TOPlist

Recenze OnePlus 7 Pro: vydařený útok na vrchol

OnePlus 7 Pro 00

Čínská značka OnePlus je především známa jako výrobce levných vlajkových smartphonů, které sebevědomě nazývá zabijáky. OnePlus 6T si vysloužil velmi slušná hodnocení, díky čemuž se v loňském roce tato značka dostala do žebříčku nejprodávanějších telefonů v prémiovém segmentu (nad 400 USD). Na vysoko nastavenou laťku bude chtít navázat nový model OnePlus 7 Pro, který jsme v redakci podrobně zrecenzovali.

Novinka zaujme velkým displejem s čtečkou otisků prstů, výsuvnou selfie kamerkou nebo třemi zadními fotoaparáty, které si od DxOMark vysloužili ocenění za třetí nejlepší fotomobil současnosti.

Nechybí ani špičková hardwarová výbava, baterie s vysokou kapacitou nebo ultrarychlé nabíjení. OnePlus 7 Pro se v České republice prodává ve třech barvách (Nebula Blue, Almond a Mirror Grey) a třech paměťových variantách (6+128 GB, 8+256GB a 12+256 GB).

Za nejnižší verzi zaplatíte 17 999 Kč, za námi testovanou prostřední variantu 19 499 korun a nejvíce vybavený model vás vyjde na 21 499 Kč. Může se novinka měřit se zaběhlou konkurencí v oblasti vlajkových smartphonů? To a mnohem více vám prozradí naše recenze OnePlus 7 Pro.

Videorecenze OnePlus 7 Pro

Tip: nenechte si ujít naše další videa a přihlaste se k odběru YouTube kanálu

OnePlus 7 Pro: co se nachází v balení?

V prodejním balení se nachází samotný telefon, 30W nabíjecí adaptér (samozřejmě s EU koncovkou, náš testovací model měl přibalen anglický adaptér), metr a půl dlouhý kabel pro nabíjení či přenos dat, spona pro vyjmutí slotu na dvě nanoSIM karty, uživatelská příručka a průhledný gumový obal.

OnePlus 7 Pro a obsah balení
OnePlus 7 Pro a obsah balení

Konstrukce a design: výborné dílenské zpracování

Při prvním spatření OnePlus 7 Pro každého zaujme velikost telefonu. Aby tak ne, zařízení je hodně velké, jeho rozměry jsou 162,6 x 75,9 x 8,8 mm a hmotnost činí 206 gramů. Je jasné, že tento smartphone není žádný drobeček, ale k jeho ovládání a ke konstrukčnímu zpracování žádné výhrady nemám. Menším mínusem je absence 3,5mm výstupu na sluchátka (redukce na USB-C není ani součástí balení) nebo vystupující fotoaparát.

OnePlus 7 Pro
OnePlus 7 Pro ve variantě Mirror Grey

Záda jsou vyrobena ze skla a v námi testované šedé variantě vypadají skvěle. Někdy je zadní strana až do černa, jindy zase na světle září stříbrně, a dokonce se umí zbarvit i do modré. Skleněná plocha je sice magnetem na otisky prstů, ale výrobce musím pochválit, že příliš neklouže, takže by vám telefon neměl vyklouznout z ruky.

OnePlus 7 Pro 14

Na zádech si můžete povšimnout velkého podlouhlého fotomodolu, který mírně vystupuje z těla zařízení, ale je naštěstí kryt kovovým rámečkem a odolným krycím sklem. Pod trojicí fotoaparátů je umístěna duální přisvětlovací dioda a logo OnePlus.

OnePlus 7 Pro s výsuvnou selfie kamerkou
OnePlus 7 Pro v elegantní barvě Nebula Blue. Upřímně, hezčí zpracování zad (v této modré barvě) jsem u smartphonu ještě neviděl.

Voděodolnost je zde vyřešena tak trochu šalamounsky – zařízení má údajně krátký pobyt ve vodě přežít, ale od výrobce se nedozvíte žádnou tabulkovou hodnotu krytí IP, neboť certifikace by příliš zvyšovala cenu zařízení.

Na kovových stranách se nachází slot pro dvě nanoSIM karty, konektor USB-C ve verzi 3.1, hlasitý reproduktor (stereo doplňkem mu je sluchátkový reproduktor) s podporou Dolby Atmos a klasická ovládací tlačítka. Nechybí ani speciální přepínač zvukových profilů (vyzvánění, vibrace a tichý), který má tři polohy a pro lepší ovládání je vroubkovaný.

Bezrámečkový displej a výsuvná selfie kamerka

Přední strana OnePlus 7 Pro vás absolutně pohltí. Ta ohromná plocha displeje s minimálními rámečky je opravdu dech beroucí. Jinak symetrické rámečky narušuje jen o něco tlustší spodní bradička. Celkově zabírá displej více než 93 procent přední plochy, což je fantastické. Asi vás zajímá, kam se ukryly všechny senzory a přední selfie kamerka?

Nezbytné senzory, včetně podlouhlého výřezu sluchátkového reproduktoru, se podařilo výrobci ukrýt do tenkého horního rámečku. Přední fotoaparát je výsuvný a díky tomu, že je motorizovaný, trvá vysunutí jen půl vteřiny. OnePlus slibuje, že mechanismus vydrží více než 300 tisíc vysunutí a zasunutí (co vše výsuvný modul vydrží se můžete podívat zde). Telefon je navíc schopný detekovat pád, v tomto případě dojde k zasunutí modulu, aby se nepoškodil.

Selfie kamerku můžete využít i pro autentizaci, ale tušíte správně, že i pro tuto činnost je nutné přední kamerku vysunout. Překvapivě není odemykání obličejem nijak pomalé. Výsuvný modul se jen na půl sekundy vysune a ihned zasune, protože rozpoznání tváře je opravdu bleskové. Spolehnout se můžete i na čtečku otisků prstů v displeji, která patří k nejrychlejším na trhu. Jedná se o optický snímač, který rozpozná otisk za pouhých 0,21 s a dokonce na displej nemusíte vyvíjet žádný tlak.

OnePlus 7 Pro nabízí velký displej, který vás pohltí

OnePlus 7 Pro disponuje obřím displejem s úhlopříčkou 6,67 palce, na který je skutečně parádní podívaná. Laboratoř Display Mate mu pro jeho skvělé parametry udělila hodnocení A+, které dosud sbíraly jen telefony od Samsungu a Apple. Fluid AMOLED panel má velmi jemné rozlišení 1 440 × 3 120 pixelů, tj. jemnost 516 pixelů na palec.

V nastavení si můžete snížit rozlišení na Full HD+ pro zvýšení výdrže baterie, popřípadě nechat výchozí automatický režim, který sám vyhodnotí, jaké rozlišení použít. Jen doplním, že zobrazovač zabírá úctyhodných 93,22 procent přední plochy.

OnePlus 7 Pro
OnePlus 7 Pro disponuje velkým a kvalitním displejem

AMOLED panel nabízí obnovovací frekvenci 90 Hz, kterému dále nechybí podpora HDR10+ nebo vysoký jas se svítivostí až 800 nitů. Nesmím zapomenou zmínit, že displej je po stranách mírně zakřiven, což ještě více umocňuje zážitek z jeho pozorování.

O krytí dotykového panelu se stará velmi odolné sklo Gorilla Glass 5. Zobrazovací panel s poměrem stran 19,5:9 láká na skvělé barevné podání, absolutní černou, perfektní čitelnost na přímém světle nebo na výborné pozorovací úhly.

OnePlus 7 Pro 16
Funkce ambientního zobrazení

Vlastnosti displeje (kontrast, teplotu barev) si můžete libovolně měnit v nastavení. Nechybí ani funkce ambientního zobrazení (na „vypnuté“ obrazovce se stále ukazují informace o datu, čase a přijatých notifikacích). Nezapomnělo se ani na noční režim (filtr modrého světla), čtecí režim (upraví barvy na vhodné ke čtení) nebo vylepšení videa (zlepšuje barvu při přehrávání). Zapnout si můžete i tmavé téma, které je pro AMOLED obrazovku jako stvořené, protože přepne prostředí do černé barvy a tím sníží zatížení baterie i vašich očí.

Hardwarová výbava: naprostá špička

OnePlus 7 Pro je poháněn osmijádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon 855, který je chlazen kapalinovým systémem a je doplněn o grafický akcelerátor Adreno 640. Do prodeje půjde několik paměťových variant – 6+128 GB, námi testovaná verze 8+256 (uživateli je dostupných zhruba 240 GB prostoru) a 12+256 GB. Interní úložiště bohužel nelze rozšířit o paměťové microSD karty.

Hardwarové parametry OnePlus 7 Pro

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 9.0, čipset: Qualcomm Snapdragon 855, octa-core, 1× 2,84 GHz Kryo 485 + 3× 2,41 GHz Kryo 485 + 4× 1,78 GHz Kryo 485, GPU: Adreno 640, RAM: 6/8/12 GB, interní paměť: 128/256 GB, pam. karta:
Rozměry: 162,6 × 75,9 × 8,8 mm, hmotnost: 206 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6,67", AMOLED, rozlišení: Quad HD+, 1440 × 3120 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 48 Mpx, f/1.6, 1/2.0", 0.8µm, PDAF, laserový AF, OIS, druhý: 8 Mpx, teleobjektiv, f/2.4, 78mm, 3× optický zoom, PDAF, OIS, třetí: 16 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, 17mm, AF, selfie kamera: 16 Mpx, f/2.0, Full HD video, vysouvací - motorizovaná konstrukce

Telefon má výkonu na rozdávání, což potvrzuje skóre téměř 375 tisíc bodů v AnTuTu benchamrku, kterého jsme dosáhli průměrem tří testů. Výsledek řadí OnePlus 7 Pro na absolutní vrchol výkonnosti. Výrobce se navíc chlubí novou technologií RAM Boost, která dokáže inteligentně přednačítat aplikace do paměti a udržet jich spuštěných až 64. Ve výbavě dále nechybí podpora všech lokálních LTE standardů, Wi-Fi 5 (o novém značení jsme psali zde), Bluetooth 5.0, GPS a ani NFC.

OnePlus 7 Pro & výdrž baterie

Uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s vysokou kapacitou 4 000 mAh zaručuje až dvoudenní výdrž při běžném používaní. Velmi potěší podpora ultrarychlého nabíjení WarpCharge 30, díky čemuž skrze 30W nabíječku (5V/6A), která je součástí balení, nabijete telefon z nuly na 100 % zhruba za hodinu.

Tudíž postačí asi 20 minut napájení, kdy se baterie nabije na zhruba 50 procent, a telefon vám vydrží celý den, což je skvělé. Bohužel OnePlus, i přes skleněná záda, nedisponuje bezdrátovým nabíjením. Telefon má velmi dobře zvládnutou správu napájení, kde nechybí základní nebo extrémní spořič baterie.

Operační systém: téměř čistý Android 9.0 Pie

OnePlus 7 Pro je vybaven operačním systémem Android 9.0 Pie, který je doplněn o nadstavbu Oxygen OS ve verzi 9.5, za jejíž vývojem stojí přímo společnost OnePlus. Vzhledově je prostředí prakticky stejné jako čistá verze Androidu, ale najdeme zde několik užitečných funkcí navíc. Systém je bleskurychlý a s jeho používáním jsem neměl žádný problém. Velice jsem uvítal obsáhlé možnosti nastavení obrazovky a hojně jsem využíval ovládání gesty.

Hodně se mi líbili zkratky na zhasnuté obrazovce, kde stačí prstem nakreslit např. písmeno „O“ a ihned se spustí fotoaparát. Rovnou ze zamykací obrazovky můžete dlouhým přidržením prstu na čtečce otisků prstů přistupovat k poznámkám, hlasovému vyhledávání, k platbám Google Pay a k mnoha dalším zkratkám. Mezi funkcemi nechybí ani herní režim FNatic, který vám umožní mnoho nastavení a vylepší zážitek z hraní.

Zapnout si můžete i paralelní aplikace pro používaní více účtu zároveň a nechybí možnost přenesení dat z/do nového zařízení pomocí OnePlus Switch. Vedle úvodní obrazovky se nahází speciální panel (obdoba Google Now), kde máte přehled o počasí, můžete zde rychle vytvořit poznámku, přistupovat k užitečným nástrojům nebo zadat parkovací místo, abyste na parkovišti nemuseli později hledat vaše auto.

OnePlus 7 Pro: fotoaparát a záznam videa

Dalším velkým lákadlem smartphonu OnePlus 7 Pro je jednoznačně fotoaparát. To dokazují i zahraniční recenze, včetně testu DxOMark, ve kterém se novinka přiblížila telefonům od Samsungu a Huawei na rozdíl jediného bodu. Model 7 Pro si vysloužil celkové skóre 111 bodů (118 za fotografie a 98 za video), čímž se dostal na třetí místo žebříčku za Huawei P30 Pro a Samsung Galaxy S10 5G.

OnePlus 7 Pro
OnePlus 7 Pro – tři zadní fotoapráty

Primární zadní fotoaparát je opticky stabilizovaný a nabízí vysoké rozlišení 48 MPx (Sony IMX586) s výbornou světelností f/1.6. Dále na zádech najdeme širokoúhlý fotoaparát s rozlišením 16 MPx, světelností f/2.2 a úhlem záběru 117°. 8MPx teleobjektiv s trojnásobným optickým přiblížením je také opticky stabilizován a disponuje světelností f/2.4.

Nepřehlédnětevelký test fotoaparátu OnePlus 7 Pro: kde je ten zabiják?

OnePlus 7 Pro 11

Ostření ve všech případech zajišťuje fázový posun v kombinaci s CAF a laserovým ostřením. Mezi funkcemi nechybí HDR, portrétní režim, noční scéna, panorama nebo profesionální mód. Naopak chybí možnost vylepšení scény umělou inteligencí. Přední selfie kamerka dostala rozlišení 16 MPx a dobrou světelnost f/2.0. Nechybí jí funkce HDR, zkrášlení nebo portrétní režim (rozmazání pozadí).

Fotoaparát: tři snímače v akci

Hlavní fotoaparát umí za dobrých světelných podmínek pořídit pěkné fotografie plné barev s velkým detailem. OnePlus 7 Pro vyniká v přesné cílové expozici, v rychlém, přesném a opakovatelném ostření a v zachování detailů za každých podmínek. Umí si poradit i s protisvětlem, velkým dynamickým rozsahem nebo se zataženou oblohou.

Pochválit musím makro snímky, které jsou vysoké úrovni, díky ostrým detailům a přirozeně rozostřenému pozadí. Spolehlivě funguje i trojnásobné optické přiblížení (za horších světelných podmínek jde kvalita snímků dolů), kterému hodně dopomáhá optická stabilizace. Škoda je, že někdy je trojnásobné přiblížení až moc a hodilo by se i dvojnásobné optické přiblížení.

Širokoúhlý fotoaparát se hodí pro focení krajiny, budov nebo větší skupinky lidí. Kvalita snímků je dobrá, korekce zkreslení funguje ve většině případech bezchybně, ale občas jsou okraje scény pokřivené a neostré.

Fotoaparát se chlubí i portrétním režimem, který obstarává kýžený bokeh efekt. Při pořizování je nutné stát maximálně dva metr od fotografovaného objektu. Bohužel se u tohoto režimu využívá hybridního přiblížení, takže je nutné stát o něco dál od fotografované osoby či objektu. Výsledné snímky nejsou vůbec špatné, telefon umí velmi dobře rozlišit popředí a pozadí, hlavně u statických scén.

Při focení v šeru, za zhoršených světelných podmínek v budově a ve tmě je kvalita fotografií také velmi slušná. Při fotografování některých scén za horšího světla je ale viditelná horší ostrost některých detailů, ale pochválit musím dobrou světlost scény bez výraznějšího digitálního šumu.

Tip: všechny snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout/stáhnout zde

Ke zlepšení snímků lze využít nočního režim, který fotografovanou scénu vyfotí s delší expozicí a následně snímky vylepší za pomoci softwaru. Výsledné fotografie jsou o poznání světlejší s větším detailem.

4K video v 60 fps je neskutečná podívaná

OnePlus 7 Pro zvládá natáčet video v rozlišení až 4K při 60 snímcích za vteřinu. U videa je přítomná i stabilizace obrazu, která pracuje bezchybně. Novinka umí zaznamenávat i zpomalené záběry v 480 snímcích za vteřinu v HD rozlišení. U záznamu lze využít (a přepínat během nahrávání) i trojnásobného optické přiblížení, ale bohužel nelze natáčet širokoúhlé záběry, což je škoda.

