TOPlist

Vodafone ukázal první veřejné demo 5G sítě: ve znamení rychlosti a nízké latence

Vodafon 5G síť

Vodafone v Karlových Varech při příležitosti konání mezinárodního filmového festivalu téměř každý rok představuje nějaké nové technologické novinky, a jinak tomu nebylo ani letos. Tentokrát operátor novinářům představil první veřejnou ukázku mobilní 5G sítě v České republice. Komerčního spuštění bychom se mohli dočkat někdy v průběhu prvního čtvrtletí příštího roku.

První smartphony s podporou 5G už příští rok

V současné době na trhu není žádný smartphone, který by v této síti dokázal pracovat. První telefony s podporou 5G se do prodeje mají dostat až v polovině příštího roku a v kuloárech se šušká, že jednou z prvních vlaštovek by měl být model od Huawei. To by dávalo smysl, jelikož tento čínský gigant má být předním dodavatelem pro téměř kompletní infrastrukturu. Pozadu ale logicky nebudou chtít zůstat ani ostatní výrobci, jelikož podpora této technologie jim dá velkou konkurenční výhodu.

V České republice proběhne aukce potřebných kmitočtů pro 5G v pásmech 700 MHz a 3,5 GHz v průběhu příštího roku. Mimochodem, aby nám Vodafone tuto technologii v Karlových Varech mohl ukázat, musel zaplatit dočasnou dvouměsíční licenci (cca 280 tisíc korun) a získat potřebné povolení.

Síť páté generace rozhodně nebude jen o rychlosti, která má být ve srovnání s LTE zhruba desetinásobná, ale také o výrazném snížení latence, což je velice důležité pro služby, které v 5G síti mohou být využívány. Jde například o průmyslovou robotiku, propojení vozidel, chytrá města, zdravotnictví, pokročilé video technologie (8K, 3D, 360°) či virtuální a rozšířená realita.

Až desetkrát vyšší rychlost ve srovnání s LTE

V reálném testu, který jsme měli možnost sledovat, se rychlost stahování pohybovala okolo hranice 1,85 Gbit/s, což je velmi vysoká hodnota. Vodafone pro tyto potřeby využil pásma 3,5 GHz, technologie dodala právě společnost Huawei. Anténa pro 5G síť je v porovnání s tou pro LTE podstatně větší a co je důležité, je schopna se sama řídit a dynamicky upravovat vyzařovací charakteristiku. To pomůže v místech, kde se najednou objeví vyšší koncentrace účastníků, typicky třeba na nějakém festivalu či fotbalovém zápase; anténa na toto místo dočasně navýší kapacitu a zvýší rychlost odezvy.

Balancující robot nám ukázal, jak důležitá je nízká odezva

Kromě vyšší rychlosti je právě snížení latence další z klíčových vlastností 5G sítě. Vodafone nám společně se zástupci společnosti Ericsson nižší latenci pohybující se okolo 10 milisekund demonstroval na ovládání malého robota, který balancoval na dvou kolech a jeho řízení probíhalo právě přes mobilní síť.

Robot, který v 5G síti bez problémů balancuje díky nízké odezvě. V LTE síti by takto nevydržel a ihned spadnul.
Robot, který v 5G síti bez problémů balancuje díky nízké odezvě. V LTE síti by takto nevydržel a ihned spadl.

Gyroskop umístěný uvnitř robota odesílal v reálném čase data o pohybu do řídící jednotky, která vše zpracovávala a nazpět odesílala pokyny pro ovládání krokových motorků zajišťujících stabilitu. V 5G síti robot bez problémů vydržel balancovat právě díky nízké latenci, naopak při umělém navýšení latence na zhruba 50 milisekund už řídící jednotka potřebné údaje pro krokové motorky odesílala se zpožděním, což vedlo k pádu robota na zem.

V druhé demonstraci možností sítě páte generace jsme viděli technologii, která v reálném čase pomocí čtyř kamer snímala objekty (statické figurky i pohybující se auto). Na serveru běžela aplikace, která s využitím umělé inteligence detekovala prvky na scéně a v reálném čase o nich předávala informace na displej koncového zařízení. V LTE síti by samozřejmě něco takového také bylo možné, ale rozhodně ne s tak rychlou odezvou. V praxi podobné technologie mohou využívat třeba záchranné složky při sledování obsahu z průmyslových kamer.

Čtyři kamery v reálném čase snímají různé objekty, které následně rozpoznává umělá inteligence a výslednou informaci ihned posílá do koncového zařízení.
Čtyři kamery v reálném čase snímají různé objekty, které následně rozpoznává umělá inteligence a výslednou informaci ihned posílá do koncového zařízení.

Vypadá to, že v případě spuštění 5G sítě do komerčního provozu nás nečeká tak velká prodleva jako tomu bylo při čekání na LTE. Už teď je jasné, že právě sítě páté generace budou horkým tématem pro příští rok a je příjemné, že toto téma bude aktuální i pro Českou republiku, a to nejen v podání Vodafonu, ale i zbývajících operátorů.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku