TOPlist

FotoDuel: Microsoft Lumia 950 XL vs. Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mate 20 Pro vs. Honor View 20

Dnes jsme si do našeho seriálu FotoDuel vybrali dvojici smartphonů, které od sebe dělí několik let. Model Microsoft Lumia 950 XL (recenze) přišel na trh na začátku roku 2016 a dlouhou dobu patřil mezi jedny z nejlépe fotících telefonů na trhu. My jsme se proto rozhodli jej porovnat s jedním z nejlepších fotomobilů současnosti – smartphonem Huawei Mate 20 Pro.

Huawei Mate 20 Pro vs. Lumia 950 XL fotoduel
Huawei Mate 20 Pro a Microsoft Lumia 950 XL patří mezi skvělé fotomobily. Od sebe je však dělí téměř tři roky.

Rozdílů je opravdu hodně a vývoj je rozhodně znát. Huawei ještě stále vládne žebříčku DxOMark, ve kterém už Lumia 950 kvůli svému stáří nefiguruje. Umělou inteligenci byste na tři roky starém telefonu hledali marně, a stejně tak větší počet fotoaparátů. Microsoft implementoval pouze jeden snímač, zatímco Huawei, jak je dobře známo, hned tři. Je počet fotoaparátů to, co rozhoduje o kvalitě? Ne tak docela, v nedávném FotoDuelu byl Huawei Mate 20 Pro poražen „jednočočkovým“ Pixelem 3 (recenze). Je ale Lumia na takové úrovni, aby překonala svého moderně vybaveného soka?

Lumia 950 XL & Mate 20 Pro: specifikace fotoaparátů

Lumia 950 XL ve svých útrobách nabízí 20Mpx snímač s optickou stabilizací a velikostí 1/2,4 palce. Pixely jsou velké 1,12µm, světelnost objektivu činí f/1.9 a senzor je samozřejmě opticky stabilizovaný. Telefon se také pyšní logem Zeiss na zadní straně a právě tato firma dodala optiku pro fotoaparát. Snímkům v noci pomůže také trojitá dioda s různými teplotami barev. Při formátu 4:3 je dostupné rozlišení 19 Mpx, pokud zvolíte 16:9, klesne rozlišení na 16 Mpx. Potěší možnost spustit a ovládat fotoaparát hardwarovým tlačítkem na pravém spodním boku telefonu.

Huawei Mate 20 Pro vs. Lumia 950 XL fotoduel
Microsoft Lumia 950 XL má stále jednu z nejlepších aplikací fotoaparátu na trhu

Velmi povedená je aplikace fotoaparátu, která je snadná na ovládání a nabízí vše přehledně po vysunutí ikony fotoaparátu do prostoru displeje. Nastavit můžete citlivost na světlo, rychlost závěrky (maximem jsou 4 vteřiny), vyvážení bílé a manuálně můžete také ostřit. Všechno by bylo v naprostém pořádku, kdyby byla aplikace stabilní a spolehlivá.

Video je možno natáčet v maximálním rozlišení 4k při 30 snímcích za vteřinu. Využít můžete také Full HD video s 30 nebo 60 fps. Zpomalené záběry jsou také dostupné, ale pouze při HD rozlišení a 120 snímcích za vteřinu.

Hardwarové parametry Microsoft Lumia 950 XL

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Windows 10 Mobile, čipset: Qualcomm Snapdragon 810, octa-core, 4× 1,5 GHz + 4× 2,0 GHz, GPU: Adreno 430, RAM: 3 GB, interní paměť: 32 GB, pam. karta:
Rozměry: 151,9 × 78,4 × 8,1 mm, hmotnost: 165 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

5,7", Super AMOLED, rozlišení: Quad HD, 1440 × 2560 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 4.2, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 3300 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 20 Mpx, f/2.4, selfie kamera: 5 Mpx, f/2.4, Full HD video

Huawei Mate 20 Pro na to jde naprosto odlišným přístupem a na zadní straně tak má své místo hned trojice fotoaparátů. Primární snímač přichází s rozlišením 40 Mpx, velikostí senzoru 1/1,7 palce a světelností f/1.8. Sekundární snímač prošel oproti minulosti změnou a Huawei vsadil na 20Mpx fotoaparát s širokoúhlým objektivem se světelností f/2.2. Jako poslední uzavírá sestavu 8Mpx snímač, který kryje optika se světelností f/2.4 a s trojnásobným zoomem. Ten se jako jediný může spolehnout na optickou stabilizaci obrazu.

Huawei Mate 20 Pro má ve čtvercovém modulu trojici fotoaparátů

Pro selfies je na přední straně jediný fotoaparát o rozlišení 24 Mpx a světelností f/2.0. Maximem u videa je 4k rozlišení při 30 fps, u Full HD se frekvence zvýší na dvojnásobek. Zpomalené záběry je možno nahrávat v rozlišení HD při 960 snímcích za vteřinu. I zde si v prostředí pomáhá výrobce implementací umělé inteligence. Ta je od spuštění deaktivována pro rozpoznání scén a po celou dobu testu byla vypnuta. V nočním režimu, při zoomování a stabilizace videa je spolupráce s AI viditelná, ale neruší tak jako dříve. Naopak v určitých scénách pomáhá a vylepšuje celkový dojem.

Hardwarové parametry Huawei Mate 20 Pro

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 9.0, čipset: HiSilicon Kirin 980, octa-core, Cortex-A76 2× 2,6 GHz, 2× 1,9 GHz, Cortex-A55 4× 1,8 GHz, GPU: Mali-G72 MP12, RAM: 6 GB RAM, interní paměť: 128 GB, pam. karta:
Rozměry: 157,8 × 72,3 × 8,6 mm, hmotnost: 189 g, zvýšená odolnost: IP68

Displej, konektivita a baterie

6,39", OLED, rozlišení: Quad HD+, 1440 × 3120 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4200 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 40 Mpx, f/1.8, 27mm, 1/1.7", PDAF, laserový AF, druhý: 8 Mpx, teleobjektiv, f/2.4, 80mm, 1/4.0", PDAF, OIS, 3× optický zoom, třetí: 20 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, 16mm, 1/2.7", PDAF, selfie kamera: 24 Mpx, f/2.0, Full HD video, HDR

Microsoft Lumia 950 XL vs. Huawei Mate 20 Pro: testovací snímky

Oba telefony byly nastaveny do automatického režimu, umělá inteligence byla na Huawei Mate 20 Pro vypnutá, HDR režim byl ponechán na automatice a jako poměr stran byl zvolen formát 4:3. Model 950 XL pořizoval snímky v plném 19Mpx rozlišení. Huawei Mate 20 Pro fotil maximálně v rozlišení 40 Mpx. Fotografie byly vždy pořízeny ve stejný okamžik ze stejného místa, aby nedošlo k nepřesnostem, a telefony měly stejné podmínky. Snímky vlevo pochází z telefonu Microsoft Lumia 950 XL, na pravé straně sídlí Huawei Mate 20 Pro.

Dobré světelné podmínky

Bez ohledu na věkový rozdíl mezi telefony musím uznat, že oba smartphony fotí velmi dobře. Ano, za dobrých světelných podmínek se nic jiného asi neočekává, ale čekal jsem nějaký znatelný rozdíl v kvalitě a on zde není. Naopak Lumia 950 XL překvapila a u snímku ptačí budky podává vyrovnaný výsledek, který je plný detailů a správného kontrastu. Mate 20 Pro ale lépe vystihl barvy a je reálnější.

Lázeňský oplatek ani další scény nebyly pro telefony ničím složitým, ale nějaké rozdíly zde jsou. Lumia má na prvních dvou snímcích skvělé barevné podání, na třetím je cedule v kameni laděna do příliš teplého odstínu. Huawei se daří díky svému 40Mpx fotoaparátu přinést více detailů, ale občas je rozdíl velmi nepatrný. Zkrátka dvojnásobné rozlišení se nerovná dvojnásobné kvalitě.

Microsoft zřejmě rád přibarvuje scény a je vidět, že odstíny zelené a žluté barvy Lumia občas zvýrazňuje až příliš. Je ale s podivem, jak blízko si zde jsou oba telefony kvalitou. Huawei se někdy stane, že je v tmavých částech snímku viditelný šum, který Lumia naopak dokáže odfiltrovat. Můžete si toho všimnout u přiblížení lampy na prvním snímku nebo na budově níže. Microsoft si také bravurně poradil s hydrantem.

Schopnosti přiblížení

První série přiblížených fotografií je pořízena zoomem přímo v aplikaci fotoaparátu, druhá polovina byla vytvořena za pomoci 100% výřezů z fotografií, které byly pořízeny při maximálním možném rozlišení. Huawei ve svém prostředí fotoaparátu umožňuje uživateli sledovat míru přiblížení, Lumia nikoliv, což je škoda, a proto je přiblížení snímků levé strany pouze orientační.

Díky umělé inteligenci dokáže Huawei naprosto skvěle stabilizovat veškeré scény a v tomto opravdu smekám. Ať už jde o trojnásobný nebo maximální (10×) zoom, Mate 20 Pro si vždy ví rady a Lumia zde nedokáže konkurovat. Huawei inteligentně volí mezi svými senzory a využívá jejich schopnosti.

U sloupu na náměstí je přeci jen jedna oblast, ve které Lumia svého soka poráží. Je to patrné již na první pohled a jedná se o barevné podání. Naprosto přesné a výborné barvy po celém snímku. Bez ohledu na to jsou ale přibližovací schopnosti výrazně lepší z telefonu Huawei.

Pomalu se dostáváme k oblastem, které mohou smartphonům činit problémy. Jenže Huawei si s tím neláme hlavu a pokračuje v perfektní práci. Tabuli s odjezdy na nádraží opět perfektně zachytil Mate 20 Pro a na prvním snímku bez přiblížení je i podání barev naprosto přesné. Zbylé dva jsou laděny do příliš teplých tónů. Lumia si neporadila moc dobře a výsledná fotografie je až moc světlá, stíny zde skoro neexistují a funkcí HDR také neoslní.

A právě práce s dynamickým rozsahem bude očividně slabým místem Lumie 950 XL. Scéna byla opravdu těžká, v místě pořízení snímku byl jediným zdrojem světla panel v dálce, na který bylo ostřeno. Lumia měla už od začátku problém zaostřit a po přiblížení na zhruba 3×zoom se situace samozřejmě ještě zhoršila. Při snaze vyzkoušet maximální přiblížení se model 950 XL zasekl a sám restartoval. Huawei naprosto bez problémů zvládá vše, co od něj chcete a je tedy jasné, že svého soka v této kategorii poráží.

Jak bylo zmíněno výše, druhá část této kapitoly se bude točit kolem 100% výřezů z fotografií. Výsledky jsou si velmi podobné a musím uznat, že jsem opět mile překvapen. Lumia má totiž vynikající zpracování oblohy v pozadí a samotný výřez je velmi reálný a přesný. Huawei je na druhou stranu barevně přesný ve zbytku plochy snímku a také má vynikající vlastnosti přiblížení. Jenže stejně jako jsem se o tom zmínil v nedávném FotoDuelu, i zde má Huawei občas agresivní software, který sice vyhlazuje šum, ale s ním i část detailů.

Budova radnice je od obou smartphonů velmi podobná a jediný nepatrný rozdíl je opět v barevném podání, které má Lumia o trošku lepší. Troufám si říct, že Huawei snímky upravuje někdy až zbytečně. Hardware má totiž Mate 20 Pro skvělý a bez zásahů by výsledky mohly být naprosto reálné a přirozeně vypadající. Nelze říct, že by zde Lumia vedla, ale oba telefony jsou si opravdu blízko a kde jeden zaváhá, druhý se ihned chopí příležitosti.

Příkladné rozmazání pozadí předvedl Huawei, opravdu dobrá práce. Pozadí je sice rozmazané, ale je také opravdu hodně světlé. To Lumia si pohlídala dynamický rozsah a perfektně vyvážila veškeré barvy celé plochy snímku. I když bylo ostřeno na suchý květ, každý telefon si to přebral po svém. Lumia se zaměřila spíše na zadní části, Huawei pak ostřil na popředí květu.

I u výřezů otestujeme, jak jsou na tom telefony při nočních snímcích. Huawei zde fotil bez nočního režimu, aby byly podmínky vyrovnané. Lumia se drží se ctí, ale na Mate 20 Pro zde nestačí. Huawei má lepší úroveň detailů, lepší práci s HDR a v neposlední řadě si umí velmi dobře poradit se stíny a kontrastem.

Samotného mě překvapilo, jaký je rozdíl u fotky z nádraží. Na první pohled vypadá snímek z Huawei mnohem lépe. Dobře si poradil s protisvětlem, barvami i s kontrastem. Jenže po přiblížení na tabuli s odjezdy lze informace přečíst pouze na modelu 950 XL. Příliš velké rozlišení v noci nesvědčí a Huawei je toho důkazem. Fotka je i tak vynikající a zbytkem plochy Lumii poráží, ale ten nápis dokázala 950 XL podat zkrátka o něco lépe.

Níže jsou 100% výřezy ze snímků pořízených v nočním režimu telefonem Mate 20 Pro. Tento režim automaticky spojí 4 pixely do sebe a vznikne tak 10Mpx fotografie, která by měla být kvalitnější. Velkou práci odvádí opět software a například u snímku z nádraží je vidět mírné zlepšení, ale nápis ani tak nejde přečíst bez problému.

Funkce HDR

Další překvapení se naskytuje u scén s vysokým dynamickým rozsahem. Lumia i Huawei dokázaly skvěle vystihnout oblohu v pozadí a rozdíly se hledají těžko. Na dopravním značení a přilehlé stěně už však rozdíly najdeme. A ne zrovna malé. Mate bojuje s digitálním šumem a trpí ztrátou detailů. Lumia se chopila situace a předvedla tak příkladné zpracování, že je naprosto čitelný i drobný nápis nad šipkou doleva. Budova s pozadím je pak také velmi vyrovnaná u obou smartphonů.

Rozdíly jsou opět spíše minoritní a oba telefony předvádí opravdu povedené výkony. Tentokrát však jde o trošku lepší hodnocení směrem k Huawei. Druhý snímek obsahuje v případě Lumie artefakty v oblasti kolejí, které nevypadají úplně přesvědčivě. Mate má sice v tmavých oblastech náznak digitálního šumu, ale to Lumia také.

Poslední snímky s dynamickým rozsahem za světla byly dost obtížné a Lumia zde zaváhala. Dopravní značení s přímým světlem v pozadí odhalilo její slabost a Mate 20 Pro toho ihned využil ve svůj prospěch. Ještě větší rozdíl je na snímku níže. Budovy na levé straně jsou v případě Huawei barevně naprosto správně, Lumia je ladila do barvy, která byla úplně mimo realitu. Zbytek plochy snímku je také mnohem lepší v podání Mate.

Noční snímky s protisvětlem jsou často náročnou zkouškou a dnešní FotoDuel není výjimkou. Podle očekávání z této kategorie odchází lépe Huawei, který si dokázal dobře poradit s rozdílem mezi tmavými a světlými plochami na snímku.

Makro fotografie

Suchý květ už byl předmětem hodnocení jedné z předchozích kapitol a tak jen zopakuji, že sice oba smartphony zaostřily na jiné části, ale není to na škodu a rozdíl je patrný až po přiblížení. Lumia si ale lépe poradila s pozadím, kdy použila správnou expozici. Snímek květiny níže už ale ovládl Huawei, který se nezalekl umělého osvětlení a podal výborné detaily i příkladné barvy.

Zajímavější situace se odehrává u fotografie listů s řekou v pozadí. Lumia sice nepřinesla správné barvy a funkce HDR také nezafungovala nejlépe, ale i tak je po přiblížení mnohem detailnější než Huawei. Lumia zřejmě těží z OIS, kterou Huawei postrádá a vynahrazuje to stabilizací založené na umělé inteligenci. Detaily jsou tedy skvělé na 950 XL, zbytkem je přesvědčivější Mate.

Jestli před chvílí Huawei ztrácel dech, tak tady se zhluboka nadechl. Perfektní barevné podání, detaily i kontrast mu přináší plusové body. Lumia první snímek mírně přesvětlila a barevně se odlišuje od reality. Druhé fotografii chybí k dokonalosti o trochu více detailů v oblasti zaostření. Mate je zachytil bez problémů.

Další snímek stejné květiny, ale z jiného úhlu, ukazuje velký rozdíl mezi barevným podáním. Huawei se realitě přibližuje, ale ve středu květu je možno si všimnout nádechů růžové barvy. Naštěstí to není nic výrazného a oproti Lumii je to zanedbatelné. Model 950 XL totiž opět výrazně přesvětlil původně tmavě oranžovou květinu do žluté barvy. I stonky květin jsou více žluté než zelené. Navíc Huawei vede i v úrovni detailů, které jsou opravdu výborné.

Fotografii obalu se nedá nic moc vytknout. Obě jsou na tom dobře barevně, kontrastem i ostrostí. Mate však díky většímu počtu megapixelů dokázal přednést více detailů. Opět to není dvojnásobný rozdíl, ale po přiblížení je to znatelné.

Širokoúhlý fotoaparát

Huawei Mate 20 Pro má nespornou výhodu v možnosti pořizovat širokoúhlé snímky. Ty najdou využití velmi často a například v městě nebo při focení památek přijdou vhod. Jejich kvalita nedosahuje úrovně primárního snímače, ale i tak je nadprůměrná a snímkům nelze téměř nic vytknout. Výsledky ve tmě může vylepšit noční režim, který zde funguje také velmi dobře.

S širokoúhlým fotoaparátem přichází také možnost využít funkci Super Macro, která dovoluje fotit z výrazně menší vzdálenosti než doposud. Stejná květina potřetí, ale tentokrát jsem fotil z okraje okvětních lístků. Fotoaparát byl opravdu velmi blízko a je to velmi efektní způsob pořizování makro fotografií. Kvalita je také výborná a můžete tak vytvořit unikátní fotky.

Zhoršené světelné podmínky

Lumie byly dlouhou dobu považovány za jedničku v oblasti mobilního fotografování a noční fotky nebyly žádným problémem. Jenže postupem času je vidět, že vývoj prostě nespí a Mate 20 Pro podává vyrovnané a většinou lepší výsledky.

Mnohem lepší práce HDR, detailnější snímky a menší množství šumu jsou vlastnosti fotografií Huawei Mate 20 Pro. Za dobrého světla fotí skvěle už velká část telefonů, ale ve tmě se odhalí veškeré neduhy. A Lumia zde bohužel svůj souboj s časem začíná prohrávat. Snímky jsou téměř vždy dost světlé a to se negativně podepisuje na úrovni digitálního šumu. Huawei si však musí poradit s rozlišením 40 Mpx a například fotografie náměstí tak není perfektní a v některých ohledech jej Lumia dokonce překonává.

Lumia opět nabízí světlejší snímky, které obsahují o něco více digitálního šumu než Mate 20 Pro. To však neznamená, že by byly nějak špatné. Právě naopak. Byl jsem mile překvapen tím, jaké snímky dokáže Lumia produkovat i v roce 2019. Potěší velmi dobrá úroveň detailů a ucházející barvy. Huawei je ale přeci jen o nějaký kus dál a například práci HDR má Mate 20 Pro lepší.

Ano, dynamický rozsah je oblast, kterou má Huawei skutečně výbornou a tento fakt potvrzuje i v noci. Snímek je sice tmavší a neobsahuje tolik objektů jako Lumia, ale scéna je velmi reálná a příjemná na pohled. To, že Lumia výrazně přesvětlila celý snímek a zejména světelný reklamní panel, je vidět na první pohled.

Fotka z nádraží ukazuje, že 950 XL alespoň nechává vše takové, jak to je. To znamená, že je zde stále dostatek detailů a některé části snímku jsou opravdu povedené. Jenže pak je zde nesprávná expozice a práce s HDR. S tím nemá problém Huawei, ale ten se, stejně jako v předchozím FotoDuelu, snaží udělat realitu lepší než ve skutečnosti je. Zvýší kontrast tam, kde by ani být nemusel, a třeba po přiblížení informační tabule je tento jev poměrně výrazný. I přes to všechno je ale lepší a ukazuje Lumii záda.

Opět je po přiblížení vidět, že Mate se snaží vytvořit lepší realitu. Na první pohled vypadá všechno naprosto v pořádku a ve valné většině vypadají fotografie z Huawei mnohem líp. Jenže pak se přiblíží a ukazuje se již zmíněný zvýšený kontrast. Huawei se také musí obejít bez optické stabilizace obrazu a vsází na umělou inteligenci, která je mocná, ale určitě ne všemohoucí. Celkovým zpracováním, expozicí a prací s protisvětlem je lepší Huawei, ale Lumia je se svými detaily opravdu velmi blízko.

Noční režim

Není žádným překvapením, že jsme vyzkoušeli i noční režim na modelu Mate 20 Pro. Ten umí vytvořit velmi pěkné a povedené snímky. Ani tak ale není perfektní a budova radnice má kolem kontur artefakty, které byly zřejmě způsobeny třesem rukou. Stalo se to ale jen jednou a po naprostou většinu času fungoval noční režim velmi dobře.

Kvůli tomu, že v nočním režimu trvá zhruba čtyři vteřiny, než Mate pořídí snímek, jsou rychle se pohybující objekty často rozmazané. Není to chyba, jen je potřeba na to brát ohled a počítat s tím. Zbytek fotografií ukazuje, že Huawei umí. A umí to velmi dobře.

Lumia 950 XL poražena, ale se ctí

Často slýchám debaty o tom, že Lumia 950 XL je stále nejlepším fotomobilem. Já sám jsem byl dlouholetým fanouškem mobilních Windows a vím, že Lumie fotily vždy dobře. I tak jsem ale byl skeptický k tomu, jak obstojí více než tři roky stará Lumia oproti dnešní moderní konkurenci.

Nokia Lumia 950 XL
Fotoaparát má Lumia 950 XL stále výborný

Celkově jsem tedy byl mile překvapen kvalitou výsledných fotografií. Velmi přesné barvy, dobré detaily a přirozenost jsou oblasti, ve kterých Lumia svého soka dokonce nejednou porazila. I dnes tedy Lumia 950 XL umí pořizovat velmi kvalitní snímky a je příjemné vidět, že optika tohoto smartphonu je (na rozdíl od systému samotného) dobře použitelná i v roce 2019.

Nokia Lumia 950 XL
Lumia 950 XL fotí opravdu dobře a ani dnes se nezalekne srovnání s top fotomobily

Huawei Mate 20 Pro se vyvaroval chybám a pokud jej v něčem Lumia předběhla, nejednalo se většinou o výrazný rozdíl. Čínský zástupce zkrátka umí fotit skvěle a vhod přijde celá řada vylepšení jako například širokoúhlý fotoaparát nebo Noční režim.

Huawei Mate 20 Pro vs. Lumia 950 XL fotoduel
Huawei Mate 20 Pro odchází jako vítěz. Lumia se ale i přes svůj věk stydět rozhodně nemusí

Stále však platí to, co jsem na adresu Mate 20 Pro řekl už minule. Má na to být ještě lepší. Bez zbytečného vytváření „hezčí“ reality by byly výsledky perfektní a pro sdílení na sociální sítě by stačilo použít nějaký filtr. Pro výsledek dnešního FotoDuelu ale i tak platí, že se právem stal vítězem a dokázal si obhájit své místo na špičce.

Testovací fotografie v plném rozlišení

Aby šel poznat rozdíl, doporučuji se podívat na odkazy níže, kde jsou fotky k dostání v plné kvalitě, které se dají i stáhnout. U každého snímku jsou také v náhledu vidět základní informace jako například hodnotu ISO, rychlost závěrky a další.

Budeme rádi, když se s námi v diskuzi podělíte o své dojmy ze seriálu FotoDuel. Dejte nám vědět, na co se máme více zaměřit nebo co je pro vás zajímavé. Napište nám, jaké telefony byste proti sobě rádi postavili a třeba je zařadíme do některého z dalších článků. Další díly tohoto seriálu naleznete pod tímto odkazem, případně zde:

Autor článku David Skopal
David Skopal
Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.

Kapitoly článku