeci jen o něco lépe.

Záznam videa probíhá v maximálním rozlišení 4k při frekvenci 30 snímků za sekundu. Pro uživatele je k dispozici elektronická stabilizace obrazu se slušnou účinností. Telefon bohužel umí natáčet 4k videa pouze hlavním fotoaparátem. Pro záznam širokoúhlým objektivem je potřeba zvolit nižší rozlišení Full HD. Ani při tomto čtvrtinovém rozlišení ale nejde mezi oběma objektivy přepínat plynule během záznamu. Kvalita pořízených videí se řadí k průměru.

Samsung Galaxy A80: bude unikátní mechanismus stačit?

Z testování nového Samsungu Galaxy A80 mám tak trochu rozporuplné dojmy. Na jedné straně mě zaujal zajímavě řešenou výsuvnou konstrukcí fotoaparátu, svým nádherným displejem a celkově povedeným designem. Ovšem na straně druhé je jeho průměrná výdrž a také průměrný fotoaparát. Po výkonnostní stránce jsem nedostatky nepociťoval, ale přeci jen konkurence nabízí za stejné peníze i výkonnější čipsety.

samsung galaxy a80 8

Velkým konkurentem pro Samsung Galaxy A80 je třeba loňský Huawei Mate 20 Pro. Tento kousek se stále řadí mezi nejlépe vybavené smartphony na trhu a zástupce od Samsungu převyšuje snad ve všech ohledech. Vzhledem k tomu, že se jedná už o starší kousek, který se brzy dočká nástupce, klesla jeho cena k hranici 13 tisíc korun.

samsung galaxy a80 14

Testovaná novinka rozhodně nebude mít vstup na trh jednoduchý. I přes některé nedostatky si ale myslím, že si své příznivce najde. Pro některé uživatele je totiž styl telefonu na první místě a v tomto ohledu má Samsung Galaxy A80 rozhodně co nabídnout.

Samsung Galaxy A80

Samsung Galaxy A80
7.9

Design a zpracování

8.2/10

Výkon a optimalizace

8.3/10

Hardwarová výbava

8.4/10

Kvalita fotografií a videa

7.7/10

Výdrž baterie

7.1/10

Klady

  • originální výsuvná konstrukce fotoaparátu
  • dobře optimalizovaný systém
  • kvalita fotografií ve dne
  • dobrý displej
  • zajímavý vzhled

Zápory

  • vyšší hmotnost
  • průměrná výdrž
  • sebevědomá cena
  • kvalita fotografií v noci
  • pomalejší čtečka otisků v displeji
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku