TOPlist

Recenze Honor 9 Lite: odlehčený vlajkový model láká na design a cenu

Právě dnes české zastoupení společnosti Honor představilo dva nové modely pro letošní rok – Honor 9 Lite a Honor 7X. Nám Honor 9 Lite do redakce dorazil o něco dříve, abyste si ihned po oficiálním představení mohli přečíst naši recenzi a podívat se na videopohled.

Model 9 Lite je prvním zástupcem od Honoru z kategorie tzv. bezrámečkových telefonů, který se dostal na náš trh. Kromě toho telefon dokáže zaujmout čtveřicí fotoaparátů, pěkným vzhledem a velmi dobrým poměrem cena/výkon. Telefon bude na českém trhu dostupný v nejbližších dnech za doporučenou cenu 5 990 Kč včetně DPH.

Videorecenze

Obsah balení

Obsah balení vás ničím nenadchne ani neurazí. V krabičce se nachází samotný telefon, nabíjecí adaptér, metr dlouhý kabel s koncovkou microUSB a spona pro vyjmutí hybridního slotu (na dvě nanoSIM karty a zároveň jednu paměťovou microSD kartu do kapacity 256 GB). Uživatelskou příručku najdete v pdf formátu přímo v telefonu.

Konstrukce a design: na jedničku

Honor umí dělat pěkné telefony a ani model 9 Lite není výjimkou. Na první pohled zaujme minimálními rámečky okolo displeje, příjemnou hmotností 149 gramů a velice lesklými zády. Zadní část je totiž vyrobena ze skla, které vytváří různé odlesky. Zrcadlová zadní strana je opravdu velkým magnetem na otisky a snadno se umaže. I přesto musím říct, že jsou skleněná záda Honoru 9 Lite velice elegantní.

Na zadní straně dále najdeme duální fotoaparát, mikrofon, přisvětlovací diodu, rychlou a přesnou čtečku otisků prstů, která je velice dobře umístěna a je tak snadno nahmatatelná. Honor musím pochválit, že fotoaparát téměř nevystupuje z těla, a to i přes tloušťku 7,6 mm. Stejně jako přední a zadní sklo jsou zaobleny i rohy a boky, díky tomu se telefon pohodlně drží, akorát je celkově povrch telefonu hodně kluzký a novinka tak občas má tendenci vyklouzávat z ruky.

Rámeček telefonu je kovový s barevnou úpravou, kvůli které máte pocit, že zde výrobce použil plast. Na bocích nalezneme ovládací tlačítka, hybridní slot pro microSD či druhou nanoSIM, hlavní systémový reproduktor, mikrofon, 3,5mm výstup na sluchátka a zdířku microUSB pro nabíjení či přenos dat. Je škoda, že výrobce nevsadil na novější konektor typu USB-C.

Přední strana je výhradně věnována displeji. Nad ním se nachází pouze senzor přiblížení a světelné čidlo, barevná notifikační dioda, telefonní reproduktor a duální selfie fotoaparát, bohužel bez přisvětlovací diody. Pod displejem se nachází logo výrobce, umístění zde nenašla ani ovládací tlačítka, která jsou softwarová a ukrajují tak část displeje. Novinku na českém trhu seženete ve třech barevných variantách: antracitově černé, námi testované safírově modré a ledově šedé.

Displej: 18:9 ve střední třídě

Honor 9 Lite nabízí, jako první model od Honoru na našem trhu, protáhlý IPS displej s poměrem stran 18:9. Jeho úhlopříčka je 5,65 palce, nabízí dostatečné rozlišení Full HD+ (1080 x 2160 pixelů) a jemnost 428 ppi.

Displej má dobrou čitelnost na přímém slunci a nechybí ani automatická regulace jasu. Stejně tak má výborné pozorovací úhly a věrné podání barev, navíc si můžete v nastavení upravit vámi preferovanou teplotu barev. Nechybí ani režim Komfortního čtení (filtr modrého světla).

Hardwarová výbava a výdrž baterie

Telefon pohání osmijádrový procesor Huawei Kirin 659 s grafickým čipem Mali T830, kterému sekundují 3 GB operační paměti a interní úložiště s kapacitou 32 GB (uživateli je dostupné zhruba 23 GB). Výkon telefonu opravdu neschází a bez problémů zvládá většinu dnešních her, aplikací a úkonů. Ve výbavě dále nechybí české LTE, Wi-Fi (pouze 2,4G), Bluetooth 4.2, GPS a NFC. Za zmínku stojí i podpora FM rádia, nicméně bez připojených sluchátek, která slouží jako anténa, vám fungovat nebude.

