TOPlist

FotoDuel: Samsung Galaxy S10e vs. Apple iPhone Xr

Galaxy S10e iPhone Xr

V dnešním díle seriálu FotoDuel porovnáme dva telefony, které mají nejen skvělou výbavu, ale svojí cenou jsou pod úrovní dnešních vlajkových lodí. Prvním testovaným telefonem dnes bude Samsung Galaxy S10e, jehož recenzi si můžete přečíst zde. Proti němu se dnes postaví Apple iPhone Xr, který je přímým konkurentem pro Galaxy S10e. Počet fotoaparátů není nijak dramaticky vysoký a iPhone spoléhá na jedinou čočku, Samsung k primární přidal ještě jednu s širokoúhlým objektivem. Bude jedna více než dvě?

Samsung Galaxy S10e vs. iPhone Xr: kdo se stane vítězem dnešního fotoduelu?
Samsung Galaxy S10e vs. iPhone Xr: kdo se stane vítězem dnešního fotoduelu?

Apple iPhone Xr prošel testem redakce DxOMark a vysloužil si od nich úctyhodných 101 bodů, čímž se stal nejlepším jednočočkovým smartphonem. Apple se v tomto případě vydal podobnou cestou jako Google, který má na svých zádech také „jen“ jeden fotoaparát, ale v žádném případě to není chyba (FotoDuel). Samsung Galaxy S10e zatím neprošel, ale jeho největší sourozenec obsadil se 109 body čtvrtou příčku, takže můžeme očekávat prvotřídní výsledky.

Samsung Galaxy S10e a Apple iPhone Xr: specifikace fotoaparátů

Samsung Galaxy S10e má na zadní straně primární fotoaparát s technologií Dual Pixel, který nabízí rozlišení 12 Mpx s proměnlivou clonou f/1.5/2.4, je opticky stabilizován a nabízí 77° úhel záběru. Samotný čip má 1/2,55 palce a pixely mají rozměr 1,4 µm, takže se očekávají perfektní výkony za zhoršených světelných podmínek.

Sekundární širokoúhlá kamerka s rozlišením 16 Mpx a světelností f/2.2 má úhel záběru 123°. Skvěle se tak hodí pro focení budov nebo širší skupinky lidí. Pixely jsou však o poznání menší než u primárního snímače (1,0 µm) a využití nalezne spíše přes den za dobrého světla.

Na zadní straně se nachází dva fotoaparáty, které téměř nevystupují nad povrch telefonu
Na zadní straně se nachází dva fotoaparáty, které nepatrně vystupují nad záda telefonu

Přední stranu pak v malém výřezu okupuje 10Mpx selfie kamera, která je schopna natáčet 4K video při 30 fps. U videa z primárního fotoaparátu je maximum 4K rozlišení a 60 snímků za vteřinu. Zmínit musíme také Super stabilní režim, který je dostupný u Full HD videa a stabilizuje obraz skutečně nadprůměrně. Slowmotion záběry jsou pak dostupné max v HD kvalitě a 960 fps.

Hardwarové parametry Samsung Galaxy S10e

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 11, čipset: Exynos 9820, octa-core, 2× 2,7 GHz Mongoose M4 + 2× 2,3 GHz Cortex-A75 + 4× 1,9 GHz Cortex-A55, GPU: Mali-G76 MP12, RAM: 6/8 GB, interní paměť: 128/256 GB, pam. karta:
Rozměry: 142,2 × 69,9 × 7,9 mm, hmotnost: 150 g, zvýšená odolnost: IP68

Displej, konektivita a baterie

5,8", Dynamic AMOLED, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2280 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 3100 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 12 Mpx, f/1.5-2.4, 26mm, 1/2.55", 1.4µm, PDAF, OIS, druhý: 16 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, 12mm, 1/3.1", 1.0µm, super stabilní video, selfie kamera: 10 Mpx, f/1.9, 4K video

Snímač na Xr je stejný jako u iPhonu Xs, což v praxi znamená rozlišení 12 megapixelů, světelnost f/1.8 a podporu Smart HDR. Velikost senzoru i pixelů je naprosto shodná s tím, co nabízí Galaxy S10e (1/2,55″ a 1,4 µm). Model iPhone Xr nabízí také fázové ostření. Nechybí zde ani optická stabilizace, která pomáhá udržet delší časy při exponování v horších světelných podmínkách.

Apple iPhone Xr má „jen“ jeden fotoaparát, který navíc poměrně výrazně vystupuje nad okolní povrch
Apple iPhone Xr má „jen“ jeden fotoaparát, který navíc poměrně výrazně vystupuje nad okolní povrch

Na přední straně se nachází 7Mpx fotoaparát pro selfie snímky. V kvalitě fotografií byl vždy iPhone mezi špičkou. Konkurenci však převyšuje zejména v pořizování videa. Rozlišení 4K a snímkovací frekvence 60 fps jsou společně s vynikající stabilizací hlavními důvody zaručené spokojenosti. Slow-motion video je dostupno max při Full HD rozlišení a 240 fps.

Hardwarové parametry iPhone Xr

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: iOS 12, čipset: Apple A12 Bionic, 7nm, GPU: Apple GPU, RAM: 3 GB, interní paměť: 64/128/256 GB, pam. karta:
Rozměry: 150,9 × 75,7 × 8,3 mm, hmotnost: 194 g, zvýšená odolnost: IP67

Displej, konektivita a baterie

6,1", IPS LCD, rozlišení: Retina, 828 × 1792 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: Lightning
Baterie: 2942 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 12 Mpx, f/1.8, 26mm, 1/2.55", 1.4µm, PDAF, OIS, selfie kamera: 7 Mpx + SL 3D biometrický senzor, f/2.2

Samsung Galaxy S10e vs. Apple iPhone Xr: testovací snímky

Oba telefony byly nastaveny do automatického režimu, umělá inteligence byla vypnutá, HDR režim byl ponechán na automatice a jako poměr stran byl zvolen formát 4:3. Díky shodnému rozlišení pořizovaly oba smartphony snímky při 12 Mpx.

Fotografie byly vždy pořízeny ve stejný okamžik ze stejného místa, aby nedošlo k nepřesnostem, a telefony měly stejné podmínky. Snímky vlevo pochází z telefonu Samsung Galaxy S10e, na pravé straně sídlí Apple iPhone Xr.

Dobré světelné podmínky

Začínáme opravdu zlehka a je vidět, že ani jeden ze smartphonů nemá jediný problém. Rozdíly téměř neexistují a výsledky jsou velmi vyrovnané. Možná barevné podání je o něco přirozenější na Apple iPhone Xr, ale není to nic výrazného. Po přiblížení se odhalí nepatrně vyšší úroveň detailů ve prospěch Galaxy S10e. Rozdíl není ani tady nijak markantní.

Snímek s boudou už ukazuje trochu výraznější rozdíl mezi barevným podáním, tentokrát ve prospěch Apple. Jenže po přiblížení se objeví více detailů ve prospěch Galaxy S10e. U fotografie louky je jasně vidět, že Samsung se drží svých teplejších odstínů. Někomu se to líbí, reálné to však není.

Jihokorejský velikán však ukazuje, že focení mu jde. Snímky budov a kostela jsou velmi dobře barevně podány, mají dostatek detailů a minimum šumu. Apple není v žádném případě nijak výrazně pozadu. Na Samsung však trochu ztrácí a po přiblížení na kostel se objeví stopy digitálního šumu.

Samsung a jeho řada Galaxy S10 je na špičkové úrovni v oblasti fotoaparátu a nejmenší model S10e není žádnou výjimkou. Úroveň detailů, kontrast a dynamický rozsah jsou na velmi vysoké úrovni. Barevně však občas nekorespondují s realitou. Oproti předchozím modelům je však vidět velký posun. Apple se tradičně drží přirozených barev, ostatním za S10e mírně ztrácí.

Na závěr první kategorie jsem si nechal bonusovou fotografii. Ta ukazuje, jak velký je rozdíl mezi barevným podáním. Nenechte se ale zmást. Samsung je sice vedle, ale Apple na tom není o nic lépe. Levá strana má až moc teplý nádech, pravá zase až moc chladný. Realita je někde mezi nimi. Úrovní detailů však opět vede jihokorejský gigant.

Schopnosti přiblížení

Ani jeden z telefonů nemá teleobjektiv pro přiblížení fotografovaných scén. I tak ale ukážeme, jak si oba modely dokázaly díky digitálnímu zoomu poradit se vzdálenými objekty. Hned na první sérii fotografií se ukazuje nejen to, že Samsung umí přiblížit dále, ale také lépe. Jak už bylo zmiňováno dříve, iPhone trápí digitální šum na věži kostela a celkově tedy na soka ztrácí.

Samsung opět vládne a nenechává Apple ani nadechnout. Galaxy S10e prostě nabízí výrazně lepší úroveň detailů. Apple se snaží, ale na jihokorejského konkurenta zase ztrácí.

Přesuneme se k přiblížení v noci, kdy je to pro smartphony ještě složitější. S cenovkou okolo 20 tisíc Kč jim to ale nemůžeme odpustit. Snímek bez přiblížení hodnotit nebudeme, to si necháme na samostatnou kapitolu. Samsung má vedle lepších schopností přiblížení také věrnější barvy a bravurně se popasoval s dynamickým rozsahem. Ano, snímek obsahuje šum, ale iPhone jej má ještě více.

Poslední snímek s digitálním přiblížením neukazuje žádné výrazné změny. Samsung opět vede v přirozenosti, detailech i kontrastu. Digitální šum už se projevuje, ale u desetinásobného přiblížení v noci je obtížné se mu úplně vyhnout. Apple má na druhou stranu velmi dobrou práci HDR, na přemožení soupeře to však nestačí.

Ke schopnostem přiblížení se také pojí 100% výřezy fotografií. Galaxy S10e má díky kontrastu výraznější kresbu a po celém snímku je výborná úroveň detailů. Apple se však drží velmi blízko a osobně oceňuji střídmou úroveň kontrastu. Po přiblížení je však odhaleno menší množství detailů.

Zde se projevuje oblast, kterou jsem zatím nezmínil. Je to autofokus. Ten bych na Galaxy S10e označil za nejrychlejší ostření, které jsem měl možnost ve FotoDuelu otestovat. Technologie DualPixel se za dobu své existence ještě zlepšila a použití je neskutečně rychlé a přesné. A právě díky skvělému ostření odchází Samsung s body navíc. Apple nedokázal tak dobře zaostřit na větrem se chvějící květy.

Výřez z fotografie, která tu už byla v předchozí kapitole, ukazuje, že Samsung se nenechá zastavit a předvádí stále velmi povedené výsledky.

Situace se však rychle změní, protože iPhone Xr perfektně vystihl barvy a hlavně nechal všechno reálné. Výřez pak vypadá přirozeně, má dostatek detailů a ideálně nastavený kontrast.

Samsung a Apple si zde jsou poměrně rovni. Nějaké výrazné rozdíly v úrovni detailů nelze rozpoznat a nebojím se označit oba snímky za velmi povedené. Zkrátka remíza.

Výřez ukazuje rozdíl v barevném podání, které je tentokráte na straně iPhonu Xr. Apple si lépe poradil také s dynamickým rozsahem. Samsung má na druhou stranu méně šumu a více detailů.

Apple iPhone Xr se snažil a jeho práce s dynamickým rozsahem je příkladná. Správně nastavenou expozici dokazuje výřez ze snímku níže. Hodiny na věži jsou vystiženy o něco lépe než v případě Galaxy S10e.

Funkce HDR

První dva snímky dost možná vyvolají kontroverzi. Oba dva telefony si totiž se scénou poradily po svém. Zároveň však oba velmi dobře a já nemohu téměř nic vytknout. Výsledek tak bude spíš záležet na tom, jaký vzhled se komu líbí. Mně osobně víc do oka padne Galaxy S10e díky barevnému efektu ze slunce a kontrastu oblohy. Vím však, že část lidí dá přednost iPhonu. A to je dobře, v tomto případě jde jen o osobní preferenci.

Tady už je však rozdíl znatelný a Apple předvedl svoji silnou stránku. Ať už jde o barevné podání nebo detaily, vítězí iPhone Xr. Co na tom, že snímek lesa vypadá z Galaxy S10e působivěji, realita je na straně Apple.

Nakonec se přeci jen dočkal i Samsung. Možná to působí, že slunce v pozadí je v jiné pozici na každém z telefonů. Dával jsem si na to pozor a mohu s klidem říct, že telefony měly stejné podmínky. Galaxy zabodoval a jeho snímek je prostě perfektní co se týče všech kategorií. Barvy ale zase ujely do teplých odstínů.

Samsung si drží svoji pozici i nadále a díky příkladné práci HDR si zaslouží obdiv. Apple je však v těsném závěsu a rozdíl není nijak výrazný. Ve své kategorii se jedná o velmi dobré výsledky, které potěší.

Svítící plocha nad obchodem na prvním snímku (níže) ukazuje, že s dynamickým rozsahem si tentokrát poradil lépe Apple. Poslední fotografie ze série HDR však opět opanoval Samsung, který nabízí velmi dobrou úroveň detailů a i přes teplý nádech odpovídá realitě o něco více než jablečný zástupce.

Makro fotografie

Opět se o slovo hlásí autofokus Galaxy S10e, který je jedním slovem skvělý. Tyto blízké objekty jsou pak i za mírného větru velmi ostré. Samsung nevychytal barvy na prvním snímku, druhý je už naprosto v pořádku a naopak Apple zaváhal.

Barvy jsou tentokráte na straně iPhone Xr, ale bez přímého porovnání bych označil oba dva smartphony za barevně věrné. Kontrast i ostrost jsou kategorie, ve kterých opět vede Samsung. Bravo, Galaxy.

Barevná odlišnost bude kontroverzním tématem v případě těchto dvou smartphonů. Samsung Galaxy S10e má barvy opravdu živé. To ostatně není žádná novinka. Jenže Apple to se snahou o realitu občas přežene a výsledek tak působí mdle a vybledle. Květ broskvoně má při západu slunce prostě teplejší tóny růžové barvy. Ani jeden telefon to tedy nevychytal úplně přesně, realita je opět někde mezi nimi. Ostrostí však vede Samsung.

Do této chvíle byl Apple ten, který se vyhýbal živým barvám a dával přednost těm chladnějším. Díky True Tone blesku si však aspoň ve tmě iPhone vyzkoušel, jaké to je fotit s teplejším nádechem. A je to dobře, barvy jsou naprosto reálné, kontrast je velmi vyvážený a květy se nelesknou. Zde Samsungu nepomůže ani minimální převaha v detailech.

Portrétní režim

Oba dva smartphony musí při portrétních fotografiích spoléhat pouze na software. To není nic špatného a například Google Pixel 3 to umí s jednou čočkou fotoaparátu a softwarem opravdu skvěle. Výsledky Galaxy S10e i Apple iPhone Xr jsou také velmi působivé.

Samsung Galaxy S10e se opět odlišuje svým barevným podáním, které je světlejší a živější než by mělo být. Apple se striktně drží reality a za to si zaslouží body. Potěší navíc snaha o reálnost rozmazání pozadí, které je u postavy menší než v zadní části snímku. Detekci hran má sice o něco lepší Samsung, ale Apple portréty umí dotáhnout do konce.

Zde je rozdíl v barevném podání ještě znatelnější a iPhone se přesně drží reality. Apple se však dopustil horší detekce hran, kterou má Samsung o něco lepší. Kontrastem, oddělením popředí a pozadí, barevným podáním a celkovým vzhledem vítězí v portrétním režimu Apple. Samsung dokázal lépe detekovat osobu, kdyby zmírnil barvy, tak by byl vítěz právě Galaxy S10e.

Širokoúhlý fotoaparát

Samsung má však trumf v rukávu. Řeč je o širokoúhlém fotoaparátu, který si našel místo i v nejmenším modelu z řady Galaxy S10. Za tento krok chválíme, najde větší uplatnění než teleobjektiv. Na snímek se toho vleze opravdu hodně a toho využijete zejména v přírodě a ve městě, kde vypadají výsledky opravdu působivě. Kvalitou obrazu se však s primárním fotoaparátem rovnat nemůže.

To stejné platí o snímcích v noci. Je to efektní a využijete to zejména ve městě, které je navíc dobře osvětlené. Výsledky uspokojí valnou většinu uživatelů, k dokonalosti však ještě kus cesty chybí. Je to ale možnost, která potěší a určitě najde své využití.

Zhoršené světelné podmínky

V nočních scénách se opět ukáže, jaké jsou hlavní rozdíly mezi telefony a který z nich opanuje dnešní FotoDuel. Opět se jedná o stejný scénář. Samsung má o něco lepší detaily a menší úroveň šumu, Apple zase předvádí výborné barevné podání.

V další sérii snímků si už však můžeme všimnout, že na první i druhý pohled má výsledky lepší Samsung. Funkce HDR, nízká úroveň šumu i o něco lepší detaily posouvají Samsung dopředu.

Jenže Apple se jen tak nedá a hned to dokazuje. Barevná přesnost a dynamický rozsah jsou oblasti, které iPhone Xr zvládá na výbornou. Tlačítko pro chodce je velmi dobře vyobrazeno a správně exponováno. Galaxy S10e je však opět o něco ostřejší a nabízí také méně digitálního šumu.

A scénář se stále opakuje, iPhone vede v barevném podání, Samsung v ostrosti a úrovni šumu. Výsledky jsou opravdu hodně konstantní a téměř se nemění.

Apple se zde srovnal s konkurentem a kromě svítícího reklamního loga v popředí nejsou mezi snímky žádné výrazné rozdíly. Galaxy S10e zde není nijak výrazně detailnější a iPhone Xr nemá nijak výrazně lepší podání barev. Oba smartphony si jsou v noci tak podobné, že téměř není co porovnávat.

Galaxy S10e je univerzálnější, iPhone Xr potěší většinu

Posuzovat telefony, které jsou od sebe tak blízko cenou, cílovou skupinou a výbavou, bylo složité. Oba smartphony jsou velmi dobrou volbou a jejich koupí chybu neuděláte. Přesto jeden dnes musí odejít poražen. Vítězství a porážku však od sebe dělí menší vzdálenost než kdy předtím. Samsung Galaxy S10e se stává vítězem s velmi malým náskokem.

Galaxy S10e iPhone Xr 2
Samsung Galaxy S10e a Apple iPhone Xr jsou výbavou velmi podobné telefony

Samsung Galaxy S10e ukazuje kvality, kterých dosahují i jeho sourozenci. Perfektní úroveň detailů za téměř jakéhokoliv osvětlení, velmi nízká úroveň digitálního šumu a bleskurychlé ostření jsou oblasti, ve kterých Galaxy S10e vede. Velmi potěší širokoúhlý objektiv, na který si rychle zvyknete. Naopak zklame barevné podání, které by se mohlo do budoucna trochu umírnit.

Samsung Galaxy S10e je sice menší, ale i tak dnes odchází jako vítěz

A právě barevné podání je oblast, ve které patří Apple ke špičce. V dnešním FotoDuelu předvedl navíc i velmi dobrý dynamický rozsah v noci a portrétní režim, který působí realisticky a přesně. Za sokem nebyl výrazně pozadu v žádné kategorii. Oželet ale musíte funkce širokoúhlého objektivu, zamrzí občasný digitální šum a oproti Galaxy S10e také pomalejší a méně přesný autofokus.

Za jednu čočku se stydět nemusíte. Fotí velmi dobře i tak

Za zapůjčení telefonů do FotoDuelu děkujeme internetovému obchodu smarty.cz

Fotografie v plném rozlišení

Budeme rádi, když se s námi v diskuzi podělíte o své dojmy ze seriálu FotoDuel. Dejte nám vědět, na co se máme více zaměřit nebo co je pro vás zajímavé. Napište nám, jaké telefony byste proti sobě rádi postavili a třeba je zařadíme do některého z dalších článků. Další díly tohoto seriálu naleznete pod tímto odkazem, případně zde:

Autor článku David Skopal
David Skopal
Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.

Kapitoly článku