TOPlist

Recenze Samsung Galaxy A70: velikán se slušnou výdrží

Samsung Galaxy A70 recenze

Jihokorejský obr se rozhodl neusnout na vavřínech s vlajkovou rodinkou Galaxy S10 a na dubnové konferenci v Miláně nám představil několik zástupců modelové řady Galaxy A, která pokrývá střední a vyšší třídu. A právě nový Samsung Galaxy A70 tvoří téměř pomyslnou hranici mezi „áčkama“ a „eskama“.

Velký 6,7palcový Super AMOLED displej s integrovanou optickou čtečkou, trojitý fotoaparát s širokým záběrem nebo silná baterie patří mezi silná esa pro zákazníky, kteří chtějí nadupaný telefon za příjemnou cenovku. Telefon je již aktuálně dostupný za doporučenou cenu 10 490 Kč a my se na něj blíže podíváme v právě začínající recenzi.

Samsung Galaxy A70: plasťák s velkým tělem

Vesele vypadající krabička ukrývá celkem obvyklý obsah. Uvnitř nalezneme jehlu na vyjmutí slotu, napájecí adaptér a kabel s USB-C na obou koncích. Toto provedení si zaslouží pochvalu, už ne tolik chybějící ochranný kryt i fólie na displeji. Nezapomnělo se ani na sluchátka, byť obyčejná. Značku AKG si Samsung nechává pro nejvyšší řady, ale i tak sluchátka nabízí celkem příjemný poslech.

Samsung Galaxy A70 & obsah balení
Samsung Galaxy A70 & obsah balení

Samotný telefon je obtížné přehlédnout – rozměry 164 x 76,7 x 7,9 mm společně s hmotností 183 gramů jsou zkrátka vidět a zařízení se velikostí podobá topmodelu Galaxy Note 9. Začněme prohlídkou telefonu: pozorný čtenář si jistě všimne kapkovitého výřezu, který ukrývá selfie kamerku o rozlišení 32 megapixelů a clonou f/2.0. Pravá strana je domovem pro kolébku hlasitosti a vypínací tlačítko, které jde nakonfigurovat na asistentku Bixby – funkce je libovolná lze ji vypnout.

Zadní strana je domovem pro přisvětlovací diodu a trojitý fotoaparát, který bude zjevně velkým hitem letošních telefonů. Podrobně si jej představíme v samostatné kapitole, jen zmíním rozlišení 32 + 5 + 8 megapixelů. Zajímavějším prvkem je materiál, který Samsung nazývá 3D Glasstic. Jedná se v podstatě o plastovou konstrukci, která na pohled vypadá jako sklo a nabízí gradientní přechody. Povrch je tradičně náchylný k upatlání a bohužel i škrábancům – naštěstí telefon v ruce výrazně neklouže.

Potěší i přítomnost 3,5mm jacku na spodní straně a společnost mu dělá napájecí konektor s výstupem repráčku. Není sice stereo, ale hraje celkem hlasitě a je vylepšen o zvuk Dolby Atmos. Na levé straně se ukrývá slot na dvě nanoSIM karty a microSD kartu do maximální velikosti 512 gigabajtů. Spolu s integrovanou 128GB pamětí jistě nebude o úložiště nouze.

Zamrzí jakákoliv ochrana proti vodě a prachu, kterou předešlé generace Galaxy A disponovaly. Na recenzi jsme obdrželi perleťově bílou variantu, která nabízí působivé duhové přechody. K mání je i černá varianta, která se taktéž chlubí barevným odstínem, a nakonec konzervativní bledě modrá.

Displej: Super AMOLED pro velké ruce

Displej telefonu je to, čím na první pohled upoutá pozornost. Ač téměř bez rámečků, zkrátka úhlopříčka 6,7 palců nějaké to místo zabere a tím odpadá celkem pohodlné ovládání jednou rukou. Ono je už tak poměrně obtížné přehmátnout palcem na druhou stranu natož někam do horní části, naštěstí čtečka a ovládací prvky jsou dobře umístěny v dosahu palce. Galaxy A70 je zkrátka určený pro milovníky větších zařízení.

Samsung Galaxy A70
Samsung Galaxy A70

Nyní něco k technickým parametrům zobrazovače. Super AMOLED panel v poměru 20:9 si ukousnul 86% celkové čelní plochy zařízení. Nabízí rozlišení Full HD+ (1080 × 2400 pixelů), což na celkovou úhlopříčku dává dostačující jemnost 393 ppi bodů. Boční rámečky jsou celkem tenké, jen pod displejem se nachází nepatrná brada.

Obraz je jemný s krásným podáním barev, z funkcí jmenujme například klasicky adaptivní jas, možnost přizpůsobení barev, noční režim nebo ovládání systému pomocí gest. Prostředí je možné prohodit do tmavého režimu. Neodmyslitelnou funkcí je Always On, která ve stavu nečinnosti ukazuje základní notifikace. Díky tomu odpadla i klasická dioda.

Čtečku otisků prstů najdete přímo v displeji

Zajímavým lákadlem je i čtečka, která z důvodu úspor není ultrazvuková, ale optická. Bohužel z praxe mám k ní spíše výhrady. Nejde ani tak o omezení maximálně na 3 otisky, ale její spolehlivost a hlavně rychlost je poměrně diskutabilní – proto jsem radši využíval k rozpoznání obličeje. O odemčení se postará jen samotná selfie kamerka bez jakýchkoliv senzorů, otisk prstu se zdá co týče bezpečnosti jako lepší volba. Při odemykání obličejem se kolem výřezu zobrazí pulzující animace.

Samsung A70 2 1
Setkáváme se s klasickým výřezem, průstřel je výsadou řady Galaxy S10.

Výrobce se rozhodl použít Infinity-U panel, který odlišuje zbytek telefonů od řady S10, kde nalezneme průstřel v displeji. Komu by se výřez nelíbil, může jej vypnout – jen musím zmínit, že je tato položka skryta poměrně hluboko v nastavení systému.

Hardwarové parametry Samsung Galaxy A70

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 9.0, čipset: Qualcomm Snapdragon 675, octa-core, 2× 2,0 GHz + 6× 1,7 GHz, GPU: Adreno 612, RAM: 6 GB, interní paměť: 128 GB, pam. karta:
Rozměry: 164,3 × 76,7 × 7,9 mm, hmotnost: 183 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6,7", Super AMOLED, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2400 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4500 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 32 Mpx, f/1.7, 26mm, 1/2.8", 0.8µm, PDAF, druhý: 8 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, 12mm, 1/4.0", 1.12µm, třetí: 5 Mpx, portrétový, f/2.2, selfie kamera: 32 Mpx, f/2.0, Full HD video, HDR

Výkon: připraven na všechno

Telefon je poháněn osmijádrovým procesorem Snapdragon 675 vyrobeným 11nm technologií a v kombinaci s pamětí 6 GB RAM a grafickým čipem Adreno 612 z něj dělá spolehlivého parťáka na všechny potřebné úkony i hraní náročnějších herních titulů s plnými detaily. Se svižností systému a odladěním jsem byl spokojený a nezaznamenal jsem žádné větší zádrhely, tedy kromě optické čtečky.

Samsung A70 5 1
Optická čtečka prstů by mohla fungovat lépe.

Uživatele potěší duální slot na dvě nanoSIM karty a paměťovou kartu, integrované úložiště má kapacitu 128 GB (dostupných zhruba 108 GB). I konektivita je na velmi dobré úrovni: Wi-Fi 5 (2,4 i 5 GHz) včetně Wi-Fi Directu pro přenos dat, Bluetooth 5.0, pohotová lokalizační sada GPS, Glonass, Beidou a Galileo, NFC pro bezkontaktní platby, podpora OTG pro připojení externího disku, FM rádio nebo vysokorychlostní LTE (až 600 Mb/s) na obou slotech jsou samozřejmostí. Jak už bylo řečeno na úvod, nepočítejte s žádným stupněm ochrany proti prachu a vodě nebo infraportem pro ovládání domácí elektroniky.

Baterie: rychlé nabíjení a skvělá výdrž

Velké zařízení si také žádá dostatečný přísun energie. Kapacita baterie činí nadprůměrných 4 500 mAh a vhod přijde možnost rychlého dobíjení. To probíhá výhradně přes USB-C konektor a výrobce se při té příležitosti rozhodl nastavit laťku o něco výše a oproti vlajkovým modelům vybavil náš kousek možností napájení o výkonu 25 W. Když vezmeme fakt, že modelové řady S10 se nabíjejí s výkonem 15 W (a to i vrcholový model Galaxy S10+) a nabití do plného stavu zabere zhruba 1 hodinu a 35 minut, jedná se o jednoznačně pozitivní krok.

Samsung A70 9

Výkonná nabíječka je samozřejmě součástí balení a nemusíte ji tedy dodatečně shánět. Jakmile telefon dobijete, bude vás zásobit energií poměrně dlouhou dobu. Reálná pohotovostní doba při střední zátěži se blíží ke dvěma dnům, samozřejmě při hraní her a dalších náročnějších úkonech se výdrž snižuje. Běžný uživatel se ale bez potíží na zmíněné dva dny, nebo alespoň 1,5 dne dostane. Trochu energie vám ušetří použití tmavého tématu.

Operační systém: nové One UI

Po zapnutí přístroje vás přivítá grafika nového prostředí One UI postaveném na Android 9 Pie, které nahradilo starší Samsung Experience. Jednou z klíčových vlastností nového je snadnější ovládání jednou rukou, díky kterému se prvky přesunuly do spodní části displeje. U rozměrnějších zařízení je to vítaný krok. Nechybí podpora ovládání gesty, noční režim, u vyšších modelů již zmiňované tlačítko Bixby nebo nová grafika s oblými ikonami.

