TOPlist

Recenze Honor 20: sympatický elegán i oběť obchodní války

Honor 20 Recenze

Čínská značka Honor, která spadá pod Huawei, nemá v poslední době na růžích ustláno. Slavnostní představení v Londýně zastínily spory se Spojenými státy, které (doufejme dočasně) odřízly Huawei nejen od hardwaru, ale také od softwaru. Honor 20 tak může být jedním z posledních telefonů, kterého se budoucí omezení nebudou týkat.

Ať už se spor vyřeší jakkoli, je potřeba zodpovědět důležité otázky – jaký je Honor 20 smartphone? Vyplatí se jej kupovat? A jak je na tom fotoaparát? Nejen na tyto otázky odpoví naše recenze.

Obsah balení a design Honor 20: lesklá extravagance

V balení Honoru 20 najdete jen to nejnutnější, tedy 2A nabíjecí adaptér, USB-C kabel, redukci z USB-C na 3,5mm jack, nezbytné manuály a sponku na vyjmutí šuplíčku na SIM karty. V našem balení je místo i na ochranný obal, který ale přítomen nebyl. Na Honoru 20 bylo už od výroby nalepeno ochranné sklo, za což mu náleží kladné body.

Honor 20 8
Redukce na sluchátka v balení a rychlonabíječka rozhodně potěší

Přední stranu zabírá z takřka 92 % displej, který má vespod miniaturní bradu, nahoře se skrývá mřížka reproduktoru a vícebarevná notifikační LED dioda, v pravém rohu poté má své místo přední selfie fotoaparát. Na levé straně se nachází šuplíček na dvě nanoSIM karty, na protější straně je kromě tlačítek pro ovládání hlasitosti také zapínací tlačítko, které ukrývá bleskurychlou čtečku otisků prstů.

Honor 20 foto
Honor 20 seženete v modré a černé barvě

Horní hrana je domovem infračerveného portu a mikrofonu, spodní naproti tomu hostí primární mikrofon, USB-C a reproduktor. Ten sice na svou kategorii hraje velmi dobře, nicméně pokud jej nechtěně zakryjete například rukou, tak se rázem stane takřka neslyšitelný. Na zadní straně poté nalezneme jen čtveřici fotoaparátů. Škoda jen chybějícího 3,5mm výstupu na sluchátka.

Honor 20 6
Konstrukce by si ještě zasloužila mírně vylepšit

Skvěle vypadá a dobře padne do ruky

Po designové stránce je Honor 20 hezký kousek hardwaru. Tělo s rozměry 154,25 x 73,97 x 7,87 mm a hmotností 174 gramů působí příjemně a váha je distribuovaná rovnoměrně, nicméně na ovládání jednou rukou zapomeňte, stejně jako na jistý úchop. Konstrukce je pevná, nikde nic nevrže a ani se neprohýbá. Několik drobných výtek by se ale přeci jen našlo.

Honor 20 je dostupný ve dvou barevných variantách – černé a modré, kterou jsme měli k dispozici na testování. Zadní kryt příliš dobře do telefonu nezapadá, čímž vzniká drobná mezera mezi hranou a zády. Nic dramatického, ale po čase se do mezery nachytají různé nečistoty, což není příliš estetické.

Honor 20 2 1
Průstřel na přední straně lze softwarově skrýt

Záda jsou celkově magnetem na otisky prstů a mikroškrábance, takže leštit budete více, než je zdrávo. Drobnou výtku mám také k předělům antén, které nevypadají dobře. USB-C konektor by mohl být na středu, ale to je vyloženě hnidopišský detail.

Více mi vadily ostré hrany u čtečky otisků prstů a fotoaparátu. Tady si zkrátka myslím, že se mělo na detaily více myslet. Třešničkou na dortu je záhadná čára uprostřed zad, která telefon opticky rozděluje vedví. Nejedná se nicméně o žádné zásadní nedostatky, každopádně tyto nedůslednosti zamrzí.

Displej a parametry Honor 20: radost pohledět

Na IPS displej o velikosti 6,26″ a rozlišení Full HD+ s jemností 412 ppi je zkrátka radost pohledět. Barvy a pozorovací úhly jsou skvělé, maximální jas je dostatečný a ani na přímém slunci nebudete mít s čitelností žádné problémy. Průstřel s fotoaparátem se nachází, na rozdíl od Samsungu, na levé straně, která mi přijde pro fotoaparát vhodnější.

Honor 20 7
Displej Honoru 20 je jednoduše bez chybičky

Uvnitř tepe osmijádrový procesor HiSilicon Kirin 980, který v AnTuTu dosáhl příjemné hodnoty 201 421 bodů. O grafiku se stará Mali-G76 MP10, kterou doplňuje 6 GB paměti RAM a 128 GB vnitřní paměti, ze které vám pro vaše data zbývá 116 GB. Bohužel se jedná o jedinou paměť – na podporu microSD karet se nedostalo.

Honor 20 1
Hlasitý reproduktor je kvalitní, jen lze snadno utlumit

Zvládne i náročnější herní tituly

Výkonu má telefon na rozdávání. Přepínání mezi aplikacemi a pohyby v systému jsou plynulé a bez záseku, nikde na nic zkrátka zbytečně nečekáte. Na hraní her je Honor 20 ideální – hry jako Shadowgun: Legends, Fortnite či The Elder Scrolls: Blades si zahrajete bez problémů na nejvyšší detaily, jen občas se při výbuších objeví mírný zásek. Telefon se během hraní ani příliš nezahřívá, což je na delší herní sezení ideální.

Hardwarové parametry Honor 20

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 9.0, čipset: HiSilicon Kirin 980, octa-core, 2× 2,6 GHz Cortex-A76 + 2× 1,92 GHz Cortex-A76 + 4× 1,8 GHz Cortex-A55, GPU: Mali-G76 MP10, RAM: 6 GB, interní paměť: 128 GB, pam. karta:
Rozměry: 154,25 × 73,97 × 7,87 mm, hmotnost: 174 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6,26", IPS LCD, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2340 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 3750 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 48 Mpx, f/1.8, 28mm, 1/2.0", 0.8µm, PDAF, druhý: 16 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, 13mm, 1/3.1", třetí: 2 Mpx, makro, f/2.4, čtvrtý: 2 Mpx, portrétový, f/2.4, selfie kamera: 32 Mpx, f/2.0, Full HD video, HDR

Ostatní výbava je poté ryze standardní, pochválit musíme nasazení USB-C, Bluetooth 5.0 a NFC. Příjemně potěšila také přítomnost aptX, který vylepšuje zvuk u bezdrátových sluchátek. Volání bylo čisté a bez sebemenších potíží.

Honor 20 3 1
Výhonu má Honor 20 na rozdávání

Pro zabezpečení můžete využít dvou metod – odemknutí pomocí obličeje či otisku prstu. Obličej telefon rozpoznává rychle a relativně spolehlivě, více bych se ale spoléhal na čtečku. Ta funguje někdy až příliš dobře a její umístění ve vypínacím tlačítku je záležitost preferencí.

Honor 20: jak je na tom s výdrží baterie?

Baterie Honoru 20 má kapacitu 3750 mAh a podporuje rychlé nabíjení. S přiloženou 2A nabíječkou dobijete Honor 20 z 0 na 50 za půl hodiny, do plna vám to bude trvat něco málo přes hodinu. Při našem testu přehrávání 4K videa klesla za jednu hodinu baterie o 20 %, nicméně praxe je k výdrži baterie milosrdnější.

Honor 20 5 1
Výdrž na baterii je vzhledem k parametrům velmi dobrá

Za jeden pracovní den Honor 20 utaháte jen opravdu stěží, nemusíte se bát si během pauzy zahrát i nějakou náročnější hru a večer klidně ještě můžete vyrazit do baru. Při střídmějším používání se pohodlně dostanete na dva dny, a to Honor 20 nemusíte ani nějak extra šetřit. Při aktivaci úsporných opatření se můžete dostat i přes dva dny.

Fotoaparát a záznam videa: vyšší střední s dobrými výsledky

Celkem pětice fotoaparátů je i na dnešní dobu stále nadprůměr. Jaká je ale jejich kvalita? Začněme předním selfie fotoaparátem, který má rozlišení 32 Mpx, světelnost f/2.0 a podporuje natáčení ve full HD či HDR. Pro základní selfie foťák více než postačuje, za dobrých světelných podmínek dokáže vykouzlit krásné snímky, nezalekne se ani mírného úbytku světla. Video pak na poměry předních fotoaparátů vypadá velmi dobře.

Honor 20 10
Čtveřice fotoaparátů dělá hotové zázraky

Zadní strana ukrývá tu pravou radost v podobě celkem 4 fotoaparátů. Konkrétně se jedná o 48Mpx hlavní senzor se světelností f/1.8, 16Mpx širokoúhlý snímač se světelností f/2.2, 2Mpx makro fotoaparát se světelností f/2.4 a ostřením od 4 cm a poslední 2Mpx snímač, se světelností f/2.4 sloužící k vytvoření bokeh efektu.

Co tato čtveřice slibuje, je vysoká variabilita fotoaparátu, který se hodí takřka pro jakoukoli scénu. Elektronická stabilizace na hlavním a širokoúhlém fotoaparátu funguje příkladně.

A skutečně je tomu tak. Hlavní fotoaparát s megapixely nešetřil a světelnost objektivu je jednoznačně výhoda, především když se začne stmívat. Za dne jsou fotografie dobře prosvětlené, dynamický rozsah stíny prosvětlí, ale nezlikviduje a snímky jsou až příkladně ostré, i když okraje fotografií by mohly být ostřejší. Barvy jsou věrné realitě, byť někdy jsou trochu mdlé. S protisvětlem si hlavní fotoaparát poradí velmi dobře.

Širokoúhlý fotoaparát a focení makra

Širokoúhlý fotoaparát nijak zásadně nezaostává za tím hlavním, byť by se to ze specifikací mohlo zdát. Za dobrých světelných podmínek nelze co do kvality na první pohled poznat zásadnější rozdíl, nicméně na ten druhý si všimnete menšího množství detailů, které se často slévají v jedno. Světelnost je nicméně příkladná a i za horších světelných podmínek je „širokáč“ použitelnou alternativou.

Makro fotoaparát, který lze využít také jako teleobjektiv, dostihla jeho hardwarová omezení. Absentující elektronická stabilizace by se zrovna zde hodila nejvíce, nicméně se musíte obejít bez ní. Bez dostatku světla bude nejmenší snímač tápat a stává se nepoužitelným, pokud ale máte světla dostatek, dokážete vykouzlit skvělé makro snímky, jakožto teleobjektiv se také osvědčil.

O čtvrtém fotoaparátu jen ve stručnosti – bokeh efekt je zkrátka v kurzu a k ničemu jinému tento fotoaparát neslouží. Nutno podotknout, že slouží opravdu dobře, jen výjimečně se stane, že efekt špatně rozpozná člověka a nerozostří celé pozadí, ale jen kousek.

Záznam videa zvládne ve 4K rozlišení

Záznam videa je možný až ve 4K rozlišení ve 30 snímcích za vteřinu, nicméně takto lze zachytit maximálně desetiminutové video. Ve Full HD rozlišení si naproti tomu můžete užívat 60 snímků za vteřinu a neomezeného záznamu.

Elektronická stabilizace dělá svá kouzla, a pokud nemáte úplně chirurgické ruce, tak to rozhodně nevadí – video roztřesené zkrátka nebude. Relativně plynule můžete přepínat v záznamu i mezi jednotlivými fotoaparáty, nicméně musíte se smířit s mírným trhnutím.

Co do kvality je na tom nejlépe hlavní fotoaparát. Nemá tendenci přeostřovat, dobře si poradí s rychlou změnou scény a ani v noci není záznam úplně k zahození. Ostatní fotoaparáty na tom nejsou bůhvíjak dobře, makro má tendenci samovolně přeostřit na jinou část, „širokáč“ zase nepobere dostatečné množství detailů. Pochválit lze také záznam zvuku. který je čistý a poradí si i s mírným větrem.

Operační systém a nadstavba: návrat do minulosti

Software je jak jinak než Android, zde v poslední verzi 9.0 Pie s bezpečnostní aktualizací z 1. dubna 2019. Nadstavbou je Magic UI ve verzi 2.1, která nabízí spoustu možností přizpůsobení, z čehož bych vypíchl chytrá gesta, ovládání hlasem, filtr modrého světla, možnost nastavit si barvy podle sebe, volbu vlastních témat nebo důkladné přizpůsobení domovské plochy. Co do možností zkrátka není moc co vytknout, stejně tak optimalizace je na velmi dobré úrovni.

Honor 20 nicméně do systému dodává také spoustu vlastních aplikací, z nichž některé jsou užitečné, jako kalkulačka, kompas či zrcátko, jiné naopak nikoli. Podivný překladač využívající technologie Microsoftu, vlastní poloprázdný obchod s aplikacemi, nákupní aplikace Amazonu, Alexa nebo instalátor Fortnite jsou zkrátka věci, bez kterých se nejeden uživatel obejde. Naštěstí lze většinu z nich odstranit.

Velkou výtku mám ale k samotné podobě nadstavby. V konkurenci například Samsungu a jejich nedávné aktualizace na One UI či neustále se vylepšující MIUI vypadá zkrátka Magic UI jako z dob dávno minulých.

Po chvíli používání jsem si sice na archaický vzhled zvykl, to nicméně nic nemění na tom, že dneska už se design posunul někam jinam. Škoda, že se Honor, potažmo Huawei, neposunul také.

Jaký je Honor 20? Ve své třídě nemá konkurenci

Honor 20 je dost možná jeden z posledních počinů mateřské společnosti Huawei, který ještě obdrží plně funkční Android. Pokud ale odhlédneme od tohoto faktu, jedná se o velmi povedený kousek, který dovede pořádně zatopit své konkurenci ve vyšší střední třídě. Výrazným kladem je bezesporu fotoaparát, který ačkoli není tak kvalitní jako v Honoru 20 Pro, neobsahuje tolik kompromisů, aby to nešlo unést.

Honor 20 9
Absence 3,5mm výstupu na sluchátka a podpory microSD karet zamrzí

Mezi další přednosti patří skvělý displej, dobrá výdrž na baterii s podporou rychlého nabíjení, rychlá a spolehlivá čtečka otisků prstů nebo poměrně vysoký výkon, se kterým je hraní her jedna radost. Rozpačitý jsem především z konstrukce, která by zasloužila větší zaměření na detail a také z náchylnosti na mikroškrábance na zádech.

Honor 20 2
Honor 20 svým konkurentům ve vyšší střední třídě pořádně zatopí

Zklamání je samotná nadstavba, která ačkoli funguje velmi dobře, by si zasloužila minimálně grafický update. Pro některé může být nevýhodou také absence 3,5mm výstupu na sluchátka či chybějící podpora microSD karet. Za cenu 9 999 Kč se nicméně jedná o slibně vypadajícího zástupce vyšší střední třídy, který se nemá za co stydět a svým konkurentům slušně zatopí, především pokud dojde na porovnávání fotek a poměr cena & výkon.

Přečtěte si také – recenze Honor 20 Pro: přežil útok USA a teď jde s kůží na trh

Honor 20 také bohužel doplácí na aktuálně probíhající obchodní válku mezi USA a Čínou. Díky tomu se jeho uvedení na trh zpozdilo, ale nejnovější zprávy naštěstí ukazují, že se nejen tento model od Honoru o svou budoucnost nemusí obávat, stejně jako o další systémové aktualizace.

Honor 20

Honor 20 foto
8.1

Design a zpracování

8.1/10

Výkon a optimalizace

8.4/10

Hardwarová výbava

7.6/10

Kvalita fotografií a videa

8.0/10

Výdrž baterie

8.4/10

Klady

  • atraktivní design
  • vysoký výkon
  • slušná výdrž na baterii
  • rychlá čtečka otisků prstů
  • dostatečný výkon na hraní her
  • aktuální a dobře optimalizovaný Android
  • sympatická cena

Zápory

  • konstrukční nedostatky
  • zastaralá nadstavba
  • absence 3,5mm výstupu na sluchátka
  • chybí slot na pam. kartu
  • náchylnost na škrábance
Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku