TOPlist

Motorola One Action: připravit, pozor, akce! [recenze]

Motorola One Action recenze

Mezi průkopníky mobilních technologií musíme kromě finské Nokie započítat také americkou společnost Motorola. Ta ještě na přelomu tisíciletí byla výrazným hráčem na mobilním trhu, dokonce zvládla také přechod na moderní operační systémy s pomocí smartphonů z řady Milestone. Postupem času nicméně začala sláva této značky upadat. Po krátké štaci v područí Googlu se mobilní divize přesunula pod křídla největšího výrobce notebooků na světě, čínské firmy Lenovo.

Motorola One Action 8
Jak Motorola One Action dopadla v našem testu?

Ta začala s restaurací kdysi zvučného jména, které bylo na pokraji klinické smrti. Motorola nyní pomalu dobývá zpět své ztracené pozice, přičemž bere frontálním útokem také náš trh. Novinka s názvem Motorola One Action míří především na mladší publikum, které chce oslovit několika odvážnými rozhodnutími. Jak se jí to podařilo? Nejen to se dozvíte v naší recenzi.

Obsah balení a design

Ve fialovém balení Motoroly One Action najdeme kromě samotného zařízení, nezbytné dokumentace a nástroje pro vyjmutí hybridního slotu na SIM kartu pochopitelně také 2A nabíjecí adaptér, USB-C kabel a praktický silikonový obal. Absence sluchátek je dnes již standardem, i tak bychom ale rádi nějaká základní uvítali. Za pouzdro každopádně plusové body.

Motorola One Action 7
Obsah balení příjemně překvapí

Po stránce designu si Motorolu One Action jen tak s nějakým telefonem nespletete. Může za to především poměr displeje 21:9, který dává zařízení protáhlejší tvar. Tento trend započala japonská Sony a vypadá to, že se s tímto poměrem budeme setkávat čím dál tím častěji. Za mě se jedná určitě o dobré rozhodnutí, telefon je totiž užší, takže se lépe drží v jedné ruce a práce s ním je velmi pohodlná.

Polykarbonátové tělo dostalo lesklou úpravu, takže s otisky prstů se budete muset smířit. Na námi testované bílé variantě to až taková tragédie není, ale kupříkladu majitelé modré barevné varianty budou muset leštit jako o závod. Záda navíc nejsou čistě bílá, ale skrývají texturu, která je nicméně patrná pouze při pohledu zblízka. Hezký detail, se kterým se bohužel jen tak nepochlubíte.

Motorola One Action 9
Čočky fotoaparátů jsou mírně vystouplé, textura zad by mohla být vidět více

Drobnou výtku si zaslouží také vystouplé čočky fotoaparátu. Nevystupují sice z těla kdovíjak výrazně, nicméně při položení na stůl je to stále znát. Osobně bych se raději přikláněl k mírně tlustšímu tělu a plochým zádům. Naštěstí tento problém řeší silikonové pouzdro, se kterým telefon příliš na rozměrech nenabude.

Výkonem poctivá střední třída, funkcemi překvapí

Hnacím motorem Motoroly One Action je osmijádrový procesor Exynos 9609, grafika Mali-G72 MP3, 4 GB RAM a 128 GB vnitřní paměti s možností rozšíření o microSD karty až o kapacitě 512 GB. V testu AnTuTu dosáhl telefon příjemných 150 468 bodů, což na většinu činností bohatě postačuje. Zahrajete si také i náročnější hry, na maximální detaily ovšem v mnoha případech rovnou zapomeňte.

Pro mnohé bude překážkou 6,3″ IPS displej s rozlišením Full HD+ a poměrem stran 21:9. Právě tento poměr je pro mnohé uživatele kontroverzní – buď jej milujete, nebo nenávidíte. Osobně se přikláním spíše k první skupině, nicméně tento poměr má také svá úskalí, o kterých si povíme později. Jemnost 432 ppi a podání barev je na danou kategorii špičkové, na displej je zkrátka radost pohledět.

Motorola One Action 10
Čtečka otisků prstů je chytře schovaná v logu Motoroly

Motorola se displej u One Action pokusila dotáhnout až ke krajům, nicméně rámečky i tak zůstaly poměrně tlusté, nemluvě o výraznější bradě. Je to jistě škoda, neboť bez těchto rámečků by One Action byl ještě kompaktnější. Výřez také nehledejte – Motorola One Action vsadila na modernější průstřel. Ten nejde skrýt a musíte se s ním naučit žít. Bohužel má přední fotoaparát kolem sebe ještě poměrně tlustý okraj, takže průstřel působí masivněji, než by měl.

Motorola One Action 11
Motorola One Action se v ruce drží parádně

Z funkční výbavy nechybí Motorole One Action nic zásadního – najdeme v něm USB-C, 3,5mm jack, NFC, Bluetooth 5.0, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac nebo FM rádio. Nechybí GPS, Glonass a dokonce ani Galileo. O bezpečnost se stará buďto přední kamerka s funkcí rozpoznání obličeje, nebo bleskurychlá čtečka otisků prstů na zadní straně, který je chytře skrytá v logu Motorola. Obě varianty byly velmi spolehlivé, byť od rozpoznání obličeje nečekejte zázraky – nejedná se o 3D sken.

Hardwarové parametry Motorola One Action

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 9.0, čipset: Exynos 9609, octa-core, 2,2 GHz, GPU: Mali-G72 MP3, RAM: 4 GB, interní paměť: 128 GB, pam. karta:
Rozměry: 160 × 71,2 × 9,2 mm, hmotnost: 181 g, zvýšená odolnost: IP52

Displej, konektivita a baterie

6,3", IPS LCD, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2520 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 3500 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 12 Mpx, f/1.8, 26mm, 1/2.8", 1.25µm, PDAF, druhý: 16 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, 14mm, třetí: 5 Mpx, portrétový, f/2.2, selfie kamera: 12 Mpx, f/2.0, 26mm, 1/2.8", 1.25µm, Full HD video

Za zmínku stojí také ochrana proti prachu a vodě IP52. Vzhledem k tomu, že by Motorola ráda konkurovala s tímto smartphonem také akčním kamerám typu GoPro, je absence IP68 vysloveně škoda. Stříkající voda sice Motorolu One Action nerozhodí, na podvodní záběry či lyžovačky nicméně můžete zapomenout.

Motorola One Action 6
Odolnost proti prachu a vodě je pouze IP52

Vítanou funkcí je také ambientní displej, který se rozsvítí s každou příchozí notifikací, nebo když vezmete telefon do ruky. Notifikace si můžete také rovnou přečíst, odstranit je nebo se přesunout přímo do aplikace.

Operační systém je čistý jako lilie

Softwarovou stránku má na starosti pochopitelně Google a jeho Android ve verzi 9. Vzhledem k tomu, že Motorola One Action je součástí programu Android One, nečekejte žádné divoké nadstavby ani spoustu zbytečných aplikací. Systém je zkrátka čistý jako lilie, což má velice pozitivní přínos především pro rychlost a plynulost celého prostředí.

Motorola One Acrion 2
Na displej Motoroly One Action je radost pohledět

Motorola do systému přidala jen pár drobností – Dolby Audio, vlastní fotoaplikaci a službu Moto. Audio aplikace vylepšuje přehrávání z hlasitého reproduktoru, přičemž nějakou opravdu zásadní změnu jsem nezaznamenal. Vlastní fotoaplikace je vzhledem ke třem čočkám vzadu spíše nutnost, nicméně já jsem s ní spokojený – je rychlá, přehledná a intuitivní.

Moto je naopak z přidaných aplikací asi to nejzajímavější. V aplikaci si můžete zapnout povely Moto, které zahrnují například rychlé zapnutí svítilny dvojitým zatřesením, odemknutí pomocí obličeje hned při zvednutí či pořízení snímku obrazovky třemi prsty. Já celou dobu testování používal především vlastní gesta Motoroly pro ovládání telefonu, která připomínají gesta od jablečné konkurence.

V aplikaci Moto si rovněž nastavujete chytrou obrazovku a ambientní displej, takže se vám jas například nesníží, pokud se na telefon díváte, můžete blokovat určité aplikace, kupříkladu messengery, aby zobrazovaly svůj obsah na ambientním displeji nebo jej také můžete kompletně vypnout.

Na těchto drobných vylepšeních Motorola dokazuje, že ani čistý Android nemusí být nutně překážkou ve snaze odlišit se od ostatních výrobců. Na přidanou hodnotu Motoroly jsem si snadno a rychle zvykl a po návratu k mému vlastnímu stroji mi její vychytávky budou hodně chybět.

