TOPlist

FotoDuel: Asus Zenfone 4 Selfie Pro vs. Huawei Mate 10 Lite

V dalším díle našeho seriálu FotoDuel jsme podrobně srovnali dva zástupce vyšší střední třídy letošního podzimu. Proti sobě jsme tentokrát postavili  Huawei Mate 10 Lite (recenze) a Asus Zenfone 4 Selfie Pro, kteří se snaží zaujmout velmi kvalitními displeji, kovovou konstrukcí a cenovkou okolo hranice 10 tisíc Kč.

Specifikace fotoaparátů

Asus Zenfone 4 Selfie Pro nabízí 16Mpx snímač na zadní straně s technologií DualPixel, světelností f/2.2, fázovým ostřením, elektronickou stabilizací obrazu a možností nahrávat videa v rozlišení 4k při 30 snímcích za vteřinu.. Jak již název telefonu napovídá, důraz byl kladen zejména na přední fotoaparát, respektive fotoaparáty.

Primární selfie snímač má rozlišení 12 Mpx, světelnost f/1.8 a pixely o velikosti 1.4 µm, maximálním rozlišením videa je opět 4k při 30 fps. Druhý snímač na přední straně disponuje rozlišením 8 Mpx a úhlem záběru 120° a slouží zejména na skupinová selfie, která můžete pořizovat i za horšího světla, neboť je zde dostupné také LED přisvětlení. Asus nabízí velmi povedenou aplikaci fotoaparátu, která nabízí mnoho režimů a výhodou může být také možnost manuálního režimu, který umožňuje opravdu velmi široké nastavení. Kompletní specifikace si můžete prohlédnout zde.

Huawei Mate 10 Lite disponuje na zadní straně dvojici fotoaparátů, která i přes absenci optické stabilizace obrazu lehce vyčnívá nad okolní povrch. Primární fotoaparát s fázovým ostřením má rozlišení 16 Mpx, světelnost f/2.0, sekundární snímač pro hrátky s hloubkou ostrosti disponuje 2Mpx rozlišením.

Přední strana nabízí shodný koncept duálního fotoaparátu, 13Mpx hlavní selfie fotoaparát s pomocným 2Mpx snímačem pro bokeh efekt, společnost jim dělá LED přisvětlení. Video je možno nahrávat při maximálním rozlišení FullHD (1920 × 1080 pixelů) a frekvence 30 snímků za vteřinu hlavním i selfie fotoaparátem. Kompletní parametry naleznete v našem katalogu smartphonů.

Testovací snímky

Při testování měly oba modely stejné podmínky a aby nedošlo k nepřesnostem, byly umístěny na držáku vedle sebe. Telefony byly nastaveny do automatického režimu focení a testované scény byly foceny ve stejném okamžiku, ve stejné vzdálenosti, v poměru stran 4:3 a v maximálním možném rozlišení. V pravém spodním rohu fotografie je pro úplnost uveden název telefonu, kterým byla fotografie pořízena. Fotografie jsou seřazeny v pořadí: Asus Zenfone 4 Selfie Pro, Huawei Mate 10 Lite.

Asus Zenfone 4 Selfie Pro vs. Huawei Mate 10 Lite

Dobré světelné podmínky

Oba telefony předváděly za světla velmi dobré výsledky, fotografiím nechyběly detaily, ostření bylo velmi rychlé a spolehlivé.  Huawei prosazuje na první pohled živější barvy, ty jsou ale ve většině případů velmi blízko realitě a vypadají přirozeně. Asus má většinou chladnější nádech a občas je to bohužel až příliš. Ostření ani rychlost pořízení snímku  za dne nedělá problém ani jednomu z testovaných modelů.

Ani u scény se zamrzlým rybníkem neměl žádný z dvojice zařízení problémy. Snímek stromu s nebem v pozadí již vykreslil o trochu lépe Huawei, který má díky skvělé práci HDR lépe prokreslené větve stromů.

HDR a protisvětlo

Snímek, kde si telefony musely poradit se sluncem za mraky, dopadl velice vyrovnaně pro oba konkurenty. Asus dokázal výborně eliminovat protisvětlo a nebe tak vypadá velmi přirozeně. Na fotografii z Huawei není slunce tak dobře zredukované, ale zbytek snímku má příkladné barevné podání.

U druhého snímku je scénář velmi podobný, Asus opět lépe zvládl protisvětlo,  zatímco Huawei se drží reálnějších barev.

Makro

V této kategorii si lépe vedl Huawei, který ostřil mnohem rychleji a spolehlivě, barvy jsou laděny do teplejších tónů, které však mají k realitě blíže než fotografie z telefonu Asus. Občas se stávalo, že Asus nebyl schopný zaostřit na blízký objekt a fotografie se tak musely pořizovat vícekrát.

I u snímku s trávou si oba smartphony velmi dobře, detaily jsou na vysoké úrovni a vskutku povedené je i rozostření pozadí i přes to, že nebyl použit portrétní režim, který oba telefony podporují. Barvami opět vítězí Huawei, jehož podání je až na barvu nebe přesné. Asus volí po většinu času spíše chladnější tóny a tento snímek není výjimkou.

Snímek s oblázkem byl sporný pro oba konkurenty. Huawei nabídl díky spolehlivému ostření lepší detaily, zatímco Asus předvedl naprosto správné barevné podání.

Fotíme selfie

Jak již název prvního z testovaných telefonů napovídá, zaměřuje se Asus Zenfone 4 Selfie Pro zejména na selfie, která jsou v poslední době velmi oblíbená. Podrobné specifikace najdete výše a je zřejmé, že kvalita je na vysoké úrovni a výsledky jsou jedny z nejlepších napříč mobilními telefony. Snímky jsou ostré, mají výborné podání barev a možnosti jsou opravdu velkorysé. Mezi ně se řadí například portrétní režim, který funguje také velmi dobře. Velkým lákadlem je sekundární přední fotoaparát, který nabízí opravdu široký úhel záběr a jejichž kvality jsou také na vysoké úrovni.

Huawei se rozhodl použít odlišnou sestavu fotoaparátů, sekundární fotoaparát slouží pro snímání hloubky ostrosti. Nenabízí tedy širokoúhlý záběr, portrétní režim však nechybí. Zajímavou funkcí je možnost i po pořízení selfie změnit míru zaostření, kterou stále mnoho telefonů nenabízí a je to škoda. Za tmy uživateli pomůže LED přisvětlení, které svou práci plní také velmi dobře. Celková kvalita je také na vysoké úrovni, avšak Asus v této kategorii právem vede.

Fotíme v noci

Úrovní detailů jsou oba smartphony na podobné úrovni, barvami je však blíže realitě Huawei, zatímco Asus opět použil chladné barvy. Potěší minimální míra digitálního šumu u obou dnes testovaných telefonů.

Následující dvojice snímků ukazuje značnou změnu, kdy výsledky konkurentů jsou naprosto odlišné. Fotografie, které pořídil Huawei, jsou sice světlejší, ale mají velmi výrazný digitální šum a celková kvalita by mohla být lepší. Asus naopak předvedl vynikající práci, míra šumu je mnohem menší a HDR také funguje výborně.

Práce s blízkými předměty za špatného osvětlení nebyla s modelem Asus ideální, často nebylo možno zaostřit a výsledkem tak byla velmi neostrá fotografie. LED přisvětlení totiž fungovalo až ve chvíli samotného snímání, nikoliv pro potřeby zaostření a to se pak negativně projevilo na výsledcích. Na snímku umělé květiny si lze všimnout velmi solidní práce blesku, kterou předvedl Huawei společně s příkladným podáním barev. Snímek, který vyprodukoval Asus, trpí v horní polovině přepálením scény a barvy jsou opět chladné a nereálné.

Velmi milým překvapením byl u obou smartphonů manuální režim, který umožňoval široké možnosti nastavení a uplatnění najde zejména u nočního focení. První dvojice fotografií byla pořízena na automatický režim s pomocí stativu a bez použití blesku. Je vidět, že snímky obou testovaných telefonů trpí digitálním šumem a kvalita není dobrá.

Asus nabízí možnost nastavit čas závěrky od 1/10000 až po 32 vteřin a hodnotu ISO od 25 až po 3200, což je na mobilní telefon opravdu nadprůměrné. Huawei takto široké možnosti nenabízí, hodnota expozice se pohybuje v rozmezí od 1/4000 po 8 vteřin a ISO od 50 po 3200. Aby bylo srovnání spravedlivé Oba telefony byly usazeny ve stativu a nastaveny na závěrku 8 vteřin a ISO 50, . Vítězství je na straně Huawei, fotografie je jasnější, má více detailů a nabízí líbivější vzhled. Asus však při jiné konfiguraci nastavení Huawei vždy v nočních fotografiích poráží.

Závěrečné hodnocení

Oba zástupci střední třídy v dnešním FotoDuelu se postavili k porovnání čelem a ukázali, že za cenu kolem 10 tisíc Kč jsou fotoaparáty v telefonech již dobře použitelné a mají co nabídnout. Je zřejmé, že ani tak nemůže tato kategorie konkurovat vlajkovým lodím, které již většinou nabízí optickou stabilizaci obrazu a celkovou kvalitou jsou mnohem výše.

Asus Zenfone 4 Selfie Pro si velká část uživatelů pořídí kvůli pořizování fotografií sebe samých a tuto práci odvede opravdu výborně. Za zhoršených světelných podmínek se však mohou občas objevit problémy, které mohou uživatele mírně zklamat. Mám na mysli zejména problémové ostření blízkých předmětů ve tmě, které se ale určitě dá vyřešit softwarovými updaty a snad výrobce tuto vlastnost opraví. Potěší celkovými schopnostmi fotoaparátu, rychlostí aplikace a pokud máte zalíbení v manuálním nastavení, je pro vás Asus vhodnou volbou.

Huawei Mate 10 Lite zaujme už na první pohled dvojicí fotoaparátů, které jsou v rámci kategorie velmi kvalitní. Noční fotografie pořízeny za pomoci automatického režimu obsahují digitální šum, ve zbytku scenérií však konkurenta ze stáje Asus porazil. Vhod přijde velmi rychlé ostření, vysoká úroveň detailů, vyvážené výsledky a dobře zpracovaná aplikace fotoaparátu.

Snímky z FotoDuelu v plném rozlišení

Fotografie z dnešního FotoDuelu si můžete prohlédnout i stáhnout zde:

Budeme také rádi, když nám do diskuze dáte tipy na telefony, které byste chtěli vidět v dalším díle našeho seriálu FotoDuel.

Předchozí FotoDuely

Nokia 6 vs. Xiaomi Mi A1

Apple iPhone X vs. Huawei Mate 10 Pro

Apple iPhone 8 Plus vs. Samsung Galaxy Note 8

Sony XZ Premium vs. Samsung Galaxy S8 vs. HTC U11

Autor článku David Skopal
David Skopal
Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.

Kapitoly článku