Hardwarové parametry Honor 9 Lite

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 8.0, čipset: HiSilicon Kirin 659, octa-core, 4× 2,36 GHz + 4× 1,7 GHz, GPU: Mali-T830 MP2, RAM: 3/4 GB, interní paměť: 32/64 GB, pam. karta:
Rozměry: 151 × 71,9 × 7,6 mm, hmotnost: 149 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

5,65", IPS LCD, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2160 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 4.2, Wi-Fi: 802.11 b/g/n, GPS: , konektor: microUSB
Baterie: 3000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 13 Mpx, PDAF, druhý: 2 Mpx, portrétový, selfie kamera: 13 + 2 Mpx, Full HD video

Uvnitř zařízení se ukrývá akumulátor s kapacitou 3 000 mAh. Telefon bohužel postrádá rychlé nabíjení, proto jej z nuly na sto procent nabijete za cca 2 a půl hodiny (z nuly na 50 procent za hodinu a 5 minut). K nabíjení slouží starší microUSB a bohužel, i přes skleněná záda, telefon nepodporuje bezdrátové nabíjení.

I když se může na první pohled zdát, že kapacita baterie není nikterak vysoká, tak vás výdrž telefonu příjemně překvapí. Při běžném používání se dostanete na dvoudenní výdrž a při náročnějším používání zvládnete bez problému jeden a půl dne. Může za to především výborná optimalizace systému a správy napájení. Pokud vám bude energie ubývat příliš rychle, můžete si snížit rozlišení displeje nebo si zapnout úsporný režim. Pokud bude opravdu nejhůře, tak k dispozici je i ultra úsporný režim, který přepne zobrazení do tmavších barev a omezí některé funkce či push notifikace.

Operační systém & nadstavba EMUI

Honor jde příkladem, proto v telefonu najdeme nejnovější verzi operačního systému Android 8.0 Oreo. Jak už je ale u Honoru zvykem, doprovází ho nadstavba Huawei EMUI, tentokrát ve verzi 8.0. Prostředí systému je velmi rychlé. Vzhledově je nadstavba povedená, prostředí je uhlazené, všechny systémové aplikace mají stejný designový jazyk a vše je velice přehledné a intuitivní.

Přímo na zamykací obrazovce můžete snadno přistupovat k fotoaparátu, svítilně, kalkulačce, stopkám, hudebnímu přehrávači nebo ke skeneru QR kódů. Dále můžete listovat mezi všemi tapetami, které jsou velice pěkné a stále se mění. Zamykací obrazovku si zobrazíte zapínacím tlačítkem nebo dvojím poklepáním na displej, stejně tak i můžete displej vypnout.

Všechny nainstalované aplikace se nacházejí na plochách vedle widgetů, ale můžete se nastavit i klasické menu aplikací. Huawei, respektive Honor do nadstavby nepřidal příliš mnoho svých aplikací navíc. V systému jsou předinstalované některé hry, nástroje (kompas, FM rádio, počasí a další) nebo aplikace pro správu telefonu, skrze kterou můžete zařízení optimalizovat, chránit před viry nebo blokovat nevyžadé zprávy a hovory.

Výchozí klávesnicí v systému je SwiftKey, kterou si můžete libovolně přizpůsobovat, stejně tak si můžete měnit vzhled prostředí díky aplikaci Motivy. Velice užitečnou funkcí je rychlé vyhledávání napříč systémem, které vyvoláte potáhnutím dolů na domovské obrazovce.

Fotoaparát a záznam videa: kvarteto objektivů

Honor do svého nového telefonu střední třídy vměstnal hned čtveřici fotoaparátů. Navíc mají přední i zadní hlavní snímače shodné rozlišení 13 MPx. Světelnost zadního objektivu je f/2.2 a přední objektiv má lepší světelnost f/2.0. K dosažení lepší světelnosti a k zachycení hloubky ostrosti jim sekundují monochromatické fotoaparáty s rozlišením 2 MPx. Zadní fotoaparát disponuje automatickým ostřením, funkcí minimální clony nebo portrétním režimem. Přední fotoaparát má pouze fixní ostření, ale nepostrádá portrétní režim.

Fotoaparát je bezesporu jedním z největších lákadel Honoru 9 Lite. Stejné duální fotoaparáty vpředu i vzadu umí za dobrých světelných podmínek vykouzlit opravdu velmi kvalitní fotografie plné barev. Umí i velice dobře zaznamenat barevné podání dané scény. Makro snímky jsou také na slušné úrovni, v některých případech ale nejsou všechny detaily úplně ostré. Fotoaparát umí dobře pracovat i s protisvětlem.

Bohužel za zhoršených světelných podmínek v budově nebo za šera jsou výsledné fotografie v některých detailech málo ostré a začíná se u nich projevovat výraznější digitální šum. Stejně tak jsou snímky při nedostatku světla málo kontrastní. Za tmy jsou pak příliš tmavé, více neostré a s velkým výskytem šumu.







Nepřehlédněte

FotoDuel: Honor 9 Lite vs. Xiaomi Redmi 5 Plus

Oba duální fotoaparáty se chlubí portrétním režimem, ale portrétní fotografie nejsou příliš detailní v obrysech hlavy a často se stává, že máte oříznuté vlasy. Jak již z názvu napovídá, tak portrétní režim funguje správně pouze při detekci obličeje, proto hrátky s hloubkou ostrosti u jiných typů scén ztrácejí smysl.

Honor 9 Lite zvládá natáčet video v rozlišení Full HD při 30 snímcích za vteřinu. U záznamu videa chybí jakákoliv stabilizace obrazu, díky jejíž absenci je výsledné video roztřesené a za zhoršených světelných podmínek i neostré s velkým šumem. Celkově není výsledek pořízených videí špatný, video má pěkné barvy, fotoaparátu nevadí protisvětlo nebo rychlé změny scény a přeostřování. I zvukové podání je velice dostačující.

Aplikace fotoaparátu je přehledná a podporuje plno gest, na které si rychle navyknete. Z levé strany se potáhnutím prstu dostanete do nabídky režimů, mezi které patří profesionální režim, profesionální režim videa, HDR snímání, Panorama, Malování světlem, časosběr a množství filtrů. Z pravé strany se dostanete do klasického nastavení fotoaparátu. Aplikace umí zaznamenávat i „živé“ fotografie nebo měnit jas scény.

Závěrečné hodnocení

Honor 9 Lite je povedeným smartphonem střední třídy, který láká na dobré dílenské zpracování, působí elegantně a velmi dobře padne do ruky (jen pozor na kluzká záda). Displej s minimálními rámečky nabízí dostatečně jemné rozlišení, věrné barvy a dobrou čitelnost na přímém světle. Nesmím zapomenout ani na rychlou a přesnou čtečku otisků prstů, která je snadno nahmatatelná. Honor můžu také pochválit, že ve výbavě nechybí 3,5mm výstup na sluchátka, ale bohužel zde chybí novější USB-C, což je opravdu škoda.

Dalším lákadlem je kvarteto fotoaparátů, které dokáží pořídit kvalitní fotografie za dobrých světelných podmínek. Za šera nebo tmy už ale kvalita tak oslnivá není, ale vzhledem k nízké ceně nad tím přimhouříte oko. Natočenými videi ani portrétním režimem sice neoslní, ale i tak s tímto telefonem střední třídy dokážete pořídit pěkné záběry z hlavního fotoaparátu. Spokojeni budete také s výdrží, jen škoda absence rychlého nabíjení, které se dnes už pomalu stává standardem i ve střední třídě.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Použitý operační systém Android 8.0 Oreo s nadstavbou EMUI je příjemně svižný. Vzhledově je prostředí systému povedené a nechybí zde ani několik užitečných funkcí navíc. Celkově se mi Honor 9 Lite opravdu líbí, nabízí skvělou hardwarovou i softwarovou výbavu za sympatickou cenu 5 990 Kč včetně DPH.

Honor 9 Lite

Honor 9 Lite
7.6

design a zpracování

8.4/10

výkon a optimalizace

7.6/10

hardwarová výbava

7.1/10

kvalita fotografií a videa

7.3/10

výdrž baterie

7.4/10

Klady

  • povedený design
  • dobrý poměr cena/výkon
  • dobrá výdrž baterie
  • rychlá čtečka otisků prstů
  • odladěný systém
  • kvalita snímků za dobrého světla

Zápory

  • starší microUSB konektor
  • pomalé nabíjení
  • záda jsou náchylná na otisky prstů
  • kvalita fotografií v šeru a tmě
Autor článku Petr Uhlíř
Petr Uhlíř
Student ČVUT, Fakulty elektrotechnické a studijního programu Softwarové inženýrství a technologie. Milovník mobilních zařízení a nových technologií. Mezi mé záliby patří grafika a florbal. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku