TOPlist

Recenze Nokia 6.1 (2018): evoluce, která dává smysl

Značka Nokia v poslední době vzkvétá a dostává se opět do povědomí zákazníků. Finská společnost HMD Global, která tuto značku vlastní, totiž nalezla recept, jak vytvořit zajímavé smartphony napříč celým cenovým spektrem. I u těch nejlevnějších kousků nabízí výborně zpracovanou konstrukci a čistý systém Android, navíc s aktualizacemi.

Loni představená Nokia 6 (recenze) si nás v redakci získala právě díky svému prémiovému vzhledu. Po stránce hardwarové výbavy už to bylo přeci jen horší. Zklamáním byl především low-endový čipset Qualcomm Snapdragon 430. Výrobce ale představil nástupce tohoto smartphonu střední třídy. Nokia 6.1, či chcete-li Nokia 6 (2018) vylepšuje nedostatky svého předchůdce a zároveň si ponechává jeho výhody. Je tohle skutečný recept na úspěch?

Videorecenze

Konstrukce a vzhled: luxus na první pohled a dotek

Smartphony znovuzrozené značky Nokia si na kvalitně zpracovaném těle zakládají. Ani model s číselným označením 6.1 není výjimkou. Tělo o rozměrech 148,8 × 75,8 × 8,2 milimetrů a hmotnosti 172 gramů je vyrobené převážně z kovu, pouze čelní stranu kryje odolné sklo.

Boky těla jsou rovné, což v dnešní době nebývá příliš obvyklé. Pocit při uchopení je tak trochu jiný než u konkurence, ale jinak je úchop poměrně jistý. Někomu ale mohou ostřejší hrany vadit.

Jednou z vítaných změn proti předchůdci je nahrazení staršího konektoru microUSB novějším USB typu C, i když pouze s podporou pomalého standardu USB 2.0. V těsné blízkosti konektoru se nachází mřížka hlasitého reproduktoru a také jeden ze dvou mikrofonů.

Pravý bok obsahuje klasickou dvojici tlačítka pro vypnutí a kolébku pro ovládání hlasitosti. Nechybí ani sluchátkový výstup umístěný na horní hraně. Slot pro dvojici karet nanoSIM má své místo na levém boku těla. Jedna z karet může být nahrazena paměťovou kartou microSD s kapacitou až 256 GB.

Na vrchu kovových zad je umístěna čočka hlavního fotoaparátu doplněná o duální přisvětlovací diodu. Celý modul fotoaparátu je bohužel lehce vystouplý nad povrch zad, takže hrozí jeho snadné odření. Pod přisvětlovacími diodami se ukrývá druhá výrazná změna proti předchozímu modelu. Čtečka otisků prstů totiž u Nokie 6.1 už není pod displejem, ale přemístila se právě na záda. U předchůdce se mi nelíbila rychlost a přesnost čtečky, novinka je na tom v tomto ohledu lépe. Stále to však není ono a konkurence je zkrátka rychlejší.

Většinu čelní strany (přibližně 73 procent čelní strany) zabírá 5,5palcový displej. Systémové klávesy jsou zobrazené přímo na displeji. Nad displejem sídlí reproduktor pro telefonní hovory a samozřejmě čelní 8megapixelová kamera. Notifikační dioda bohužel chybí. Celou čelní stranu kryje odolné sklo Gorilla Glass třetí generace.

Po konstrukční stránce nemám k Nokii 6.1 žádné výtky. Testovaná verze je laděná do odstínů matné černé, s lesklými prvky v barvě mědi. K dostání budou ještě barevné varianty bílo-červená a modro-zlatá. Posouzení designu je na každém z vás, ale Nokii 6.1 rozhodně nelze upřít to, že se od konkurentů snaží vzhledově odlišit.

Displej: IPS s ambientním režimem

Displej nabízí úhlopříčku 5,5 palců a rozlišení 1080 × 1920 pixelů. Výrobce tedy vsadil na klasický poměr stran 16 ku 9. Panel typu IPS se pyšní velmi dobrým barevným podáním, pozorovacími úhly i čitelností. I automatická regulace jasu v závislosti na okolním osvětlení fungovala na jedničku.

Přesto, že se jedná o panel typu IPS, novinka nabízí i ambientní režim. Ten je bohužel aktivní pouze po omezenou dobu a nikoliv neustále, jako to nabízí konkurenční smartphony s panely typu AMOLED. Ambientní mód se aktivuje chvíli po upozornění na zmeškanou notifikaci nebo když telefon uchopíte do ruky.

Výkon se dočkal zlepšení

Jednou z největších nevýhod loňského modelu byl slabý čipset. Nástupce si v tomto ohledu polepšil a hnacím motorem se stal Qualcomm Snapdragon 630 s celkem osmi jádry Cortex-A53 a maximálním taktem 2,2 GHz. Grafické operace má na starosti čip Adreno 508.

Ve spojení se 4 GB operační paměti se jedná o slušný základ pro drtivou většinu aplikací. Telefonu nedělají problém ani mobilní hry, i když náročnější herní tituly nemusí běžet úplně plynule. Námi testovaný kousek disponoval 64GB vnitřním úložištěm s možností rozšíření paměťovou kartou microSD. K dostání bude také varianta s poloviční kapacitou vnitřní paměti, která se zároveň pojí se 3 GB RAM.

Tip: Podrobné parametry Nokia 6.1 (včetně srovnávače) najdete v našem katalogu smartphonů.

Možnosti konektivity odpovídají střední třídě. Kromě dvoupásmové Wi-Fi potěší plná podpora českých LTE pásem, NFC, či Bluetooth ve verzi 5.0. Pro přesné určení polohy může telefon využívat sítě GPS, GLONASS a BDS.

Operační systém: aktuální a čisté Oreo

Jak naznačuje logo na zádech přístroje, novinka patří do programu Android One. Smartphony patřící do této kategorie se vyznačují aktuální verzí systému Android bez jakýchkoliv nadstaveb. Nokia šla touto cestou již v minulosti a jak se zdá, je to dobrý směr.

Nokia 6.1 je konkrétně vybavena systémem Android 8.1.0 Oreo. Součástí systému jsou opravdu pouze nezbytné systémové nástroje a několik aplikací z produkce Googlu. Volba dalších programů a her je tak plně v kompetenci uživatelů.

Celková optimalizace systému je na velmi dobré úrovni. Během testování jsem se nesetkal snad se žádným zásekem nebo pádem aplikace. Pokud se bude Nokia držet stejného trendu, bude to pro její budoucnost jedině dobře.

Baterie a výdrž: dva dny s přehledem

Akumulátor s kapacitou 3000 mAh je v dnešní době zažitý standard. Nokia 6.1 se i přes to může pochlubit nadprůměrnou výdrží. Při běžném používání, které zahrnuje několik telefonních hovorů, prohlížení webu a sociálních sítí stačí vyhledat nabíječku jednou za dva dny.

S dodávanou nabíječkou (12 V / 1,5 A) trvá nabíjení z prázdného stavu do plna necelé dvě hodiny. Již za půl hodiny nabíjení měl telefon přibližně 40 % kapacity akumulátoru.

Fotoaparát a záznam videa: ve dne slušné, v noci ne

Hlavní fotoaparát nabízí maximální rozlišení 16 megapixelů a objektiv se světelností f/2,0. Na vývoji objektivu se podílela známá společnost Zeiss, se kterou Nokia spolupracovala již v minulosti. Pro přisvícení tmavých scén můžete využít duální diodu.

Aplikace pro obsluhu fotoaparátu se na první pohled tváří jako velmi jednoduchá. Nabízí však i ruční nastavení expozice, vyvážení bílé, hodnoty citlivosti ISO a další.

Tip: snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde.

Při fotografování během dne mě velmi mile překvapila kvalita snímků. Fotografie jsou slušně ostré, mají pěkné vykreslení detailů, málo šumu a slušný dynamický rozsah. Za cenu, za kterou se novinka prodává, jde o jednoznačný nadprůměr. Při focení ve tmě už bohužel spokojenost nepanovala. Telefon měl problémy správně zaostřit, a to ani nemluvím o velké hladině digitálního šumu a celkové kvalitě snímků.

Nokia 6.1 si konečně poradí se záznamem videa v rozlišení 4k při frekvenci 30 snímků za sekundu. Předchůdce kvůli slabšímu čipsetu zvládal pouze FullHD. Kvalita videí je také velmi slušná a řadí se k nadprůměru. Zamrzí ale chybějící stabilizace obrazu a poměrně časté přeostřování.

Závěrečné hodnocení: bez větších nedostatků

Nokia 6.1 je velmi povedenou evolucí loňského modelu. Opět se zde setkáváme s prvotřídně zpracovaným tělem, které zaujme i po stránce vzhledové. Vylepšení jsme se konečně dočkali v oblasti výkonu, který již plně odpovídá ceně telefonu. Jedním z nedostatků předchůdce byla pomalejší čtečka otisků prstů. Ani novinka v tomto ohledu nijak nevyniká, a navíc se čtečka přesunula z prostoru pod displejem na záda.

Někomu může vadit i lehce vyšší hmotnost, což je však daň za robustní zpracování. Fotoaparát potěší zejména během fotografování ve dne a třešničkou na dortu je aktuální a slušně optimalizovaný systém Android Oreo. Za cenu kolem 7 tisíc korun má před sebou Nokia 6.1 světlé zítřky.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Nokia 6.1

Nokia 6.1
7.9

design a zpracování

8.5/10

výkon a optimalizace

7.7/10

hardwarová výbava

7.3/10

kvalita fotografií a videa

7.8/10

výdrž baterie

8.4/10

Klady

  • prvotřídní dílenské zpracování
  • aktuální a rychlý Android Oreo
  • nadprůměrný fotoaparát
  • slušný výkon
  • výborná výdrž
  • možnosti konektivity
  • přijatelná cena

Zápory

  • vyšší hmotnost
  • průměrná čtečka otisků prstů
  • kvalita fotografií ze šera a ve tmě
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku