TOPlist

Recenze Nokia 8110 (2018): legendární banán je zpět

Finská společnost HMD Global, která si pod svá křídla vzala značku Nokia, si očividně oblíbila reinkarnaci bývalých úspěšných modelů, vzpomeňme na rok 2017 a vzkříšení modelu Nokia 3310. Nyní se po 22 letech dočkala nového kabátku také Nokia 8110, jejíž předchůdce si zahrál v kultovní filmové sérii Matrix. Ikonicky zahnuté tělo a výsuvný kryt klávesnice doplnil modernější vzhled, pokročilé datové funkce nebo nový operační systém KaiOS. Povedlo se Nokii oprášit legendu? To vám odhalí naše Nokia 8110 recenze.

Původní Nokia 8110 z roku 1996 & letošní banánová reinkarnace
Původní Nokia 8110 z roku 1996 & letošní banánová reinkarnace

Obsah balení a design

Nokia 8110 je k dostání ve dvou barevných variantách – černé a žluté, která by díky oblému tělu skutečně mohla připomínat banán. Zatímco černá verze působí decentně, možná až trochu nudně, žlutá varianta je naopak velmi výrazná a hravá. Barevná krabička obsahuje průhledné víko, přes který je telefon vidět. Její obsah tvoří pár nezbytných dokumentací, nerozpojitelná microUSB nabíječka, pecková sluchátka a vyměnitelná baterie. Je pěkné, že si výrobce pohrál a prodejní balení nevypadá tuctově.

Nokia 8110 díky své barvě a mírnému zaoblení připomíná banán
Nokia 8110 díky své barvě a mírnému zaoblení připomíná banán

Tělo telefonu je tvořeno z polykarbonátu a vypadá skutečně netradičně. Váha je příjemných 117 gramů, na délku má 133 mm (v otevřeném stavu 176 mm) a v pase necelých 15 milimetrů. Zakřivení je znát na první pohled a v okolí určitě vyvolá pozornost, stejně jako výsuvný kryt klávesnice. Díky konstrukci se drží pohodlně v ruce a neklouže.

Pozor ale, polykarbonát je celkem měkký a snadno do něj uděláte rýhy. Po zhruba dvou týdnech používání byly na krytu patrné různé drobné oděrky, a to jsme se k němu chovali velice slušně. U žluté verze to až tak vidět není, u černé bohužel ano.

Pozor na ostré hrany po vysunutí krytu

Odsunutím krytu telefon odemknete, opačným pohybem uzamknete, stejně tak lze přijímat i ukončovat hovor. Tento úkon lze provádět palcem, ale že by to šlo jako po másle opravdu napsat nemohu. Posun krytu není úplně plynulý a v některých polohách budete muset více přitlačit. Plynulejší pohyb by se mi zamlouval více, ale třeba po dlouhodobějším používání trochu povolí. Pod krytem se nachází podsvícená klávesnice, kterou doplňují kontextová tlačítka a čtyřsměrný joystick. Při telefonování si dávejte pozor na ostřejší hrany pod displejem a především na výsuvném krytu; několikrát se mi totiž stalo, že jsem s nimi zavadil o tvář a rozhodně to nebylo nic příjemného.

Nokia 8110 v černé barvě působí o poznání obyčejnějším dojmem
Nokia 8110 v černé barvě působí o poznání obyčejnějším dojmem

Co se kvality klváesnice týče, není tu příliš co chválit – jednotlivá tlačítka jsou poměrně malá, nemluvě o joysticku, se kterým mohou mít uživatelé s většími prsty potíže. Pokud jste o Nokii 8110 přemýšleli jako o vhodném telefonu pro dědečka nebo babičku, raději si to ještě rozmyslete a podívejte se po něčem jiném. Zpočátku dokonce nebylo možné dlouhým stisknutím klávesy napsat číslo; to se naštěstí brzy změnilo systémovou aktualizací. Nad klávesnici svítí 2,45palcový nedotykový TFT TN displej s rozlišením 240 x 320 pixelů, tedy opět žádná hitparáda, ale co bychom za ty dva tisíce chtěli, že?

Displej je na sluníčku dobře čitelný, ale připravte se na hrubý rastr
Displej je na sluníčku dobře čitelný, ale připravte se na hrubý rastr

O slušné jemnosti zobrazovacího panelu nemůže být řeč; rastr je znatelný i při letmém pohledu a bohužel nedisponuje ani automatickou regulací jasu. Naopak chválíme čitelnost na přímém slunci i pozorovací úhly.

Na pravém boku je umístěno vypínací tlačítko, které rozsvítí displej, takže není nutné vždy odsouvat kryt. Horní stranu obsadil 3,5mm jack společně s microUSB konektorem; spodní straně je vyhrazen mikrofon. Tlačítka hlasitosti byste hledali marně, ta jsou schovaná v joysticku. Na zadní straně se ukrývá fotoaparát s rozlišením 2 megapixely a přisvětlovací diodou, výstup hlasitého repráčku a logo výrobce. Abyste se dostali k primární microSIM a slotu na microSD kartu, musíte vyjmout baterii. V útrobách ještě nechybí slot na druhou nanoSIM kartu. Kombinace microSIM a nanoSIM je trochu zvláštní, ale v praxi to ničemu nevadí. Nechybí samozřejmě ani podpora LTE sítí a Wi-Fi. Překvapilo mě, že se s telefonem můžete do bezdrátových sítí nejen připojit, ale také sdílet vlastní hotspot.

Výdrž baterie: několik dnů na jeden zátah

Novinka se pohybuje na pomezí hloupých telefonů a smartphonů. Na jednu stranu má vlastní operační systém, na druhé straně se jedná o velmi levný telefon, čemuž odpovídá i hardwarová výbava. Procesor Snapdragon 205 (2 x 1,1 GHz) doplňuje 512 MB RAM a interní paměť 4 GB, která je rozšiřitelná pomocí microSD karty do maximální kapacity 64 GB. Telefon se pyšní certifikací IP52, takže lehký déšť nebo pár kapek od bazénu nepředstavují žádnou hrozbu. Za zajímavou funkci považuji VoLTE, které se u telefonů v dané cenové relaci prakticky nenachází.

Určitě nemůže být řeč o velkém výkonu nebo svižných reakcích. Jednotlivé úkony jsou celkem pomalé, po prvním načtení už telefon reaguje rychleji. Vyměnitelný akumulátor o kapacitě 1 500 mAh dle výrobce slibuje výdrž až 25 dní na jedno nabití. V praxi je ale reálná výdrž kolem jednoho týdne – zhruba po 3 dnech jsem se dostal na velmi příjemných 56 procent, což není rozhodně špatná hodnota. Nabití z vybitého stavu na 100 % je otázkou minimálně dvou hodin.

KaiOS: nový systém pro nenáročné, pro který zatím chybí aplikace

Operační systém KaiOS je založen na Linuxu, který je určen pro levné, tlačítkové telefony. I těm má přinést moderní vzhled, možnost stahovat aplikace z vlastního obchodu a rychle surfovat po internetu. Nebýt úvodního loga při spuštění, nejspíš byste přítomnost operačního systému nezaregistrovali. Prostředí je typicky nokiácké, takže pro stávající uživatele se nejedná téměř o žádnou změnu.

Novinkou je vlastní Store, jehož nabídka je zatím omezena na pár základních her, počasí nebo Twitter. V nejbližší době bychom se měli dočkat populárního kecálku WhatsApp, Facebooku a Facebook Messengeru. Asi není třeba zdůrazňovat, že psaní zpráv na hardwarové klávesnici není zrovna dvakrát pohodlné, takže si většina uživatelů hodně rychle rozmyslí, zda se bude chtít ponořit do zběsilé konverzace.

V základu je předinstalováno několik aplikací od Google – Mapy, YouTube, klasický vyhledávač a hlasový asistent. Ze základních funkcí systému můžeme jmenovat např. FM radio, převodník jednotek, hudební přehrávač, e-mailového klienta, poznámky nebo hlasový záznamník. Nechybí ani Google prohlížeč webových stránek, který je ale žalostně pomalý a jde tedy o hodně nouzové řešení, nehledě na to, že i weby optimalizované pro displeje telefonů v něm vypadají žalostně. Celková možnost personalizace prostředí systému je omezena pouze na změnu tapety nebo zobrazení menu, barvu pozadí v nabídkách už není možné měnit, což je trochu škoda.

Nechybí ani několik jednoduchých her či speciální edice populárního hada, kterou známe už z reinkarnované Nokie 3310. Telefon má integrovanou GPS, nicméně Google Mapy pro navigaci nevyužijete, pouze na mapě zobrazí vaši polohu a plán trasy, ale navigace v nich dostupná není, což je trochu škoda, ale třeba to v budoucnu vyřeší nějaká aplikace z obchodu; v současné době je ale nabídka stažitelných aplikací dost žalostná.

Pokud vás zajímá, zda se do telefonu dají dostat kontakty například z Google účtu, pak ano, ale k dispozici je pouze jednorázový import, synchronizace bohužel chybí. E-mailový klient naopak synchronizaci nabízí, stejně jako Kalendář, do kterého lze synchronizovat data z Google účtu. Připravte se ale, že rozhraní kalendáře a e-mailového klienta nepatří k těm dvakrát přehledným. A mimochodem, když Nokii vypnete, připravte se na zdlouhavý, téměř minutu trvající start.

Fotoaparát a video: spíše do počtu

Nokia 8110 v reinkarnované edici pro rok 2018 dispinuje pouze zadním fotoaparátem s maximálním 2megapixelovým rozlišením, což v současné době neláká k pořízení kvalitních snímků. Navíc jsou možnosti nastavení velmi omezené: přizpůsobit lze činnost blesku, samospoušť nebo zobrazení vodicích linek.

U videa je možné nastavit kvalitu záznamu a blesk. Maximální rozlišení činí 720 x 480 pixelů, což v dnešní době působí hodně zastarale. Nečekejte jakoukoliv optickou stabilizaci nebo nastavování parametrů, i pořizování záznamu je na základní úrovni. Při natáčení v horším světle dramaticky klesá snímkovací frekvence a video ve většině případů můžete označit jakkoliv, jen je jako plynulé. Jinými slovy, s tímle telefonem rozhodně nic netočte, on totiž stejně nikdo nepozná, co jste vlastně nahrávali :-)

Závěrečné hodnocení: levná, ale problémová

Celkově nemám z Nokie 8110 nijak špatný dojem, i když ve srovnání s obyčejnými levnými smartphony ztrácí spousty bodů, nicméně cílovka tohoto modelu je trochu někde jinde. Na první pohled by se mohlo zdát, že jde tak trochu o zbytečný telefon, protože toho vlastně mnoho neumí, ale na druhou stranu – jako náhradní telefon na kolo, na vodu je to celkem ideální kandidát, a navíc vám v peněžence průvan neudělá.

A nesmíme zapomínat, že jde o retro telefon, který odkazuje na 22 let starý model, takže si jej spousta mobilních nadšenců pořídí jen tak „do sbírky“ nebo „ze zvyku“, stejně jako tomu bylo v případě Nokie 3310. Nokia 8110 rozhodně zaujme mírně atypickým vzhledem, který doplňuje ještě jeden netradiční prvek – výsuvný kryt klávesnice. Velké plus si zaslouží výdrž baterie, i když doba nabíjení vzhledem ke kapacitě je opravdu dlouhá.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Záporů je ale tentokrát více než kladů. Mínusové body bych udělil za občasné pomalejší reakce systému, ostřejší hrany na výsuvném krytu a pod displejem, které mohou řezat do tváře, nízké rozlišení displeje, nepříliš komfortní klávesnici a vyloženě špatný fotoaparát, který je tady opravdu spíše jen do počtu. Přesto tenhle kousek na základní použití postačí a budeme doufat, že se bude časem nabídka aplikací pro KaiOS rozšiřovat. Věřím, že reinkarnace se Nokii podařila a telefon si můžete už nyní zakoupit za doporučenou maloobchodní cenu 1 999 Kč včetně DPH.

Nokia 8110 (verze 2018)

Nokia 8110 (verze 2018)
4.8

Design a zpracování

6.2/10

Výkon a optimalizace

4.9/10

Hardwarová výbava

2.9/10

Kvalita fotografií a videa

2.0/10

Výdrž baterie

8.0/10

Klady

  • výdrž baterie
  • atypický design
  • rozměry a váha
  • snadné ovládání
  • dva sloty na SIM kartu
  • podpora LTE
  • podpora pam. karet

Zápory

  • kvalita fotografií a videa
  • občasné pomalejší reakce systému
  • delší doba nabíjení
  • Google Mapy neumějí navigovat
  • ostré hrany při vysunutí krytu
  • klávesnice by mohla být lepší
  • displej není dotykový
  • nízké rozlišení displeje
Autor článku Michal Mazanec
Michal Mazanec
Recenzent mobilních zařízení a gadgetů. Mezi mé záliby řadím cestování, dobré filmy, hudbu, mého psa a sport. Rád si zajdu do sauny, společnosti nebo si zahraji na PlayStationu.

Kapitoly článku