TOPlist

Naděje na příměří v kauze Huawei? Šéf společnosti navrhuje prodej 5G technologií

huawei 1

Pokud sledujete kauzu okolo čínské technologické firmy Huawei, asi víte, že situace se stává čím dál tím více vyhrocenou. Nedávno dokonce zazněla ze strany Huawei obvinění, že se FBI snaží zlákat jejich zaměstnance ke spolupráci. Vše může v krajním případě skončit i tím, že se Huawei bude muset obejít zcela bez amerických technologií. Ostatně nedávno bylo oznámeno, že Huawei P40 na trh zamíří v případě absence dohody bez Androidu – ten by nahradil vlastní systém Harmony OS.

Napjatá situace se však může brzy začít zlepšovat. Nemůže za to nikdo jiný, než generální šéf Huawei Ren Zhengfei. Ten totiž v nedávném rozhovoru pro The Economist překvapivě oznámil, že jeho firma zvažuje prodej veškerých záležitostí spojených s 5G aktivitami. A to rovnou západní konkurenci.

Ideální řešení pro obě strany?

Musíme zdůraznit, že CEO Huawei o této variantě mluvil pouze jako o možnosti, v žádném případě tedy nejde o oficiálně navržený postup. Pokud by se tak však stalo, šlo by o vcelku chytré řešení, z něhož by mohly profitovat obě strany konfliktu.

Ren Zhengfei na Novém Zélandu při projevu o přínosu Huawei pro tamní ekonomiku (Zdroj: HuaweiPress)

Ren Zhengfei už má poměrně přesnou představu o tom, jak by takový prodej měl vypadat. Huawei by případnému zájemci prodal kompletní a neomezený přístup k veškerým záležitostem souvisejícím s 5G technologiemi. Kupec by tak získal právo využívat patenty, licence, získal by přístup k veškerým zdrojovým kódům, technickým výkresům, know-how o výrobě a podobně.

Huawei by nijak nezasahoval do toho, jak s těmito zdroji protistrana naloží, kupující by mohl libovolně měnit, upravovat a vyvíjet jednotlivé aspekty 5G technologií původem od Huawei.

Zájemce musí být „ze Západu“

Tento kupec by podle CEO Huawei měl v každém případě pocházet z mimoasijské země, šlo by zkrátka o západní firmu, v níž mají USA a jejich spojenci důvěru. Jestli by mělo jít o novou firmu, nebo již existující konkurenci Ren Zhengfei neupřesnil. Stejně tak není známa ani cena, kterou by zájemce musel zaplatit.

Samotný Huawei by pak pokračoval v distribuci svých 5G technologií těm zemím, které se bezpečnostního rizika neobávají. Došlo by tak vlastně k jakémusi rozdělení sféry vlivu.

Jestli se tento návrh stane skutečným řešením, ukáží až následující měsíce. Zdánlivě však jde asi o nejlepší možný scénář. Západní země by neriskovaly zpomalení budování 5G sítí a zřejmě ani zásadní prodražení. Měly by přitom ale zajištěnou bezpečnost – technologie by dodávala západní firma, který by měla přístup k veškeré dokumentaci a kódu, což by efektivně eliminovalo riziko „zadních vrátek“.

Huawei by pak mohl nadále spolupracovat s americkými firmami, což je pro něj důležité zejména v dalších odvětvích jeho byznysu. Pochopitelně také nelze zapomenout na to, že by prodejem práv ke svému duševnímu vlastnictví získal zřejmě nemalé finanční prostředky.

Autor článku Tomáš Krompolc
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Kapitoly článku