TOPlist

FotoDuel: Honor 8X vs. Xiaomi Mi 8 Lite

Honor 8X vs. Xiaomi Mi 8 Lite fotoduel

Vítáme vás u dalšího dílu seriálu FotoDuel, ve kterém srovnáváme kvalitu fotoaparátů mobilních telefonů. Dnes proti sobě postavíme dvě novinky střední třídy, které zřejmě budou hity letošních Vánoc. První z telefonů, který se bude ucházet o vítězství, je počin jménem Honor 8X, jehož recenzi si můžete přečíst zde. Soupeřem mu bude smartphone z dílny Xiaomi, konkrétně model Mi 8 Lite (recenze).

Stane se vítězem Honor 8X nebo Xiaomi Mi 8 Lite?
Stane se vítězem Honor 8X nebo Xiaomi Mi 8 Lite?

Redakce DxOMark své hodnocení neudělila ani jednomu z dnešní dvojice telefonů. Proto vám přinášíme naše porovnání bok po boku, které může pomoci třeba i při vašich vánočních nákupech. Srovnatelná cena a velikost značí, že i na pultech obchodů se tyto dva smartphony utkají tváří v tvář.

Honor 8X vs. Xiaomi Mi 8 Lite: specifikace fotoaparátů

Honor 8X do boje vytáhl s primárním senzorem bez optické stabilizace obrazu o rozlišení 20 megapixelů a světelností f/1.8. Sekundární čip sloužící pro záznam rozdílné hloubky obrazu je však pouze 2Mpx. Selfie kamera nabízí rozlišení 16 Mpx a světelnost f/2.0. Honor stejně jako mateřský Huawei používá umělou inteligenci, která však barvy přemění v nereálné a je dobře, že ji lze jednoduše vypnout přímo v aplikaci.

Duální fotoaparát smartphonu Honor 8X

Video lze nahrávat v rozlišení Full HD při frekvenci až 60 snímků za vteřinu. Škoda, že jsme se nedočkali možnosti 4k videa, kterou už mnozí konkurenti nabízejí. Aplikace fotoaparátu je velmi přehledná a funguje spolehlivě. Vhod přijde také manuální režim, který nabízí dostatečné možnosti nastavení fotoaparátu.

Hardwarové parametry Honor 8X

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 9.0, čipset: Hisilicon Kirin 710, octa-core, 4× 2,2 GHz Cortex-A73 + 4× 1,7 GHz Cortex-A53, GPU: Mali-G51 MP4, RAM: 4 GB, interní paměť: 64/128 GB, pam. karta:
Rozměry: 160,4 × 76,6 × 7,8 mm, hmotnost: 175 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6,5", IPS LCD, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2340 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 4.2, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: microUSB
Baterie: 3750 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 20 Mpx, f/1.8, 27mm, PDAF, druhý: 2 Mpx, portrétový, selfie kamera: 16 Mpx, f/2.0, 26mm, 1/3.06", 1.0µm, Full HD video, HDR

Xiaomi Mi 8 Lite má ve svých útrobách stejný čip jako jeho bratr bez přídomku Lite. Vlajkovou loď tohoto výrobce (Xiaomi Mi 8) jsme již měli i v seriálu FotoDuel a telefon právem zvítězil. Zástupce dnešního testu má tedy našlápnuto velmi dobře. Rozlišení hlavního fotoaparátu je 12 Mpx, světelnost objektivu se mírně zhoršila a ustálila se na hodnotě f/1.9. Sekundární 5Mpx kamerka slouží pro focení portrétů a detekci hloubky scény. Selfies je možno pořizovat v rozlišení 24 Mpx fotoaparátem se světelností f/2.0.

I na zádech Xiaomi Mi 8 Lite se nachází duální fotoaparát

Proti svému konkurentovi nabízí model Mi 8 Lite možnost natáčet video v rozlišení 4K video a to při 30 snímcích za vteřinu. Full HD video je zde samozřejmostí a vybrat si můžete z 30, 60 nebo 120 snímků za vteřinu. Optická stabilizace přítomna není, ale při natáčení videa pomůže alespoň ta elektronická. Aplikace fotoaparátu je zde velmi jednoduchá a snadno se ovládá. I Xiaomi přináší manuální režim, který vám dovolí nastavit vše potřebné.

Hardwarové parametry Xiaomi Mi 8 Lite

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 8.1, čipset: Qualcomm Snapdragon 660, octa-core, 4× 2,2 GHz Kryo 260 + 4× 1,8 GHz Kryo 260, GPU: Adreno 512, RAM: 4/6 GB, interní paměť: 64/128 GB, pam. karta:
Rozměry: 156,4 × 75,8 × 7,5 mm, hmotnost: 169 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6,26", IPS LCD, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2280 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 3350 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 12 Mpx, f/1.9, 1/2.55", 1.4µm, PDAF, druhý: 5 Mpx, portrétový, f/2.0, selfie kamera: 24 Mpx, f/2.0, Full HD video

FotoDuel: testovací snímky

Oba telefony byly nastaveny do automatického režimu, umělá inteligence byla vypnutá, HDR režim byl ponechán na automatice a jako poměr stran byl zvolen formát 4:3. Fotografie byly vždy pořízeny ve stejný okamžik ze stejného místa tak, aby nedošlo k nepřesnostem a telefony měly stejné podmínky. Snímky vlevo pochází z telefonu Honor 8X, na pravé straně sídlí Xiaomi Mi 8 Lite.

Dobré světelné podmínky

Začínáme opět jednoduchým úkolem a tím jsou snímky za dobrého světla. Honor ladí fotografie do chladnějších tónů než by bylo zdrávo, zatímco Xiaomi je v tomto ohledu velmi přesné. Honor 8X má však vyšší rozlišení a díky tomu jsou snímky i po přiblížení detailnější. Stejná situace se odehrává i na druhé fotografii.

Kostel je v obou případech vyobrazen příkladně a nemáme k nim téměř žádné výhrady. Trs trávy už však rozdíly odhaluje a jde především o práci s dynamickým rozsahem v pozadí. Detaily a barvy jsou velmi vyrovnané, ale právě prací s HDR vede Xiaomi.

Bližší přiblížení následujících snímků odhalí přítomnost šumu u smartphonu Honor 8X. U obou míst s prameny Xiaomi exceluje a svého soka nechává za sebou. Honor však dokáže stát v závěsu a krom již zmíněného šumu na prvním snímku se dají výsledky označit za vcelku povedené.

Duální zoom

Ano, ani jeden z dnes testovaných smartphonů nenabízí duální optický zoom. Tato kapitola je již stálicí našeho seriálu a i dnes se tedy na schopnosti přiblížení zaměříme. Xiaomi ve své aplikaci má ikonu oznamující míru přiblížení, za což chválíme. Honor totiž nabízí pouze posuvník bez číselných údajů.

Dalším důkazem, že rozlišení není všechno, je snímek prostranství ve městě. I po přiblížení má Xiaomi s menším počtem megapixelů mnohem lepší úroveň detailů a příjemnému vzhledu také přispívá vynikající kontrast, HDR a správně nastavené barvy.

Zde se odehrává stejná situace, Xiaomi jednoznačně vede. Snímek pořízený modelem 8X po přiblížení odhaluje šum na fasádě hotelu, kterou soupeř vyobrazil správně jako jednolitou plochu.

Karta se obrátila a s informační cedulí si poradil naprosto přesně Honor 8X. Barvy jsou na obou smartphonech velmi podobné, Xiaomi však má mírně rozmazaný snímek. Zřejmě došlo ke zpoždění v momentě zachycení fotografie a výsledek pak po přiblížení nepůsobí tak dobře jako Honor.

S dynamickým rozsahem sice lépe naložilo Xiaomi, ale v úrovni detailů opět vede Honor se svým modelem 8X. Rozdíl však již není tak velký jako ve snímku výše a nejedná se tedy o žádný velkou výtku.

Ne na druhý, ale už na první pohled je jasné, že Honor zde hraje druhé housle. Xiaomi si dokázalo bravurně poradit se světlem z lamp a míru šumu udrželo na velmi dobré úrovni. Samotná kvalita fotografií v noci bude hodnocena na závěr dnešního testu, ale i v otázce zoomu zde jasně vede Xiaomi, které předvedlo velmi dobrý kontrast a detaily i po přiblížení.

Funkce HDR

První série snímků s velkým dynamickým rozsahem neukázala zásadní rozdíly mezi smartphony. Honor i Xiaomi zde fungují velmi podobně a snad jediná odlišnost je podání barev, které je o malý kousek blíže teplejším tónům modelu 8X.

Xiaomi se opět vzdálí svému soupeři, neboť zde nechává Honor za sebou. Na prvním snímku Xiaomi perfektně vystihlo barvy a HDR zde funguje opravdu výborně. V okolí dopravní tabule se u modelu 8X dokonce objevuje šum a kontrast i detaily na tom také nejsou zrovna nejlépe. Mi 8 Lite zde můžeme jen pochválit, výsledky jsou opravdu na vysoké úrovni.

Jako zdroj světla byla tentokráte zvolena obloha a ta nedělala problém ani jednomu z dnešní dvojice. Barevné podání je však blíže Xiaomi, jelikož Honor zvolil mírně teplejší tóny, než by bylo třeba. Na snímku z Mi 8 Lite se detaily nevytrácí ani po přiblížení a lze dokonce zpozorovat texturu kraje listů.

Už zde je vidět situace, která postihuje Honor při nočních scénách. Je to zejména práce s HDR, která za Xiaomi dost pokulhává. Snímky z modelu 8X jsou již na první pohled horší. Rušivý element v podobě linky táhnoucí se od světla na všechny strany zkrátka nepůsobí dobře a dojem nevylepší ani zvýšený výskyt digitálního šumu a nesprávně zvolené barvy. Stejný scénář je i u náměstí s veřejným osvětlením. Například tma je u Xiaomi skutečně černá a celkově tak snímek působí mnohem lépe.

Makro fotografie

Oba snímky podzimních plodů jsou si kvalitou velmi blízko. Oba zástupci testu předvádí velmi dobrou práci a na první pohled zde nejsou téměř žádné rozdíly. Reálné červené barvy však ukazuje Xiaomi, protože Honor je naladil do mírně růžového tónu. Po přiblížení se ukazuje, že i přes nižší rozlišení je výsledek ostřejší z Xiaomi.

U dvojice fotografií níže je největší rozdíl v kontrastu, který je u na první pohled větší na Xiaomi. Na javorovém listu se projevil neduh, kterého jsem si v průběhu testování všiml u modelu Mi 8 Lite. Pohybující se objekty občas telefon nedokáže zachytit a jeho kraje jsou potom dvojité. Lze si toho všimnout v pravé horní části listu. V některých případech to bylo opravdu rušivé a musíte si tedy dát pozor, jestli Mi 8 Lite stihl zaostřit. Toto by se nemělo stávat a snad tento problém vyřeší aktualizace. Na druhém snímku si už Xiaomi nedovolilo klopýtnout a předvedlo vynikající práci.

I přes velké přiblížení se detaily květiny na modelu Honor neztrácejí a i barevně si stojí model 8X lépe než soupeř. Snímkem zámku se však situace obrací zpět ve prospěch Xiaomi. Textura koroze je velmi dobře patrná i po přiblížení a barevné podání listu na třetím snímku níže posunuje Mi 8 Lite před svého soka.

Při pořizování nočních testovacích fotografií mi do cesty přišla tato růže a z výsledku Xiaomi jsem byl velmi mile překvapen. Opět skvěle zde zapracoval režim HDR, velmi dobrá je také celková ostrost květiny a kontrast po celé ploše. Snažil jsem se, aby fotoaparátům nedělalo problém veřejné osvětlení, ale i tak se na modelu 8X vyskytuje již dříve zmíněná linie světla. Toto se Xiaomi opravdu povedlo a upevňuje tak svoji pozici.

Portrétní režim

První série fotografií je co se týče kvality shodná u obou smartphonů. Honor zde však vede svým barevným podáním, Xiaomi je na realitu až moc chladný. A zrovna připojím k Xiaomi další kritiku. Portrétní režim byl u této scény až příliš agresivní a výsledek tak vypadá nepřirozeně. Zde se tedy vytáhl Honor 8X.

První dvojice snímků je u obou smartphonů velmi podobná, jen kontrast je u Xiaomi mírně lepší. Po aktivaci portrétního režimu zvolilo Xiaomi zcela nepochopitelně teplý tón barev, který trochu kazí dojem z jinak poměrně povedeného výsledku. Honor však nezahálel a detekce hran i efekt rozmazaného pozadí jsou prvky víceméně shodné s Xiaomi.

Zde jen lze konstatovat, že Xiaomi nechalo zaostřeno plochu, která byla požadována a výsledek z Xiaomi je o krok před modelem 8X. I zde sice došlo k přeměně barvy na teplejší tóny, ale tentokrát už u obou zástupců testu.

 

Zhoršené světelné podmínky

Přes všechny kategorie jsme se dostali k té, kterou mnozí považují za nejdůležitější. Jedná se o schopnost telefonů vystačit si i s malým množstvím světla. Pokud jste se prokousali článkem až sem, zřejmě už víte, pro koho budou fotografie v noci oříškem. A hned první snímky ukazují hořkou realitu pro Honor.

Již na první pohled je poznat problém s liniemi světla, které se objevují na modelu 8X. Mi 8 Lite ničím takovým netrpí a fungování HDR lze s klidným svědomím označit za příkladné. I kdybychom nebrali v potaz světelné linie a zaměřili se jen na úroveň detailů a kvalitu snímku obecně, Honor zde oproti Xiaomi výrazně ztrácí. Digitální šum je zde přítomen téměř všude, úroveň detailů je o poznání nižší než u konkurenta a to stejné platí i o kontrastu.

 

Osvětlení ani nemusí být přímo na fotografii a i přesto se zde objeví světelné linie. Snímky z Xiaomi ale také nejsou naprosto perfektní a občas se objeví digitální šum. Na to, že jsou telefony z kategorie kolem sedmi tisíc, jsou však výsledky z Xiaomi obdivuhodné. Kdyby měl model Mi 8 Lite ještě optickou stabilizaci obrazu, byly by snímky na úrovni telefonů o několik tříd výše.

 

Ano, dokonce i Měsíc dokázal rozrušit Honor, jenž snad brzy dostane aktualizaci, která by mohla situaci zlepšit. Xiaomi opět předvádí lepší výsledky a bez digitálního šumu dokáže vyobrazit i černou noční oblohu. Na posledním z trojice snímků níže však Mi 8 Lite zaváhal a nezaostřil tak, jak by bylo potřeba. Objekty v pozadí jsou totiž rozmazané a zde si tak vedl lépe Honor. Pokud tedy pomineme problém s protisvětlem, který je opět přítomen.

Honor se předvedl a snímek svíček je velmi povedený, nechybí mu detaily, míra šumu je na dobré úrovni a třeba barvami svého soka dokonce poráží. Kamennou deskou si ovšem Xiaomi bere body zpět. Model 8X opět bojuje s protisvětlem a dobře na tom opět nejsou ani detaily a kontrast.

Podivuhodná situace nastala u dopravního značení, kdy si Honor poradil s protisvětlem na jedničku. Xiaomi si svoji pozici však drží velmi pevně a soupeři nedovolí ani bod navíc. Osvětlený strom je už pouze doplnění do sbírky povedených snímků Mi 8 Lite. Honor se snažil, ale po přiblížení se odhalí neduhy jako slabý kontrast a menší množství detailů než konkurent.

Noční režim Honor 8X

Možná jste v kapitole o snímcích za horšího světla hledali zmínku o nočním režimu, který Honor veřejně propaguje. Nezapomněli jsme a po zkušenostech s modely Huawei P20 a P20 Pro jsme se těšili, jak výrazná bude změna oproti běžným nočním snímkům. Technicky to funguje naprosto stejně jako u již zmíněné dvojice Huawei. Fotoaparát během pěti vteřin vystřídá různá nastavení a softwarově je spojí do výsledného snímku. Ano, teoreticky to funguje stejně. Prakticky však rozhodně ne.

Hned prvním nedostatkem je, že tento noční režim neřeší situaci s protisvětlem. U fotografie náměstí s kostelem dokonce linie po aktivaci tohoto režimu přibyly. Digitálního šumu sice ubylo, ale stále je poměrně patrný. Kontrast se změnil výrazně a snímky tak vypadají vcelku působivě, ne však fantasticky.

Závěr: Xiaomi Mi 8 Lite je opravdu král

Nedávno jste se mohli dočíst v naší recenzi, že Xiaomi Mi 8 Lite je králem střední třídy. Tento FotoDuel tento titul potvrzuje, jelikož odlehčená verze vlajkové lodi Mi 8 se nezalekne ani pořizování fotografií. Se svým vyspělejším sourozencem totiž sdílí čip od společnosti Sony (konkrétně IMX363 Exmor RS), který používají telefony s mnohem vyšší cenou.

V dílně Xiaomi tedy na fotoaparátu Mi 8 Lite nešetřili a je to jedině dobře. Za částku kolem 7 tisíc jde opravdu o výjimečnost a nenajdete nový telefon s lepším fotoaparátem. Umělou inteligenci můžete klidně nechat deaktivovanou, snímky budou i tak skvělé. Celková kvalita je tedy skvělá za všech podmínek a Mi 8 Lite tak odchází s pomyslnou korunou.

Xiaomi Mi 8 Lite je zcela po právu králem smartphonů střední třídy

Bylo by nefér říct, že Honor 8X nedokáže fotit. Ve většině případů budete bez přímého srovnání s výsledkem spokojeni. Model Mi 8 Lite je velkým a těžkým soupeřem, kterému nemůže Honor v oblasti fotoaparátu plně konkurovat. V některých scénách se dokázal Honor 8X svému konkurentovi přiblížit a v portrétním režimu jej dokonce předběhnout, na vítězství to ale nestačilo.

Xiaomi Mi 8 v dnešním fotoduelu porazil Honor 8X
Xiaomi Mi 8 v dnešním fotoduelu porazil Honor 8X

Achillovou patou jsou však fotografie za špatného osvětlení. Fotografie v noci a konkrétně práce s protisvětlem by si zasloužily softwarovou aktualizaci, která by jistě tuto situaci vyřešila. Do té doby nebude fotoaparát hlavním důvodem ke koupi telefonu Honor 8X.

Honor dnes se svým modelem 8X odchází poražen

Fotografie v plném rozlišení

Chystáme pro vás také srovnání technických parametrů telefonů z dnešního FotoDuelu. Budeme rádi, když se s námi v diskuzi podělíte o své dojmy ze seriálu FotoDuel a dáte nám vědět, na co se máme více zaměřit nebo co je pro vás zajímavé. Napište nám, jaké telefony byste proti sobě rádi postavili a třeba je zařadíme do některého z dalších článků. Další díly tohoto seriálu naleznete pod tímto odkazem, případně zde:

Autor článku David Skopal
David Skopal
Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.

Kapitoly článku