Výtku si ovšem neodpustím směrem k optimalizaci pro displeje 21:9. Spousta ovládacích prvků je stále při horním okraji displeje, na který ani při sebemenší snaze nemáte šanci dosáhnout. Tady by bylo dobré se inspirovat třeba Samsungem a jeho nadstavbou OneUI. Zároveň je bohužel citelné, že spousta tvůrců obsahu není na tento poměr připravena.

Motorola One Action 12
Na přímém sluníčku je displej dobře čitelný

Pro filmy sice super, ale videa na YouTube buďto budete sledovat s černými pruhy po stranách, nebo máte možnost roztáhnout obraz na celý displej. Průstřel ani tak nevadí, horší je to, že přijdete o poměrně dost obsahu.

Fotografování a video: tohle jste rozhodně nečekali

Fotoaparáty, respektive kamera, je jedním z hlavních lákadel Motoroly One Action. Přední fotoaparát v průstřelu disponuje 12Mpx a možností natáčet Full HD videa, nicméně tady se žádná sláva nekoná. Na rychlé selfie na Facebook či Instagram to bohatě stačí, pomůže i zkrášlovací filtr. K životopisu si nicméně takto pořízenou fotografii určitě nepřipojíte.

Motorola One Action 15
Čočky jsou sice tři, ale fotit se dá pouze s jednou

Pohled na zadní stranu dává napovědět, že máme co do činění s třemi fotoaparáty. Chyba lávky! Fotoaparát máte k dispozici pouze jeden s 12Mpx a světelností f/1.8. Jemu sekunduje 5Mpx fotoaparát, který se používá pouze pro dosažení hloubky ostrosti v portrétovém režimu, a třetí není fotoaparátem vůbec, nýbrž 16Mpx ultraširokou kamerou se světelností f/2.2 a elektronickou stabilizací obrazu. Této trojici ještě sekunduje dvoutónová LED dioda.

Tři čočky na zádech, fotí ale pouze jedna

Začněme nejprve s hlavním fotoaparátem. Ten za dobrých světelných podmínek produkuje velmi obstojné snímky, které jsou ostré a dobře barevně vyvážené. Občas nicméně uletí HDR, takže se přepalům příležitostně zkrátka nevyhnete. Makro snímky jsou rovněž na svou třídu velmi kvalitní a nechybí jim detail. S barvami je to nicméně horší, tady se občas mají tendenci slévat.

Za zhoršujících se světelných podmínek jsou snímky plné šumu, detaily se slévají do větších celků a trefit správné vyvážení bílé je pro fotoaparát spíše loterie. To nicméně neznamená, že by fotografie v noci byly zcela nepoužitelné. Jen se zkrátka musíte smířit s tím, že se z nich neposadíte na zadek.

Natáčet video můžete jak z hlavního fotoaparátu, kde můžete využít rozlišení až 4K při 30 fps, nebo ze speciální akční kamery, které je věnovaná celá jedna čočka, nicméně smířit se musíte pouze s Full HD rozlišením. Na druhou stranu získáte elektronickou stabilizaci, která je ve výsledných záznamech zkrátka poznat a také možnost natáčet při 60 fps.

Hlavní fotoaparát natáčí poměrně obstojně, netrpí na časté přeostřování, a pokud se příliš nehýbete, nejsou videa ani příliš roztřesená. Zvuk sice není žádné terno, trhat uši vám ale nebude.

Akční kamera je otočená o 90 stupňů

Akční kamera má, kromě zmíněných předností, také jednu zvláštnost – je otočená o 90°, což znamená, že videa na šířku natáčíte v portrétovém režimu. Ačkoli jsem si zpočátku myslel, že se jedná o zbytečnou funkci, tak kombinace s úzkým tělem telefonu mě vyvedla z omylu. Pokud chcete pořizovat skutečně akční záměry, potřebujete telefon především pohodlně držet, což při držení na šířku není zrovna to pravé ořechové.

Full HD rozlišení bohatě kameře dostačuje, 60 fps je vítaná přidaná hodnota a elektronická stabilizace by měla být v základu každého telefonu (když ne rovnou optická). V dobrých světelných podmínkách mezi oběma záznamy takřka nepoznáte rozdíl (kromě tedy vyšší snímkové frekvence), vše je dobře prosvětlené a poměrně plné detailů. Pakliže se příliš nehýbete, má na vrch hlavní čočka, v pohybu si zase otěže převezme akční kamera.

Horší světelné podmínky jsou kámen úrazu obou kamer. V noci s žádnými záběry spíše nepočítejte a když už, tak jen jako naprostá nouzovka. Akční kameru nemá příliš smysl zapínat, mizerná světelnost holt dělá své. Na záznamech více vidíte šmouhy nežli objekty. Hlavní čočka je na tom o trochu lépe, nicméně musíte mít pevnou ruku, aby záznamy neputovaly rovnou do koše.

Při volbě kamery tak budete mít takřka vždy Sofiinu volbu – upřednostníte spíše vyšší rozlišení? Potřebujete raději elektronickou stabilizaci? Vystačíte si s 30 fps, nebo raději sáhnete po 60?

Každopádně je dobrou zprávou, že akční kamera přináší zcela jiný zážitek, než hlavní čočka, takže její přítomnost dává smysl. Osobně bych uvítal jednu superčočku, která zvládne při obstojné světelnosti natáčet 4K při 60 fps i se stabilizací, ale to bych chtěl v této cenové kategorii příliš.

Výdrž baterie je příjemná, ale chtělo by to přidat

Baterie je alfou a omegou dnešních chytrých telefonů. Papírově se sice zdá, že 3 500 mAh není žádná sláva, v praxi nicméně tato hodnota bohatě dostačuje. Jeden pracovní den přežije Motorola One Action jako nic a podrží vás i větší část toho dalšího. Při střídmějším používání jsem se pohodlně dostal na dva dny výdrže.

Motorola One Acrion 1
Průstřel by mohl být o něco málo menší

Při přehrávání Full HD videa po dobu jedné a půl hodiny klesla baterie o sympatických 10 %, přičemž nabitá z 0 na 100 % byla za veskrze průměrné 2 hodiny. Nabíjení by mohlo být rychlejší, ani tak se ale nejedná o žádnou tragédii. Konkurenti nicméně rychlé nabíjení zvládají.

A Motorola One Action by mohla také, jelikož z výroby podporuje 15W dobíjení, nicméně dodávaná nabíječka v balení je pouze 10W.

Závěrečné hodnocení: akční složku by to chtělo poladit

Všechno podstatné již zaznělo a je tedy potřeba to rozseknout. Motorola One Action cílí na mladé a aktivní lidi, které se snaží zaujmout dobrým mixem kvalitního netradičního displeje, čistého Androidu s užitečnými vychytávkami, pohledným designem a především akční kamerou, která nabízí skutečnou přidanou hodnotu.

Motorola One Action 13
Akční kamera je příjemné osvěžení ve střední třídě

Ve své cenové kategorii má poměrně nabitou konkurenci, nicméně cena 5 199 korun je velmi sympatická a hraje Motorole do karet. Mezi přímé konkurenty patří dvojice Samsungů, konkrétně A40 a A50, dále Huawei P30 Lite nebo dva kousky od Xiaomi – Mi A3 a vzdáleněji také Mi 9 SE. Aby to nebylo jednoduché, tak sama Motorola dokáže svým zájemcům zamotat hlavu v podobě konkurence z vlastní stáje s názvem Motorola One Vision. Ta sice nemá akční kameru, zato má optickou stabilizaci.

Motorola One Action 14
Motorola One Action: připravit, pozor, akce!

I přes své neduhy, kterým jsou tlusté rámečky, absence rychlého nabíjení, lepšího standardu krytí, než je IP52, nebo lepší kvality fotografií a videí za zhoršených světelných podmínek, si myslím, že má Motorola One Action co nabídnout. Svou cílovku dokáže oslovit poměrně přesně a i mimo ni si One Action jistě najde své příznivce.

Motorola One Action

Motorola One Action 2
8

Design a zpracování

8.4/10

Výkon a optimalizace

8.2/10

Hardwarová výbava

7.7/10

Kvalita fotografií a videa

7.5/10

Výdrž baterie

8.2/10

Klady

  • skvělý displej s poměrem stran 21:9
  • akční kamera pro video
  • čistý Android se sympatickými vychytávkami
  • USB-C, NFC, 3,5mm jack, Glonass a Galileo
  • vydařený design, dobrá ergonomie v jedné ruce

Zápory

  • tlustší rámečky okolo displeje a výrazný průstřel
  • pouze 10W nabíječka v balení
  • stupeň odolnosti pouze IP52
  • horší fotografie a videa za špatných světelných podmínek
Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku