TOPlist

FotoDuel: Nokia 7.1 vs. Samsung Galaxy A7 (2018)

Přichází další díl seriálu FotoDuel, ve kterém srovnáváme fotoaparáty mobilních telefonů. Rozhodli jsme se zaměřit také na střední třídu v podobě Nokia 7.1 (recenze), které bude konkurovat Samsung Galaxy A7 (2018) (recenze). Cenovka výrazně pod 10 tisíci korunami posouvá oba zástupce do střední třídy. Znamená nižší cena velké ústupky na poli fotografií? Ne tak docela, Nokia i Samsung přináší do střední třídy věci, které by mohly být rozhodující pro koupi jednoho z dnešních smartphonů.

Samsung Galaxy A7 (2018) a Nokia 7.1 se utkají v duelu fotoaparátů

Telefon Nokia 7.1 je k dostání na našem trhu za cenu okolo osmi tisíc Kč a řadí se tak ke střední třídě. Na dnešní dobu nabízí velmi kompaktní tělo a v ruce působí opravdu příjemně. Samsung se svým modelem Galaxy A7 (2018) míří cenovkou kolem sedmi tisíc o něco níže než Nokia. Rozdíly však najdeme nejen v hardwarové výbavě, ale také v softwaru a v oblasti fotoaparátu, na kterou se dnes zaměříme.

Nokia 7.1 a Samsung Galaxy A7 (2018)

Nokia 7.1 vsází na duální fotoaparát s optikou Zeiss, jehož hlavní snímač disponuje maximálním 12Mpx rozlišením, světelností f/1.8 a pixely o velikosti 1,28 µm. Technologie Dual Pixel se společně s PDAF postarají o rychlé zaostřování. Pro tvorbu bokeh efektů je zde sekundární monochromatický fotoaparát s rozlišením 5 Mpx a světelností f/2.4. Na optickou stabilizaci obrazu se sice zapomnělo, ale v této cenové relaci to nepovažujeme za velký ústupek. Selfíčka můžete z přední kamery fotit v maximálním rozlišení 8 megapixelů.

Nokia 7.1 se na zadní straně chlubí logem Zeiss a duálním fotoaparátem

Video můžete pořizovat v rozlišení až 4k při 30 snímcích za vteřinu. Elektronická stabilizace je dostupná při rozlišení Full HD/30 fps. Samotná aplikace fotoaparátu je velmi jednoduchá na obsluhu, je rychlá, stabilní a obsahuje několik zajímavých vylepšeních. Občas se hodí Google Lens, najdete zde i bokeh režim, panorama, manuální režim a další. U tmavších scén využijete duální přisvětlovací diodu.

Hardwarové parametry Nokia 7.1

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 9.0, čipset: Qualcomm Snapdragon 636, octa-core, 4× 1,8 + 4× 1,6 GHz, GPU: Adreno 59, RAM: 3/4 GB, interní paměť: 32/64 GB, pam. karta:
Rozměry: 150 × 72 × 8 mm, hmotnost: 160 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

5,84", IPS LCD, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2244 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 3060 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 12 Mpx, f/1.8, 1.28µm, PDAF, druhý: 5 Mpx, portrétový, f/2.4, selfie kamera: 8 Mpx, f/2.0, Full HD video

Samsung Galaxy A7 (2018) je jedním z modelů, které nabízejí trojitý fotoaparát na svých zádech. Střední třída však znamená, že kombinace snímačů nebude na úrovni Mate 20 Pro nebo nedávno představené řady S10. To ale nikdo nečeká a je chvályhodné, že Samsung nelení ani v nižších cenových kategoriích. Primární (prostřední) snímač dostal 24MPx rozlišení se skvělou světelností f/1.7 a fázovým ostřením. Pod ním je umístěn širokoúhlý objektiv se záběrem 120 stupňů, rozlišením 8 MPx a horší světelností f/2.2. Třetí 5Mpx kamera (f/2.2) bude sloužit především k hrátkám s hloubkou ostrosti.

Samsung Galaxy A7 (2018) na svých zádech hostí 3 fotoaparáty

Své maximum u videí má Galaxy A7 (2018) u kvality Full HD a frekvence 30 snímků za vteřinu. To už je však i v této cenové kategorii poměrně zarážející a rozhodně bychom uvítali možnost 4k videa. Ani jedna kamera nenabízí optickou stabilizaci obrazu, která by pomohla eliminovat otřesy a další pohyby rukou. Na přední straně je k dispozici 24Mpx snímač se světelností f/2.0, který slouží pro selfies. Aplikace fotoaparátu je stabilní a rychlá, což je hlavní.

Hardwarové parametry Samsung Galaxy A7 (2018)

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 8.0, čipset: Exynos 7885, octa-core, 4× 2,2 GHz + 4× 1,6 GHz, GPU: Mali-G71, RAM: 4 GB, interní paměť: 64 GB, pam. karta:
Rozměry: 159,8 × 76,8 × 7,5 mm , hmotnost: 168 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6", Super AMOLED, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2220 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: microUSB
Baterie: 3300 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 24 Mpx, f/1.7, 27mm, 1/2.8", 0.9µm, PDAF, druhý: 8 Mpx, širokoúhlý, f/2.4, 18mm, 1/4.0", 1.12µm, třetí: 5 Mpx, portrétový, f/2.2, selfie kamera: 24 Mpx, f/2.0, Full HD video

Nokia 7.1 vs. Samsung Galaxy A7 (2018): testovací snímky

Oba telefony byly nastaveny do automatického režimu, HDR režim byl ponechán na automatice a jako poměr stran byl zvolen formát 4:3. Telefony fotily na své nejvyšší možné rozlišení. Fotografie byly vždy pořízeny ve stejný okamžik ze stejného místa, aby nedošlo k nepřesnostem, a měly stejné podmínky. Na levé straně jsou snímky z Nokia 7.1, na pravé pak sídlí Samsung Galaxy A7 (2018).

Dobré světelné podmínky

Na začátek jsme si připravili pro naše zástupce lehkou zkoušku a oba se toho zhostili velmi dobře. Snímky jsou si velmi podobné a občas se po přiblížení nedají rozpoznat velké rozdíly. Už na první pohled je však vidět, že Nokia drží barvy a reálnost scén v naprosté přesnosti. Samsung si vede dobře, ale například žlutou barvu na prvním snímku přepálil poměrně výrazně.

Díky většímu rozlišení není žádným překvapením, že Samsung dokázal přinést více detailů a celkově jsou jeho snímky na velmi dobré úrovni. Nokia 7.1 však je hned za zády a ukazuje své schopnosti, které nejsou vůbec malé. Zejména HDR, kontrast a realita barev jsou oblasti, ve kterých Nokia opravdu boduje.

Je až pozoruhodné, jak dobře se Nokia 7.1 pere s nástrahami. I přes nižší rozlišení dokáže poskytnout velmi detailní snímky, kterými občas předčí i svého soka. Nedá se říct, že by Samsung podával špatné výkony, má příjemné naladění barev bez zbytečných přepalů, HDR funguje také dobře a v této cenové kategorii nejsou výsledky vůbec špatné. Jenže Nokia 7.1 je zde nad průměrem a dokazuje to. Na snímku zdi má výborný kontrast. Bazilika obsahuje více detailů a méně umělého vyhlazení i šumu než Galaxy A7.

Schopnosti přiblížení

Sice ani jeden z našich dnešních smartphonů nenabízí optický zoom, i tak ale vyzkoušíme jejich schopnosti. V přiblížení samotné značky opět nejsou nějak zvlášť znatelné rozdíly. Je však zcela jasně vidět, že Nokia to zde nevychytala s protisvětlem a přepálila oblohu v pozadí. U druhé série fotografií je možno si všimnout diference barev. Opět ve prospěch Nokie, která se striktně drží reality a nepustí. Tento přístup a možná i celkový vzhled mi připomíná řadu Pixel a to rozhodně není na škodu. Ostatně Pixel 3 XL vyhrál náš poslední FotoDuel.

Nejen, že Nokia dokáže scénu přiblížit mnohem více než Samsung, ale dokáže hlavně přiblížit lépe. O přesnosti barevného podání a dalších přednostech jsme vám říkali již dříve.

K večerním snímkům se ještě dostaneme a v této kategorii budeme hodnotit pouze schopnost přiblížení. A v tom jednoduše vede Nokia. Fotografie je sice tmavší, ale bližší pohled prozradí důvod. Samozřejmě v této třídě není možné očekávat zázraky, ale model 7.1 si dokázal s přiblížením v noci poradit se ctí. Samsung se zřejmě snaží dostat ze tmy co nejvíce. I zde však občas platí, že méně je někdy více.

Již u prvního snímku je vidět, že Nokia nechává vše tak, jak je v realitě. Je možné si povšimnout i nedokonalostí v omítce a poměrně dobrých detailů hodin. Snad jen s reflektorem si poradil lépe Samsung, ale to především z důvodu lepší práce s okolní oblohou. V ostatních případech jej nechává Nokia za sebou.

Rozmýšlel jsem se, jestli vůbec obohatit tento článek o výřezy snímků v noci. Rozdíly jsou opravdu propastné a musím přiznat, že jsem to nečekal až tak výrazné. Říkat, který model zde vede, by bylo naprosto zbytečné. Nokia zkrátka těží z poměrně velkých pixelů a dovolím si tvrdit, že v této cenové kategorii se jedná o velké a velmi milé překvapení. Doplním, že snímky byly sice pořízeny bez stativu v ruce, ale telefony měly naprosto stejné podmínky.

Funkce HDR

U dynamického rozsahu je těžko rozhodnout, kdo výrazně převýšil toho druhého. Nokia je možná až zbytečně tmavá a v žebrování se objevuje i digitální šum. Samsung na druhou stranu snímky přesvětlil a hlavně dodal barvy, které neodpovídají realitě. Ta je někde mezi těmito modely, ale o trochu blíže modelu Samsung Galaxy. Cyklostezka nebyla nikterak těžkou zkouškou a oba si poradili dobře. Barevně však zase vede Nokia.

Samsung se snažil eliminovat protisvětlo co nejvíce a ve snímku je pak viditelná světelná čára. Nokia si sice nedokázala tak dobře poradit se sluncem, ale není zde žádná čára a snímek vypadá přirozeněji. I u druhé fotografie bych přirozenost označil za klíčové slovo Nokie. Galaxy A7 pracuje s dynamickým rozsahem velmi dobře, ale Nokia je zkrátka lepší v udržení barev na úrovni reality a daří se jí to.

Průchod v domu se světlou oblohou a zdrojem světla v pozadí byl pro oba smartphony poměrně složitou scénou, ale ani jeden se nezalekl a výsledky jsou velmi dobré. Samsung předvedl lepší funkci HDR a obloha je příkladná, ale Nokia stojí opět kousek za ním a přidává reálné barvy a o trochu lepší úroveň detailů.

Přímé protisvětlo z osvětlení mostu bylo pro oba smartphony těžký úkol a ani jeden z nich nepředvedl bezchybnou práci. Samozřejmě se ale pohybujeme ve střední třídě a od toho se odvíjí výsledky. Samsung scénu přeexponoval a snímek tak ukazuje nejen osvětlení, ale také velké množství šumu všude kolem a kvalita tedy není moc dobrá. Nokia se vydala opačným směrem, scénu raději podexponovala a fotografie je tak mnohem příjemnější na pohled. Není to ideální, ale je to lepší než Galaxy A7 (2018). Snímek níže potom jednoznačně dopadl lépe v podání modelu Nokia 7.1.

Makro fotografie

Naprosto odlišné hodnocení si tentokrát odnese první dvojice makro snímků. List na první fotografii je zkrátka mnohem lépe vyobrazen na modelu Galaxy A7 (2018). Perfektní barvy, dobrá úroveň detailů a zejména skvělá práce HDR zajišťuje plusový bod jihokorejskému zástupci testu. Oproti tomu plod na druhém snímku lépe vystihla Nokia a přesnost barev i scény dávají modelu 7.1 další plusové body.

Opět se bude chválit, a to především Nokia. List dubu ovládla naprosto jasně, barvy jsou přesné, detaily jsou skvělé a obloha má správnou expozici. U druhého snímku se situaci nijak nemění a Samsung hraje druhé housle. I přes vyšší rozlišení má o něco horší úroveň detailů.

Širokoúhlý objektiv

Širokoúhlý objektiv je v poslední době jednou z věcí, která se více a více dostává do chytrých telefonů a jsme za to rádi. Dává možnost dostat více obsahu do snímku a přináší tak příjemné zpestření dosavadních řešení zoomovacích a monochromatických fotoaparátů. Je rozhodně velmi příjemné, že Samsung osadil širokoúhlým fotoaparátem i svůj model Galaxy A7 (2018), který spadá do střední třídy. Samotné výsledky jsou ale už i za dobrého světla o něco horší než z primárního fotoaparátu. Menší rozlišení se zde rovná horší úrovni detailů, ale jinak je to velmi schopný fotoaparát, který najde své uplatnění. Více takových, prosím.

Už za dobrého světla byly výsledky o něco horší než z primárního fotoaparátu a tak nikoho nepřekvapí, že za špatných světelných podmínek se situace ještě zhoršuje. Detaily nejsou téměř patrné, snímky jsou špatně exponovány a trpí digitálním šumem. Doporučujeme tedy pořizovat širokoúhlé fotky při dostatečném osvětlení.

Zhoršené světelné podmínky

Občas je velký rozdíl mezi prvním pohledem a pohledem po přiblížení. Dnes to tak však neplatí a Samsung na první pohled není ideálním společníkem pro noční fotky a to se potvrzuje i po přiblížení. Samozřejmě ani Nokia není perfektní a najdete tady dost digitálního šumu a barva první budovy je až moc teple žlutá. Samsung však „dokázal“ přinést šum, malé množství detailů, špatnou expozici a barvy, které jsou úplně mimo, do jedné fotky. Ani na dalších snímcích z první trojice se situace nemění a panuje zde Nokia.

Obě strany fotografií se od sebe poměrně výrazně liší. Nokia zůstává při zemi a nabízí výrazně tmavší snímky než jihokorejský soupeř. O to větší překvapení bylo, když jsem zjistil hodnoty nastavení fotoaparátů. Nokia volí výrazně vyšší citlivost na světlo a v případě druhého snímku (s kašnou) je rozdíl více než trojnásobný (500 vs 1600). I přes tyto hodnoty je Nokia téměř vždy tmavší, obsahuje více detailů a méně šumu. Právě druhý snímek je až moc tmavý a trochu světlejší tóny by mu prospěly. Ze třetí fotografie pochází výřez v jedné z předchozích kapitol.

Nokia nadále vede v zobrazení reality a v nočních snímcích přidává perfektní kontrast, dobré detaily a celková kvalita snímků je v této kategorii nadprůměrná. První fotografie opět posloužila pro výřez a jez něj zřejmé, že Samsung trpí nedostatkem detailů. Sloup je ukázkou umění Nokie, ve kterém dnes nemá konkurenci a Galaxy A7 (2018) si ze scény neporadil téměř s ničím. Nedostatečné detaily, kontrast, barvy a artefakty na sloupu jsou utrpením pro Samsung a ten si určitě nezaslouží být pochválen.

Blížíme se ke konci, ale Nokia o své body přijít nehodlá. Drží si své pevné místo a jede dál svým tempem bez ohledu na Samsung. Galaxy A7 (2018) přepálil stromy na náměstí, které jsou na modelu 7.1 opravdu mnohem lepší. I zbytek scény má menší úroveň šumu, lepší expozici a celkovou kvalitu než Samsung.

Poslední perličku jsem si nechal na konec a každému je na první pohled jasné, proč. Barevně je snímek ze stáje Samsung naprosto vedle a ani po stránce detailů a šumu to není nijak slavné. Nokia to opět zvládla a barvy, detaily, kontrast i celková kvalita jsou o několik úrovní výše.

Nokia 7.1 je Pixel za třetinu ceny

Ano, titulek kapitoly je potřeba brát s nadhledem, ale v určitých záležitostech mi Nokia 7.1 v mnohém připomínala Pixel 3. Čistý Android, odladěnost softwaru, přehledná a jednoduchá aplikace a samotné výsledky fotoaparátu, který se vždy snažil být co nejvíce přesný a reálný. Nokia 7.1 velkou část FotoDuelu vedla a svoji pozici výrazně upevnila při nočních fotografiích. Samozřejmě také není bez chyby, ale za tuto cenu se jedná o koupi, která se vyplatí. Před nějakou dobou jsme tu měli model Nokia 6, který nás vůbec nepřesvědčil a jsme tedy rádi, že Nokia opravdu zapracovala a stvořila vynikající smartphone, který dnes vyhrál.

Nokia 7.1 je Pixel za třetinu. Fotoaparátem mile překvapil a právem zvítězil

Samsung Galaxy A7 (2018) má své největší přednosti ve více čočkách fotoaparátu. Jestli toužíte po různých úhlech záběru, Samsung bude pro vás vhodnou volbou. Tyto dovednosti se hodí, ale někdo prostě ví, že je nevyužije a vystačí si s menším počtem senzorů. Samsung se po celou dobu testu držel velmi statečně a občas Nokii překonal. Jenže noční snímky ukázaly, že větší počet megapixelů se nerovná lepším výsledkům. Samsung proto odchází poražen a jeho největší zbraní tedy zůstane možnost fotit širokoúhlé snímky.

Samsung Galaxy A7 (2018) i Nokia 7.1 jsou telefony střední třídy. Nokia však překvapila a odchází právem jako vítěz

Testovací fotografie v plném rozlišení

Aby šel poznat rozdíl, doporučuji se podívat na odkazy níže, kde jsou fotky k dostání v plné kvalitě, které se dají i stáhnout. U každého snímku jsou také v náhledu vidět základní informace jako například hodnotu ISO, čas závěrky a další.

Budeme rádi, když se s námi v diskuzi podělíte o své dojmy ze seriálu FotoDuel. Dejte nám vědět, na co se máme více zaměřit nebo co je pro vás zajímavé. Napište nám, jaké telefony byste proti sobě rádi postavili a třeba je zařadíme do některého z dalších článků. Další díly tohoto seriálu naleznete pod tímto odkazem, případně zde:

Autor článku David Skopal
David Skopal
Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.

Kapitoly článku