Celé prostředí působí poměrně živě a barevně, určitě tak osloví i méně konzervativní uživatele. Příjemnou funkcí může být široký výběr grafických motivů a témat Always On displeje, takže si můžete obrazovku přizpůsobit podle vkusu. Po zapnutí se v telefonu nenachází příliš zbytečných předinstalovaných aplikací, kromě Facebooku a Netflixu. Odladění a optimalizace systému je na dobré úrovni, se zasekáváním a pády jsem se prakticky nesetkal.

Samsung Galaxy A70 & fotoaparát: tři oči vzadu

Hlavní zadní fotoaparát s přisvětlovací diodou bez stabilizace je vybaven třemi objektivy:

  • hlavní snímač s rozlišením 32 megapixelů a světelností f/1.7
  • ultraširoký objektiv s záběrem 123°, clonou f/2.2 a rozlišením 8 Mpx
  • 5megapixelový senzor pro snímání hloubky ostrosti (bokeh) a clonou f/2.2

Samsung A70 4 1

K pořizování snímků nechybí žádná z běžných funkcí a samotné prostředí fotoaparátu je poměrně přehledné. Uživateli je k dispozici manuální režim (nastavení ISO, vyvážení bílé atd.), panoráma, zpomalené nebo zrychlené video, hyperčas, rozostření snímku, časovač, několik filtrů nebo AR Emoji.

Samsung A70 6 1

Samozřejmě nesmí chybět oblíbená funkce automatického rozpoznávání dvaceti scén a objektů. Do fotoaparátu se vměstnala i asistentka Bixby, která v reálném čase pomůže například přeložit cizojazyčný text, naskenovat QR kód nebo zobrazí informace o místech kolem vás.

Kvalitu fotek hodnotím jako průměr. Snímky jsou pěkně detailní a barevně věrné pokud budete fotit za dne nebo za dobrých světelných podmínek. Občas se mi fotka zdála o něco světlejší, ale nejedná se o žádnou tragédii. Horší je focení snímků za šera nebo za tmy, bohužel chybí noční režim a s horším světlem si Samsung úplně dobře poradit neumí – počítejte tak se šumem, horšími detaily a chybějící ostrostí.

Tip: snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde

Natáčení videí je možné v maximálním 4K rozlišení s frekvencí 30 snímků za sekundu. Zamrzí absence stabilizace a to jak optické, tak i elektronické. V režimu Full HD máte na výběr mezi 60 nebo 30 snímky za vteřinu. Samotná kvalita videa sice úplně neohromí, ale ani nezklame, nicméně se vždy najde prostor pro zlepšení.

Samsung Galaxy A70 recenze: závěrečné hodnocení

Na závěr musím říci, že tenhle model není určený pro každého. Svoji cílovou skupinu má pevně danou a uživatelé vyžadující větší úhlopříčku se mohou radovat. Kromě toho jim přinese výbornou výdrž baterie, dostatečný výkon nebo čtečku v displeji, která si ještě zaslouží vychytat pár much. Negativa vidím v chybějící ochraně před vodou a prachem a plastové konstrukci, která na první pohled nepůsobí nijak prémiově.

Pro fanoušky značky je v nabídce ještě dražší model Samsung Galaxy A80, který láká na o něco lepší výkon, ale hlavně na výsuvnou konstrukci s otočným fotoaparátem. Konkurencí může být například i Xiaomi Mi Mix 3, který za tísícikorunový příplatek nabídne vyšší výkon, 4K video s 60 fps nebo keramickou a vysouvací konstrukci. Má ovšem menší baterii, čtečku umístěnou klasicky na zádech a paměť není možné rozšířit kartou.

V úvahu může připadnout i postarší Nokia 8 Sirocco s bezdrátovým nabíjením, vyšším rozlišením displeje a fotoaparátem s optikou Zeiss, oproti Samsungu však postrádá slot na paměťovou kartu, má menší úhlopříčku a nižší kapacitu baterie.

Samsung Galaxy A70

samsung galaxy a70
8.1

Design a zpracování

7.8/10

Výkon a optimalizace

8.2/10

Hardwarová výbava

7.9/10

Kvalita fotografií a videa

7.8/10

Výdrž baterie

8.9/10

Klady

  • prostorný displej, Always On
  • rychlé nabíjení a výdrž baterie
  • slot na 2 nanoSIM a microSD kartu
  • optimalizace systému
  • slušná kvalita fotografií
  • čtečka otisků v displeji

Zápory

  • chybějící odolnost vůči vodě
  • čtečka občas nefunguje optimálně
  • absence optické stabilizace obrazu
  • pro někoho větší rozměry
  • záda náchylná na poškárábání
Autor článku Michal Mazanec
Michal Mazanec
Recenzent mobilních zařízení a gadgetů. Mezi mé záliby řadím cestování, dobré filmy, hudbu, mého psa a sport. Rád si zajdu do sauny, společnosti nebo si zahraji na PlayStationu.

Kapitoly článku