Kvalita záznamu je výborná, video má pěkné barvy, obraz je stabilní a zvukové podání dostačující. I kvalita 3x přiblíženého záběru je za dobrých světelných podmínek velmi dobrá. Za horších světelných podmínek se u videa začíná projevovat digitální šumu a horší ostrost. Trochu mi i vadilo pomalejší automatické přeostřování a někdy přepálené barvy, ale jinak jsem z pořízených záběrů nadšený.

OnePlus 7 Pro je smartphone téměř bez kompromisů

OnePlus 7 Pro je velmi vydařeným smartphonem, který zaujme bezrámečkovým designem a špičkovou hardwarovou výbavou. Displej je velmi kvalitní a je radost se na něj dívat, ale pro mě osobně je mínusem jeho velikost. S tím se pojí i větší rozměry zařízení a vyšší hmotnost. Co ale potěší je velká baterie, která zaručuje až dvoudenní výdrž při běžném používání a ultrarychlé 30W nabíjení. Bohužel ale schází bezdrátové nabíjení, které by v této cenové kategorii mělo být standardem.

OnePlus 7 Pro
OnePlus 7 Pro

Telefon se může pochlubit i výsuvnou selfie kamerkou, která je, díky své rychlosti vysunutí, vhodná i pro pohodlné odemykání obličejem. Potěší vás i hlasité stereo reproduktory s podporou Dolby Atmos a hardwarový přepínač zvukových profilů na boku. Upřímně jsem trochu postrádal 3,5mm výstup na sluchátka (ani redukce není součástí balení) a interní úložiště si nerozšíříte ani o paměťové karty.

OnePlus 7 Pro
OnePlus 7 Pro

Lákadel je celá řada, nedostatky se hledají špatně

I když by měl telefon vydržet určitou dobu ve vodě, není to nijak certifikováno, což je škoda. Hardwarové parametry jsou na té nejvyšší úrovni, zde výrobce nedělal kompromisy. Výkonu má telefon na rozdávání a skvěle jej doplňuje odladěný operační systém Android 9 Pie. Prostředí Oxygen OS je vzhledově blízké čistému Androidu a oceníte i plno užitečných funkcí navíc.

OnePlus 7 Pro
OnePlus 7 Pro

Schopnosti primárního fotoaparátu mě příjemně překvapily. Fotoaparát dokáže za dobrých světelných podmínek pořídit velmi kvalitní fotografie. Vhod přijdou i hrátky s hloubkou ostrosti, trojnásobné přiblížení, širokoúhlé záběry i noční režim. Líbila se mi i propracovanost aplikace. Velmi povedené jsou i video záběry, kterým nechybí stabilizace obrazu a pěkné barvy. Škoda jen, že nelze během natáčení využívat širokoúhlé záběry.

OnePlus 7 Pro potěší i příznivou cenou, která je oproti ostatním vlajkovým smartphonům nastavena na nižší částku. Mezi konkurenty patří zejména Samsung Galaxy S10+, popřípadě nový Galaxy Note 10+, Huawei P30 Pro, Google Pixel 3XL a bát by se měl i Apple iPhone XS Max, či Oppo Reno 10x Zoom.

OnePlus 7 Pro

oneplus 7 2
9.2

Design a zpracování

9.1/10

Výkon a optimalizace

9.6/10

Hardwarová výbava

9.3/10

Kvalita fotografií a videa

9.2/10

Výdrž baterie

8.9/10

Klady

  • povedený bezrámečkový design a dílenské zpracování
  • vynikající displej, hlasité stereo reproduktory
  • špičková výbava a nekompromisní výkon
  • velmi rychlé odemykání čtečkou v displeji i obličejem
  • dobrá výdrž baterie a ultrarychlé nabíjení
  • kvalitní tři zadní fotoaparáty a výsuvná selfie kamerka
  • skvěle odladěný systém s užitečnými funkcemi
  • příznivá cena oproti jiným vlajkovým smartphonům

Zápory

  • pro někoho větší rozměry
  • voděodolnost není nijak certifikována
  • absence bezdrátového nabíjení
  • chybějící 3,5mm výstup na sluchátka a slot na microSD karty
  • nelze využít širokoúhlého fotoaparátu při natáčení
Autor článku Petr Uhlíř
Petr Uhlíř
Student ČVUT, Fakulty elektrotechnické a studijního programu Softwarové inženýrství a technologie. Milovník mobilních zařízení a nových technologií. Mezi mé záliby patří grafika a florbal. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku