TOPlist

Recenze Xiaomi Mi Mix 2: pan bezrámečkový

Xiaomi Mi Mix 2 první dojmy

Smartphone Xiaomi Mi Mix (recenze) představený loni v říjnu, byl jedním z prvních modelů, které nabízely „bezrámečkový“ displej. Právě ten byl hlavní dominantou tohoto kousku, ale ani ostatními parametry se smartphone zahanbit nenechal. Jeho hardwarová výbava obsahovala v podstatě to nejlepší ve své době a Xiaomi se tímto modelem povedlo nastavit trend, kterého se letos chytli i další výrobci v čele se Samsungem či Applem. Na druhou stranu, Xiaomi rozhodně nebylo první; bezrámečkový design se poprvé objevil už o několik let dříve u smartphonu od Sharpu. Ten se však prodával pouze na japonském trhu.

Po roce jsme se dočkali nástupce, který nese označení Xiaomi Mi Mix 2. Tato novinka bude opět lákat především na design a špičkovou hardwarovou výbavu. Proti předchůdci je zde několik změn a naše recenze prozradí, zda se jedná pouze o změny k lepšímu, nebo i k horšímu.

Videorecenze

Konstrukce a vzhled: odolnost i elegance

Jedním z lákadel loňského modelu bylo keramické tělo. Tento materiál použil výrobce i v případě testovaného nástupce. Z keramiky jsou vyrobena záda telefonu, zatímco boční rámeček je kovový. Podobný koncept využíval i nedávno testovaný Essential Phone (recenze). Ten měl však rámeček z titanu, zatímco Xiaomi vsadilo na slitinu hliníku.

Lesklá keramická záda jsou velmi odolná vůči poškrábání, horší to však bude s odolností vůči pádům. I tak by si však tento povrch měl vést lépe než třeba sklo. Lesklý povrch je sice pěkný na pohled, ale zároveň je i velmi nepraktický. Řeč je především o ulpívání otisků prstů při každém uchopení do ruky.

Dominantou zad je zlatě lemovaná čočka fotoaparátu. Pod ní je umístěna kruhová čtečka otisků prstů a v těsné blízkosti se nachází také duální přisvětlovací dioda. Uprostřed zad je zlatý nápis „Mix designed by Xiaomi“.

Většinu čelní strany (cca 81 %) vyplňuje displej. Už při prvním pohledu je zřejmé, že rámečky kolem displeje jsou sice tenké, ale ve srovnání s minulou generací jsou přeci jen masivnější. Displej u první generace Mi Mix totiž zabíral přibližně 83,6 % plochy čelní strany. Rozdíl mezi hodnotami není veliký, ale v reálu jsou masivnější rámečky poměrně znát.

Další rozdíly se týkají reproduktoru pro telefonní hovory. Díky nepatrně širším rámečkům se jej povedlo výrobci umístit nad displej. I přes velmi úzkou štěrbinu je jeho hlasitost i kvalita na slušné úrovni. Co však zůstalo při starém, je umístění čelní 5megapixelové kamery do pravého spodního rohu. Toto řešení je přeci jen lepší, než je tomu u Essential Phonu, který má kvůli čelní kameře vykrojený displej. Při aktivaci čelní kamery vás telefon automaticky vyzve k tomu, abyste jej otočili kamerou vzhůru a focení oblíbených „selfíček“ tak probíhá jako u jiných smartphonů.

Spodní hrana obsahuje datový konektor USB-C a dvojici mřížek. Reproduktor je však umístěný pouze pod pravou z nich, levá mřížka ukrývá pouze primární mikrofon. Na pravém boku je tradičně umístěna kolébka pro ovládání hlasitosti, které dělá společnost tlačítko pro spuštění telefonu. Na levém boku se ukrývá slot pro dvojici karet nanoSIM. Paměťové karty bohužel telefon nepodporuje.

Pozorní čtenáři si jistě všimli, že novinka bohužel nedisponuje 3,5mm konektorem jack. Pro připojení sluchátek je tak nutné využít redukci z USB-C, případně zvolit sluchátka určená přímo pro tento konektor či bezdrátová sluchátka.

Netradičně umístěná čelní kamera

Rozměry těla jsou 151,8 × 75,5 × 7,7 milimetrů, hmotnost činí 185 gramů. Velikostně je tedy novinka o něco menší než předchůdce. Telefon se velmi dobře drží v ruce, ale používání jednou rukou je přeci jen problematické. Díky jednoduchému gestu, kdy stačí prstem přejet po systémových tlačítkách doleva nebo doprava, se však může celé prostředí zmenšit, abyste jej mohli ovládat i jednou rukou.

S čím jsme byli naprosto spokojeni je kvalita dílenského zpracování. Keramická záda v kombinaci s kovovým rámečkem působí robustním dojmem. V kombinaci se zlatým lemováním čočky fotoaparátu také vypadá novinka opravdu velice pěkně a zaujme snad každého již na první pohled. V tomto ohledu Xiaomi boduje. Je tak trochu škoda, že výrobce nenabízí zvýšenou odolnost vůči vodě a prachu. V tomto ohledu má konkurence navrch.

Displej: perfektní parametry s tenkými rámečky

Jedním z lákadel Xiaomi Mi Mix 2 je 5,99palcový IPS displej s rozlišením 1080 × 2160 pixelů a poměrem stran 18:9. Výsledná jemnost činí slušných 403 ppi. Barevné podání, pozorovací úhly i čitelnost na přímém slunci jsou parametry, ve kterých displej vyniká.

O tom, že jsou okolní rámečky nepatrně silnější jsme se již zmínili v předchozí kapitole, i tak jsou však velmi tenké. Automatická regulace jasu fungovala za všech okolností spolehlivě. Celý předek je krytý sklem Gorilla Glass čtvrté generace. Je trochu škoda, že výrobce nezvolil novější pátou generaci tohoto tvrzeného skla.

Výkonu má na rozdávání

Drtivá většina letošních vlajkových modelů vsází na čipset Qualcomm Snapdragon 835 a ani testovaná novinka není výjimkou. Tento čip nabízí 8 procesorových jader (4 × Kryo s frekvencí 2,45 GHz a 4 × Kryo s frekvencí 1,9 GHz) a grafické jádro Adreno 540. V kombinaci se 6 GB operační paměti si tak na nedostatek výkonu nemůžete stěžovat.

Mi Mix 2 bohužel nepodporuje paměťové karty. Kapacita vnitřního úložiště je v našem případě 128 GB (volno přibližně 102 GB), na českém trhu však bude zatím dostupná pouze varianta se 64 GB vnitřní paměti. V případě nouze budete moci úložiště rozšířit jen prostřednictví cloudových služeb.

Tip: Podrobné parametry Xiaomi Mi Mix 2 (včetně srovnávače) najdete v našem katalogu smartphonů

Smartphony značky Xiaomi byly ještě před nedávnem známé tím, že si nerozuměly s některými českými LTE pásmy. Tento problém se naštěstí testovaného kousku netýká a novinka si rozumí se všemi v česku používanými pásmy. Již samozřejmostí je také dvoupásmová Wi-Fi, Bluetooth ve verzi 5.0 nebo třeba NFC.

Android k nepoznání

Smartphony od Xiaomi jsou známé i díky nadstavbě operačního systému. Prostředí nese název MIUI a v našem případě se jednalo již o devátou generaci založenou na systému Android 7.1.1 Nougat.  Předem upozorňujeme, že testovaný kousek byl vybavený beta verzí systému, která trpěla horší optimalizací a občas jsme se setkávali i se záseky. Ze zkušeností z předchozích verzí systému na jiných telefonech se však nebojíme, že by těmito problémy trpěla i finální verze softwaru.

Po grafické stránce je Android změněný k nepoznání. Změny se týkají nejen samotného lauchneru, ale i nabídek nastavení, lišty s notifikacemi a dalších zákoutí systému. Vše je však graficky pěkně sladěno, takže jako celek působí systém velmi pěkným dojmem. Pro uživatele je navíc připravená celá řada různých témat, díky kterým si mohou vzhled přizpůsobit podle sebe.

Co nás opravdu potěšilo, bylo minimum předinstalovaných aplikací. V telefonu totiž najdete v podstatě jen nezbytné systémové nástroje a aplikace. Volba dalších aplikací je tak plně v rukou uživatele.

Baterie a výdrž

Akumulátor ukrytý v těle nabízí kapacitu 3400 mAh. To je o 1000 mAh méně, než tomu bylo u předchozího modelu. Výsledná výdrž není nijak špatná, ale jde opět pouze o „jednodenní“ smartphone. Při náročném nasazení budete muset zamířit k elektrické zásuvce každý den.

Potěší alespoň přítomnost rychlého nabíjení Quick Charge 3.0. Při použití kompatibilního napájecího adaptéru je nabití z prázdného stavu do plna otázkou přibližně jedné hodiny a čtyřiceti minut. I tak je ale škoda, že se výrobci nepovedlo do těla vměstnat větší akumulátor a zlepšit tak celkovou dobu výdrže.

Fotoaparát a záznam videa: na špičku nemá

Fotoaparát umístěný na zádech disponuje optickou stabilizací ve čtyřech osách a nabízí rozlišení 12 megapixelů. Světelnost objektivu činí f/2,0, což je v dnešní době pouze průměrná hodnota. Při focení ve špatných světelných podmínkách oceníte duální přisvětlující diodu. Stejnou světelnost f/2,0 má také čelní kamera. Její rozlišení je však nižší a to konkrétně 5 megapixelů.

Aplikace pro obsluhu fotoaparátu hodnotíme pozitivně. Mezi několika režimy nechybí ani plně manuální mód. V tomto režimu si můžete ručně upravit hodnotu ISO, vyvážení bílé, čas závěrky a další.

Všechny fotografie v plném rozlišení si můžete prohlédnout zde.

Kvalita fotografií je slušná, nicméně na špičkové modely konkurenčních výrobců tato novinka zkrátka ztrácí. Snímky pořízené během dne mají slušné barevné podání a nízkou hladinu šumu. Horší je to s dynamickým rozsahem, který by mohl být lepší a nenadchlo nás ani vykreslení detailů. Fotografie pořízené za špatných světelných podmínek již vykazují výrazný šum.

Obrazová kvalita videa odpovídá fotografiím – nezklame, ale na jiné vlajkové modely ztrácí. Maximem je rozlišení 4k při frekvenci 30 snímků za sekundu. Pochválit musíme dobře fungující stabilizaci obrazu. Co se nám však nelíbilo, je velmi časté přeostřování a mizerná kvalita zaznamenaného zvuku. Při natáčení ve tmě navíc telefon snižuje snímkovací frekvenci, a to až na 16 fps. V případě fotoaparátu si měl dát výrobce záležet více.

Závěrečné hodnocení recenze Xiami Mi Mix 2

Hlavní zbraní Xiaomi Mi Mix 2 bude jednoznačně perfektní dílenské zpracování, zajímavý design, displej s tenkými rámečky a špičková hardwarová výbava. Co nás jednoznačně zklamalo, je fotoaparát, který zkrátka na konkurenční modely výrazně ztrácí.

Pokud pominete horší fotoaparát a pouze průměrnou výdrž, bude Xiaomi Mi Mix 2 dobrým společníkem. Novinka by se měla na český trh dostat v následujících týdnech. Cena varianta se 6 GB operační paměti a 64GB úložištěm by se měla pohybovat kolem 15 tisíc korun, což je podle našeho názoru přiměřená částka.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Xiaomi Mi Mix 2

Xiaomi Mi Mix 2
8.2

Design a zpracování

9.2/10

Výkon a optimalizace

8.5/10

Hardwarová výbava

8.6/10

Kvalita fotografií a videa

7.3/10

Výdrž baterie

7.2/10

Klady

  • atraktivní design
  • výborný displej s tenkými rámečky
  • špičková hardwarová výbava
  • dobrá konektivita
  • přijatelná cena
  • rychlá a přesná čtečka otisků prstů

Zápory

  • průměrná výdrž baterie
  • chybí odolnost vůči vodě
  • průměrný fotoaparát
  • špatný zvuk u videa a občasný pokles FPS
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku