TOPlist

FotoDuel: Xiaomi Pocophone F1 vs. Huawei Nova 3

Huawei Nova 3 vs. Pocophone F1 test fotoaparátu

Vítáme vás u dalšího dílu seriálu FotoDuel, ve kterém srovnáváme kvalitu fotoaparátů mobilních telefonů. Dnes proti sobě postavíme dvě žhavé novinky, které se teprve před nedávnem začaly prodávat v našich končinách. První z telefonů, který se bude ucházet o vítězství, je počin jménem Xiaomi Pocophone F1, jehož recenzi si můžete přečíst zde. Z Číny přichází i druhý zástupce, který nese název Huawei Nova 3 (recenze).

Který ze smartphonů ukáže lepší výsledky a zvítězí?

Redakce DxOMark zatím neudělila hodnocení ani jednomu z této dvojice telefonů a my se pokusíme vám zprostředkovat podrobné srovnání ve všech disciplínách, které jsou pro fotoaparáty rozhodující. Oba telefony mají odlišný recept na vítězství. Který však bude ten správný?

Specifikace fotoaparátů

Pocophone F1 nabízí na zadní straně duální fotoaparát, jehož primární senzor má rozlišení 12 MPx, velikost senzoru 1/2,55 palce, samotné pixely měří 1,4 mikrometru  a hodnota světelnosti se ustálila na f/1.9. Sekundární 5MPx snímač slouží pro hrátky s hloubkou ostrosti. Ani na jednom z fotoaparátů není přítomna optická stabilizace obrazu. Přední selfie kamerka nabízí hned 20MPx rozlišení se světelností f/2.0.

Duální fotoaparát telefonu Pocophone F1

Nahrávat video je možno v rozlišení maximálně 4k při 30 snímcích za vteřinu, bohužel možnost 60 fps není dostupná ani u FullHD videa. Aplikace fotoaparátu po vzoru Xiaomi Mi 8 a dalších sourozenců nabízí umělou inteligenci, která umí rozpoznat až 206 typů scén napříč 25 kategoriemi.

Hardwarové parametry Pocophone F1

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 8.1, čipset: Qualcomm Snapdragon 845, octa-core, 4× 2,8 GHz Kryo 385 Gold, 4× 1,8 GHz Kryo 385 Silver, GPU: Adreno 630, RAM: 6/8 GB, interní paměť: 64/128/256 GB, pam. karta:
Rozměry: 155,5 × 75,3 × 8,8 mm, hmotnost: 180 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6,18", IPS LCD, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2246 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 12 Mpx, f/1.9, 1/2.55", 1.4µm, PDAF, druhý: 5 Mpx, portrétový, f/2.0, selfie kamera: 20 Mpx, f/2.0

Huawei Nova 3 jde podobnou cestou a také má na své zadní straně dvojici fotoaparátů. Primární senzor nabízí rozlišení 16 Mpx se světelností f/1,8 a k ostření pomáhá fázový autofokus. Sekundární fotoaparát má rozlišení 24 Mpx, shodnou světelnost f/1,8 a je monochromatický. I zde je dostupná funkce umělé inteligence, kterou můžete jednoduše zapnout nebo vypnout přímo na hlavním menu v aplikace fotoaparátu.

Fotoaparát smartphonu Huawei Nova 3

Pro selfies poslouží 24Mpx snímač se světelností f/2,0, kterému sekunduje 2Mpx kamerka pro hrátky s hloubkou ostrosti. Maximem u videa je rozlišení 4k a 30 snímků za vteřinu, frekvence 60 fps je dostupná při rozlišení FullHD. Bohužel fotoaparát postrádá optickou stabilizaci, ta elektronická je však dostupná.

Hardwarové parametry Huawei Nova 3

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 8.1, čipset: Hisilicon Kirin 970, octa-core, 4× 2,4 GHz Cortex-A73 + 4× 1,8 GHz Cortex-A53, GPU: Mali-G72 MP12, RAM: 4 GB, interní paměť: 128 GB, pam. karta:
Rozměry: 157 × 73,7 × 7,3 mm, hmotnost: 166 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6,3", IPS LCD, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2340 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 4.2, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 3750 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 16 Mpx, 27mm, f/1.8, PDAF, druhý: 24 Mpx, monochromatický, 27mm, f/1.8, PDAF, selfie kamera: 24 + 2 Mpx, Full HD video, HDR

FotoDuel: Testovací snímky

Oba telefony byly nastaveny do automatického režimu, umělá inteligence byla vypnutá, HDR režim byl ponechán na automatice a jako poměr stran byl zvolen formát 4:3. Fotografie byly vždy pořízeny ve stejný okamžik ze stejného místa, aby nedošlo k nepřesnostem a telefony měly stejné podmínky. Snímky vlevo pochází z telefonu Xiaomi Pocophone F1, na pravé straně sídlí Huawei Nova 3.

Dobré světelné podmínky

Již při prvním snímku dochází k rozdílům, kdy Pocophone barvy ladí do teplých tónů, zatímco Huawei zůstává blízko realitě. První jmenovaný však zcela jistě předvádí lepší práci HDR, což je vidět na první fotografii, Huawei na druhou stranu přináší více detailů a větší kontrast.

Na první pohled si lze všimnout rozdílu barev v neprospěch modelu F1. Ani další parametry to nezachrání, Huawei opět vede úrovní detailů na obou snímcích a přidává také větší kontrast.

Kolík s houštím v pozadí je barevně naprosto věrný opět na straně pravé, kde sídlí Huawei. Detaily po celé ploše a správný kontrast má však F1. Tyč s loukou vystihl Huawei perfektně, snímek je ostrý, nechybí mu kontrast ani detaily, tráva je zelená, obloha modrá a tak by to mělo být.

Duální a maximální zoom

Zde si Xiaomi připisuje kladné body, jelikož nabízí lepší kontrast a detaily. Huawei se drží v těsném závěsu, ale zbytečně vyhladil strukturu erbu.

Zatím je souboj opravdu vyrovnaný, jelikož bílá budka vypadá lépe v podání Nova 3. Už po dvojnásobném přiblížení je jasný výsledek, protože text na Pocophone je téměř nečitelný. Huawei však dokázal vytěžit ze svého senzoru maximum a odnáší si tedy pomyslný kladný bod.

Stručně a jednoduše, Huawei zde svého soka pokořil a vede. U Pocophone se dokonce na modré ploše značky objevil náznak digitálního šumu, čemuž se Huawei vyvaroval.

Dostáváme se k nočním snímkům. Pocophone má tentokrát skvělé podání barev, ztrácí však kvůli úrovni detailů a digitálnímu šumu v okolí světelného panelu. S budovou nádraží si lépe poradil právě model F1, Huawei za ním ale není nijak daleko.

Funkce HDR

Lesní stezka, kterou v pozadí doprovází slunce za mraky, nebyla pro Poco žádným velkým problémem. Barvy se opět změnily na teplejší, jinak ale nejde snímkům nic vytknout. Obloha je vystižena perfektně a i detaily jsou na mnohem vyšší úrovni než na modelu Nova 3. Barva listu níže je sice na míle od reality, ale kontrast i detaily jsou vynikající. Se značkou na třetím obrázku měl Huawei potíže a dal tak Xiaomi výhodu, který ji využil ve svůj prospěch.

Nevím, jestli Pocophone čaruje, ale u snímků s vysokým dynamickým rozsahem se cítí jako doma. Svého konkurenta poráží s velkou rezervou. Nejen, že HDR funguje skvěle, ale i úroveň detailů se zvýšila. Velmi dobře si toho lze povšimnout na prostředním snímku s věží kostela v pozadí. Trávník i chodník ve spodní části fotografie jsou mnohem ostřejší než u soka.

Pokud se vám zdá výtvor Xiaomi moc barevný, máte pravdu. Na obranu Pocophone však musím dodat, že Huawei má až moc chladný snímek. Realita je tak blíže k F1, který se hlavně dokázal perfektně poprat s protisvětlem. Xiaomi si bere plusové body i posledních dvou fotografií za denního světla, rozdíl však již není tak markantní.

Záře reflektorů zřejmě zástupcům dnešního srovnání nesvědčí. Most s osvětlením je téměř shodný na obou telefonech, Huawei ale poskytuje menší množství šumu. Lampu u stromu dokázal správně zachytit Pocophone, opět však nepřesvědčivě bojuje s digitálním šumem.

Makro fotografie

Pocophone dál ignoruje reálnost barev a list buku je tak více žlutý než zelený, zatímco plod kaštanu je až moc chladný. Huawei tady zaslouží pochvalu, protože jeho výsledky se zde rovnají realitě ve všech směrech.

S květinami si poradili oba zástupci velmi dobře a co se týče detailů a kontrastu, nemám k tomu žádných výhrad. Opět ale musím vyzdvihnout perfektní podání barev, které předvádí Huawei.

Muchomůrka v šerém lese na první pohled nevypadá vůbec špatně. Po přiblížení však ani jeden ze smartphonů nedokázal podat perfektní výsledek. Klobouk houby nemá požadované detaily a jiné telefony by toto jistě dokázaly lépe. Fotografie listů buku jsou naprosto totožné a není tedy co hodnotit.

Zhoršené světelné podmínky

Absence optické stabilizace obrazu zapříčinila, že výsledky v noci nejsou na takové úrovni, kde se pohybují vlajkové telefony. Bavíme se však o smartphonech s cenou okolo deseti tisíc a v této kategorii jsou fotografie nadprůměrné. Fotografie jako takové vypadají velmi dobře, po přiblížení však odhalí nedostatek detailů a výskyt digitálního šumu. Pocophone si zde stál o trochu hůře a Huawei se tak zde hlásí o slovo. Model Nova 3 sice svého soka mírně převyšuje, ale šum je zde samozřejmě také.

Huawei si připisuje další plusové body, jelikož dokázal eliminovat digitální šum na přijatelnou míru a detaily jsou i po přiblížení obdivuhodné. Například na dopravním značení lze přečíst i drobné nápisy, což u Pocophone možné není. Snímky nádraží a z parkoviště obchodního domu potvrzují stabilitu výkonů modelu Nova 3.

Na první pohled je zřejmá odlišnost barev výsledných snímků smartphonů. Huawei si opět poradil a je realitě velmi blízko. Mezi dalšími parametry nejsou téměř žádné rozdíly a jedinou diferencí je tedy barevné podání ve prospěch dílny Huawei. Detaily na světelné tabuli jsou sice na lepší úrovni z Pocophone, plusové body za osvětlení mostu si však opět bere na svoji stranu Huawei Nova 3.

Závěr: Huawei Nova 3 to dokázal

Ano, model Huawei Nova 3 příjemně překvapil a po celou dobu předváděl lepší výsledky a zaslouží si být nazýván vítězem dnešního FotoDuelu. Velmi dobře se mu dařilo ve všech kategoriích a když už jej předběhl Pocophone, nebylo to o velký kus, takže měl své vítězství dobře pojištěné.

Nova 3 snese srovnání se svými blízkými příbuznými Huawei P20 a Honor 10, kterým doslova dýchá na záda a odvážím se tvrdit, že Honor poráží. Na to, že se pohybujeme ve střední třídě, fotí Huawei Nova 3 výborně a lze jej opravdu doporučit.

Huawei Nova 3 se stal právem vítězem

Pocophone F1 vynikal v jedné oblasti a tou byly scény s velkým dynamickým rozsahem. V přímém srovnání sice ve zbytku na svého soka nestačil, ale i tak podával velmi dobré výsledky. Jedinou chybou nebo problémem, se kterým jsem se v průběhu testování setkal, bylo pomalejší zaostřování, které u blízkých objektů někdy nefungovalo úplně spolehlivě. Toto však může opravit softwarová aktualizace a nejedná se tak o neřešitelnou záležitost.

Pocophone F1 skončil druhý, ale stydět se rozhodně nemusí

Fotografie v plném rozlišení

Budeme rádi, když se s námi v diskuzi podělíte o své dojmy ze seriálu FotoDuel. Dejte nám vědět, na co se máme více zaměřit nebo co je pro vás zajímavé. Napište nám, jaké telefony byste proti sobě rádi postavili a třeba je zařadíme do některého z dalších článků. Další díly tohoto seriálu naleznete pod tímto odkazem, případně zde:

Autor článku David Skopal
David Skopal
Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.

Kapitoly článku