TOPlist

Jak fotí Huawei Mate 10 Pro? Dokonalé snímky ve dne i v noci + srovnání s DSLR

Smartphony značky Huawei z modelové řady Mate patří již delší dobu mezi opravdu špičkově vybavené modely. Před nedávnem výrobce představil zbrusu novou řadu Mate 10, kterou reprezentují celkem tři modely – Mate 10 Lite, Mate 10 a Mate 10 Pro. Posledně jmenovaný kousek již testujeme v redakci a přinesli jsme vám již i první dojmy z jeho používání. V dnešním článku se zaměříme na fotoaparát této novinky, který bude jedním z hlavních lákadel.

Spolupráce s Leicou se vyplácí

Na vývoji fotoaparátů pro vrcholné modely Huawei se již nějaký čas podílí společnost Leica. Tato německá firma je v oboru fotografování opravdový pojem a výrobky s logem Leica patří k tomu nejlepšímu na trhu. Ani Mate 10 Pro není výjimkou a v tomto případě musíme říci, že inženýři a vývojáři odvedli pořádný kus práce.

Testovaný kousek disponuje dvěma snímači. Primární senzor disponuje rozlišením 12 megapixelů a snímá celé barevné spektrum. Jedná se pravděpodobně o 1/2,9 palcový senzor Sony Exmor IMX286, který nabízí i například Huawei P10. Druhý senzor s rozlišením 20 megapixelů pořizuje pouze černobílé snímky. Výsledná fotografie je složená ze snímků pořízených oběma těmito senzory.

V podstatě identický koncept využívá Huawei již od modelu P9. Někteří konkurenti (například Samsung Galaxy Note 8, či Apple iPhone 8 Plus) využívají u dvou senzorů objektivy s různým ohniskem a mohou tak nabídnout přiblížení bez ztráty kvality.

Zoom nabízí také Mate 10 Pro. Dvojnásobné přiblížení má být podle tvrzení výrobce bezztrátové, ale ve skutečnosti je digitálně dopočtené. Oba dva snímače jsou totiž vybaveny stejným objektivem se světelností f/1,6. Takto výborná světelnost je mezi smartphony výjimečná, a kromě testované novinky ji nabízí snad jen LG V30.

Telefon disponuje laserovým a fázovým zaostřováním. Při fotografování během špatných světelných podmínek můžete využít přisvětlující diodu. V případě, že vám zbývá 15 % kapacity akumulátoru a méně, telefon vám nedovolí diodu aktivovat. Konkurence většinou omezuje při nižším stavu akumulátoru.

Aplikace s umělou inteligencí

Ze zkušeností víme, že i výborné hardwarové předpoklady může snadno znehodnotit nepovedený software. Aplikace na obsluhu fotoaparátu je však v případě Mate 10 Pro podařená.

Celá řada scénických režimů není v poslední době nic neobvyklého. Za zmínku stojí například režim portrét, kdy telefon zaostří obličej fotografované osoby a pozadí rozostří tak, aby byl napodoben efekt bokeh jaký můžete znát například ze zrcadlovek. Nejzajímavější je však manuální režim, kde si můžete ručně upravit hodnoty ISO, expozici, čas závěrky, vyvážení bílé a způsob zaostřování.

Při prezentaci novinky se výrobce chlubil čipsetem Kirin 970, jehož největší zajímavostí je podpora instrukcí pro umělou inteligenci využívající neuronové sítě. Umělá inteligence najde své uplatnění například právě při fotografování. Aplikace dokáže v reálném čase rozpoznat až 13 typů scén a na základě toho upraví parametry snímání pro dosažení co nejlepších výsledků. V praxi jsem například zamířil telefonem na kočku a aplikace ji rozpoznala a automaticky upravila parametry snímání.

Kvalita fotografií: zahoďte vaše kompakty

Dostáváme se k tomu nejdůležitějšímu a tím je samozřejmě hodnocení kvality fotografií. Pokud bychom měli zhodnotit kvalitu fotografií u Huawei Mate 10 Pro jedním slovem, použili bychom slovo perfektní. Pořízené snímky mají výborné vykreslení detailů, věrné podání barev, široký dynamický rozsah a nízkou hladinu šumu.

TIP: snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde.

Velmi se nám líbilo i přesné zaostřování, které nás zklamalo opravdu pouze ve výjimečných případech. V čem smartphone opravdu exceluje, je focení ve špatných světelných podmínkách, kde se naplno projeví výhody objektivu s výbornou světelností. Výtečné hodnocení kvality fotografií získala novinka také od odborníků z webu DxOMark. Ti ocenili především výborné nastavené expozice a Mate 10 Pro si odnesl celkové hodnocení 97 bodů, což je pouze o bod méně, než má aktuální král žebříčku Google Pixel 2.

Tvrzení výrobce, že novinka nabízí dvojnásobné bezztrátové přiblížení, bohužel potvrdit nemůžeme. U přiblížených snímků je patrné horší vykreslení detailů i větší množství šumu. Digitální zoom se zkrátka nevyrovná kvalitě optického.

Standardní přiblížení | dvojnásobné přiblížení

Srovnání se zrcadlovkou Nikon D3100

Huawei Mate 10 Pro nás svou kvalitou fotografií opravdu potěšil, takže jsme se rozhodli jej srovnat se starší digitální zrcadlovkou Nikon D3100 se setovým objektivem AF-S Nikkor 18-55mm. U obou zařízení jsme nastavili automatický režim a pokusili jsme se vyfotit scénu za stejného úhlu i vzdálenosti.

Huawei Mate 10 Pro | Nikon D3100

Zrcadlovka si vedla nepatrně lépe ve vykreslení detailů a při focení proti světlu, kdy nabídla lepší podání barev. Ve zbývajících ohledech je ale Mate 10 Pro velmi zdatným soupeřem. Nejlépe fotící smartphony současnosti se tak bez problémů vyrovnají a v některých ohledech i předčí levné kompaktní fotoaparáty.

Záznam videa

V případě záznamu videa jistě oceníte optickou stabilizaci obrazu. Maximem je rozlišení 4k při frekvenci 30 snímků za sekundu. Dostupná jsou i nižší rozlišení – například při FullHD (1920 × 1080 pixelů) můžete natáčet s frekvencí až 60 snímků za sekundu. S testovací verzí softwaru byla stabilizace obrazu dostupná pouze při rozlišení FullHD a nižším, v aktuálním stavu však stabilizace funguje i při nahrávání ve 4k.

Obrazová kvalita videí je také na špičkové úrovni a odpovídá kvalitě fotografií. Líbilo se nám spolehlivě a rychle pracující automatické zaostřování i účinnost stabilizace obrazu. Díky výtečné světelnosti objektivu jsme byli spokojeni i s videi pořízenými ve špatných světelných podmínkách.

Huawei Mate 10 Pro budeme nadále testovat a již brzy se můžete těšit na plnohodnotnou recenzi včetně videopohledu. Pokud máte k telefonu nějaké dotazy, neváhejte se zeptat v komentářích pod tímto článkem.

Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku